Historia

Rzymska bogini Juno Coin

Bogini Juno (Giunone) - postać starożytnej mitologii rzymskiej, patronka małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i kobiecości. Według legendy Juno uwiódł jej brat Jupiter, zamieniając się w kukułkę, pobrali się i zaczęli wspólnie rządzić. Prawą ręką bogini była jej siostra Minerwa - bogini mądrości i sztuki. Dla tych trzech bogów, symboli rządów Rzymu - Junona, Jowisza i Minerwy, starożytni Rzymianie zbudowali świątynię na Wzgórzu Kapitolu (il Campidoglio).

Juno zawsze jest przedstawiane z berłem, towarzyszem z kukułką i półksiężycem, symbolem Księżyca, którym rządziła bogini. Ciało Juno jest zawsze pokryte bogatymi ubraniami, z wyjątkiem twarzy, szyi i ramion. Bogini jest przedstawiana jako szczupła, wysoka, okazała kobieta o dużych oczach i surowych rysach. Czasami Juno przedstawiano jako bojownika - w koziej skórze, hełmie i włóczni.
Juno przypisał wiele epitetów:

  • Virgininiensis - patronka dziewic;
  • Lutsina - asystentka matki;
  • Sospita - asystent biednych;
  • Kalendarz - patronka początku miesięcy;
  • Rumina jest asystentką w żywieniu;
  • Fulgura - rzucanie błyskawicy;
  • Pronouga jest patronką obrzędów małżeńskich;
  • Moneta - udzielanie porad, ostrzeżenie.

Legenda gęsi

Pojawienie się epitetowej Monety jest związane z legendą o gęsi, które uratowały Rzym. Według legendy w V wieku pne między Rzymianami a Etruskami wybuchła dziesięcioletnia wojna. Rzymianie przynieśli trofeum z zdobytego miasta Vejo - posągu bogini Etrusków, który ukazał się jednemu z żołnierzy i dał znak błogosławieństwa. Na cześć świątyni Juno zbudowano na Wzgórzu Kapitolu, gdzie poświęcono gęsi domowe. W 390 rpne twierdza Kapitolu została otoczona wrogami, następnie gęsi obudziły przywódcę twierdzy i Rzym został uratowany. Od tego czasu uważano, że Juno ostrzegł Rzymian i uratował przed śmiercią, a bogini stała się patronką Cesarstwa Rzymskiego.

Mennica i świątynie

W 269 pne w świątyni Junona założyli pierwszą Mennicę Rzymu, gdzie wydali srebrny denar z wizerunkiem bogini i jej imienia. Dopiero po otwarciu mennicy pojawiło się słowo „moneta”, aw wielu językach słowa oznaczające pieniądz są zgodne z „monetą”, na przykład pieniądzem angielskim.

Wiele starożytnych rzymskich monet można zobaczyć w Palazzo Massimo - zalecamy.

Teraz na miejscu świątyni Junona stoi wspaniały stary kościół Santa Maria in Aracoeli, który odwiedzamy podczas spacerów po Rzymie o świcie.

Kolejna świątynia Juno znajdowała się na wzgórzu Esquilino (L'Esquilino), gdzie 1 marca odbyły się święta ku czci bogini - matronalia. Zamężne kobiety, w towarzystwie niewolników, uroczyście przyniosły wieńce kwiatowe do świątyni, gdzie modliły się o dobro rodziny, otrzymywały prezenty od mężów.

Obejrzyj wideo: Suspense: My Dear Niece The Lucky Lady East Coast and West Coast (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Historia, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej