Kultura

Oryginalny posąg Julii w Weronie zostanie zastąpiony kopią

Tradycja wcierania brązowej figury Julii w Weronie całkiem „poklepała” pomnik, co spowodowało pilną potrzebę zastąpienia go kopią.

Dotknięcie trójwymiarowego obrazu jednej z głównych postaci dramatu Szekspira szuka wszystkich, którzy nie łączą się w romantyczny związek. Jednak z biegiem lat, po tym jak dziesiątki tysięcy turystów dotknęły posągu Kapuletu, straciło swój dawny wygląd i zostało usunięte z dziedzińca domu Julii (Casa di Giulietta) w Weronie. Lokalne władze postanowiły wysłać oryginał do muzeum i zastąpić go wysokiej jakości kopią, której wyprodukowanie zajmie około 20 tysięcy euro z budżetu miasta.

„Statua wykazuje oznaki zużycia i uszkodzeń. A ta „zasługa” to nie tylko ogromna liczba turystów, ale także warunki pogodowe - powiedziała Erica Righetti, członek rady miasta. „Około tygodnia zajmie odlanie konturów posągu, po czym eksperci będą mogli odtworzyć jego kopię, która posłuży jako zamiennik”.

Mówiąc o oczywistym zużyciu, Erica oznacza pęknięcie w prawej klatce Julii, prawdopodobnie wynikające z dotyku romantyków, a także kolejne uszkodzenie prawej ręki posągu, którego większość turystów trzyma, pozując do zdjęć.

„Ludzie wspinają się na pomnik i trzymają się go” - powiedział Giulio Tamassia, prezes klubu Juliet, stowarzyszenia związanego z tym miejscem turystycznym.

Flavio Tosi, burmistrz Werony, powiedział: „To niezwykłe zjawisko dla naszego miasta, biorąc pod uwagę, że posąg Julii, podobnie jak Koloseum, jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Werony na całym świecie”. Dom Julii odwiedzany jest z roku na rok. tłumy turystów, dlatego jest to główne źródło dochodów miasta. Tylko w zeszłym roku to miejsce zostało odwiedzone około 250 tysięcy turystówpomimo faktu, że Juliet i jej kochanek byli postaciami fikcyjnymi. I to nie pierwszy raz, kiedy władze są zmuszone interweniować w pracę „Domu Julii” z powodu niebezpiecznego napływu odwiedzających.

W 2012 r. Kilku turystów zapłaciło ogromne grzywny za zbezczeszczenie tego miejsca kultury, w którym próbowali zostawić notatki na ścianach dziedzińca.

Tradycja zostawiania wiadomości miłosnych w domu Julii Capulet, kochanki Romeo, została niedawno przekazana w hollywoodzkim filmie Listy do Julii, w którym wystąpili Amanda Seyfried, Gael Garcia Bernal i inni utalentowani aktorzy.

Obejrzyj zwiastun wideo:

Zgodnie z fabułą obrazu młody Amerykanin, który zostawia listy bohaterce Szekspira, przypadkowo odkrywa kolejną wiadomość za potężnym kamieniem. Później udaje jej się dowiedzieć, że wiersze te zostały napisane ponad pół wieku temu i są poświęcone Włochom, od których ukochana uciekła do Anglii. Młoda dziewczyna szuka autora listu i razem szukają jej długoletniej miłości.

Każdego roku do domu Kapuletu przychodzą tysiące listów, w których romantycy, uwikłani w związki miłosne, proszą o radę dziewczynę Szekspira.

Pracownicy specjalnie utworzonej usługi, której główne biuro znajduje się na najwyższym piętrze domu, w którym mieszkała bohaterka poruszającej historii, odpowiadają na wiadomości.

Popularne Wiadomości

Kategoria Kultura, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej