Regiony Włoch

Muzea Ferrari we Włoszech: historia, bilety, jak się dostać

Luksus, elegancja, drapieżne piękno, szalona prędkość i dostępność tylko dla elity - i to wszystko o Ferrari. Wystarczy jedno słowo - Ferrari. Stworzenie tak prawdziwie marki marek było możliwe tylko dzięki geniuszowi przedsiębiorczości. Enzo Ferrari, który osiągnął fakt, że jego imię wymawiane jest niemal z zmysłową aspiracją - był po prostu geniuszem. Ale geniusze mają swoje słabości i słabości ...

Ale dzisiaj nie chodzi o nich, ale o muzea Ferrari we Włoszech. Są dwa z nich, ale oba można odwiedzić w ciągu jednego dnia. Na szczęście są stosunkowo blisko siebie - jeden w Modenie, a drugi w Maranello.

BlogoItaliano szczegółowo omówi każdy z nich, podpowie, jak się tam dostać, o harmonogramie pracy i zakupie biletów. Ale żeby zrozumieć, dlaczego są 2 z nich i jak się różnią, musisz cofnąć się o 100 lat i powiedzieć kilka słów o samym Enzo Ferrari.

Jego przerażające radości

Ciągłe pukanie młotków - do tego „muzycznego” dzieciaka Enzo i jego brata budzili się każdego ranka: mój ojciec miał warsztat obróbki metali na obrzeżach Modeny. Rodzina Ferrari mieszkała na drugim piętrze.

To na tych warsztatach przyszły geniusz tego miejsca otrzymał pierwsze umiejętności zawodowe i właśnie w tym domu po raz pierwszy zobaczył jednocylindrową firmę samochodową „De Dion-Bouton”. Ojciec zbankrutował z powodu interesującej nowości, ale pięcioletni chłopiec nie był zainteresowany samochodami. Enzo chciał być piosenkarzem operowym lub dziennikarzem sportowym. Chociaż wektor został już wybrany, młode Ferrari dążyło do sławy, rekordów, prędkości ...

Ferrari zaczął jako zwykły pilot testowy Alfa Romeo

W wieku 10 lat Enzo i jego ojciec pojechali do Bolonii na wyścig samochodowy ... i zaczęło się ... Zaczęło się, że trwało 80 lat za życia Ferrari i trwa do chwili obecnej - namiętna, niemal urojeniowa miłość do samochodów, zawarta w każdym zakręcie szalonych samochodów sportowych latających po torach . Jednak przed realizacją tego marzenia było jeszcze długie 40 lat.

W młodości marzył wraz ze swoim bratem, jak stali się sławni w całych Włoszech ... Co do diabła - na całym świecie! Niech nazwisko Ferrari i jego pracownicy - zwłaszcza w Modenie - mogą, mogą to zrobić ... Enzo już poszedł do warsztatu samochodowego, zachwycał się wyścigami, jego brat został dziennikarzem ... Ale potem przyszła czarna passa: w ciągu jednego roku stracił ojca i brata, który sam zmarł w pierwszej wojnie światowej prawie zmarł na zapalenie opłucnej, przez długi czas nie mógł znaleźć pracy.

Enzo Ferrari (1898–1988), Maranello, 1986

Przez długi czas miał pecha: rzadkie wyścigi, praca w warsztacie przykuwającym samochody z ciężarówek - wszystko to nie przyniosło żadnych specjalnych pieniędzy, a ponadto narodowej i światowej sławy, do której tak bardzo dążył. Świt nastał dopiero po rozpoczęciu pracy w Alfa Romeo, gdzie oczywiście i tak nikogo nie zabrali, ale nie spieszyło im się, by nominować główne role.

Enzo i jego stajnia

Ferrari zajęło 20 lat od przejścia od zwykłego pilota testowego Alfa Romeo do kierownika działu sportowego firmy, Alfa Corse. Wiedział wszystko o samochodach ... Nie, wiedział więcej - czuł je każdą komórką ciała, jak matka czuje swoje dziecko. A tym bardziej miał ochotę stworzyć własny samochód!

Nawet emblemat był już dla niego - pyszniącym się koniem na jasnożółtym tle (nawiasem mówiąc, herb Modeny). Otrzymała obiecującego kierowcę i inżyniera od rodziny hrabiego Baracka. Samolot ich syna, jednego z asów pierwszej wojny światowej, nosił tę odznakę bojową na swoim skrzydle. Ferrari postanowił stopniowo „związać” się z wyścigiem - choć w imieniu Alfa Romeo - i skupić się na zaprojektowaniu własnego samochodu. Ten, z którego mógł być dumny i któremu mógł nadać swoje - jak dotąd ciche i mało znane - imię.

Godło Ferrari - pyszniący się koń na jasnym żółtym tle

Już w 1929 r. Stworzył słynną „Ferrari Stable” - La Scuderia Ferrari - zespół najlepszych kierowców, projektantów, projektantów i mechaników, który teraz grzmi na całym świecie, a potem był to tylko warsztat na bazie Alfa Romeo. Formalnie należał do Enzo, ale w rzeczywistości przywodził na myśl samochody wyścigowe macierzystej firmy. Jednak oficjalny status i geniusz przedsiębiorcy pomogły Ferrari przyciągnąć do zespołu najlepszych z najlepszych.

Dla PR „Stajnie” Enzo przypomniał sobie swoje umiejętności dziennikarskie, pisząc serię artykułów dla wiodących magazynów motoryzacyjnych. W 1938 r. Ostatecznie stworzył pierwszy model z silnikiem o pojemności 1,5 litra, który jego zdaniem byłby w stanie „założyć łopatki” Niemców z Auto Union i Mercedes-Benz, które stały się do tego czasu prawie nieosiągalni liderzy rasy. Ale kierownictwo Alfa Romeo od dawna spogląda na Ferrari od dawna, a tarcia z Niemcami nie były częścią planów włoskiego producenta samochodów: zarówno tam, jak i naziści byli u władzy, a kruk nie chciał oderwać oczu od kruka, zwłaszcza że w Europie już poważnie pachniało wielką wojną. Pierwszy pomysł Ferrari nie mógł się ścigać.

Ten sam dwupiętrowy dom-warsztat Ferrari, w którym się urodził i mieszkał

To wystarczyło, aby odszedł z Alfa Romeo. Wkrótce otworzył własną firmę - „Auto Avio Construzione” (na podstawie umowy przez 4 lata nie miał prawa tworzyć samochodów pod swoim nazwiskiem i wysyłać ich na wyścig z Alfa Romeo). Ale już w 1940 r. Pierwsza „jaskółka” stworzona w osobistym warsztacie Enzo - „AAC-815” o pojemności silnika 1,5 litra - ruszyła w drogę. Nie dotarła do mety, ale wtedy też nie było jej we Włoszech: wojna szalała już na całym świecie.

W 1943 r. Enzo w obawie przed produkcją, tak wrażliwą podczas bombardowań alianckich, przeniósł go z Modeny do Maranello, miejsce 17 km od miasta. Dopiero w 1947 roku - wreszcie pod własnym nazwiskiem - wydał tylko 2 kopie Ferrari 125 S.

„Auto Avio Construzione” ponownie stało się La Scuderia Ferrari - Ferrari Stable. W 1948 roku kolejny model wydany przez zespół w Maranello - Ferrari 125 F1 - stał się sensacją na rynku samochodów wyścigowych. Od tego momentu historia Enzo Ferrari - prowincjonalnej obsesji na punkcie Wielkiego Snu - staje się legendą.

Muzeum Ferrari w Modenie

Muzeum Modena, znajdujące się przy Via Paolo Ferrari 85, jest pierwotnie domem-muzeum Enzo Ferrari, poświęconym jego pracowitemu życiu i wyjątkowej pracy (w skrócie MEF). Został otwarty stosunkowo niedawno - w 2012 roku. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi około 500 metrów kwadratowych. m

Obok ultranowoczesnego jasnożółtego budynku w kształcie kaptura na betonowym cokole znajdują się dwupiętrowe warsztaty Ferrari, w których się urodził i mieszkał, i które musiał sprzedać, aby otworzyć własny biznes. Z trudem, ale wiele lat później dom został wykupiony. Teraz w nim - a raczej w nim - warsztat Alfredo Ferrari, ojca Enzo - jest ekspozycją tzw. Museo dei motori ferrari.

Obszerna wystawa samochodów zajmuje halę o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. m

To nie jest typowe muzeum domowe, w którym prezentowane są rzeczy osobiste i meble. Wewnątrz dawny warsztat został przekształcony w jeden styl z nowym budynkiem - oczywiście zaawansowanym technologicznie. Ale biuro Enzo jest starannie zachowane w formie, w której właściciel go opuścił. Wzdłuż korytarza stoją interaktywne stoiska z biografią Ferrari, niepostrzeżenie wpływającą do biografii koncernu samochodowego.

Wystawa zawiera wszystko, co ma związek z historią Ferrari - człowieka i samochodu. Od pierwszych wycinków prasowych z informacjami o wyścigach, w których brał udział Enzo, a potem jego pierwszych modeli opartych na Alfie Romeo, po części unikatowych samochodów, zegarki Ferrari, liczne puchary, a nawet przyłbice znanych kierowców z ich autografami.

Liczne puchary znanych kierowców z ich autografami

Architekci nowoczesnego jasnożółtego budynku, powtarzając ze swoimi zarysami uwodzicielskie formy najlepszych modeli, w których bogate jest Muzeum Ferrari we Włoszech - Jan Kaplitsky i Andrea Morgante. Na jego terytorium znajduje się sala wystawowa, sala konferencyjna, sklep, kawiarnia, restauracja. Ta część muzeum w Modenie kontynuuje historię Ferrari, ale teraz poprzez różne motoryzacyjne i sportowe cuda - od lat 30. XX wiek do dnia dzisiejszego.

Ogromna ekspozycja samochodów Ferrari zajmuje prawie całą halę w postaci miękkiej elipsy o powierzchni 2500 metrów kwadratowych. Reprezentowane są także samochody sportowe z osobistej kolekcji Enzo, w tym z fabryki Alfa Romeo.

Wszystko tutaj podlega historii: przy pomocy 19 projektorów na ścianach stale dokumentowana jest historia dokumentatora twórcy koncernu i jego niezrównanych samochodów, które stały się narodową dumą Włoch.

Konto osobiste Enzo jest przechowywane w formie, w której właściciel je zostawił

Muzeum Ferrari w Maranello

„Sen na jawie!” - to hasło tego muzeum znajdującego się w Maranello, przy Via Dino Ferrari, 43, i odwiedzający nie mają co do tego wątpliwości. A jakie wątpliwości mogą pojawić się, gdy jest tylko 300 metrów od fabryki, w której produkuje się „samochody na gwiazdy”, a najlepsze z najlepszych modeli Ferrari obnoszą się na wybiegach w halach wystawowych! Ale najważniejsze - tutaj możesz jeździć na jednym z nich!

Chociaż nie najszybszy - nie każdy ma umiejętności prowadzenia samochodu Schumacher lub Alonso - ale prawdziwe Ferrari. Ta atrakcja oczywiście nie jest tania i nie ma przyzwoitych tras w dzielnicy, ale siła marki jest taka, że ​​ci, którzy chcą jeździć jednym z legendarnych samochodów, nie są tłumaczeni.

W Muzeum Maranello można zapoznać się z zawiłościami produkcji unikalnych maszyn

To muzeum Ferrari we Włoszech zostało otwarte w 1990 roku. Koncern przejął zarządzanie muzeum dopiero w 1995 r. W 2004 r. Dodano nowe skrzydło budynku, a obecnie jego powierzchnia wynosi 2500 metrów kwadratowych. m. Ekspozycja znajduje się w 6 obszernych pokojach: konkursy, chwała, koncepcje, duże wycieczki, wystawy czasowe, sala kinowa.

Jeśli muzeum Ferrari w Modenie jest hołdem dla historii, muzeum w Maranello jest okazją do zapoznania się z zawiłościami produkcji unikalnych samochodów (do pewnego stopnia) i prawdziwych triumfów La Scuderia Ferrari w Formule 1 i innych mistrzostwach.

Na wybiegach hal wystawowych obnoszą się najlepsi z najlepszych modeli Ferrari

Kolekcje ciągle się zmieniają - i to nie tylko w hali wystaw czasowych. Dowiedz się, jak wyglądają najlepsze samochody sportowe od wewnątrz, od kierownicy po silnik, jest samo w sobie interesujące nie tylko dla koneserów samochodów, zwłaszcza, że ​​fotografowanie jest dozwolone na potrzeby osobiste.

Na dodatek interaktywność - a to muzeum Ferrari jest dosłownie wypełnione różnymi sekwencjami dźwiękowymi i wideo - niektóre samochody wyglądają tak, jakby właśnie zjechały z toru wyścigowego lub weszły do ​​pit stopu i mają zamiar pędzić z szaloną prędkością do ryku podziwu widzów.

Jak dostać się do Muzeum Ferrari w Modenie

Najwygodniej jest dostać się do Modeny, a następnie do Maranello z Bolonii, skąd możesz swobodnie latać z niemal każdej stolicy świata, lądując na lotnisku Guillermo Marconi. Istnieje kilka opcji - pociągiem, autobusem lub taksówką.

Od głównego dworca kolejowego w Bolonii do Modeny od wczesnego rana do późnego wieczora pociągi kursują co 15-20 minut - zarówno lokalnie, jak i ogólnokrajowo. Odległość jest niewielka - tylko 44 km - ale w zależności od klasy pociągu i czasu podróży ceny wahają się od 3,85 do 14 euro (wrzesień 2016 r.). Bilety można kupić na dworcu kolejowym w Bolonii lub online na stronie internetowej Trenitalia.

Opcja autobusu jest również wygodna. Z lotniska w Bolonii do centrum Modeny, transfer SACA kursuje 9 razy dziennie: od 5.15 do 22.30 (co 2 godziny). Cena biletu - 15 euro, bagaż - bezpłatnie, a podróż trwa 40 minut.

Autobus kursuje między obydwoma muzeami Ferrari

Wreszcie jest też taksówka: możesz zamówić transfer z Bolonii do Modeny za pomocą popularnej usługi transferu online. Przyjemność będzie kosztować od 87 euro.

Planując podróż, będąc już we Włoszech, spróbuj zobaczyć pociągi z punktu początkowego do Modeny i bez odprawy do Bolonii. Możesz to również zrobić na stronie Trenitalia. Alternatywnym sposobem jest wynajęcie samochodu. Możesz zamówić samochód online w dowolnym mieście we Włoszech za pośrednictwem popularnej usługi porównywania cen wynajmu samochodów w European Rentalcars.

Dalej - to z dworca, to z dworca autobusowego - zaledwie kilka minut na piechotę. Wskaźniki i nawigator pomogą ci. Na wszelki wypadek jeszcze raz adres Muzeum Ferrari w Modenie: Via Paolo Ferrari, 85.

Jak dostać się do Muzeum Ferrari w Maranello

Najbardziej optymalnym sposobem dotarcia do muzeum w Maranello, jeśli podróżujesz bez samochodu, jest specjalny transfer z domu-muzeum Enzo Ferrari w Modenie. Loty są obsługiwane od 9:40 do 18:45 co półtorej godziny.

O tym, jak dostać się do muzeum w Modenie, pisaliśmy powyżej.

Specjalny transfer z Muzeum Domu Enzo Ferrari w Modenie

Godziny otwarcia muzeów

Harmonogram prac obu muzeów jest identyczny i podzielony na 2 sezony: zimowy i letni.

W sezonie letnim - od 1 kwietnia do 31 października - muzea są otwarte codziennie od 9.30 do 19.00.

Zimą - od 1 listopada do 31 marca - codziennie od 9.30 do 18.00. Oba muzea są zamknięte na Boże Narodzenie (25 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia).

Bilety do muzeum

W muzeach zawsze jest wielu odwiedzających - zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Place przed muzeami - szczególnie w sezonie - pełne są autobusów wycieczkowych. I chociaż place muzealne pozwalają setkom ludzi przebywać jednocześnie w salach, będą musieli stanąć w obronie biletów i być może wielu.

Niezależni podróżnicy albo będą musieli przyjść na samo otwarcie muzeum - w Modenie lub Maranello, albo stanąć w kolejce. Inna alternatywa - bez kolejek - do zakupu biletów do muzeów online - przez Internet.

Można to zrobić za pośrednictwem popularnego portalu dla podróżników do Włoch - Wybierz Włochy. Ponadto tutaj można kupić bilety zarówno do muzeum w Modenie, jak i Maranello.

→ Bilety online do Muzeum Ferrari w Modenie

→ Bilety online do Muzeum Ferrari w Maranello

Warto zauważyć, że bilety są ważne przez 12 miesięcy od daty zakupu, to znaczy, możesz wybrać dowolny dogodny dzień, aby odwiedzić muzea Ferrari we Włoszech - nie trzeba dołączać do określonych dat.

Zdjęcia: museomodena.ferrari.com, museomaranello.ferrari.com, Formulapassion, Livegp, Rahil Rupawala, Richard, ciesz się życiem!

Obejrzyj wideo: Lamborghini Countach (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej