Trentino - Alto Adige

Ośrodek narciarski Val Gardena

Val Gardena to malownicza dolina położona w Dolomitach, we włoskiej prowincji Bolzano-Bozen (Provincia autonoma di Bolzano, znana również jako Południowy Tyrol), u zbiegu granic Włoch, Austrii i Niemiec. W tej dolinie znajduje się jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich, część regionu Dolomiti Superski, który słynie z urzekających krajobrazów i dobrze wyposażonych stoków.

Do ośrodka można łatwo dojechać zarówno autostradami z innych włoskich miast (autostradami federalnymi), jak iz głównych miast europejskich (Monachium, Nicea, Zurych, Wiedeń).

Do atrakcji Val Gardena należy nie tylko jazda na nartach - ośrodek ma możliwość uprawiania wspinaczki górskiej, jazdy konnej, zakupów, a także odwiedzenia lokalnych centrów spa i skorzystania z zabiegów odnowy biologicznej. Lokalne restauracje i kluby zasługują na szczególną uwagę. Szeroki zakres dostarczanej rozrywki pozwala regionowi kurortowemu stać się jednym z najpopularniejszych kurortów we Włoszech.

O ośrodku

To właśnie z Val Gardena fani narciarstwa alpejskiego zaczynają poznawać alpejskie kurorty. Jest to zrozumiałe - tory są wyposażone na najwyższym poziomie, istnieje rozległa sieć wind łączących je ze sobą. W dolinie znajduje się około 175 kilometrów indywidualnych tras, z których około jedna trzecia jest przeznaczona dla początkujących, około 60% jest dla narciarzy, którzy mają już pewne doświadczenie na nartach, a około 10% jest dla profesjonalistów.

 • Czytaj także: wskazówki na temat ferii zimowych we Włoszech

Jeśli spojrzysz na dolinę Val Gardena na mapie, zauważysz, że jest ona podzielona na trzy obszary wypoczynkowe. Ta separacja daje możliwość wyboru zakwaterowania w bezpośrednim sąsiedztwie tras, które są dla Ciebie najbardziej interesujące i dostosowane do twoich umiejętności narciarskich. W regionie znajduje się 82 wyciągi narciarskie, które łączą ośrodki wewnętrzne w jedną sieć, która obejmuje również dostęp do Sella Ronda (zamknięta trasa, która omija ośrodki górskie o tej samej nazwie). Val Gardena będzie mogła zapewnić wypoczynek każdemu podróżnikowi, nawet jeśli sporty zimowe nie będą im odpowiadać - turyści znajdą eleganckie restauracje, sklepy i butiki, a także wycieczki do lokalnych atrakcji.

Opis i ogólny opis

Val Gardena to nazwa doliny, w której znajdują się trzy duże obszary zamieszkania:

 1. Selva di Val Gardena (Selva di Val Gardena), położone na wysokości 1563 metrów;
 2. Nieco niżej (1428 metrów) jest mała wioska Santa Cristina Valgardena;
 3. Najbliżej podnóża Alp (1236 m) znajduje się obszar Ortisei.

Gminy mają swój niepowtarzalny smak, a reszta w każdej z nich jest nieco inna, więc zanim wybierzesz opcję zakwaterowania, powinieneś zapoznać się z tymi funkcjami.

Selva di Val Gardena

Selva di Val Gardena (w skrócie Selva) jest uważany za najbardziej żywy i popularny kurort w dolinie Val Gardena, głównie ze względu na wysokość położenia i bliskość słynnego pierścienia Sella Ronda (Sellaronda), którego wczasowicze korzystają ze stoków i wyciągów, aby dostać się na najciekawsze stoki Dolomitów Superskich.

Jednak obszary narciarskie związane z ośrodkiem mogą zaskoczyć nawet zręcznych narciarzy. Ośrodek obejmuje 3 obszary narciarskie:

 1. Dantercepies (Dantercepies, wysokość 2300 metrów)
 2. Plan de Gralba (Plan de Gralba, 1800 metrów)
 3. Ciampinoi (Ciampinoi, 2254 m), która graniczy z kurortem Santa Cristina.

Selva ma również największą liczbę hoteli, restauracji i klubów - Obszar ten jest bardzo popularny wśród młodych ludzi, którzy lubią dyskoteki i relaks do rana.

Ortisei

Ortisei to druga co do wielkości wioska w dolinie. W przeciwieństwie do Selva, życie klubowe tutaj nie jest tak rozwinięte, turyści są znacznie mniej - dlatego Ortisei są idealne dla rodzin z dziećmi. Trasy związane z wioską są głównie „czerwone” i „niebieskie”, jednak dla początkujących narciarzy jest duża liczba odcinków. Ośrodek składa się z 3 obszarów narciarskich:

 1. Val Furnes
 2. Seiser Alm (Seiser Alm)
 3. Alpe di Siusi.

Santa Cristina

Santa Cristina to najmniejszy i najwygodniejszy kurort Val Gardena, więc zwykle jest tu o wiele mniej turystów niż w Ortisei, a zwłaszcza w Selva di Val Gardena.

Ośrodek jest idealnym miejscem na relaksujące wakacje z dziećmi. Santa Cristina znajduje się prawie w samym centrum regionu, więc wczasowicze mogą łatwo dostać się na najpopularniejsze trasy zjazdowe. Ośrodek składa się z 3 obszarów narciarskich:

 1. Monte Pana (Monte Pana, na wysokości 1636 metrów), położone na płaskowyżu o tej samej nazwie
 2. Seceda (Seceda, 2518 metrów)
 3. Col Raiser (2103 metry), które znajdują się w pobliżu obszaru Val Furnes, związane z Ortisei.

Odpocznij

Dolina Val Gardena zapewnia turystom wypoczynek dla wszystkich smaków - 175 kilometrów stoków pozwoli ci cieszyć się malowniczymi widokami na Dolomity, liczne restauracje zachwycą Cię pysznymi daniami, a bogactwo znanych marek i sklepów zaskoczy Cię asortymentem miłośników zakupów.

Val Gardena nie jest daremnie uważana za jeden z najbardziej komfortowych kurortów w Dolomitach w regionie Superski - każdy wczasowicz znajdzie rozrywkę dla siebie.

Sporty zimowe

Na terytorium Val Gardena znajduje się 51 tras, wśród których są zarówno trasy dla początkujących i pewnych narciarzy, jak i dla prawdziwych profesjonalistów. Miłośnicy snowboardu pokochają snowpark i fanpark, w tym halfpipe. Ponadto w regionie kurortu znajduje się kilka krytych lodowisk.

Dla początkujących

Sportowcy, którzy dopiero zaczynają rozumieć podstawy narciarstwa, najlepiej nadają się do obszaru Seiser Alm, który znajduje się w pobliżu Ortisei. Większość torów jest oznaczonych jako „czerwone”, ale w rzeczywistości są to proste „niebieskie” trasy wzdłuż przestronnych alpejskich stoków płaskowyżu. Różnica wysokości na torach Seiser Alm wynosi nie więcej niż 300 metrów, a długość stoków wynosi od 600 do 2500 metrów. Jedna z najpopularniejszych tras dla początkujących wzdłuż Seiser Alm-Skitur Hexen (Skitour Hexen), to także „Baba Yaga Tour”, która jest bardzo popularna wśród dzieci. Jednak dla tych, którzy nie mają doświadczenia w jeździe na nartach i dopiero zaczynają zapoznawać się z narciarstwem alpejskim, lepiej jest wypróbować miejsce treningowe samej Ortisei.

Santa Cristina ma również własny „poligon”, który został włączony do Monte Pana. Witryna to kompleks prostych utworów oznaczonych na niebiesko. Trasy obsługiwane są przez 4 wyciągi narciarskie. Małe zejście, przeznaczone do szkolenia początkujących, znajduje się w samej wiosce, w jej górnej części.

W Selve di Val Gardena początkujący narciarze preferują obszar Danterceps, obsługiwany przez siedem wyciągów narciarskich. Pięć z nich służy płaskiej części dzielnicy, reszta prowadzi na trasy o dużym nachyleniu. Warunki dla turystów, którzy zaczynają opanowywać narciarstwo górskie w Dantercepis, są całkiem do przyjęcia, ale nie idealne - faktem jest, że duża liczba narciarzy o wyższym poziomie zjeżdża po szczytach górskich, a także freeriderzy, przechodząc przez teren narciarski.

Osobno warto zauważyć, że w regionie znajduje się wiele szkół narciarskich dla narciarzy w każdym wieku - Sci Emotions, Ski and Snowboard School Saslong oraz Ski & Snowboard School Ortisei w Ortisei, Top Ski School & Rental EA7, Snowboard & Skischool 2000 oraz Ski & Snowboard School Selva Gardena in Selve di Val Gardena, Szkoła narciarska i snowboardowa S. Cristina w Santa Cristina.

Pracują również minikluby dziecięce - w Selva i Santa Cristina, pracują od 09.00 do 16.00, w Ortisei - od 10.30 do 13.30 (w czwartki - do 16.00).

Dla małych dzieci (od 1 roku życia) w Santa Cristina jest szkółka narciarska dla dzieci, pięć pełnych dni szkolenia, w których kosztować będzie 190 euro.

Dla wytrenowanych narciarzy

Narciarze z wyższym poziomem treningu powinni odwiedzić Ortisei i Selvę (większość tras w tych ośrodkach jest niebieska i czerwona, są też czerwone i czarne, które mogą opanować doświadczeni sportowcy). Jest tu wiele malowniczych leśnych szlaków (na przykład 10-kilometrowa La Longia, która schodzi z dzielnicy Secheda do miejscowości Ortisei). Stoki narciarskie z Ciampiną są dobrze znane wśród narciarzy (zejście do Selva to trasa, na której odbywają się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim), Dantercepis i szczyt Sella.

Szczególnie popularne jest zejście z Ciampina do Plan de Gralba, nieco mniej osób schodzących z Ciampiny do Santa Cristina. Zejście z Dantercepis jest zwykle bardzo zatłoczone, więc doświadczeni narciarze wybierają długą trasę prowadzącą do Langental.

Słynie również obszar Alpe di Susie, który składa się głównie z czerwonych i niebieskich torów (całkowita długość torów w okolicy wynosi około 60 km, z czego 29 to czerwone, 30 to niebieskie, jest jedna czarna). Alpe di Susie obsługuje 23 wyciągi narciarskie i nie ma tu wielu narciarzy, w przeciwieństwie do Dantercepis.

Najbardziej popularny wśród sportowców mieszkających w Ortisei i Santa Cristina jest sektor Szeched. Zachwyci narciarzy szerokimi stokami z dość dużym stokiem w górnych odcinkach i niewielkimi różnicami wysokości do końca. Kilka krótkich leśnych szlaków znajduje się na południowo-wschodnim zboczu Kol Reiser. Każdego roku na początku kwietnia odbywają się słynne zawody Grandenissima (Gardenissima), w których udział jest całkowicie bezpłatny (ale oczywiście do uczestnictwa wymagany jest karnet narciarski). Zawody odbywają się na 6-kilometrowym torze, który schodzi z grzbietu Seceda i kończy w Santa Cristina.

Dla ekspertów

Narciarze, którzy mają duże doświadczenie w jeździe na nartach i uważają się za profesjonalistów, powinni spojrzeć na słynny „czarny” tor Saslong A (Saslong A), który rozciąga się od Ciampiny do Santa Cristina.

To trudny tor, na którym co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, a mianowicie narciarstwo zjazdowe. Długość toru wynosi około 3500 metrów, maksymalne nachylenie wynosi 57%, średnia wynosi 21%. Trasa zawiera element Kamelbuckel znany wśród profesjonalnych narciarzy - jeśli narciarz przed nim nie zwolni, odleci 50-70 metrów od toru!

Saslong B. jest nie mniej interesujący. Tor jest również „czarny”, ale nieco dłuższy i zawiera więcej odcinków, w których można odpowiednio przyspieszyć.

Nie trać z oczu dwóch wspaniałych zjazdów z Ciampiny do Selvy. Pierwsze „czarne” zejście przebiega w tym samym miejscu co Saslong, ale kończy się „korytarzem” przechodzącym przez las. Drugi, zaznaczony na czerwono, przechodzi przez wąski przesmyk między stromymi klifami i schodzi w dolinie Val Gardena schludnymi pętlami.

Dla freeriderów

Trasy zjazdowe w Val Gardena nie są zbyt popularnym zajęciem. Być może wynika to z niewystarczającej liczby stromych zboczy, wzdłuż których trasy nie są układane, a może różnorodność wyposażonych tras dolinnych jest wystarczająca dla lokalnych freeriderów - kto wie? Jednak niektóre miejsca na freeride w Val Gardena są dość znane. Przede wszystkim jest to dzielnica Szeched.

Jeśli odejdziesz od oznaczonych ścieżek, możesz znaleźć przestronne zbocza, wzdłuż których możesz zejść do dolnej stacji wyciągu 4-krzesełkowego.

Niestety lepiej to zrobić w ciągu kilku dni po śniegu, ponieważ po zaśnieżonej dziewiczej glebie pokrywa się skorupa lodowa i jazda po niej nie jest przyjemna. Ale gdy skorupa odpowiednio stwardnieje, można na niej przejść pieszo. O tej samej sytuacji na stoku Seiser Alm. Nieco dłużej dziewicze krainy są przechowywane w sektorze Punta d'Oro, ale jego zbocza są zbyt łagodne, aby można je było szybko przejechać.

Safari na nartach

W Val Gardena i Sella Ronda istnieje wiele opcji safari na nartach (długa wyprawa na narty bez powtarzania zejść, które już zostały ukończone): łączna długość wszystkich połączonych ze sobą ośrodków wynosi ponad 480 kilometrów, a sieć wyciągów narciarskich pozwoli narciarzowi zaoszczędzić czas i ominąć powtarzające się trasy i codziennie ciesz się nowymi zapierającymi dech w piersiach widokami.

Najpopularniejsza trasa jest następująca. Z Chiampina wzdłuż zejścia Saslong B do Saint Cristina, następnie ponownie korzystając z wyciągów narciarskich do Chiampina, 4-kilometrowym zejściem do Selva, a następnie - zjazdem do Plan de Grailba (należy zachować ostrożność - jest „czarna” trasa, po którym zjeżdżają narciarze z dużą prędkością). Tutaj powinieneś dostać się do kolejki gondolowej i dostać się do sektora Dantercepis, skąd możesz wrócić do Selva bezpretensjonalnym „czerwonym” torem. Jeśli masz wystarczającą siłę, możesz ponownie wspiąć się na Ciampinę i pokonać zejście do Plan de Gralba, stamtąd kolejką linową do Piz Sella, a następnie zejść do Monte Pan przez Sassolundo ... Krótko mówiąc, lokalne trasy pozwalają wybrać nieznaną trasę każdego dnia i cieszyć się pięknem Alp natura.

Dla snowboardzistów

Przede wszystkim Val Gardena jest uważana za ośrodek narciarski, ale są doskonałe warunki dla snowboardzistów.

Snowpark Piz Sella, położony na wysokości 2158 metrów u podnóża Sassolungo na południowym krańcu doliny.

W 2012 r. Park został zmodernizowany, dodano kilka nowych skoków i dodano krzyżak z spiralnym tunelem. Seiser Alm ma również małą halfpipe. Snowboardziści, którzy posiadają karnet narciarski Dolomity Superski, mogą odwiedzić inny snowpark, ale już znacznie większy i wyposażony: znajduje się w obszarze Col Rodella i nazywa się Passo Sella.

Wspinaczka górska

Val Gardena to raj dla wspinaczy: Lokalne trasy wspinaczkowe sprawdzą Twoje umiejętności i będą wymagały trudnych szczytów, takich jak Peak Gralba (Piz Gralba, 2,974 m), Peak Miara (Piz Miara, 2,965 m) i Peak Beguz (Piz Beguz, 2,972 m).

Najpopularniejsze trasy dla profesjonalnych wspinaczy to The Pössnecker-Route, The Brigata Tridentina, The Oskar-Schuster-Track.

Dla tych, którzy nie są jeszcze gotowi na wspinanie się na prawie trzy kilometrowe szczyty Gardeny, pracują liczne parki wspinaczkowe i sale gimnastyczne:

 • Città dei Sassi (alias „City of Stones”), znajduje się w pobliżu Plan De Gralba (obejmuje 29 utworów o poziomie trudności 4, 24 utworów o poziomie trudności 5c, 75 utworów o poziomie trudności waha się między 6a a 6c, a także 13 utworów o poziomie trudności 7a). Istnieje również 16 ścieżek głazów;
 • Frea (Frea), do której można dotrzeć na SS243 z Plan de Gralba. Park obejmuje 4 tory o poziomie trudności 4, 11 torów o poziomie trudności od 5a do 5b, 37 torów o poziomie trudności od 6a do 6c oraz 21 torów o klasie trudności 7a;
 • Bernardi, mały park położony między Selvo di Val Gardena i Plan de Gralba obok SS242: składa się z 5 serii o trudności 6B-6C i 7 serii klasy 7a-7b;
 • Traumpfeiler, położony obok Plan de Gralba poniżej SS243:4 trasy 6a, 32 trasy 6a-6c, 19 tras 7a-7c i 4 trasy pętli 8a;
 • La Cava (La Cava) nad Ortisei, położona w pobliżu SS242: 6 tras 5c, 18 tras 6a-6c, 9 tras 7a-7c i 3 trudne trasy 8a.

Karnety narciarskie

Ceny karnetów zależą głównie od pory roku, w której planujesz podróż, oraz od wieku osoby, która je kupiła. Najbardziej optymalny jest tygodniowy karnet narciarski: dla osoby dorosłej będzie to kosztować 224-280-252 euro (odpowiednio poza sezonem, w sezonie wysokim i niskim), dla dziecka (do 16 lat): 157-196-176, dla seniorów (narciarze powyżej 65 lat): 202- 252–227. Aktualne ceny karnetów narciarskich w Val Gardena w 2017 i 2018 roku można znaleźć na stronie www.dolomitisuperski.com. Karnet narciarski Val Gardena również właśnie załączył schemat połączeń.

Warto pamiętać, że są to ceny karnetów narciarskich na terytorium Val Gardena i Alpe di Susie.Tygodniowy karnet narciarski, który pozwala odwiedzić stoki całego regionu Dolomiti Superski, kosztuje nieco więcej: dla osoby dorosłej 243-304-274, dla dzieci 170-213-192, dla starszych narciarzy 219-274-246 euro.

Après ski

Apres-ski w Val Gardena zaczyna się po obiedzie (około trzeciej), kiedy narciarze zmęczeni poranną jazdą na nartach zaczynają gromadzić się w restauracjach i barach, by coś przekąsić. Większość ludzi oczywiście znajduje się w restauracjach i barach położonych w pobliżu stoków - wśród nich szczególną uwagę należy zwrócić na Pauli i Chalet Restaurant Rasciesa (ciekawym rozwiązaniem jest blat barowy ze śniegu) w Ortisei, Juac, Saslonch, Gran Paradiso na górze stoki Selva. W całym ośrodku znajduje się około 50 różnych kawiarni.

Najpopularniejsze w Ortisei to Dolomiti Madonna, Pontives i Mont Seuc (klasyczne restauracje z kuchnią dla smakoszy), La Rosticceria Sotriffer, Tubladel i Val D'Anna (eleganckie restauracje z wyraźną osobowością, które zachwycą koneserów oryginalnych potraw) i małe, ale domowa przytulna Terrazza i Mar Dolomit (znajduje się obok kompleksu termalnego o tej samej nazwie, który obejmuje 11 łaźni i saun, kryte baseny z ciepłą wodą i hydromasażem, koszt zwiedzania wynosi od 11,3 euro).

Selva to prawdziwe centrum après ski: większość restauracji położonych w dolinie należy do tego regionu. Turyści z dziećmi zdecydowanie powinni odwiedzić Ingloo, na romantyczny wieczór nadaje się Pra Valentini, wczasowicze, którzy wolą klasyczne restauracje, to La Bula, L Mulinè i Olympia. Turyści, których bardziej pociąga atmosfera barów i hałaśliwa zabawa w duchu austriackich kurortów, powinni spojrzeć na Luiskeller i Kronestube.

W Santa Cristina znajdziesz klasyczne restauracje (Ruacia De Sot, L Fudle) i niedrogie kawiarnie-pizzerie (Pizzeria Da Bruno, Da Peppi). Szczególną uwagę należy zwrócić na lokalny steakhouse Residence, Restaurant & Steakhouse La Tambra. Większość instytucji znajduje się przy głównej ulicy Via Dursan (ulica jest częścią autostrady federalnej SS242).

Oprócz różnych restauracji i kawiarni w Val Gardena opracowano markowe zakupy, tradycyjne dla europejskich ośrodków narciarskich: W tym celu obsługuje ponad 50 sklepów z ubraniami. Możesz pokazać się w całej okazałości w nocnych klubach Val Gardena: Umbrella (największa dyskoteka, która działa do samego rana) i Disco Dancing Dali.

Również w dolinie znajduje się kort tenisowy, centra fitness, centra odnowy biologicznej, kręgielnia, bilard, liczne sauny, łaźnie i spa, wszystko, co jest niezbędne do pełnego i przyjemnego pobytu.

Val Gardena w lecie

Latem w Val Gardena jest też coś do zrobienia - bardzo popularna jest jazda na rowerze górskimi szlakami. W kurortach istnieje sieć ponad 30 różnych tras rowerowych o różnym stopniu złożoności, o łącznej długości ponad 1000 kilometrów i różnicy wysokości 1750 metrów. W Val Gardena znajduje się sześć szkół jazdy na rowerze górskim, wypożyczalnia rowerów i odzież ochronna. Większość tras można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i z instruktorem.

Również malownicze połacie Val Gardena można badać konno. Możesz wypożyczyć konia za średnio 75 euro za godzinę. Dla dzieci istnieje możliwość chodzenia na kucyku - 45 euro za godzinę jazdy na nartach. Możesz wypożyczyć konia w jednej z trzech szkół jeździeckich (po jednym w Santa Cristina, Ortisei i Selva), tam instruktorzy pomogą początkującym nauczyć się podstaw jazdy i nauczyć się, jak pozostać w siodle.

Wiele wrażeń może dać lot nad górami na paralotni lub helikopterze. Pięciogwiazdkowy hotel Alpenroyal Grand ma nawet lądowisko dla helikopterów! Paralotniarstwo w Val Gardena znane jest od 1986 roku: region jest pionierem wybrzeża wśród włoskich kurortów. Jeśli nie jesteś doświadczonym paralotnią i obawiasz się, że twoje umiejętności nie wystarczą, możesz wybrać lot z instruktorem.

Poszukiwacze przygód docenią także geocaching - niezależne poszukiwanie „skarbów” ukrytych w kurorcie, czyli małych pojemników. Rejestrując się na stronie www.geocaching.com, możesz znaleźć współrzędne GPS lokalizacji pierwszego „skarbu”, gdzie ukryta będzie wskazówka, gdzie szukać następnego.

Zabytki

Zmęczeni uprawianiem sportu i gastronomii w Val Gardena, turyści mogą również skosztować duchowego jedzenia, odwiedzając wiele atrakcji Val Gardena. Wśród nich są zamki, muzea, zabytki, kościoły, zabytki, starożytne młyny wodne - jednym słowem jest wiele miejsc, które można zobaczyć.

Zamek Castell Gardena

Zamek Castel Gardena (Fischburg-Castel Gardena), położony w Santa Cristina, został zbudowany w 1641 roku na zamówienie jednego z hrabiów Volkenstein.

Jego pierwotna nazwa, Fishburg, tłumaczy się jako „zamek rybny”. Ta nazwa wynika z faktu, że w pobliżu zamku jego właściciel nakazał kopać wiele małych stawów, w których hrabia Volkenstein hodował pstrągi. Niestety w zamku nie odbywają się regularne wycieczki, ponieważ jest to prywatna własność Barona Franchettiego. Jednak latem podczas corocznego festiwalu muzycznego Valgardenamusica w zamku odbywają się koncerty. Niedaleko zamku znajduje się także mała kaplica Bergkapelle, którą każdy może odwiedzić.

Zamek Wolkenstein

Zamek Wolkenstein to starożytny budynek bramny zbudowany w XIII wieku między dolinami Val Gardena i Alta Badia.

Zamek w XVI wieku został zdobyty przez Wenecjan, a następnie nie został wykorzystany zgodnie z jego przeznaczeniem, w wyniku czego został stopniowo zniszczony. Obecnie najlepiej zachowane są północne mury zamku, które znajdują się na wysokości 1600 metrów.

Zamek Trostburg

Zamek Trostburg to najstarszy zamek na terytorium Val Gardena, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1173 roku.

Kto był właścicielem kompleksu zamkowego w czasie budowy, nie wiadomo dokładnie, ale od XIV do XX wieku była własnością starożytnej włoskiej rodziny Volkenstein-Trostburg. Dzięki staraniom stowarzyszenia Südtiroler Burgeninstitut budynek został odrestaurowany i udostępniony turystom w 1977 roku.

Muzeum Val Gardena

Muzeum de Gherdëina, zlokalizowane przy Via Rezia 83 w Ortisei, opowiada odwiedzającym o regionie kurortu. Prezentowane są tu duże ekspozycje znalezisk archeologicznych, różne dzieła lokalnych autorów oraz skamieliny. Szczególną uwagę należy zwrócić na wystawę cięcia drewna - ten rodzaj sztuki znany jest tutaj od 1600 roku i jest swoistą „wizytówką” kultury Val Gardena.

Zegar słoneczny

Ogromny zegar słoneczny, położony na ogromnej łące w Alpe Juac (Alpe Juac, niedaleko Selva Val Gardena), został zbudowany przez słynnego projektanta Rolanda Morodera. Nie ma oddzielnej drogi prowadzącej do zegara, ale jest ścieżka, którą turyści mogą dostać się z Selvy do tej atrakcji w około pół godziny.

Kościół św. Ulricha

Kościół św. Ulricha (Chiesa Ortisei - Kirche St. Ulrich) znajduje się w Ortisei przy Via Stufan 1, w pobliżu hotelu Adler.

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1793 roku i trwała trzy lata. Kościół jest wykonany w stylu późnego baroku i ozdobiony licznymi freskami i obrazami, wśród których znajdują się dzieła Ludwiga, Josepha i Rudolfa Morodera (jeden z obrazów w kościele został nagrodzony złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku).

Kościół św. Antoniego

Kościół św. Antoniego (Chiesa di Sant'Antonio) znajduje się również w Ortisei, na placu poświęconym temu świętemu. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1430 r. Niestety kościół ten nie przetrwał do dziś i został odbudowany w 1676 r. W 1959 r. Miała miejsce ostatnia renowacja świątyni. Kościół należy do stylu romańskiego, centralny obraz wykonany jest przez szwajcarskiego artysty Paula Deschwandena i przedstawia świętego Antoniego klęczącego przed Dziewicą Maryją i Jezusem.

Kościół San Giacomo

Znakomity kościół San Giacomo (Chiesa Di San Giacomo) znajduje się pomiędzy Ortisei i wąwozem Griden, na szlaku górskim Troi Paiàn, do którego można dotrzeć, idąc ul. Sacun z Ortisei.

Do kościoła można dostać się tylko pieszo., około godziny spacerem od centrum miasta. Dokładna data budowy świątyni nie jest znana, ale uważa się, że kamień węgielny kościoła został położony w 1181 roku. Początkowo kościół powstał w stylu romańskim, ale po licznych renowacjach elementy zespołu barokowego i gotyckiego zostały włączone do zespołu świątyni.

Pogoda

Lipiec i sierpień są uważane za najcieplejsze miesiące w Val Gardena - temperatura osiąga +21 stopni w ciągu dnia, w nocy spada do 6 stopni. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, ale nawet wtedy temperatura spada tylko do -3 po południu (w nocy do -10). Najbardziej słonecznymi miesiącami są lipiec i sierpień (średnio 24-25 słonecznych dni w miesiącu), a najbardziej zachmurzone miesiące to styczeń i luty (około 10-13 dni).

Hotele

Hotele w regionie Val Gardena mogą zadowolić każdego podróżnika - istnieją opcje zakwaterowania na każdy gust i możliwości finansowe.

W Selva di Val Gardena można znaleźć hotele odpowiednie dla miłośników pełnego wrażeń wieczornego życia - miasto jest dość głośne, niedaleko większości hoteli znajdują się kluby, bary i dyskoteki.

Dla bardziej relaksującej rozrywki lepiej zarezerwować pokój w hotelach Ortisei lub Santa Cristina Val Gardena. Oczywiście mało prawdopodobne jest znalezienie personelu obsługi znającego rosyjski, ale większość hoteli mówi po angielsku, włosku i niemiecku. Jednak w pięciogwiazdkowym hotelu można liczyć na pracowników mówiących po rosyjsku.

3 gwiazdki

W Val Gardena znajduje się ponad sto trzygwiazdkowych hoteli, które zapewniają urlopowiczom szeroki zakres usług po dość przystępnych cenach (według standardów regionu Dolomiti Superski). Wiele opcji zakwaterowania znajduje się w pobliżu popularnych stoków narciarskich. Wybraliśmy dla Ciebie najlepsze recenzje od turystów.

Hotel Cristallo

Hotel Cristallo znajduje się w Santa Cristina, niecałe pół kilometra od głównych wyciągów narciarskich. Goście mogą zjeść bezpłatne śniadanie (w formie bufetu), popływać w krytym basenie lub zrelaksować się w saunie. Na parterze znajduje się restauracja serwująca dania kuchni tyrolskiej.

Hotel Olympia

Hotel Olympia 3 * Val Gardena znajduje się 700 metrów od centrum Selva. Cena pokoju obejmuje dostęp do sauny i basenu, a goście mogą również spróbować tradycyjnych włoskich i austriackich potraw serwowanych w tytułowej restauracji na parterze. Pokoje oferują piękne widoki na miasto i góry. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizję satelitarną, a rano serwowane jest niewielkie śniadanie w formie bufetu.

Sporthotel platz

Hotel Sporthotel Platz 3 * znajduje się w leśnej dzielnicy Bulla, niedaleko Ortisei. Oferuje małe centrum odnowy biologicznej z masażami, sauną i basenami. Co 30 minut odjeżdża specjalny bezpłatny autobus (dla gości hotelowych) do wyciągów narciarskich w ośrodku. Sporthotel dysponuje również placem zabaw i prywatnym kortem tenisowym. W szczycie sezonu minimalny okres, na który można zarezerwować pokój, wynosi jeden tydzień. Śniadanie serwowane jest na specjalnym tarasie z widokiem na góry. W hotelu znajduje się także tyrolska tawerna, w której można odpocząć po ciężkim dniu.

4 gwiazdki

W Val Gardena znajduje się 55 czterogwiazdkowych hoteli. Ceny są nieco wyższe niż w hotelach z trzema gwiazdkami, ale jest to uzasadnione lepszą obsługą, wygodą lokalizacji hoteli i komfortem pokoi.

Hotel Interski

Hotel Interski 4 * w Santa Cristina Val Gardena znajduje się w pobliżu autostrady A10. Centrum spa, do którego dostęp jest bezpłatny dla mieszkańców, obejmuje basen, saunę, hydromasaż i baseny kryte, a także różne zabiegi odnowy biologicznej. Hotelowa restauracja specjalizuje się głównie w daniach z Południowego Tyrolu.

Hotel antares

Hotel Antares 4 * jest uważany za jeden z najlepszych czterogwiazdkowych hoteli w Selva. Hotel zapewnia gościom pokoje z minibarem, ekspresem do kawy i telewizją satelitarną, spa, siłownią, basenami i różnymi zabiegami odnowy biologicznej. Stoki narciarskie Dolomiti Superski znajdują się zaledwie sto metrów od hotelu Antares.

Vitalpina Hotel Dosses

Hotel Vitalpina Dosses znajduje się w Santa Cristina przy Strada Dursan 115, w pobliżu autostrady SS242 przez miasto. Mieści się w budynku z XIV wieku, w bibliotece którego wczasowicze mogą zapoznać się z historią kurortu. Podobnie jak w wielu innych hotelach odpowiedniej klasy, Vitalpina Dosses posiada własne centrum odnowy biologicznej, wanny z hydromasażem, sauny i baseny. Rano goście mogą zjeść obfite śniadanie kontynentalne w formie bufetu.

5 gwiazdek

W Val Gardena znajduje się 6 hoteli pięciogwiazdkowych, które zapewniają gościom najwyższą jakość usług, najbardziej komfortowe pokoje, a także dużą liczbę usług dodatkowych. Większość hoteli w tej kategorii ma własny autobus dla narciarzy, który zabiera turystów na najpopularniejsze trasy zjazdowe.

Alpenroyal Grand Hotel Gourmet & Spa

Hotel Alpenroyal jest jednym z najmodniejszych 5-gwiazdkowych hoteli Ortisei. Goście mogą liczyć na doskonałą obsługę i wiele dodatkowych usług wliczonych w cenę pokoju - centrum spa, siłownię, kryte baseny, wyśmienite włoskie śniadanie w formie bufetu. Oczywiście hotel prowadzi osobny autobus dla narciarzy.

Hotel Gardena Grödnerhof

Hotel Gardena Grödnerhof jest znany wśród wczasowiczów jako najbardziej luksusowa opcja zakwaterowania położona na terytorium Val Gardena. Wczasowicze mogą skosztować pysznych dań kuchni włoskiej w restauracji (która otrzymała wiele prestiżowych nagród), a rano tradycyjne śniadanie kontynentalne serwowane jest na specjalnym tarasie. Obejmują one minibary, telewizję satelitarną i mały sejf na kosztowności. Mieszkańcy mają również bezpłatny dostęp do spa, sauny, basenów i zabiegów odnowy biologicznej.

Apartamenty i B & B

Oprócz tradycyjnych hoteli Val Gardena ma ponad 140 apartamentów typu bed & breakfast. Umożliwiają wczasowiczom komfortowy pobyt za najniższą możliwą cenę. Wiele apartamentów znajduje się w centralnej części gmin, w odległości spaceru od dużych sklepów spożywczych i przystanków autobusu dla narciarzy.

Villa Seceda

Villa Secheda to apartament, który spodoba się tym, którzy chcą dobrze wypocząć i zaoszczędzić pieniądze na pokojach hotelowych. Jest wszystko, czego potrzebujesz do komfortowego pobytu (kuchnia, łazienka, telewizor). Rano podawane jest obfite śniadanie z mięsem i serem, kilka jajek i bułek z dżemem. Autobus do ośrodka narciarskiego zatrzymuje się przed apartamentami w sezonie narciarskim.

Panorama Residence Apartments Gran Tublá

Grand Tubla Residence w Val Gardena to wygodna opcja dla osób podróżujących, którzy nie chcą przepłacać za drogie pokoje hotelowe, ale chcą pozostać komfortowo. Tutaj wczasowicze znajdą małe pokoje z kuchnią (kuchenka i lodówka), prysznicem i telewizorem.

Jak się tam dostać

Odległość do Val Gardena od niektórych głównych miast w Europie (podczas jazdy samochodem najkrótszą drogą):

 • Z Mediolanu - 320 km;
 • Z Werony - 195 km;
 • Z Bolzano - 40 km;
 • Z Monachium - 276 km.

Możesz dostać się do doliny na różne sposoby - pociągiem, samolotem, zamówić transfer lub wynajętym samochodem. Autobusy kursują również z wielu dużych miast do Val Gardena.

Pociągiem

Stacje kolejowe najbliżej Val Gardena znajdują się na linii Verona-Monachium przechodzącej przez Innsbruck:

 • Z Ponte Gardena - około 13 km;
 • Z Bressanone - około 30 km;
 • Z Bolzano - 40 km.

Otwarta wiza Schengen daje możliwość odwiedzenia Valgardena, na przykład w drodze z Rzymu do Monachium: w tym przypadku możesz wsiąść do pociągu do Rzymu Werona, odjeżdżając ze stacji Termini, i dostać się z Werony do Val Gardena, jadąc pociągiem do Bolzano . Po dotarciu do tej stacji do ośrodka można łatwo dojechać autobusem, taksówką lub wynajętym samochodem.

 • Zobacz instrukcje: jak kupić bilet na pociąg we Włoszech bez pośredników

Autobusem

W sezonie organizowany jest bezpośredni transfer na lotniska Val Gardena z lotnisk najbliższych miast - Werony, Innsbrucka i Bergamo (cena biletu to 25 euro). Istnieją również regularne loty z Bolzano (odjazdy raz na godzinę) i Ponte Gardena, a także Bressanone (linia 350 przez Chiusa). Z najbliższych miast można dotrzeć do doliny za jedyne 2,5 euro, taksówka kosztuje około 17-19 euro. Linia autobusowa nr 471 umożliwia dostęp do Val Gardena z karnetów Dolomiti Superski.

Samolotem

Na terenie Val Gardena nie ma lotniska, ale są one dostępne w miastach położonych najbliżej doliny. W sezonie łatwo jest dostać się do ośrodka stamtąd autobusem.

 • Lotnisko Bolzano (Lotnisko Bolzano Dolomiti) - 40 km;
 • Lotnisko w Innsbrucku (Kranebitten) - 110 km;
 • Lotnisko Verona (Valerio Catullo) - 205 km.

Regularne bezpośrednie loty Moskwa-Innsbruck i Monachium-Innsbruck są popularne wśród rosyjskich podróżników odwiedzających Val Gardena.

Samochodem

Najłatwiej dostać się do ośrodka samochodem autostradą A22 - z północy można dojechać z Bolonii, Werony i Bolzano, z południa - z Innsbrucku. Droga do Val Gardena z Niemiec (Monachium, Norymberga) wiedzie drogą federalną nr 8, stamtąd drogą E45 do Innsbrucku. Z sąsiednich ośrodków narciarskich można dostać się drogami SS242, SS243 (od Val Di Fassa i Alta Badia).

Opłatę za wypożyczenie samochodu można znaleźć w naszym serwisie auto.italy4.me

Nasza opinia

Val Gardena w zimie jest ulubionym miejscem dla narciarzy i wspinaczy z całego świata. Region kurortu zapewni Ci najszersze możliwości rekreacji i rozrywki, niezależnie od preferencji - narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się pięknymi szlakami regionu Val Gardena i Dolomiti Superski, wspinaczy z trudnymi górskimi trasami i parkami wspinaczkowymi, miłośników koni z spacerami po malowniczych górskich szlakach jesienią i latem . Wycieczki do Val Gardena niewątpliwie przyniosą wiele wrażeń i staną się niezapomnianym wydarzeniem w Twoim życiu!

Obejrzyj wideo: Narty Val Gardena 2018 - czarna trasa Saslong (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Trentino - Alto Adige, Następny Artykuł

Giuseppe Garibaldi
Sławni Włosi i Włosi

Giuseppe Garibaldi

Giuseppe Garibaldi (Giuseppe Garibaldi) - narodowy bohater włoski, legendarna osobowość ruchu wyzwoleńczego Risorgimento (Risorgimento). Imię rewolucjonisty zamieniło się w symbol wolności i jedności. Włoski dowódca został nazwany bohaterem „dwóch światów”, wielu polityków cieszyło się jego sławą.
Czytaj Więcej
Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Sophia Loren - perła włoskiego kina
Sławni Włosi i Włosi

Sophia Loren - perła włoskiego kina

„Istnieje źródło młodości: to twój umysł, twój talent, kreatywność, którą wnosisz do swojego życia i życie ukochanej osoby. Kiedy nauczysz się pić z tego źródła, naprawdę zwyciężysz wiek”. - Sophia Loren Nadal piękna Sophia Loren, która niedawno wymieniła dziewiętnaście lat, wciąż cieszy oko fanów i wielbicieli.
Czytaj Więcej
Raphael Santi
Sławni Włosi i Włosi

Raphael Santi

Raffaello Santi (Raffaello Santi) - włoski artysta, mistrz grafiki i rozwiązań architektonicznych, przedstawiciel umbryjskiej szkoły malarstwa renesansu. Biografia Rafael Santi urodził się o trzeciej nad ranem w rodzinie artysty i dekoratora 6 kwietnia 1483 r. We włoskim mieście Urbino. Jest kulturalnym i historycznym centrum regionu Marche we wschodnich Włoszech.
Czytaj Więcej