Sycylia

Etna - najwyższy aktywny wulkan w Europie

Wulkan Etna (Etna) to najgorętsze miejsce na Sycylii, a nawet we wszystkich Włoszech. Dzisiaj jest najwyższy aktywny wulkan w Europie. Jeśli zadajesz pytanie „gdzie jest Etna?”, Łatwo jest znaleźć we wschodniej części wyspy dokładnie między miastami Katania i Mesyna. Erupcja lawy i popiołu z 3-kilometrowego otworu wulkanu ma miejsce regularnie. Przez resztę czasu Etna „zaciąga się” niewidoczną rurą, emitując białe chmury dymu na błękitne niebo Włoch.

Historia


Jeśli przejdziemy do terminów naukowych, okaże się, że nasza główna bohaterka należy do kategorii „stratowulkanów”. W tłumaczeniu z łaciny „warstwa” oznacza „warstwę”, co wskazuje na warstwową strukturę Etny. W praktyce oznacza to, że wewnątrz stożka górskiego znajduje się duża liczba różnych warstw, takich jak: lawa, skamieniały popiół i lżejsze produkty odpadowe wulkanu.

Erupcja stratowulkanu w kółko tworzy wyraźny stożkowaty kształt i niestabilny wskaźnik wysokości.

Etna jest geograficznym mastodonem, którego powstanie nastąpiło 500 tysięcy lat temu. Według ONZ sycylijski przystojny mężczyzna został uznany za wulkan dekady za niespokojny charakter. Erupcja Etny następuje w wyniku zderzenia dwóch wielkich płyt tektonicznych. Płytka afrykańska, napędzana uniwersalnymi prawami natury, nieustannie wychodzi poza granice Eurazji. Ten proces, który trwa od wieków nagrodził wyspę Sycylia takim reliefowym pasmem górskim i wulkanem, który ani razu nie zasypia.

Erupcje

31 maja 2019 r. Wulkan zaczął znowu pięknie wybuchać, zobacz poniższy film:

W swojej długiej historii aktywny wulkan niezmiennie zmieniał swoje parametry. Istnieją dowody na konkretne zniszczenie w otworze wulkanu, które miało miejsce około 6 tysięcy lat temu.

W 2015 r. Wulkan Etna zajmuje 1250 km2 wyspa ląduje, a jej wysokość wynosi 3,33 km, co czyni go największym aktywnym wulkanem na kontynencie europejskim.

Najsilniejsza erupcja wulkanu na Sycylii przez cały okres jej istnienia zdarzyło się około 200 razy. Ostatnia potężna erupcja miała miejsce w październiku 2013 r. Włochy i jego goście prawdopodobnie pamiętali sierpień 2014 r., Kiedy błogość ciepłego letniego wieczoru zakłóciła niewielka, ale spektakularna erupcja, której towarzyszyły efekty świetlne i dźwiękowe.

Tytuł

Aktywny wulkan na wyspie Sycylia ma kilka odniesień do mitologii starożytnej Grecji. Według jednego z nich wojownicza bogini Atena (dr. Gr. Ἀθηνᾶ) zamurowała giganta Enkelada (dr. Gr. Ἐγκέλαδος) za pomocą masywu. Od czasu do czasu uwięziona niebiańska osoba próbuje uciec, a następnie jego oddech silnie ucieka ze stożka wulkanu. Nazwę takiej niespokojnej góry nadała nimfa Etna (dr. Αἴτνη), która mieszka u jej podnóża.

Według innych legend zbuntowani olbrzymy, które rzuciły wyzwanie mieszkańcom Olimpu, są uwięzieni w ogromnej górze. Ich gniew powoduje erupcję ogromnej góry. No i wreszcie mieszkańcy starożytnej Grecji wybrali ujście Etny jako mieszkanie dla boga kowalskiego Hefajstosa (dr. Ἥφαιστος).
Oprócz historycznej nazwy wulkan ma również swoją sycylijską nazwę - Muncibeddu, Włochy znają Etnę pod nazwą - Mongibello. Ta nazwa łączy odpowiednio arabskie i włoskie słowa „góra” - „gibel” i „mons”. Chociaż Arabowie wolą nazywać Etnę po prostu „Ognistą Górą”.

Współczesne życie

W ciągu XXI wieku wielokrotnie wulkan wybuchał w wielkich rzekach ognia; przez kilka dni obok Sycylii nie widział słońca na niebie. W 2011 r. Port lotniczy w Katanii został dwukrotnie zamknięty z powodu winy Etny. Jednak wulkan ma skłonność do wybuchu zaopatruje otaczającą ziemię w użyteczne pierwiastki śladowe i minerały.

Ogrodnictwo kwitnie na stokach Etny, rośliny kochające ciepło, takie jak oliwki, granaty, cytrusy i owoce oraz zarośla laurowe, czują się komfortowo. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że wulkan słynie z własnych winnic. Stary winorośl rosnąca swobodnie na zboczach wzbogaconych popiołem i lawą, nadaje winom wyjątkowy mocny smak.

Większość gruntów rolnych znajduje się na tarasach, których wysokość wynosi 500-1300 m. Obszar ten nazywa się „uprawiany” (włoski. Regione coltivata). Powyżej poziomu 2200 m znajduje się „obszar zalesiony” (po włosku: regione boscosa). Górę pokrywają drzewa liściaste, takie jak: dąb, brzoza, buk i modrzew. Dalej, aż do samego szczytu Etny, jest słabo porośnięty roślinnością. Wpływa na niszczącą siłę aktywności wulkanicznej i niedobór wilgoci. Trzecia strefa roślinności otrzymała wymowną nazwę - „pustynia” (po włosku. Regione deserta).

Etna ma niezwykłe krajobrazy, które łączą czarne blizny zamarzniętej lawy z jasnozielonymi lasami i futurystycznymi kraterami. Po wulkanu można jeździć specjalną kolejką wąskotorową Chirkumetnea (po włosku: Circumetnea). Za pomocą zabawnego pociągu parowego można dostać się ze stacji Catania Borgo do Riposto, opisując niepełny pierścień wokół największego wulkanu we Włoszech.

Trasy turystyczne i wycieczki

Wulkan Etna na mapie Sycylii ma następujące dokładne współrzędne geograficzne: szerokość geograficzna - 37 ° 45'18 "N i długość geograficzna - 14 ° 59'43" E. d.

Ale ta informacja jest bardziej prawdopodobna dla tych turystów, którzy mają w plecaku nawigatora GPS i specjalny zestaw wspinacza. W służbie wszystkich innych podróżników istnieją trzy sprawdzone trasy, aby dotrzeć na szczyt wulkanu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej oryginalnej wycieczki na wulkan Etna.

Trasa południowa


Punktem wyjścia do szlaku południowego (włoski: Etna Sud) jest Katania. Z tego miasta raz dziennie kursuje autobus do gminy Nicolosi (włoski: Nicolosi), położonej u podnóża Etny. Aby wspiąć się na wysokość 2550 metrów, Sycylijczycy zbudowali kolejkę linową. Kolejka linowa łączy obozy turystyczne Rifugio Sapienza (włoski: Rifugio Sapienza) i La Montagnola (włoski: La Montagnola). Koszt wycieczki to około 24-30 euro, więcej informacji na temat cen można znaleźć na stronie internetowej: www.etnatracking.com/it/rifugio-sapienza. Na sam szczyt wulkanu można dotrzeć pieszo. Bardziej ekscytującą alternatywą dla kolei linowej jest podjazd w góry SUV-em.

Ceny wynajmu samochodów na lotnisku w Katanii zaczynają się od 11 euro dziennie, możesz wybrać najlepszą opcję stosunku ceny do jakości za pomocą usługi auto.italy4.me

Trasa wschodnia

Trasa wschodnia (włoska Etna Vest) wiedzie przez małą gminę Zafferana Etnea (włoska. Zafferana Etnea), skierowana do turystów i miłośników narciarstwa. Południowe i wschodnie trasy łączą się około 1900 metrów z Rufigio Sapienza. W służbie narciarzy Etna stanowi około 10 km tras zjazdowych, z czego tylko 1 km jest oznaczony jako lekki. Różnica wysokości 700 m pozwala organizować dość odważne trasy do jazdy na nartach.

Trasa północna


Trasa północna (włoska Etna Nord) nie jest tak przyjazna dla turystów, jak trasa południowa. Kręta górska serpentyna poprowadzi gości wyspy przez miasta Piedimonte Etneo (włoski. Piedimonte Etneo) i Linguaglossa (włoski. Linguaglossa) do bazy turystycznej Piano Provenzana (włoski. Piano Provenzana). Północne zbocze Etny, w kolorach i kolorach, pokazuje, jak będzie wyglądał wygasły wulkan: wklęsłe dołki kraterów i spalonej ziemi. Spacerując po obszarze „marsjańskim” płynnie prowadzi podróżnych do zielonego pasa lasów.

Pozostaje wspomnieć o głównej atrakcji Etny - wyjątkowych widokach, które otwierają się z wysokości kilku kilometrów. Dolina, w której znajduje się Katania, jest widoczna. Zakrzywione wybrzeże, jasna włoska zieleń, terakotowe dachy wyglądają jak w kalejdoskopie, jasno się zastępując. Ciesząc się pięknem Sycylii, nie zapomnij odetchnąć pełną piersią czystego górskiego powietrza!

Obejrzyj wideo: NAJWIĘKSZE WULKANY w Polsce! nie uwierzysz (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Sycylia, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej