Regiony Włoch

Lido di Ostia i Ostia Antica: co zobaczyć i jak zdobyć

Lido di Ostia i Ostia Antica, wbrew tej samej nazwie, łączy tylko ich lokalizacja: dwa miasta o zupełnie innej historii znajdują się 30 km od Rzymu i 6 km od siebie. Ale możesz mieć czas na relaks na jednej z plaż Lido di Ostia w jeden dzień i poczuć się jak starożytny Rzymianin w Ostia Antica. W tym artykule porozmawiamy o obu miejscach, dlaczego są niezwykłe i jak się tam dostać.

Jedna z pierwszych kolonii Cesarstwa Rzymskiego, Ostia Antica (Ostia Antica) została założona w VII wieku pne. Czwarty Cezar Rzymski Ank Marcius. Przynajmniej tak twierdzą pisma starożytnych historyków Libii, Cycerona i Dionizy z Halikarnasu. Ostia ma swoją nazwę ze względu na położenie u ujścia Tybru (ostia przetłumaczone z łaciny oznacza „ujście”). Rozkwitając do dużego portu morskiego, w czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego, Ostia stała się głównym centrum handlu rzymskiego.

Starożytne miasto zajmuje powierzchnię około 34 hektarów

Jednak jeszcze przed rozpoczęciem średniowiecza Ostia zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu z powodu częstych powodzi i rozprzestrzeniania się malarii, a wraz ze spadkiem poziomu morza miasto znajdowało się w odległości 3 km od wody. We wczesnym średniowieczu seria ciężkich powodzi pokrywała miasto piaskiem i mułem, dlatego Ostia pozostała w tej „zachowanej formie” do dziś.

Odkryli Ostia Antica dopiero pod koniec XIX wieku, a na początku XX wieku dzięki wykopaliskom starożytne miasto zostało wyzwolone z ton piasku. Dziś Ostia Antica we Włoszech jest interesującym zabytkiem, który zapoznaje turystów z codziennym życiem starożytnych Rzymian.

Po II wojnie światowej Lido di Ostia przeżywa prawdziwy boom turystyczny

Miasto Lido di Ostia (Lido di Ostia) pojawił się znacznie później niż jego legendarny brat. Po osuszeniu mokradeł w 1884 r. Biedni mieszkańcy Rawenny przeprowadzili się tutaj. Po 40 latach położono linię kolejową w kierunku Lido di Ostia, a Rzymianie zaczęli wypoczywać nad morze na wakacjach, ale prawdziwy boom turystyczny objął miasto po drugiej wojnie światowej. Dziś w sezonie plażowym do Lido di Ostia przyjeżdżają nie tylko Rzymianie, ale także turyści z całego świata.

Jak dojechać do Ostii

Aby dostać się do Ostii, najwygodniej jest skorzystać z metra. Na stacji naziemnej Piramide (linia B), bez wychodzenia z metra, kieruj się znakiem Lido i idź do stacji kolejowej Porta San Paolo. Stąd pociągi elektryczne kursują co 15 minut wzdłuż trasy Roma-Lido. Czas podróży potrwa od 20 do 30 minut.

Pociągi ze stacji Porta San Paolo do Roma-Lido odjeżdżają co 15 minut

Jeśli chcesz podziwiać ruiny starożytnego miasta, musisz udać się na stację Ostia Antica, przejść przez niebieski most i kierować się znakami bezpośrednio. Pięć minut później znajdziesz się przy wejściu do kompleksu archeologicznego.

Jeśli ostatecznym celem jest morze, musisz udać się na stację Lido Centro, skąd zaczyna się wybrzeże kurortu, lub na którymkolwiek z poniższych przystanków, aż do końcowej Roma Ostia Lido. Wszystkie stacje znajdują się wzdłuż promenady i wszędzie można znaleźć plaże. Od stacji Lido Centro do morza pieszo 10-15 minut.

Z dworca kolejowego na plażę można dojść pieszo w 10-15 minut

Aby dostać się do Ostii z lotniska Fiumicino transportem publicznym, musisz dostać się do głównego dworca kolejowego Termini w Rzymie, przesiąść się na linię B i dotrzeć do stacji Piramide, a następnie postępować zgodnie z wcześniej opisanym schematem.

Aby jednak nie jeździć tam i z powrotem, wygodniej jest zamówić taksówkę z lotniska przez wyspecjalizowaną usługę do przyjazdu - w końcu Ostia jest bardzo blisko Fiumicino, a dojazd przez Rzym jest niepotrzebnym kręgiem.

Dojazd do Ostii własnym lub wynajętym samochodem również nie jest trudny: miasto położone jest w pobliżu tak zwanej Wielkiej Obwodnicy (GRA). Do Ostii prowadzą trzy główne trasy: Via del Mare (zjazd nr 28), Autostrada Roma Fiumicino A91 (zjazd nr 28) i Via Cristoforo Colombo (zjazd nr 27). Aby zaoszczędzić na wynajmie samochodu, lepiej jest wynająć samochód za pośrednictwem dużej usługi porównywania cen.

Hotele i noclegi

Wybrzeże najbliżej Rzymu, Lido di Ostia w sezonie pływackim jest zatłoczone przez urlopowiczów. Jest to szczególnie ważne w weekendy, kiedy wielu Rzymian próbuje uciec z miasta nad morze. Dlatego lepiej zarezerwować nocleg w Ostii z wyprzedzeniem - na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed podróżą. Tak więc wybór będzie bogatszy, a ceny przyjemniejsze.

Klimat i pogoda

Pomimo tego, że sezon kąpielowy w mieście rozpoczyna się w połowie maja, a kończy w październiku, większość hoteli Lido di Ostia we Włoszech jest gotowa przyjmować gości przez cały rok. Ze względu na łagodny klimat tutaj, nawet zimą, termometr nie spada poniżej + 7 ° C, aw gorących miesiącach letnich powietrze stabilnie ogrzewa się do + 26 + 30 ° C.

Ze względu na łagodny klimat i zimą w Ostii nie jest niższa niż + 7 ° C

Co warto zobaczyć i zrobić w Ostii

Pierwsza atrakcja czeka na turystów jeszcze przed wjazdem do Ostia Antica: zamek Papa Julius II, zbudowany pod koniec XV wieku i stanowi żywy przykład włoskiego militaryzmu, wznosi się przy autostradzie Via del Mare.

Zamek papieża Juliusza II został zbudowany pod koniec XV wieku.

Archeologiczne Kompleks Ostia Antika zajmuje powierzchnię około 34 hektarów, ale archeolodzy twierdzą, że jest to tylko 2/3 całkowitej powierzchni starożytnego miasta. Możesz dowiedzieć się, co było na terenie obecnych ruin w starożytności i zobaczyć przybliżony plan oryginalnych budowli na specjalnych anglojęzycznych stojakach zainstalowanych w pobliżu każdego obiektu architektonicznego.

Spacer po starożytnym mieście zajmie co najmniej trzy do czterech godzin. Najwygodniej jest poruszać się wzdłuż głównej ulicy Decumanus Maximus i okresowo skręcać w prawo i lewo na bocznych ulicach.

Główna ulica Decumanus Maximus

Wejście do miasta wyznaczają bramy zbudowane w I wieku pne. na zamówienie Marka Tulliusa Cycerona. Na placu przed bramą znaleziono posąg uskrzydlonej bogini Minerwy, który służył jako dekoracja budowli. Teraz gipsowy odlew posągu, zainstalowany na placu, przypomina słynne znalezisko.

Ostia Antica ma wiele świątyń poświęconych rzymskim bogom. Najważniejszy z nich - Kapitol - wzniesiono na cześć Jowisza, Junona i Minerwy w II wieku. AD Nie mniej znane są termy ozdobione mozaikami przedstawiającymi bóstwa morskie. W obszarze korporacji można również znaleźć mozaiki reprezentujące zawód „morski”.

Do dziś budynki piekarni, młynów i tawern są dobrze zachowane.

Innym ważnym budynkiem miasta jest teatr, który może pomieścić do 4000 widzów. Ostia Antica jest również znana jako jedno z pierwszych miast, w których pojawiły się wielokondygnacyjne budynki - izolatory. Do dziś zachowały się budynki piekarni, młynów, tawern i wielu innych budowli do różnych celów, w tym nekropolii Republiki.

Lido di Ostia nie może pochwalić się tyloma atrakcjami, ale tutaj można znaleźć ciekawe miejsca. W centrum miasta znajduje się Świątynia Marii Królowej Świata (Chiesa di Santa Maria Regina Pacis) z eleganckim secesyjnym obrazem zdobiącym wewnętrzne ściany świątyni.

Katedra Maryi Królowej Pokoju znajduje się w samym sercu miasta

Pomiędzy wybrzeżem a lasem sosnowym Castel Fusano na obszarze rybackim (Borghetto dei Pescatori) można zobaczyć cały proces wędkowania i podziwiać proste i przytulne domy rybackie. Promenada Pontile di Ostia z widokiem na morze i pobliski port Fiumicino jest popularna wśród wczasowiczów.

Plaże w Ostii

Lido di Ostia we Włoszech znajduje się nad Morzem Tyrreńskim. Sami Włosi nazywają miasto „Lido di Roma”, tj. dosłownie „plaża Rzymu”. Przez całe lato przybywają tu nie tylko turyści, ale także sami Rzymianie, wypełniając liczne plaże. O wiele przyjemniej jest odpoczywać w Lido di Ostia wiosną lub jesienią: jest mniej turystów, miasto nie słabnie od upału, ale woda jest ciepła, a hotele i restauracje działają jak zwykle.

Większość plaż w Lido di Ostia jest bezpłatna, niektóre pobierają osobną opłatę za leżaki, parasole i szatnie. Jeśli plaża należy do hotelu, będziesz musiał zapłacić nie tylko za leżak, ale także za wejście. Jednak biorąc pod uwagę liczbę wczasowiczów, ta druga opcja jest bardziej preferowana i obiecuje relaks w znacznie bardziej komfortowym i relaksującym otoczeniu.

Latem na plaże Ostii przyjeżdżają nie tylko turyści, ale i sami Rzymianie

Jedną z najpopularniejszych plaż w Lido di Ostia ze wspaniałymi widokami jest Gambrinus. Tutaj płacone są tylko leżaki, parasole i szatnie. Sama plaża jest piaszczysta, a wejście do morza jest łagodne, więc rodziny z dziećmi często przyjeżdżają tu na relaks. Plaża Capocotta zaskoczy Cię rzadkimi roślinami i wydmami, a także pobliski las Castel Fusano z potężnymi sosnami położony w pobliżu na północnych obrzeżach Ostii.

Kawiarnie i restauracje przy promenadzie oferują różnorodne dania z owoców morza. Oprócz lokali, które koncentrują się na tradycyjnej kuchni włoskiej, można tu znaleźć także kilka restauracji indyjskich i orientalnych.

Przydatne powiązane artykuły

Zdjęcia: Chambres d'hôtes, Booking.com, Qiwi Taxi, Zainoo, Prompt Guides, GetYourGuide, Dennis Jarvis, Panoramio, Orbis Catholicus Secundus - bloger, The Grand Tour Europe, panoramio.com.

Obejrzyj wideo: Ostia Antica: Całkowicie zachowane rzymskie miasto! (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej