Kalabria

Stilo

Stilo to małe miasteczko i jego okolice, oficjalna jednostka administracyjna trzeciego poziomu (gminy) we Włoszech. Położony w regionie Reggio Calabria. Populacja wynosi 2813 osób. Ekonomia: rolnictwo, zboże, wino, olej, ser. Istnieją złoża żelaza i ołowiu. Wytwarzana jest tutaj woda mineralna Mangiatorella.

Gdzie jest

Miasto położone jest na zboczu góry Consolino (Monte Consolino, 701 m npm) w paśmie górskim Serra (catena delle Serre) nad brzegiem rzeki Stilaro (Torrente Stilaro). W pobliżu Morza Jońskiego.

Miejsce, w którym znajduje się Stilo, jest samo w sobie piękne. Malownicza wioska na kilku poziomach na zboczu góry porośnięta winnicami i drzewami oliwnymi, najwyraźniej niewiele się zmieniło od X wieku, kiedy zamieszkiwali je pustelnicy i mnisi, przyciągnięci możliwością modlitwy w celach znajdujących się na naturalnych zboczach wzgórz.

Catanzaro, stolica Kalabrii, oddalona jest o 75 km. Najbliższym miastem do Stilo jest gmina Bivongi.

Tytuł i wydarzenia historyczne

Nazwa pochodzi od greckiej „kolumny” (grecki: Stylos, kolumna). Pierwsza wzmianka odnosi się do 389 pne. e. Najważniejsze kamienie milowe:

 • 389 pne - greckie miasto Kaulon (Kaulon) zostało zniszczone. Poszedł do Rzymian (Dionizy I), którzy go odbudowali;
 • 270 rok pne e. - Kartagińczycy (Hannibal) schwytali Kaulona. Mieszkańcy Kaulon zaczęli się przenosić w spokojniejsze miejsce, dokładnie tam, gdzie dziś jest Stilo;
 • VII wiek - miasto jest częścią Cesarstwa Bizantyjskiego i mnisi zaczynają go osiedlać. To okres świetności Stilo, w tym okresie budowany jest jego główny atut - Kościół katolicki;

 • XI wiek Kalabria przeszła w ręce Normanów. W 1071 r. Roger z Normanu zbudował zamek;
 • XIV wiek - feudalni władcy zastąpili hiszpańskiego władcę Karola V;
 • 1599 r. Tommaso Campanella organizuje powstanie przeciwko Hiszpanom;
 • Rok 1783, niszczycielskie trzęsienie ziemi, na które poważnie ucierpiały walory architektoniczne miasta. Do tego momentu istniało 18 budynków religijnych, po nich pozostało mniej niż połowa;
 • 1940 r. Na Przylądku Cape Stilo rozegrała się bitwa pod Kalabrią (bitwa pod Punta Stilo) między siłami włoskimi i brytyjskimi.

Skład etniczny miasta od czasu przybycia Hellenów był mieszany - Greków i Łacinników. Potem populacja stała się bardziej paskudna: dodano Gotów, Lombardów, Berberów, Maurów.

Kościoły

Kościół katolicki

Pierwszym zabytkiem obecności Bizantyjczyków we Włoszech jest cudownie zachowana perła architektury bizantyjskiej, słynny kościół katolicki (Cattolica di Stilo) - zbudowany w IX wieku w stylu bizantyjskim. U podstawy jest kwadrat w kształcie krzyża, są 3 absydy, 5 kopuł.

Wewnątrz czterech kolumn, prawdopodobnie pobranych z ruin Kaulonii, freski z XI wieku są doskonałym przykładem stylu normandzkiego w malarstwie (odkrytym w 1927 r.). Konstrukcja świątyni została specjalnie przemyślana w taki sposób, aby zapewnić wyjątkową grę naturalnego światła w pomieszczeniu.

Katolik znajduje się w punkcie z panoramicznym widokiem, oferuje zapierający dech w piersiach widok na dachy miasta i okolicę poza centrum.

Katedra

Katedra Stilo (Duomo di Stilo) została zbudowana między XII a XIV wiekiem. Styl - później barokowy. Portal jest gotycki, na prawo od niego znajdują się dwa stylizowane rzeźbiarskie ptaki bizantyjskie.

Kościół św. Domenica

Kościół katolicki św. Domenica (Chiesa di San Domenico) został zbudowany w XV wieku na miejscu bizantyjskiego kościoła św. Agaty, był częścią klasztoru (po trzęsieniu ziemi w 1783 r. pozostały po nim tylko ruiny). Tutaj Tommaso Campanella nabrał tonsury.

Kościół San Francesco

Kościół San Francesco (Chiesa di San Francesco dei Minori), wykonany w stylu renesansowym, został zbudowany w 1450 roku. Wewnątrz zdobią freski Francesco Goat.

Kościół św. Mikołaja z Tolentino

Częściowo zachowany miniaturowy kościół św. Mikołaja z Tolentino (Tempietto di San Nicola da Tolentino) przyciąga uwagę niezwykłą kopułą stożkową Trullo i wspaniałymi widokami na Morze Jońskie.

Kościół St. Giovanni Terestis

Nie mylić z klasztorem w Bivoggi. Kościół San Giovanni Terestis (Chiesa di San Giovanni Therestis) został zbudowany w 1625 roku. Styl jest barokowy. Nazwany na cześć greckiego mnicha z IX wieku Jana Terysta. Miejsce założenia kościoła od dawna stanowi centrum lokalnej pielgrzymki. Następnie kościół stał się ważnym bizantyjskim klasztorem, posiadał bogatą bibliotekę i został ozdobiony wspaniałymi dziełami sztuki, aż do upadku w XV wieku. Dziś jest muzeum sztuki z kolekcją siedemdziesięciu artystów.

Zabytki

Zamek Rogera Normana

Zamek (ang. - Norman Castle of Roger II, it. - Castello Normanno) znajduje się na szczycie góry Consolino. Do dziś przetrwały tylko malownicze ruiny. Wędrówki do zamku pełne są również pięknych widoków.

Fontanna Delfinów

Nazwa w języku włoskim to Fontana Gebbia (prawdopodobnie z gebiòn, wiejskiej łaźni, poza ścianami), jednak często nazywa się ją fontanną delfinów, ponieważ centralna grupa rzeźbiarska przypomina dwa splecione delfiny.

Pochodzenie pomnika jest kontrowersyjne, można śmiało powiedzieć, że cierpiał z powodu Arabów w bitwie pod 982 r., Ale ma elementy w stylu czysto arabskim. Reszta kompleksu trzech łuków ze śladami fresków jest w stylu barokowym.

Znani imigranci

Tommaso Campannella

Tommaso Campanella, rodowity Stilo jest znany imigrantom z Rosji, ponieważ idealne społeczeństwo z jego książki Miasto Słońca uważane było za pierwowzór komunizmu w Związku Radzieckim. Według jednej wersji tytuł książki jest inspirowany rodzinnym miastem autora, ponieważ Stilo jest skąpany w słońcu przez cały rok. Wziął tonsurę w kościele św. Domenica, który dziś służy jako przypomnienie tej oryginalnej osoby.

Życie Tommaso nie przypominało samotnego życia przeciętnego mnicha. Na zakończenie napisał słynną pracę, zorganizował spisek przeciwko hiszpańskiej dominacji w swoim rodzinnym mieście, utrzymywał relacje z kardynałem Richelieu, miał błyskotliwy umysł i erudycję.

Francesco Cozza

Artysta z XVII wieku, który pracował w stylu barokowym. Najbardziej znanymi dziełami są freski zdobiące bibliotekę Palazzo Pamphili na Piazza Navona w Rzymie. Ambasada Brazylii jest dziś w tym budynku.

Miasto dzisiaj

Chociaż miasto nazywa się miastem sztuki, dostępne są standardowe udogodnienia turystyczne. Piaszczyste wybrzeże Morza Jońskiego oddalone jest o pięć minut spacerem. Są sklepy, restauracje, kawiarnie. Nowoczesne udogodnienia i samochody zaparkowane w pobliżu starych murów nie przeszkadzają ci poczuć spacer po stromych wąskich uliczkach Stilo, cofając się w czasie.

Gdzie się zatrzymać

Najlepsze recenzje hoteli dla turystów w Stilo to:

 • Hotel Citta de Sole - 3 gwiazdki z widokiem na góry i centrum miasta.
 • Centrum nurkowe Punta Stilo to idealne miejsce dla miłośników nurkowania. Nadmorskie miasteczko Monasterace Marina znajduje się 15 minut jazdy od hotelu.

Jak się tam dostać

Najtańszy bilet z Moskwy (Szeremietiewo) do Reggio Calabria to około 250 euro. Zmiana w Rzymie, czas lotu - 22 godziny 40 minut.

Najbardziej opłacalne w czasie - około 350 euro. Czas lotu - 6 godzin 45 minut.

Wynajętym samochodem z Reggio Calabria do Stilo zajmuje około 2 godzin (139 km).

 • Oficjalna strona miasta: stilo.asmenet.it.
 • Oficjalna strona gminy Bivongi: www.comunebivongi.gov.it.

Obejrzyj wideo: skinny & dorski - stilo ft. jaszczur official video (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Kalabria, Następny Artykuł

Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Umberto Tozzi
Sławni Włosi i Włosi

Umberto Tozzi

Umberto Antonio Tozzi to popularny włoski kompozytor, piosenkarz pop i aktor. Mając doskonałe umiejętności wokalne od wczesnego dzieciństwa, zasłynął kompozytorem w wieku 22 lat. Dziś, uznany za najbardziej poszukiwanego włoskiego artystę poza ojczyzną, od momentu wydania swoich albumów Tozzi sprzedał około 45 milionów.
Czytaj Więcej
Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych
Sławni Włosi i Włosi

Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych

Nazwisko wybitnego włoskiego naukowca Galileo Galilei (Galileo Galilei) jest dobrze znane nawet osobom, które są dalekie od fizyki, matematyki i astronomii. Jego podstawowe dzieła i wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój myśli naukowej XVI - XVII wieku i kolejnych epok. Biografia Galileo Galilei był przekonanym racjonalistą, który wierzył, że wszystkie zjawiska i prawa natury mają swoje własne wyjaśnienia i podlegają ludzkiemu umysłowi.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej