Niemcy

Uniwersytet Humboldta w Berlinie

Uniwersytet Berliński Humboldt to wspaniały budynek zdobiący słynny Unter den Linden. Przed fasadą znajdują się pomniki założyciela uniwersytetu, Wilhelma Humboldta i jego brata, geografa, biologa i encyklopedysty Aleksandra Humboldta.

Uniwersytet Berliński Humboldt (Humboldt-Universität zu Berlin), fot. Tinnic

Uniwersytet Humboldta w Berlinie (Humboldt-Universität zu Berlin, w skrócie HU Berlin) został założony z inicjatywy Wilhelma von Humboldta w 1809 roku i jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Berlinie. Główny budynek uniwersytetu znajduje się w samym centrum stolicy, w dawnym pałacu księcia Heinricha na Unter den Linden.

W 1816 r. Król pruski Fryderyk Wilhelm III nadał uniwersytetowi status uniwersytetu. W 1810 r. Studiowało tam tylko 247 uczniów i uczyło 58 nauczycieli. Ale wkrótce stał się jedną z wiodących instytucji edukacyjnych w Niemczech. Składał się z siedmiu wydziałów - teologicznego, filozoficznego, medycznego, farmaceutycznego, prawnego, dentystycznego i rolniczego. Wiele dużych instytutów badawczych zostało przyłączonych do uniwersytetu. W 1887 r. Otwarto oddział języków orientalnych.

Pomnik Aleksandra Humboldta, fot. Flaubert Quiros

Pomnik Williama Humboldta, fot. Randreu

Wielu wybitnych naukowców pracowało na uniwersytecie w Berlinie. Wśród nich są pisarze Bracia Grimm, językoznawca-sanskrytolog F. Bopp, filozofowie G. Hegel, I. Fichte, historycy T. Mommsen, B. Niebuhr, patolog R. Virkhov, fizyk G. Helmholtz i G. Kirchhoff. Z biegiem lat 29 profesorów uniwersyteckich zostało laureatami Nagrody Nobla. Heinrich Heine, Otto von Bismarck, Ludwig Feuerbach, Karl Marks studiował na Uniwersytecie Berlińskim, uczestniczył w wykładach F. Engelsa.

Stara biblioteka, dziś mieści się w niej Wydział Prawa
Biblioteka
Na korytarzach uniwersytetu
Przerwy na książki w budynku uniwersytetu

Jak się tam dostać

Jechać metrem linii U6 do stacji Friedrichstraße;
tramwajem M1, M12 - do przystanku Universitätsstraße
liniami kolei miejskiej S1, S2, S3, S5, S7, S25, S75 - do stacji do stacji Berlin Friedrichstraße.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Berlin - Uniwersytet (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej