Kalabria

Stilo

Stilo to małe miasteczko i jego okolice, oficjalna jednostka administracyjna trzeciego poziomu (gminy) we Włoszech. Położony w regionie Reggio Calabria. Populacja wynosi 2813 osób. Ekonomia: rolnictwo, zboże, wino, olej, ser. Istnieją złoża żelaza i ołowiu. Wytwarzana jest tutaj woda mineralna Mangiatorella.

Gdzie jest

Miasto położone jest na zboczu góry Consolino (Monte Consolino, 701 m npm) w paśmie górskim Serra (catena delle Serre) nad brzegiem rzeki Stilaro (Torrente Stilaro). W pobliżu Morza Jońskiego.

Miejsce, w którym znajduje się Stilo, jest samo w sobie piękne. Malownicza wioska na kilku poziomach na zboczu góry porośnięta winnicami i drzewami oliwnymi, najwyraźniej niewiele się zmieniło od X wieku, kiedy zamieszkiwali je pustelnicy i mnisi, przyciągnięci możliwością modlitwy w celach znajdujących się na naturalnych zboczach wzgórz.

Catanzaro, stolica Kalabrii, oddalona jest o 75 km. Najbliższym miastem do Stilo jest gmina Bivongi.

Tytuł i wydarzenia historyczne

Nazwa pochodzi od greckiej „kolumny” (grecki: Stylos, kolumna). Pierwsza wzmianka odnosi się do 389 pne. e. Najważniejsze kamienie milowe:

 • 389 pne - greckie miasto Kaulon (Kaulon) zostało zniszczone. Poszedł do Rzymian (Dionizy I), którzy go odbudowali;
 • 270 rok pne e. - Kartagińczycy (Hannibal) schwytali Kaulona. Mieszkańcy Kaulon zaczęli się przenosić w spokojniejsze miejsce, dokładnie tam, gdzie dziś jest Stilo;
 • VII wiek - miasto jest częścią Cesarstwa Bizantyjskiego i mnisi zaczynają go osiedlać. To okres świetności Stilo, w tym okresie budowany jest jego główny atut - Kościół katolicki;

 • XI wiek Kalabria przeszła w ręce Normanów. W 1071 r. Roger z Normanu zbudował zamek;
 • XIV wiek - feudalni władcy zastąpili hiszpańskiego władcę Karola V;
 • 1599 r. Tommaso Campanella organizuje powstanie przeciwko Hiszpanom;
 • Rok 1783, niszczycielskie trzęsienie ziemi, na które poważnie ucierpiały walory architektoniczne miasta. Do tego momentu istniało 18 budynków religijnych, po nich pozostało mniej niż połowa;
 • 1940 r. Na Przylądku Cape Stilo rozegrała się bitwa pod Kalabrią (bitwa pod Punta Stilo) między siłami włoskimi i brytyjskimi.

Skład etniczny miasta od czasu przybycia Hellenów był mieszany - Greków i Łacinników. Potem populacja stała się bardziej paskudna: dodano Gotów, Lombardów, Berberów, Maurów.

Kościoły

Kościół katolicki

Pierwszym zabytkiem obecności Bizantyjczyków we Włoszech jest cudownie zachowana perła architektury bizantyjskiej, słynny kościół katolicki (Cattolica di Stilo) - zbudowany w IX wieku w stylu bizantyjskim. U podstawy jest kwadrat w kształcie krzyża, są 3 absydy, 5 kopuł.

Wewnątrz czterech kolumn, prawdopodobnie pobranych z ruin Kaulonii, freski z XI wieku są doskonałym przykładem stylu normandzkiego w malarstwie (odkrytym w 1927 r.). Konstrukcja świątyni została specjalnie przemyślana w taki sposób, aby zapewnić wyjątkową grę naturalnego światła w pomieszczeniu.

Katolik znajduje się w punkcie z panoramicznym widokiem, oferuje zapierający dech w piersiach widok na dachy miasta i okolicę poza centrum.

Katedra

Katedra Stilo (Duomo di Stilo) została zbudowana między XII a XIV wiekiem. Styl - później barokowy. Portal jest gotycki, na prawo od niego znajdują się dwa stylizowane rzeźbiarskie ptaki bizantyjskie.

Kościół św. Domenica

Kościół katolicki św. Domenica (Chiesa di San Domenico) został zbudowany w XV wieku na miejscu bizantyjskiego kościoła św. Agaty, był częścią klasztoru (po trzęsieniu ziemi w 1783 r. pozostały po nim tylko ruiny). Tutaj Tommaso Campanella nabrał tonsury.

Kościół San Francesco

Kościół San Francesco (Chiesa di San Francesco dei Minori), wykonany w stylu renesansowym, został zbudowany w 1450 roku. Wewnątrz zdobią freski Francesco Goat.

Kościół św. Mikołaja z Tolentino

Częściowo zachowany miniaturowy kościół św. Mikołaja z Tolentino (Tempietto di San Nicola da Tolentino) przyciąga uwagę niezwykłą kopułą stożkową Trullo i wspaniałymi widokami na Morze Jońskie.

Kościół St. Giovanni Terestis

Nie mylić z klasztorem w Bivoggi. Kościół San Giovanni Terestis (Chiesa di San Giovanni Therestis) został zbudowany w 1625 roku. Styl jest barokowy. Nazwany na cześć greckiego mnicha z IX wieku Jana Terysta. Miejsce założenia kościoła od dawna stanowi centrum lokalnej pielgrzymki. Następnie kościół stał się ważnym bizantyjskim klasztorem, posiadał bogatą bibliotekę i został ozdobiony wspaniałymi dziełami sztuki, aż do upadku w XV wieku. Dziś jest muzeum sztuki z kolekcją siedemdziesięciu artystów.

Zabytki

Zamek Rogera Normana

Zamek (ang. - Norman Castle of Roger II, it. - Castello Normanno) znajduje się na szczycie góry Consolino. Do dziś przetrwały tylko malownicze ruiny. Wędrówki do zamku pełne są również pięknych widoków.

Fontanna Delfinów

Nazwa w języku włoskim to Fontana Gebbia (prawdopodobnie z gebiòn, wiejskiej łaźni, poza ścianami), jednak często nazywa się ją fontanną delfinów, ponieważ centralna grupa rzeźbiarska przypomina dwa splecione delfiny.

Pochodzenie pomnika jest kontrowersyjne, można śmiało powiedzieć, że cierpiał z powodu Arabów w bitwie pod 982 r., Ale ma elementy w stylu czysto arabskim. Reszta kompleksu trzech łuków ze śladami fresków jest w stylu barokowym.

Znani imigranci

Tommaso Campannella

Tommaso Campanella, rodowity Stilo jest znany imigrantom z Rosji, ponieważ idealne społeczeństwo z jego książki Miasto Słońca uważane było za pierwowzór komunizmu w Związku Radzieckim. Według jednej wersji tytuł książki jest inspirowany rodzinnym miastem autora, ponieważ Stilo jest skąpany w słońcu przez cały rok. Wziął tonsurę w kościele św. Domenica, który dziś służy jako przypomnienie tej oryginalnej osoby.

Życie Tommaso nie przypominało samotnego życia przeciętnego mnicha. Na zakończenie napisał słynną pracę, zorganizował spisek przeciwko hiszpańskiej dominacji w swoim rodzinnym mieście, utrzymywał relacje z kardynałem Richelieu, miał błyskotliwy umysł i erudycję.

Francesco Cozza

Artysta z XVII wieku, który pracował w stylu barokowym. Najbardziej znanymi dziełami są freski zdobiące bibliotekę Palazzo Pamphili na Piazza Navona w Rzymie. Ambasada Brazylii jest dziś w tym budynku.

Miasto dzisiaj

Chociaż miasto nazywa się miastem sztuki, dostępne są standardowe udogodnienia turystyczne. Piaszczyste wybrzeże Morza Jońskiego oddalone jest o pięć minut spacerem. Są sklepy, restauracje, kawiarnie. Nowoczesne udogodnienia i samochody zaparkowane w pobliżu starych murów nie przeszkadzają ci poczuć spacer po stromych wąskich uliczkach Stilo, cofając się w czasie.

Gdzie się zatrzymać

Najlepsze recenzje hoteli dla turystów w Stilo to:

 • Hotel Citta de Sole - 3 gwiazdki z widokiem na góry i centrum miasta.
 • Centrum nurkowe Punta Stilo to idealne miejsce dla miłośników nurkowania. Nadmorskie miasteczko Monasterace Marina znajduje się 15 minut jazdy od hotelu.

Jak się tam dostać

Najtańszy bilet z Moskwy (Szeremietiewo) do Reggio Calabria to około 250 euro. Zmiana w Rzymie, czas lotu - 22 godziny 40 minut.

Najbardziej opłacalne w czasie - około 350 euro. Czas lotu - 6 godzin 45 minut.

Wynajętym samochodem z Reggio Calabria do Stilo zajmuje około 2 godzin (139 km).

 • Oficjalna strona miasta: stilo.asmenet.it.
 • Oficjalna strona gminy Bivongi: www.comunebivongi.gov.it.

Obejrzyj wideo: skinny & dorski - stilo ft. jaszczur official video (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Kalabria, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej