Włoskie jeziora

Garda - największe jezioro we Włoszech

Na obrzeżach Lombardii, zaledwie 1,5 godziny jazdy od Mediolanu, leży jedna z naturalnych atrakcji Włoch - jezioro Garda (po włosku: Lago di Garda). Niebieskie wody tego stawu otoczone są bujną zielenią włoskiej przyrody i potężnymi zboczami gór alpejskich.

Garda jest największym jeziorem w kraju, jego długość wynosi 52 km, szerokość - 17 km, powierzchnia wody - 370 km2. Jezioro i jego okolice są idealnym miejscem do wypoczynku zarówno latem, jak i jesienią. Łagodny i ciepły klimat, wspaniałe widoki i wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

Funkcje geograficzne

Kształt jeziora, jeśli spojrzysz na niego z wysokości nieba, przypomina siekierę neandertalską. Zbiornik ma wyraźny długi wąski „wał” z szeroką „głowicą” na końcu. Lodowce schodzące ze szczytów Alp nadały dolinie tak dziwny kształt. Garda jest zasilana przez rzekę Aril, a także potężne głębokie źródła. W najgłębszym punkcie dno jeziora znajduje się prawie 350 metrów od powierzchni wody. Unikalny mikroklimat tworzy ząbkowany grzbiet gór alpejskich. Wygląda jak ciepły szalik, przywiązany troskliwą matką naturą, na malowniczej długości. Imponująca wysokość, szczyty, które sięgają nieba na kilometr, a nawet dwa, zapewniają doskonałą spokojną pogodę w regionie jeziora.

Zalecamy przeczytanie:

Nazwa jeziora

Tak piękny zakątek Włoch kiedyś bardzo lubił gubernatorów Cesarstwa Rzymskiego. Uwielbiali spędzać czas na brzegu Benaco (łac. Benacus lacus) - „błogosławionego jeziora”. Później otrzymał włoską nazwę Garda. Jeśli chodzi o nazwę „Garda”, istnieją aż dwie wersje. Według jednego z nich słowo pochodzi z wypaczenia niemieckiego „Warda”, co w tłumaczeniu oznacza „posterunek warty”. Według innej wersji jezioro zostało nazwane na cześć miasta położonego w pobliżu regionu Veneto.

Natura i krajobrazy

Na mapie Włoch jezioro Garda łączy trzy sąsiednie regiony: Veneto (włoski Veneto), Lombardia (włoski Lombardia) i Trentino Alto Adige (włoski: Trentino-Alto Adige). Wschodni brzeg jeziora, który spotkał Weronę, ma drugie imię - Oliwki Riviera. Łagodny śródziemnomorski klimat pozwala uprawiać drzewa oliwne w dolinie. Lombardia części jeziora otrzymała nazwę Riwiera cytryn. Przedsiębiorczy Włosi urządzili ogrody cytrynowe w formie schodkowych tarasów na łagodnym zboczu gór. Region słynie z produkcji wina, kuchni i produkcji oliwy z oliwek. Wokół jeziora otacza kilkanaście małych miast, które po prostu kąpią się w zapachu przyrody i złotych promieniach słońca. Czyste wody jeziora Garda płynnie płyną w przerywaną linię górskiego krajobrazu. Dachy domów z terakoty są zakopane w bujnej zieleni winnic, sadów i naturalnych gajów. W okresie kwitnienia traw i drzew dolina jeziora jest pełna niesamowitych kolorów. Koktajl z najczystszego górskiego powietrza, boski aromat kwiatów i lekko zawroty głowy!

Wielcy europejscy pisarze i artyści byli bywalcami tego niesamowitego miejsca. Nazwy takie jak: Johann Goethe, Charles Dickens, Oscar Wilde, James Joyce pojawili się w książkach rejestracyjnych lóż nad jeziorem Garda. A David Herbert Lawrence wspomniał w swoich wspomnieniach, że Jezioro Garda jest piękne, jako źródło stworzenia.

Zabytki

Sirmione

Miasto Sirmione (włoskie: Sirmione), położone na zachodnim brzegu jeziora, jest centrum turystyki. Początkowo skromne miasto (populacja - 6000 osób) rosło, gdy region zaczął zyskiwać na popularności wśród turystów. Sirmione ma kilka interesujących zabytków i leczniczych źródeł termalnych.

Ogromny fort chroniący miasto przed jeziorem jest najbardziej imponującym budynkiem w Sirmione. Jego nazwa, Castle of the Scaligers, daje niewzruszoną wolę i grzmot z broni palnej. Fort został zbudowany w XIII wieku i służył do ochrony portu. Blanki strzegące zamku wykonane są z szarego kamienia.

Radzimy uczyć się:

Wcześniej most zwodzony był jedynym wejściem do środka. W dzisiejszych czasach most weterana przekazał swoje uprawnienia stacjonarnemu koledze. Nie do zdobycia mury zamku kryją muzeum poświęcone historii miasta i fortu. Nie można znaleźć innego portu miejskiego, wyposażonego w tak ścisłą ochronę, we Włoszech. Szczególnie interesujący jest zamek Scaliger nocą, oświetlony światłem latarni.

Grota Catullus

Pozostałości posiadłości rzymskiego faceta Valery'ego Catullusa (łac. Gajusza Waleriusza Catullusa) znane są współczesnym wczasowiczom pod nazwą Grotto Catullo. Poeta, który wychwalał wielkość Cesarstwa Rzymskiego, żył w I wieku przed naszą erą. Malownicze widoki na góry i dolinę jeziora karmiły jego muzę. Dzięki temu Catullus zbudował wtedy swoją willę na brzegu jeziora Benac. Ruiny niegdyś luksusowego domu odkryto ponownie dopiero w XV wieku. W tym czasie były one słabo oczyszczone i stanowiły groty wodne.

Do osiedla przylega duży park pełen drzew oliwnych i od czasu do czasu zaciemniony fragmenty dużej willi. Spacer w takiej scenerii przypomina krótki spacer w przeszłość.

Źródło uzdrawiania Boyola

Lecznicze źródło Boyola (po włosku: Fonte Boiola) słynie z wód, które leczą wiele nieprzyjemnych chorób. Gotujące się strumienie wody nasyconej jodem, siarką i bromem wydzielają się z trzewi ziemi w temperaturze 70 0C!

Procedury w terminach Boyoli pomagają ludziom pozbyć się chorób skóry, łagodzą reumatyzm i przewlekłe zapalenie ucha. Odwiedź jednak źródło termalne znajdujące się w Hotel Fonte Boiolamile widziani są całkiem zdrowi i zadowoleni podróżnicy. Kompleks zabiegów SPA, a także niezwykle przydatne wydarzenia dla zachowania piękna i zdrowia, zaspokoją pragnienia nawet najbardziej kapryśnego klienta.

Tłuszcz

Inne lombardzkie miasto Salo (po włosku: Salò) słynie z różnorodnych sportów wodnych. Kompleks willi, w którym znajdują się członkowie rządu Włoskiej Republiki Socjalnej, a także osobiście Duce Mussolini (1942–1943), jest historyczną atrakcją.

Desenzano del garda

Miasto Desenzano del Garda (włoski: Desenzano del Garda) urzeka widokami na jezioro. Spacerując ulicami tego miasta, możesz bez końca cieszyć się gładkimi, niczym lustro, wodami jeziora Garda.

Miłośnicy sztuki będą mogli zajrzeć do katedry św. Marii Magdaleny. Desenzano del Garda ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Możesz uprawiać żeglarstwo, surfing i nurkowanie. A kiedy zapada noc w mieście, młodzi i energiczni ludzie znajdą coś do roboty, liczne kluby i dyskoteki gościnnie otwierają swoje drzwi.

  • Zobacz hotele w Desenzano Del Garda

Limone sul Garda

Małe miasteczko o cytrusowej nazwie Limone sul Garda (włoskie: Limone sul Garda) również należy do Riwiery Cytrynowej. Zachodni brzeg jeziora Garda to najbardziej wysunięty na północ punkt, w którym drzewa cytrusowe wydają owoce i dojrzewają. Mieszkańcy miasta są wielkimi fanami owoców, które produkują. Czy to może być powód ich rekordowej długości życia? Małe miasteczko nie jest narażone na zamieszanie i niepokój; zaoferuje swoim gościom pyszne domowe posiłki, leniwe spacery i praktycznie wiejskie duszpasterstwo. Limone sul Garda jest świetny dla rodzin, zwłaszcza tych podróżujących z dziećmi.

  • Zobacz hotele w Limono sul Garda

Malcesine

Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się miasto Malcesine (po włosku: Malcesine). Jest nie tylko niezwykle piękny, ale także ściśle związany z życiem niemieckiego poety Johanna Goethego. Podróżni będą mogli odwiedzić muzea miejskie, wspiąć się na szczyt góry Baldo za pomocą kolejki linowej. A wieczorami z falujących wzgórz Malcesine otwiera się piękny widok na zamek Scaliger, gdzie często odbywają się wesela. Nawiasem mówiąc, prądy powietrzne opadające wzdłuż stoków gór pozwalają miłośnikom windsurfingu i spadochroniarstwa doskonale się odwrócić.

  • Polecane hotele w Malcesine
  • Przykład ślubu nad jeziorem Garda w zamku Scaliger

Gardone Riviera

Gardone Riviera (po włosku: Gardone Riviera) to miejsce elitarnego relaksu w dolinie jeziora Garda. Luksusowe wille, pachnąca przyroda, ogromny ogród botaniczny im. Andre Hellera tworzą niepowtarzalną atmosferę. W czasach carskiej Rosji zamożni i potężni ludzie często patrzyli na ten ośrodek.

  • Zobacz hotele w Gardone Riviera

Bardolino

Miasto Bardolino (po włosku: Bardolino) otoczone jest zielenią. Położone jest na żyznej ziemi, którą od stuleci preferowali szlachetni Włosi. W dzielnicy miasta znajduje się wiele willi i pałaców. W samym mieście warto odwiedzić świątynię poświęconą patronowi - Mikołajowi Cudotwórcy. Inną marką Bardolino jest czerwone wino, którego smak był podziwiany przez odwiedzających miasto od wieków.

Zamek Arco

Innym historycznym cudem jeziora Garda jest zamek Arco (po włosku: Castello di Arco). Według niektórych informacji zamek został zbudowany gdzieś około 1000 ne. Wysokie wieże budynku wznoszą się jak świece na stromym zboczu góry w regionie Trentino. Zbudowany przez zamożnych mieszkańców prowincji zamek Arco znalazł się w rękach wielu rodzin szlacheckich, w tym należących do rodziny Scaliger. Staranne odtworzenie tego starożytnego fortu pozwoliło uporządkować liczne freski z okresu średniowiecza.

Riva del Garda

Główną atrakcją miasta Riva del Garda są kaczki, które słusznie można nazwać prawdziwymi właścicielami lokalnych plaż. Same plaże to trawnik z bardzo wąskim paskiem kamyków. To miejsce jest idealne na spokojne rodzinne wakacje z dziećmi.

Wycieczki po rosyjsku

Na jeziorze Garda jej własną wycieczkę z przewodnikiem wzdłuż Lemon lub Olivkova Riviere prowadzi przewodnik z zespołu ITALY FOR ME - Olga Mursyaeva. W zależności od programu wybranego przez turystów indywidualna wycieczka trwająca 8 godzin obejmuje degustację lokalnych win lub wizytę w fabryce serów. Zalecane!

Jak dostać się nad jezioro Garda

Najbliższe lotniska nad jeziorem Garda znajdują się w Mediolanie - Malpensa i Bergamo, Wenecja - Marco Polo i Treviso, Werona - Valerio Catullo Villafranca

Nad jeziorem znajdują się stacje kolejowe w miastach Peschiera del Garda lub Desenzano del Garda.

Z Mediolanu

Kilka razy na godzinę, pociągi regionalne i szybkie z Trenitalii odjeżdżają z głównego dworca kolejowego w Mediolanie (Milano Centrale) do dworca Desenzano. Szybki pociąg Frecciarossa można dojechać w zaledwie 51 minut, bilet kosztuje 26 euro. Pociąg regionalny jeździ około półtorej godziny i kosztuje 9,20 euro.

Również trzy razy dziennie w kierunku Desenzano z Mediolanu jeżdżą najlepsze pociągi we Włoszech - Italotreno. Jeśli zajmiesz się biletami z wyprzedzeniem, możesz się tam dostać za jedyne 9,90 euro.

  • Zobacz szczegółowe instrukcje: jak dostać się do Mediolanu z Mediolanu

Z Treviso lub Triestu

Treviso jest nieco bliżej jeziora. Wynajętym samochodem możesz dotrzeć do Garda w ciągu kilku godzin. Jeśli dostaniesz się z Triestu (Triestu), droga zajmie około trzech godzin.

Z Werony

Jeśli wybierzesz punkt wyjścia do Werony, możesz wygodnie podróżować pociągiem na południowe wybrzeże Garda do miasta Desenzano del Garda. Pasażerowie mogą złapać pociąg regionalny na dworcu centralnym w Weronie. Pociąg będzie w drodze przez 15-20 minut, cena biletu to do 4 euro.

  • Zobacz instrukcje: jak dostać się z Werony do Sirmione

Na północ od jeziora

Na przykład na północ od jeziora w Riva del Garda można dojechać autobusem z Rovereto (Rovereto). Stacja kolejowa Rovereto jest połączona szybkimi pociągami z Rzymem, Weroną, Florencją, Bolonią, Mediolanem.

Również Werona i wybrzeże Garda są połączone autobusem. Trasy nr 162 i 163 będą poruszać się po krętej serpentynie przez około 45-50 minut. Jednocześnie pasażerowie mogą podziwiać widoki i wysiąść na jednej ze stacji: Bardolino, Garda, Lazise, ​​Malcesine, Riva del Garda. To kończy nasz krótki spacer wzdłuż brzegu jeziora Garda.

Spieszymy, aby zapewnić, że jest to dalekie od wszystkich uroków górskiej doliny. Uwierz mi, piękna włoskich Alp i czułej błogości wybrzeża Strażników nie można wyrazić słowami. Całą radość tego gościnnego regionu trzeba poczuć na sobie!

Obejrzyj wideo: JEZIORO GARDA. LAGO DI GARDA. LAKE GARDA - Włochy 2019 (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włoskie jeziora, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej