Rzym

Stacja Termini w Rzymie

Główną bramą transportową Rzymu jest dworzec kolejowy Termini (Stazione di Roma Termini - Giovanni Paolo II).

Każdego dnia pociągi rozpoczynające się od Termini dowożą pasażerów do wszystkich większych miast we Włoszech, a także do Paryża, Monachium, Genewy, Brukseli i Wiednia. 29 peronów kolejowych zlokalizowanych na 225 tysiącach metrów2 , pozwalają Termini na przejazd przez siebie ponad 150 milionów podróżnych rocznie, co zapewnia stacji status jednego z największych węzłów komunikacyjnych w Europie.

Historia

Termini ma swoją nazwę od obszaru Rzymu, w którym się znajduje. A dzielnica z kolei odziedziczyła nazwę po łaźniach cesarza Dioklecjana (łac. Dioklecjana), znajdujących się wcześniej w tym obszarze. Po łacinie „thermae” oznacza - „kąpiele”. Antyczne łaźnie znajdowały się po drugiej stronie ulicy od nowoczesnego dworca.

23 lutego 1863 r. Papież Pius IX (łac. Pius IX) zainaugurował pierwszą stację kolejową w Rzymie - Termini. W tym czasie pociąg mógł dostarczyć pasażera z Rzymu do Frascati, Civitavecchia lub Ceprano. W przeciwieństwie do modelu paryskiego, który ma kilka stacji rozmieszczonych w całym mieście, do korzystania z różnych linii kolejowych, Termini został wyposażony w jeden punkt początkowy dla wszystkich dostępnych linii.

Willa Montalto-Peretti (XVI w.) Została wybrana jako budynek dworca kolejowego. Pierwsze historyczne imię Termini brzmiało „Stazione Centrale delle Ferrovie Romane” - „Dworzec Centralny kolei rzymskiej”. Poważny rozwój stacji rozpoczął się w 1868 roku i został ukończony w 1874 roku już pod flagą zjednoczonych Włoch. Architektoniczny wygląd budynku zajął Salvatore Bianchi. Fasada wychodziła na Via Cavour, jedną z najdłuższych ulic Rzymu.

W 1937 r. Podjęto decyzję o przebudowie starego budynku dworca. Przed smutnymi wydarzeniami II wojny światowej władzom rzymskim udało się zdemontować starą stację i częściowo wznieść nowe budynki. W 1943 r., Po upadku reżimu Mussoliniego (Benito Mussolini), prace budowlane prowadzone przez Angelo Mazzoni (Angiolo Mazzoni) zostały zamrożone. Amerykańskie samoloty rozpoczęły masowe ataki na koleje Rzymu i otaczających je terytoriów. Przez pewien czas połączenie kolejowe między północą a południem Włoch było sparaliżowane.

Nowoczesny wygląd

Obecny wygląd Termini zyskały dzięki dwóm zespołom architektów, którzy wygrali konkurs na restaurację w 1947 roku. Nowy budynek wyróżniał się dużą przestronną salą z wysokim sufitem i monumentalnymi elementami wystroju. Został zaprezentowany ogółowi społeczeństwa w 1950 r.

Fasada stacji została ozdobiona szklaną ścianą pokrywającą budynek od podłogi do sufitu. Powyżej znajduje się dach w kształcie fali, który jest nowoczesną interpretacją architektury starożytnego Rzymu. Długi daszek, który kończy się prawie nad jezdnią, chroniąc pasażerów przed złymi warunkami pogodowymi.

Tylna część hali wyposażona jest w kasy biletowe i automaty z biletami kolejowymi. Przednią część Termini zdobi aluminiowy fryz węgierskiego modernistycznego rzeźbiarza Amerigo Tota. W swoich pracach autor chciał pokazać dynamikę, dźwięk i prędkość przejeżdżających pociągów.

23 grudnia 2006 Termini został poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II (Giovanni Paolo II). Na placu Cinquicento, naprzeciwko dworca kolejowego, znajduje się pomnik przedstawiający papieża, gotowego wziąć wszystkich potrzebujących pod swoje „skrzydło”.

Zaledwie 10 minut spacerem od Termini znajduje się jedna z atrakcji Rzymu - Bazylika Santa Maria Maggiore.

Urządzenie wewnętrzne

Stacja Termini w Rzymie jest wyposażona zgodnie z najwyższymi standardami Unii Europejskiej. Na terenie stacji znajdują się usługi: kasy, wynajem samochodów, przechowalnie bagażu, toalety, kantory wymiany walut i terminale bankowe, poczta, organy ścigania, biura podróży, terminale informacyjne i biuro znalezionych rzeczy.

 • Cashbox (Biglietteria) praca od 06:30 do 22:00, bez przerw. Do kasy można dostać się od wejścia z Piazza dei Cinquecento i Via Giolitti. Również 60 automatów biletowych rozmieszczonych jest na całej stacji.
 • Biura przechowalni bagażu (Ritiro bagagli) pracować od 6:00 do 23:00 bez przerwy. Koszt przechowywania: 6 euro za każdą sztukę bagażu przez pierwsze 5 godzin, od 6 do 12 godziny: 0,90 euro / godzinę, a następnie 0,40 euro za każdą dodatkową godzinę.
 • Toalety znajduje się na parterze i pracuje od 06:00 do 23:00, koszt wizyty wynosi 1 euro za osobę.
 • Również wewnątrz stacji znajduje się wiele sklepów, kawiarni, aptek, a nawet siłownia.

Bezpieczeństwo

Urząd Policji Kolejowej patrzy na 13. platformę i znajduje się wzdłuż 1.. W sprawach bezpieczeństwa na stacji lub w pociągach możesz skontaktować się telefonicznie: 06 46203401.

W budynku stacji znajduje się wiele kamer monitorujących, dyżurują funkcjonariusze organów ścigania i nie jest to łatwe. Biorąc pod uwagę ogromny ruch pasażerski, Termini jest smacznym miejscem dla wszelkiego rodzaju oszustów i elementów aspołecznych. Uważaj na swoje dokumenty, portfel i bagaż. Stacja ma dobry poziom bezpieczeństwa, ale czujność nigdy nie będzie zbyteczna.

Jak się tam dostać

 • Adres: Piazza dei Cinquecento
 • Metrem: Pod placem Cinquicento przecinają się linie metra A i B (dworzec Termini), co pozwala łatwo dostać się z Termini nawet do odległego zakątka Rzymu.
 • Autobus: Nr 105 zabierze Cię bezpośrednio do stacji, nr 16,38,40,50,60,6L, 64, 75 825 85,90,92,170,223,310,590,714,910, H, N1, N12, N18, A10, B10, L80 zabierze pasażerów z dowolnego miejsca w Wieczności miast do Cinquicento Square.
 • Tramwaj: Nr 5.14 (stacja Termini).

  • Z lotniska Fiumicino (Fiumicino) do samego Termini jest wysokiej klasy pociąg dużych prędkości „Leonardo Express”. Czas podróży: 30 minut, odjeżdża co pół godziny, cena biletu: 14 euro. Zobacz instrukcje, jak dostać się z Fiumicino do Rzymu.
  • Oficjalna strona: www.romatermini.com. Mapa dworca kolejowego, godziny pracy, rozkłady jazdy pociągów i inne przydatne informacje.
  • Zobacz rozkłady jazdy i rezerwuj bilety z góry możesz odwiedzić następujące strony: www.trenitalia.com i www.italotreno.it

- Ja osobiście zawsze używam ItaloTreno.

 • Zobacz instrukcje krok po kroku, jak samodzielnie kupować bilety na włoskie pociągi online.

Hotele w pobliżu

W pobliżu dworca Termini znajduje się wiele tanich i nie tak hoteli - zobacz wszystkie opcje w pobliżu. Obszar ten jest jednym z najbardziej niebezpiecznych w Rzymie i omijają go miejscowi, ale wielu podróżnych nie boi się. Jeśli przebywasz w Rzymie dłużej niż 2 dni, a Twoim celem jest zakochanie się w Wiecznym Mieście, ciesz się Wielkim Pięknem, a następnie poszukaj hotelu w innej, lepiej prosperującej i pięknej okolicy. Jeśli potrzebujesz pociągu, lepiej zapłacić 10-15 euro i przyjechać tu taksówką lub za 1,5 euro komunikacją miejską.

Ludzie (menedżerowie podróży), którzy „polecają” ci hotel w pobliżu Termini, najprawdopodobniej nigdy nie był w Rzymie lub realizować inne interesy. Mieszkając z Rumunami, Bangladesz, który przybył tu z beznadziejności, nie jest dobrym pomysłem. Ostrzegaliśmy cię.

Zwróć uwagę na dzielnicę Trastvere ze wspaniałą atmosferą i restauracjami. Przed zaplanowaniem podróży koniecznie przeczytaj recenzje:

 • 4-gwiazdkowe hotele w Rzymie - rozsądne oferty za odpowiednią cenę;
 • Hotele w Rzymie 5 gwiazdek - dla najbardziej wymagających turystów. Staramy się nie oszczędzać, ale zarabiać więcej;
 • Najtańsze hotele w Rzymie - jeśli budżet jest ograniczony, to przynajmniej tak;
 • Hostele w Rzymie - dedykowane studentom i ekstremalnym podróżnikom;
 • 3-4 gwiazdkowe hotele - od 80 do 100 euro dziennie - dogodnie położone, ale nie w centrum;
 • Jak wynająć mieszkanie w Rzymie na zabytki - dobra alternatywa dla hoteli, odpowiednia dla dużych rodzin z dziećmi.

Obejrzyj wideo (od 20 sekund do 6 minut) na temat zakupu biletów kolejowych w maszynie i posiłków na stacji:

Obejrzyj wideo: Jak dojechać na plac św. Piotra - Rzym (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej