Planowanie podróży

Co zobaczyć w Paryżu na własną rękę w 1 dzień

Co zobaczyć w Paryżu na własną rękę za 1 dzień? Staraliśmy się przygotować dla Ciebie plan podróży podczas niezależnej wycieczki obejmującej wszystkie najważniejsze zabytki. Co więcej, jeśli chcesz, możesz przejść przez to oba w ciągu jednego dnia i podzielić je na kilka części. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że centrum Paryża jest bardzo duże. Aby zrobić wszystko, zaleca się wstać wcześnie i przygotować wygodne buty.

Od Placu Trocadero do Dzielnicy Łacińskiej

Nasza trasa zaczyna się od Plac Trocadero - właśnie stąd otwiera się oszałamiający widok głównego symbolu Paryża na Wieżę Eiffla. Najłatwiej dostać się na plac metrem - stacja o tej samej nazwie znajduje się na przecięciu linii 6 i 9.

Główną ozdobą placu jest majestatyczny Pałac Chaillot, który dorastał w miejscu dawnego pałacu Trocadero. Dziś w pałacu mieściło się jednocześnie kilka muzeów (Muzeum Człowieka, Muzeum Morskie i Muzeum Sztuki Monumentalnej Francji), a także teatr.

Wspaniałe widoki na Wieżę Eiffla z Piazza Trocadero

Jeśli nie lubisz chodzić do muzeów, natychmiast zejdź do cudownych ogrodów u stóp placu. Niosą także nazwę Trocadero. Spacer po tym zacienionym parku wśród zielonych drzew, rzeźb, licznych strumieni i fontann to przyjemność.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na Fontanna Warszawska - największy w Paryżu. Fontanna nie zawsze działa, nie ma jasnego harmonogramu. Ale jeśli nadal uchwycisz odpowiedni moment, ten widok na pewno zrobi na Tobie wrażenie.

Ale nie traćmy czasu - przed nami jeszcze wiele ciekawych rzeczy. Wychodząc na nasyp Sekwany, przejdziemy na przeciwległy brzeg wzdłuż mostu Jena, aby przejść do najbardziej rozpoznawalnego symbolu Paryża - Wieża Eiffla.

Ponad 6 milionów turystów rocznie wspina się na Wieżę Eiffla

Wieża Eiffla jest uważana za najczęściej odwiedzaną atrakcję na świecie. Każdego roku wspina się na nią ponad 6 milionów podróżników, i to właśnie trzeba zobaczyć w Paryżu w ciągu 1 dnia.

Na górę można wejść windą lub łącząc windę ze schodami (będzie trochę taniej). Poniżej zwykle znajduje się ogromna linia ludzi chętnych na windę, a tutaj całkiem możliwe jest utknięcie na kilka godzin.

Jeśli chcesz mieć czas na omówienie wszystkich najważniejszych rzeczy w Paryżu, a czas jest ograniczony, lepiej kupić bilety na Wieżę Eiffla wcześniej - przez Internet. Możesz to zrobić na tej stronie.

Paryżanie uwielbiają pikniki na Champ de Mars

Tuż za Wieżą Eiffla Champ de Mars, kiedyś służył jako miejsce parad, a teraz jest jednym z najbardziej znanych parków na świecie, gdzie mieszkańcy i turyści bardzo lubią pikniki.

W kontynuacji spaceru czeka nas podróż komunikacją miejską. Po prawej stronie wieży znajduje się przystanek Champ de Mars. Tam wsiadamy do autobusu numer 82 i jedziemy do ostatniego przystanku w kierunku Luksemburga.

Od Saint-Michel Boulevard po wyspę Cité

Jadąc na postój w Luksemburgu, znajdziemy się na bulwarze Saint-Michel w najbardziej „uczonym” obszarze miasta - Dzielnica łacińska. Tutaj koncentrują się najlepsze instytucje edukacyjne w Paryżu, a życie na okolicznych ulicach zawsze kipi i wszędzie panuje lekkomyślna atmosfera studentów.

Na placu Edmonda Rostana, 150 metrów od przystanku luksemburskiego, skręć w prawo w ulicę Suflo, na końcu której paryska Panteon - Coś w rodzaju analogu starszego brata rzymskiego.

Panteon - grób wybitnego Francuza

Początkowo budynek był pomyślany jako kościół św. Genevieve, ale z czasem zmienił się jego cel. Dziś Panteon jest grobowcem wybitnych Francuzów. Tu leżą Voltaire, Russo, małżonkowie Curie, Victor Hugo, Dumas, Emil Zola, matematyk Lagrange i inne znaczące postaci francuskiej historii, polityki i nauki.

Po zbadaniu Panteonu wracamy do Saint-Michel Boulevard i przenosimy się - na jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, wokół którego rozwijała się Dzielnica Łacińska - Sorbona.

Sorbona - jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie

Już w XIII wieku uniwersytet osiągnął niespotykany dotąd szczyt i cieszył się najwyższą reputacją w całej Europie. Ale dziś sama Sorbona zniknęła. Po strajkach studenckich w 1968 r. Uniwersytet rozpadł się na 13 odrębnych instytucji edukacyjnych, z których niektóre nadal zajmują historyczny budynek Sorbony.

Od Sorbony tylko około 500 metrów do kolejnego kultowego miejsca w Paryżu - wyspy Cité. Aby się do niego dostać, możesz przejść bulwarem Saint-Michel i przejść przez most o tej samej nazwie.

Cite Island

Wyspa Cité jest dokładnie miejscem, w którym w 1. wieku pne Pne e. powstała pierwsza osada, wokół której wyrósł współczesny Paryż.

Zaraz po moście kompleks spotyka nas Pałac Sprawiedliwości, którego historia pochodzi z VI wieku. W ciągu ostatnich stuleci pałac był wielokrotnie przebudowywany, ale niektóre elementy zachowały się w swojej pierwotnej formie.

W szczególności Pałac Conciergerie - była rezydencją królewską, ale w XIV wieku. została przeniesiona do Luwru, a sam budynek zaczął służyć Temidom.

Kiedyś Conciergerie była rezydencją królów, dziś jest muzeum

Do dziś spotkania odbywają się w Pałacu Sprawiedliwości i działają instytucje sądowe. Ale pałac Conciergerie został zamieniony w muzeum i można go zwiedzać bez przeszkód w godzinach pracy.

Kolejny przełomowy budynek na Sicie - Chapel Saint Chapelle. Został wzniesiony specjalnie do przechowywania cennych chrześcijańskich relikwii nabytych przez Ludwika IX podczas panowania. Jednym z nich była korona cierniowa z krwią Jezusa Chrystusa, którą król kupił za wspaniałe pieniądze na te czasy.

Sama kaplica jest niewielka, ale jest jednym z najpiękniejszych przykładów późnego gotyku. Główną ozdobą Świętej Kaplicy są witraże o wysokości 15 m. Każde z nich przedstawia scenę ze Starego lub Nowego Testamentu, opowiadającą historię biblijną od początku do przybycia świętych relikwii przechowywanych w kaplicy w Paryżu.

Zaledwie 150-200 metrów od kaplicy Saint-Chapelle jest główną atrakcją wyspy Cite - legendarnej Notre Dame de Paris - jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie.

Budowa katedry Notre Dame de Paris rozpoczęła się w 1163 roku i trwała prawie 200 lat.

Budowa tej wspaniałej katedry rozpoczęła się w 1163 roku, a jej koniec zastąpiło więcej niż jedno pokolenie architektów - proces trwał prawie 200 lat. Uważa się, że kiedyś na miejscu Notre Dame stała pierwsza chrześcijańska bazylika Paryża. W ciągu swojego życia katedra była świadkiem wielu wydarzeń - najważniejsze kamienie milowe historii miały miejsce w jej murach.

Jeśli twoje nogi są w stanie pokonać strome schody o długości 387 stopni, możesz wspiąć się na taras widokowy w południowej wieży Notre Dame. Jest czynny codziennie, aw miesiącach letnich do późnych godzin wieczornych. Bilety kosztują 10 euro. Wejście do katedry jest bezpłatne. Ale ponieważ miejsce to jest niezwykle popularne, musisz go bronić w długiej linii.

Prawy brzeg Sekwany: od Place de Ville do Luwru

Po wizycie w katedrze nasza ścieżka znajduje się na prawym brzegu Sekwany. Na moście Arkol przejdziemy bezpośrednio do budynku ratusza Hotel de Ville, który znajduje się w tym miejscu od XIV wieku. To prawda, że ​​obecny ratusz nie jest tak starożytny; został zbudowany w 1882 roku.

Do hotelu de Ville można dostać się mostem Arcol

Stąd kierujemy się na ulicę Rivoli - jedną z najdłuższych w Paryżu. Kolejnym punktem naszej wycieczki z przewodnikiem jest Muzeum Luwru.

Trudno sobie wyobrazić wizytę w Paryżu bez odwiedzenia najsłynniejszego muzeum na świecie - Luwru. Ten skarb światowej sztuki zawiera setki tysięcy arcydzieł, które nie mają ceny.

Dotarcie tutaj spontanicznie będzie dość trudne, ponieważ miejsce to jest niezwykle popularne wśród gości z Paryża. W ramach tego spaceru zalecamy po prostu ograniczyć się do zewnętrznego egzaminu, a jeśli jesteś w Paryżu dłużej niż 1 dzień, wróć osobno, aby obejrzeć wystawę, przeznaczając na to co najmniej połowę pełnego dnia.

Luwr jest najsłynniejszym muzeum na świecie.

Ponieważ przy wejściu do kasy znajdują się długie kolejki, w których można całkiem stracić kilka godzin, zaoszczędzisz dużo czasu i nerwów, jeśli kupisz bilet przez Internet z wyprzedzeniem. Możesz to zrobić na tej stronie.

Innym świetnym sposobem na szybkie zobaczenie Luwru jest zapisanie się na jedną z popularnych wycieczek po rosyjsku:

 • Popularna trasa grupowa, która już zawiera bilety
 • Popularna prywatna wycieczka z wieloma pozytywnymi recenzjami podróżników

Od Luwru do Łuku Triumfalnego

Bezpośrednio za Luwrem znajduje się ogród Tuileries. Został tu pokonany za Katarzyny Medyceuszy w 1564 roku, ale później został przerobiony zgodnie z planem architekta krajobrazu Andre Lenotry.

Mijamy park i wychodzimy na największy plac w Paryżu - Place de la Concorde. Były czasy, kiedy wykonywano tutaj egzekucje, a pośrodku stała przerażająca gilotyna. Oto starożytny obelisk Luxor, podarowany Francji przez egipskiego władcę.

W dawnych czasach gilotyna znajdowała się na Place de la Concorde i miały miejsce egzekucje.

Zaraz za placem zaczyna się Champs Elysees. Wzdłuż głównej ulicy Paryża znajdują się butiki najbardziej prestiżowych marek i biura dużych firm. Długość Pól Elizejskich wynosi około 2 km, ale warto się przespacerować.

Ogłasza koniec Pól Elizejskich Łuk Triumfalny - Kolejny punkt, który koniecznie musisz zobaczyć w Paryżu nawet za 1 dzień. Łuk został zbudowany jako symbol zwycięstwa wojsk Napoleona pod Austerlitz i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Paryża.

Łuk Triumfalny - symbol zwycięstwa wojsk Napoleona pod Austerlitz

Na szczycie Łuku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać centrum Paryża. Lepiej kupić bilet tutaj, a także do innych popularnych atrakcji stolicy, z wyprzedzeniem przez Internet, ponieważ w kasach tworzą się długie kolejki.

Montmartre

Z tego, co warto zobaczyć na własne oczy w Paryżu i o którym wciąż nie wspominaliśmy - najbardziej artystycznej dzielnicy miasta - Montmartre. Najłatwiej dostać się tutaj z Łuku Triumfalnego metrem na linii 2 do stacji Pigalle.

Najbardziej charakterystyczną ulicą Montmartre jest Clichy Boulevard. To tutaj kiedyś żyli i pracowali najwięksi artyści: van Gogh, Degas, Picasso itd. Ale ta ulica ma jeszcze inną stronę: kiedyś była to dzielnica czerwonych latarni w Paryżu i ta reputacja pozostała do dziś.

Z tarasu widokowego Sacre Coeur otwiera się panorama całego Paryża

Pętląc się po ulicach i drabinach, docieramy do śnieżnobiałej Bazylika Sacre Coeur. Wzniesiono go nieco ponad sto lat temu na pamiątkę ofiar wojny francusko-pruskiej. Na dzwonnicy kościoła znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok nie tylko na Montmartre, ale także panoramę całego Paryża.

Spacerując po Montmartre, możesz zakończyć dzień pełen wrażeń w pobliskim kabaret Moulin Rouge. Pamiętaj, że instytucja ma zasady dotyczące ubioru, więc wygodne ubrania trzeba będzie zmienić na coś bardziej formalnego.

Spacerując po Montmartre, możesz zajrzeć do słynnego kabaretu Moulin Rouge

Wyjazd kabaretowy to jednak nie jedyna opcja na spędzenie klimatycznego wieczoru w Paryżu. Możesz wybrać się na rejs po Sekwanie lub odwiedzić Operę Paryską. Możesz też wrócić na plac Trocadero i obejrzeć czarujący pokaz świetlny na Wieży Eiffla.

Zwiedzanie Paryża z przewodnikiem

Oczywiście, Paryż jest miastem niezwykle bogatym w zabytki i jeden dzień mu nie wystarczy. Najlepiej przeznaczyć co najmniej 4 lub 5 dni na stolicę Francji, a jeszcze lepiej - cały tydzień.

Nawet w tym dość dużym artykule, w którym próbowaliśmy nakreślić najbardziej podstawowe punkty, musiałem przeoczyć ogromną liczbę najważniejszych zabytków, które znajdują się w odległości spaceru, co okazało się po prostu niemożliwe do dopasowania do formatu materiału.

Nic dziwnego, że wielu podróżników przeoczyło wiele miejsc, nawet dosłownie za nimi.

Dlatego pod koniec 2017 roku wraz z profesjonalnym przewodnikiem w Paryżu przez 1 dzień przygotowaliśmy niezwykle szczegółową wycieczkę po mieście.

Co więcej, nie jest to tylko jeden z wielu przewodników, ale gotowy plan krok po kroku na cały dzień, który pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy na przygotowania i pozwoli ci przyjechać do Paryża jako prawdziwy ekspert w mieście, aby maksymalnie wykorzystać wizytę.

Champs Elysees ma butiki najbardziej prestiżowych marek

Oto, co znajdziesz na trasie:

 • Gotowa trasa piesza na samodzielną wycieczkę przez 1 dzień, obejmującą 32 główne atrakcje Paryża
 • Szczegółowa mapa online trasy Google Maps, a także etykiety dla Maps.me, dzięki czemu możesz łatwo przenieść mapę na smartfon lub tablet i używać bez internetu
 • Wersja PDF trasy: możesz po prostu wydrukować i zabrać ze sobą lub czytać bezpośrednio z ekranu
 • Mało znane, ale ciekawe miejsca, o których większość turystów traci wzrok
 • 9 platform widokowych na trasie, dzięki czemu masz najlepsze zdjęcia
 • Główne szczegóły dotyczące głównych atrakcji trasy, a także ich szczegółowy tryb działania
 • Gdzie jeść kolorowe i czego spróbować, korzystając ze wskazówek od lokalnych mieszkańców i przewodnika bezpośrednio na trasie, bez jazdy po mieście
 • Jak odwiedzić bezpłatne i niedrogie wycieczki w Paryżu, aby zaoszczędzić setki euro bez utraty doświadczenia
 • Specjalnie wybrana aplikacja mobilna z darmowymi wycieczkami audio po Paryżu

Nawiasem mówiąc, Trasę w Paryżu można kupić zarówno osobno, jak i wraz z Amsterdamem i Brukselą, które znajdują się zaledwie kilka godzin stąd. Zobacz szczegółowy opis wszystkich tras na tej stronie.

I wreszcie - jest to konieczne zapisz ten artykuł w sieciach społecznościowychaby nie stracić. Podczas planowania podróży może ci się przydać więcej niż jeden raz. Aby to zrobić, użyj jednego z poniższych przycisków.

Obejrzyj wideo: Ciekawostki o RZYMIE i nasze zwiedzanie w JEDEN dzień (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Planowanie podróży, Następny Artykuł

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie
Wakacje we Włoszech

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie

Jeśli wybierasz się do Włoch w listopadzie i planujesz trochę odejść od standardowego planu, aby odwiedzić maksymalną liczbę atrakcji, ten artykuł na pewno Ci się przyda. Zebraliśmy listę niesamowitych wydarzeń - festiwali i świąt, które odbędą się w słonecznych Włoszech w listopadzie, i przegapić, które, podczas gdy w kraju, jest po prostu niewybaczalne.
Czytaj Więcej
Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów
Wakacje we Włoszech

Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów

Wybierasz się do Włoch i zastanawiasz się, jak urozmaicić swoją podróż i uczynić ją niezapomnianą? Jesteśmy gotowi zaoferować Ci siedemnaście pomysłów, które rozweselą Cię w pięknym kraju wina i słońca, a portfel pozostanie nienaruszony. Pij wodę z głowy lwa. Publiczne fontanny do picia we Włoszech nie są niczym niezwykłym.
Czytaj Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?
Wakacje we Włoszech

Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?

Stoki narciarskie, strome stoki i hotele na każdy gust - wszystko to znajdziesz w Dolomitach Superskich, największym regionie narciarskim na świecie. W tym roku była niedroga chwila relaksu na zimowych wakacjach w górach Wszyscy wiedzą, że grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czas na wybór prezentów dla bliskich, dekorowanie własnych domów, spotykanie się z przyjaciółmi w celu wymiany pozdrowień i spacery po bożonarodzeniowych targach.
Czytaj Więcej
Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?
Wakacje we Włoszech

Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?

Aby ubiegać się o wizę Schengen we Włoszech, potrzebujesz standardowego ubezpieczenia na podróż za granicę. XXI wiek daje nam nowe technologie i na szczęście nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby uzyskać i kupić ubezpieczenie medyczne na wizę do Włoch. Możesz porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych i od razu wszystko załatwić online, korzystając z wygodnej usługi www.
Czytaj Więcej