Florencja

Akademia Sztuk Pięknych we Florencji

Akademia Sztuk Pięknych we Florencji (Accademia di belle arti di Firenze) to pierwsza europejska instytucja edukacji artystycznej. Kolekcja sztuki Akademii jest jedną z najcenniejszych we Włoszech. Większość turystów jedzie do Florencji, aby dostać się do galerii Akademii.

Historia

W połowie XVI wieku Florencja przestała być republiką, ale sztuka do pewnego stopnia pozostała własnością ludu. Dzieła sztuki renesansowej wciąż stały na ulicach i zachwycały oczy Florentczyków. Jednak sztuki piękne stają się coraz mniej zmartwionymi obywatelami. Giorgio Vasari (Giorgio Vasari) - malarz i architekt, artysta Agnolo Bronzino (Agnolo Bronzino) i Bartolomeo Ammanati (Bartolomeo Ammanati) - florencki rzeźbiarz, obserwując, jak mistrzowie sztuki przenieśli się do Francji, Rzymu i Wenecji, chcieli zachować dziedzictwo kulturowe miasta. To Vasari zaproponował założenie jedynej na świecie Akademii Sztuk Pięknych we Florencjigdzie mogli studiować mistrzowie sztuki z całej Europy. Pomysł ten poparli Bronzino, Ammanati i toskański książę Cosimo I de Medici.

W 1562 r. Otwarto Akademię w kościele Santissima Annunziata.

Pierwszymi nauczycielami byli założyciele samej Akademii, wybitni mistrzowie tamtej epoki, wybitni przedstawiciele manieryzmu. Uczniowie ze wszystkich krajów europejskich studiowali dzieła sztuki wielkich florenckich mistrzów na ulicach Florencji. Najlepszym z nich pozwolono przywrócić arcydzieła. Więc w 1588 r. pojawił się kierunek restauracji. Studenci studiowali rzeźbę, architekturę, malarstwo, groteskę, a także opanowali metody wytrawiania metali i tworzenia instrumentów muzycznych.

Wzrosła liczba osób chcących studiować we Florencji, dzieł sztuki, aw 1784 r. Dekretem księcia toskańskiego Pietro Leopolda II (Leopoldo II) Akademia została przeniesiona do byłego szpitala w klasztorze. Następnie wszystkie szkoły artystyczne w mieście zostały przypisane do Akademii. W samej Akademii powstała galeria, w której studenci studiowali arcydzieła sztuki mistrzów różnych epok.

Oprócz kierownictwa artystycznego Akademia uczyła muzyki. W 1849 r. Dział muzyczny przekształcił się we florenckie konserwatorium im. Luigiego Cherubiniego (Conservatorio Luigi Cherubini).

To dzięki powstaniu Akademii powstało, zachowało i odrestaurowało wiele zabytków kultury światowej.

Galeria

Galeria w Akademii (Gallerie dell'Accademia) została stworzona jako przestrzeń wystawowa dla pracy nauczycieli i uczniów, dzięki czemu wspaniałe dzieła inspirują nowych mistrzów.

Kolekcja Galerii została uzupełniona dziełami sztuki z innych miast. Podczas wojen z Napoleonem, aby nie utracić dziedzictwa artystycznego, kościół rzymski przekazał Akademii swoje skarby.

W 1873 r. Muzeum otworzyło dzieło Michała Anioła (Michała Anioła). Dla słynnego arcydzieła, rzeźby „Dawida” (Il David), w 1882 r. Zbudowano osobną trybunę ze specjalnym oświetleniem - wydaje się, że statua ożyje.

Odwiedzający Galerię przeżywają szok kulturowy - gromadzone są tutaj doskonałe dzieła mistrzów. Galeria obecności jest drugą po Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi).

Dzieła sztuki

Rzeźba Michała Anioła „Dawid” - pięciometrowy pięciotonowy posąg, który został przeniesiony do galerii w 1873 roku z Placu Signoria, gdzie stał przez 400 lat. Jeśli przyjrzysz się uważnie, prawa ręka Dawida jest nieproporcjonalnie duża. Uważa się, że rzeźbiarz użył pseudonimu bohatera „manu fortis”, co oznacza „silną rękę”. Na uwagę zasługuje fakt, że temblak Dawida leży na jego lewym ramieniu, a kamień jest w jego prawej ręce, to znaczy bohater był leworęczny. Chociaż pozycja ciała wskazuje na coś przeciwnego. A także kawałek marmuru, z którego Michał Anioł stworzył swoje arcydzieło, był dwukrotnie przetwarzany przez jego poprzedników.

Agostino di Duccio, uczeń Donatello, po śmierci nauczyciela, porzucił pracę nad Davidem, ledwie wstając. Po 10 latach Antonio Russellino kontynuował prace nad posągiem, ale znalazł pęknięcie w bloku i porzucił przedsięwzięcie.

Kiedy Michał Anioł skończył pracę, miał 29 lat.

Tutaj przechowywane są jego „St. Matthew” (San Matteo) do katedry Santa Maria del Fiore (La Cattedrale di Santa Maria del Fiore), „Palestinian Pieta” (Pieta di Palestrina) i niedokończone posągi „Slaves” (Prigioni) - na nagrobek papieża Juliusza II.

Kolejną ozdobą Galerii jest kopia „Porwania Sabine Women” (Ratto delle sabine) z gipsu dzieła Giambologna, którego oryginał znajduje się w Loggia de Lanzi.

Kościoły we Florencji przekazały Akademii kolekcję obrazów z XV-XVI wieku, w tym „Madonnę nad morzem” (Madonna del Mare) oraz „Madonna z Dzieciątkiem, Dwa anioły i Jan Chrzciciel” (La Madonna col Bambino, należna angeli e Giovanni Battista) Sandro Botticelli ( Sandro Botticelli), „Cassone Adimari” Skeggi (Lo Scheggia). Oto dzieła Lippi (Filippo Lippi), Pietro Perugino (Pietro Perugino) i innych znanych artystów.

Kolekcja gotyckich obrazów z XIV wieku zawiera obraz motywów życia Jezusa i św. Franciszka z Asyżu na panelu zakrystii Taddeo Gaddiego. Na drugim piętrze znajduje się wiele gotyckich obrazów ołtarzowych.

Wystawiony w galerii i nowoczesnej pracy, jak zdjęcie amerykańskiego Roberta Mapplethorpe (Robert Mapplethorpe), wykonane w 1986 roku.

Konserwatorium przy Galerii przechowuje zabytkowe instrumenty muzyczne.

Jak się tam dostać

Adres Akademii to Via Ricasoli, 58/60. Możesz przejść od Placu Duomo przez Via Ricasoli lub autobusem do przystanku Ricasoli: nr 1, 6, 11, 19, 23, 31, 52, C1.

Galeria ma zawsze długą linię, prowadzoną w małych grupach po 30 osób. Dlatego, aby kupić bilet w kasie przy wejściu, będziesz musiał stać przez 2-3 godziny.

Cena biletu w kasie: 12 euro, dla obywateli Unii Europejskiej w wieku od 18 do 25 lat - 8 euro. Koszt rezerwacji z wyprzedzeniem wynosi 4 euro za bilet.

Aby zaoszczędzić czas, zalecamy zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem w Internecie na oficjalnej stronie partnera www.getyourguide.ru

  • Ważne: Zalecamy rezerwację biletów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem!

Opcja z audioprzewodnikiem w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim lub włoskim kosztuje 23 euro. Brak przewodników audio w języku rosyjskim.

Świetnym pomysłem jest także zobaczenie Davida Michała Anioła i zrozumienie reszty arcydzieł z licencjonowanym przewodnikiem artystycznym podczas indywidualnej wycieczki po rosyjsku. W takim przypadku przewodnik zarezerwuje dla ciebie bilety, a ty zapłacisz za nie na miejscu.

Tryb pracy:

  • Wtorek-niedziela, 08:15 - 18:50. Zamknięte w poniedziałki i święta: 25 grudnia, 1 stycznia, 1 maja;
  • W lecie w piątki - do 22:00;
  • W ostatni wtorek miesiąca, 19: 00–23: 00 - wstęp jest bezpłatny, ale należy spodziewać się kolejki około 3 godzin.

Oficjalny partner galerii w języku włoskim i angielskim: www.b-ticket.com.

Obejrzyj wideo: Kalwaria Zebrzydowska - śladami Wojciecha Weissa (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej