Regiony Włoch

Transport publiczny w Mediolanie

Tak więc dotarłeś do Mediolanu, a teraz dążysz do zakupów lub zwiedzania. Jeśli nie ma żadnych problemów z finansami, taksówkarze oczywiście z przyjemnością spełnią każdą zachciankę. Jeśli nie jesteś przeciwny oszczędzaniu, do Twojej dyspozycji jest system transportu publicznego w Mediolanie. Co więcej, ten ostatni jest bardzo dobrze przemyślany i czasami może zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas.

Firma zarządzająca transportem publicznym w Mediolanie nazywa się Azienda Trasporti Milanesi (ATM). Sieć transportowa podlegająca jurysdykcji ATM obejmuje trzy linie metra i około 80 tras tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych.

Przydatna rada: Zanim przejdziemy do tematu transportu, zalecamy pobranie audioprzewodnika po Mediolanie na iPhone'a. Wycieczka audio składa się z 60 punktów na wygodnej mapie Mediolanu, a wbudowany GPS pomoże Ci łatwo poruszać się po mieście nawet bez Internetu.

W wersji próbnej audioprzewodnika dostępnych jest 5 pierwszych punktów wycieczki, a całą trasę można otworzyć za jedyne 5 euro. Jest wiele razy tańszy niż nawet najbardziej ekonomiczne wycieczki. Na tej stronie możesz pobrać wersję próbną na swój iPhone.

Metro w Mediolanie

Większość metra w Mediolanie znajduje się pod ziemią, ale są też odcinki lądowe. Sieć metra składa się z czterech linii oznaczonych różnymi kolorami (schemat Metro w Mediolanie):

  • Linia M1 Czerwona - 38 stacji
  • Linia M2 Zielona - 35 stacji
  • Linia M3 Żółta - 21 stacji
  • Linia M5 Violet (oddana do użytku w 2013 r.)

Długość linii metro w Mediolanie ma ponad 80 km, co czyni go największą siecią we Włoszech. Obecnie sieć rozwija się zarówno poprzez bieżące prace nad nowymi liniami metra, jak i udoskonalanie istniejących.

Stacje metra w Mediolanie są oznaczone znakami, w których biała litera M jest wpisana w czerwony kwadrat. Metro w Mediolanie pracuje codziennie od 6:00 do 00:30.

Tramwaje w Mediolanie

Sieć tramwajowa w Mediolanie składa się z 17 linii miejskich i 1 linii międzymiastowej. Sieć tras ma 170 km długości. Sieć tramwajowa w Mediolanie jest drugim co do wielkości we Włoszech po Turynie.

Na różnych trasach Mediolanu kursuje 8 różnych rodzajów tramwajów

Warto również zauważyć, że na trasach w Mediolanie kursuje do 8 różnych rodzajów tramwajów, które kursują od 4: 30-5: 00 rano do 2: 00-2: 30 w nocy.

Autobusy i trolejbusy w Mediolanie

Sieć transportu publicznego w Mediolanie obejmuje również 67 linii autobusowych i 4 trolejbusowe. Jednak większość linii nie działa w nocy.

Autobusy w Mediolanie pracuj od 5:30 do 6:00 rano do 0: 30-1: 45 nocy, w zależności od trasy. Mediolan ma także system nocnych autobusów w piątki i soboty. Szczegółowe informacje na temat harmonogramu pracy można znaleźć tutaj.

Funkcje: 2 dni w roku - 25 grudnia i 1 maja - transport publiczny w Mediolanie działa według skróconego harmonogramu: od 7:00 do 20:00. W te same dni metro w Mediolanie jest otwarte od 7:00 do 19:30.

Stacje metra w Mediolanie są oznaczone czerwonym kwadratem z białą literą „M”

Bilety komunikacji miejskiej w Mediolanie można kupić w kioskach lub sklepach tytoniowych, a także na stacjach metra w specjalnych automatach lub kasach. Zwracamy również uwagę, że nie wszystkie stacje mają kasy, ale większość ma sklep z gazetami.

Cena biletów komunikacji miejskiej w Mediolanie

Ten sam bilet można wykorzystać na wszystkie trzy rodzaje transportu publicznego przez 90 minut. Oznacza to, że kompostując bilet, możesz wykonać nieograniczoną liczbę przelewów.

Wyjątkiem od tej reguły jest metro - w okresie ważności biletu można z niego skorzystać tylko 1 raz. W tym samym czasie, opuszczając metro, możesz kontynuować podróż z tym samym biletem na inne rodzaje naziemnego transportu publicznego.

Ceny biletów w transporcie publicznym w Mediolanie

Należy pamiętać, że na wielu stacjach metra w Mediolanie należy ponownie użyć biletu, aby wyjść ze stacji. W związku z tym bilet należy zachować do końca podróży. Ponadto kontrolery nie są rzadkie na liniach transportu publicznego w Mediolanie.

W mediolańskim systemie transportu publicznego istnieje cała gama różnych biletów, ale najczęściej turyści korzystają z biletu jednorazowego, a także biletów 24-godzinnych i 48-godzinnych.

Bilet standardowy

Koszt to 1,5 euro. Ważny przez 90 minut po kompostowaniu i umożliwia korzystanie z transportu publicznego w całym mieście. Bilet jest również ważny na 1 podróż w metrze i sieci kolei miejskiej, w tym na linie Trenord i „Passante Ferroviario” (sieć kolei miejskich).

Bilet dzienny

Koszt to 4,5 euro. Ważny przez 24 godziny po kompostowaniu, a jego działanie rozciąga się na cały system transportu publicznego w Mediolanie. Bilet jest również ważny na międzymiastową sieć kolejową, w tym na linie Trenord i „Passante Ferroviario” (miejska sieć kolejowa).

Bilet 2-dniowy

Koszt to 8,25 euro. Ważne przez 48 godzin po kompostowaniu. Daje prawo do korzystania z całego systemu transportu publicznego w Mediolanie. Bilet jest również ważny na międzymiastową sieć kolejową, w tym na linie Trenord i „Passante Ferroviario” (miejska sieć kolejowa).

Funkcje korzystania z biletów w nocy

Na trasach nocnych możesz korzystać ze zwykłych biletów jednorazowych. Ponadto, jeśli bilet jest ważny po północy i do 4:30 rano, to jest ważny do 6 rano. Jeśli bilet jest ważny po godzinie 4:30 rano, jest ważny przez 90 minut. Bez względu na czas kompostowania biletu można go użyć tylko raz w metrze.

Przydatne linki

  • Mapa centrum Mediolanu z transportem publicznym - tutaj
  • Oficjalna strona ATM
  • Mediolan: Jak dostać się z lotniska Malpensa do centrum miasta
  • Lotnisko Bergamo i jak dostać się do Mediolanu

Obejrzyj wideo: Trams in Milan. Tram a Milano. Tramwaje w Mediolanie (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Regiony Włoch, Następny Artykuł

San Remo we Włoszech: między Genuą a Niceą
Regiony Włoch

San Remo we Włoszech: między Genuą a Niceą

San Remo to wspaniały nadmorski kurort położony na zachodnim wybrzeżu Włoch w regionie Ligurii. Ze względu na łagodny klimat miejscowość wypoczynkowa może przyjmować turystów przez cały rok, zawsze panuje tu atmosfera zabawy i świętowania. San Remo we Włoszech słynie z malowniczej przyrody, obfitości jasnych kwiatów i zieleni, doskonałych plaż, doskonałych sklepów.
Czytaj Więcej
Zabytki Sardynii: 10 najciekawszych miejsc. Część I.
Regiony Włoch

Zabytki Sardynii: 10 najciekawszych miejsc. Część I.

Sardynia to wyspa położona dość daleko od kontynentalnych Włoch. Z tego powodu zarówno warunki klimatyczne, jak i cechy kulturowe są zupełnie inne niż tradycyjnie włoskie. Większość wyspy zajmują malownicze plaże otoczone dziwacznymi klifami, gajami oliwnymi i orzechowymi, różnymi naturalnymi i historycznymi zabytkami Sardynii, powodującymi ciągłe zainteresowanie turystów z całego świata.
Czytaj Więcej
5 najbardziej malowniczych miast nad jeziorem Como
Regiony Włoch

5 najbardziej malowniczych miast nad jeziorem Como

Na granicy Włoch i Szwajcarii w malowniczym regionie Lombardii u podnóża gór alpejskich leży jezioro Como, zachwycające swoim pięknem. Przez stulecia Jezioro Como inspirowało pisarzy, artystów, kompozytorów, filmowców. To miejsce wybrało także wiele celebrytów naszych czasów: George Clooney, Madonna, Ronaldinho i inni.
Czytaj Więcej