Regiony Włoch

La Spezia - najbardziej wschodni kurort Ligurii

La Spezia, położone nad brzegiem zatoki o tej samej nazwie, jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Riwiery Liguryjskiej. Malownicza zatoka często nazywana jest Zatoką poetów ku pamięci wielkich angielskich poetów romantycznych Byrona i Shelleya, którzy mieszkali na jej wybrzeżu w latach 20. XIX wieku. W różnych okresach gośćmi La Spezii byli także George Sand, David Herbert Lawrence, Alighieri Dante i inne twórcze osobowości.

Miasto portowe, ze względu na dogodną lokalizację, przez cały czas miało zarówno strategiczne znaczenie wojskowe, jak i handlowe. Podczas swojego istnienia La Spezia musiała znosić wiele niszczycielskich nalotów, kilkakrotnie zmieniała ręce, zdołała nawet być pod władzą Napoleona, dopóki nie stała się częścią Włoch w 1861 roku.

Malownicza zatoka La Spezia jest często nazywana Zatoką Poetów

Nazwa miasta zmieniała się kilkakrotnie - artykuł „La” pojawił się lub zniknął ponownie, i dopiero w 1926 r. Rada miasta ostatecznie ustaliła oficjalną nazwę - La Spezia.

Od połowy XIX wieku miasto zaczęło aktywnie rozwijać się jako kurort, który został wybrany jako miejsce spoczynku zarówno zwykłych śmiertelników, jak i członków rodzin królewskich. Historyczne i architektoniczne zabytki La Spezia zostały przywrócone i odrestaurowane, otwarte zostały muzea, hotele, bary, restauracje i miejsca rozrywki zostały zbudowane, aby przyciągnąć turystów.

Klimat

Klimat w La Spezia, podobnie jak w innych kurortach Riwiery Liguryjskiej, jest typowo śródziemnomorski - łagodne, wilgotne zimy i ciepłe, ale niezbyt gorące lata. Góry Liguryjskie chronią wybrzeże przed zimnymi wiatrami, dlatego zimą temperatura nie spada poniżej 0 ° C, a latem nie wzrasta powyżej + 37 ° C.

Najbardziej komfortowa pogoda w La Spezii od maja do połowy października

Od połowy marca do połowy maja trwa tu pora deszczowa - niezbyt atrakcyjny czas, kiedy większość czasu jest wilgotna i pochmurna, a słońce nie pojawia się częściej niż raz na pięć dni. Okres od połowy maja do połowy października jest uważany za najbardziej komfortowy dla relaksu, gdy pogoda na La Spezii sprzyja długim spacerom i kąpielom morskim.

Jak dostać się do La Spezia

Najbliższe lotnisko La Spezia, obsługujące loty międzynarodowe i krajowe, znajduje się w Genui. Możesz wybrać najwygodniejszą i najtańszą opcję lotu, korzystając z usługi Aviasales.ru - potężnej wyszukiwarki z prostym interfejsem.

Sto kilometrów dzielących Genuę i La Spezię łatwo pokonać pociągiem - podróżują tą trasą dwa do trzech razy na godzinę. Czas podróży, w zależności od rodzaju pociągu, wynosi od 1,5 do 2,5 godziny. Kolej łączy La Spezię z innymi miastami, które mają lotniska - Mediolan, Rzym, Piza, Turyn. Bilety kolejowe można kupić bezpośrednio na stacji lub zamówić z wyprzedzeniem na stronie internetowej.

Stacja kolejowa, La Spezia

Jeśli pozwalają na to finanse, możesz wziąć taksówkę. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z zachowaniem lokalnych taksówkarzy, lepiej wcześniej zarezerwować samochód przez Internet. Tutaj możesz obliczyć koszt usług z dowolnego lotniska w pobliżu.

Możesz dostać się do La Spezia wynajętym samochodem. Aby uniknąć nadpłat przy wynajmie samochodu we Włoszech, warto zarezerwować go z wyprzedzeniem i za pośrednictwem specjalistycznej usługi porównywania cen. Jeden z najpopularniejszych wśród europejskich turystów - Rentalcars - pomysł zespołu, który kiedyś miał swój udział w tworzeniu słynnego portalu hotelowego Booking.com.

Nawiasem mówiąc, latem między portami w Genui i La Spezii odbywa się również komunikacja morska.

Hotele

Chociaż La Spezia jest bardzo popularna wśród turystów, nie zaskoczy Cię mnóstwem luksusowych hoteli. Zasadniczo miasto oferuje oferty średniego zasięgu z kategorii 2 i 3 gwiazdek.

Średniej klasy 2 i 3-gwiazdkowe hotele w La Spezia

Jednak w pobliżu - bliżej najbardziej znanych plaż - oferta mieszkań jest już znacznie bardziej zróżnicowana. Oprócz hoteli rodzinnych istnieją również bardzo godne „czwórki” i „piątki”.

Tutaj prezentowany jest najlepszy wybór hoteli w La Spezia i okolicy ze zdjęciami, opiniami gości i możliwością natychmiastowej rezerwacji.

Co zobaczyć w mieście i jego okolicach

Główną atrakcją La Spezii jest twierdza św. Jerzegostojący na szczycie wzgórza Colle del Poggio. Zamek, którego potężne mury długo broniły miasta, został zbudowany w połowie XIII wieku. Od średniowiecza był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany, ukończono nowy poziom z blankami i lukami, a wieże fortecy zaktualizowano.

Do zamku możesz dostać się jednym z dwóch wejść - zachodnim lub północnym. Bramę zachodnią zdobi herb Genui, północ - wizerunek św. Jerzego, na którego cześć nazwana jest fortyfikacja.

Dziś Muzeum Archeologiczne jest wyposażone w twierdzę św. Jerzego. Jego kolekcja zawiera wiele zabytków i artefaktów opowiadających o historii i tradycjach kulturowych Ligurii. Najciekawsze eksponaty znaleziono podczas wykopalisk w Luni, starożytnym mieście położonym na granicy Ligurii i Toskanii.

Główną atrakcją La Spezii - twierdzy św. Jerzego

Mówiąc o architektonicznych zabytkach La Spezii, nie można nie wspomnieć o katedrze katolickiej Cristo re dei secoli. Secesyjny budynek, położony w centrum miasta, wcale nie wygląda jak tradycyjny kościół katolicki; raczej do jakiegoś obiektu kosmicznego.

Tylko cienki krzyż na fasadzie przypomina jej religijny cel. Katedra została zbudowana w 1975 roku pod kierunkiem autora projektu - architekta Adalberto Libera. Niedaleko Cristo Re znajduje się kaplica Madonny Peligrina, uważana za kryptę katedry.

Nie mniej interesujący jest kościół Santa Maria Assunta, który słynie z dekoracji wnętrz. Wnętrza świątyni zdobią rzadkie dzieła sztuki: płaskorzeźby Guillermo Carro, gobelin Kasoni, dzieła Lucy del Robii, Angiolo del Santo i Luca Cambiazo.

Muzeum Morskie La Spezia zwraca szczególną uwagę na turystów w każdym wieku. Tutaj możesz zobaczyć drewniane figurki, które niegdyś ozdabiały dziób statków, kopie rzymskich i weneckich statków, narzędzia różnych czasów - od starożytnych moździerzy po pistolety drugiej wojny światowej, a także torpedy, żyroskopy, zestawy pierwszej pomocy morskiej, kotwice, światła i inny sprzęt okrętowy.

Drewniane figurki ozdabiały kiedyś dziób statku

Muzeum sztuki Amadeo Lia, zlokalizowane przy deptaku Via Prione, to bogata kolekcja dzieł sztuki z różnych epok. W 14 salach muzeum gromadzone są obrazy panelowe z XIII-XV wieku, starożytne rękopisy, sztuka kościelna, porcelana, szkło, kość słoniowa, srebro, a także doskonałe dzieła słynnych malarzy renesansowych Tintoretto i Tycjana.

W małych muzeach o znaczeniu lokalnym - etnograficznym i episkopalnym gromadzone są eksponaty świadczące o życiu i zwyczajach mieszkańców regionu. Oba muzea znajdują się w budynku oratorium San Bernardino w starej części miasta.

Jak we wszystkich nadmorskich miastach, La Spezia ma wspaniałą promenadę o długości około siedmiu kilometrów. Jego główną ozdobą są ogromne średniowieczne armaty. Niedaleko nasypu znajduje się park miejski.

Z La Spezia możesz udać się na wycieczkę do Genui, aby zobaczyć słynną genueńską latarnię morską, Pałac Dożów i akwarium. Wycieczka do Portofino lub Parku Narodowego Cinque Terre będzie interesująca i ekscytująca.

Lerici słynie z zadbanych piaszczystych plaż.

Plaże La Spezia

Pomimo tego, że miasto jest portem i znajduje się na wybrzeżu morskim, nie ma tu prywatnych plaż. Plaże najbliżej La Spezii są oddalone o około 10 kilometrów od Portovenere i Lerici. Są łatwo dostępne autobusem, który odjeżdża latem co 10-15 minut. Lerici słynie z dobrze utrzymanych piaszczystych plaż, Portovenere - żwirowa i kamienna.

Przydatne artykuły:

  • Lotnisko w Genui i jak dojechać do miasta
  • Zabytki Genui: jak zapisać i zobaczyć wszystko
  • Wybrzeże Liguryjskie: najlepsze plaże Riwiery Włoskiej

Obejrzyj wideo: Włochy, Italy, widoki z drogi La Spezia - Vernazza, wybrzeże Cinque Terre. (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej