Niemcy

Nowy ratusz

Nowy ratusz w Dreźnie jest siedzibą rady miasta. To monumentalny budynek na Starym Rynku.

Nowy Ratusz (Neues Rathaus), fot. X-Weinzar

Na Starym Rynku w Dreźnie, obok kościoła Świętego Krzyża, stoi monumentalny budynek w stylu secesyjnym Nowego Ratusza (Neue Rathaus).

Trochę historii

Pod koniec XIX wieku. Stary ratusz nie miał już wystarczająco dużo miejsca dla administracji miasta. Następnie postanowiono go rozwinąć. Na początku XX wieku zorganizowano konkurs na najlepszy projekt architektoniczny. Zwycięstwo wygrał Carl Roth. Nowy Ratusz został zbudowany w latach 1905–1910. W czasie wojny budynek ucierpiał z powodu licznych bombardowań, ale został odbudowany.

Architektura budynku

Architektura ratusza, fot. X-Weinzar

Wejście do budynku zdobią cztery pozłacane kraty, które chronią rzeźby lwów. Wieża ratuszowa wykonana jest w stylu barokowym, jej wysokość wynosi 100 m. Wieża ozdobiona jest 16 postaciami cnót. U góry - 5-metrowa pozłacana rzeźba Heraklesa z róg obfitości - patrona Drezna. Dzieło to wykonał Richard Gur i pozował sławny niemiecki sztangista Ewald Redam.

Przy dobrej pogodzie, jeśli wejdziesz na taras widokowy ratusza, będziesz mógł podziwiać piękny widok na miasto i sąsiednie wioski sięgające Szwajcarii Saksońskiej.

Wnętrze ratusza, fot. Eigenes Werk

Wieża Ratuszowa, fot. Dadiolli

Piwnica na wino

Ratusz mieści piwniczkę z winami. Przy wejściu do niego napotyka kompozycja „Bachus na pijanym osiołku”. Jego autorem był znany drezdeński rzeźbiarz Georg Vrba. Istnieje długa tradycja. Musisz pogłaskać kciuka boga winiarstwa, a to przyniesie ci szczęście i szczęście. Dlatego turyści chętnie wypolerowują tę część posągu.

Jak się tam dostać

Weź tramwaj 8, 9, 11, 12 do przystanku Prager Straße.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Nowy Stary Ratusz (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej