Miasta Włoch

Rzym w październiku

Jesienią stolica Włoch jest niesamowicie dobra. Pozbawiony tłumu turystów Rzym w październiku pojawia się przed gośćmi miasta w całej okazałości - umiarkowanie surowej, majestatycznej, wyrafinowanej. Październikowa pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom, a nawet zwiększona liczba deszczowych dni nie przeszkadza w zwiedzaniu i odwiedzaniu jesiennych wakacji i festiwali.

Jesienna pogoda w Rzymie jest idealna na długie spacery.

Pogoda w Rzymie w październiku

Na początku miesiąca powietrze ogrzewa się do + 25 ° C; do końca października temperatura spada do + 20 ° C. Różnica między temperaturą dzienną i nocną staje się coraz bardziej zauważalna - w ciemności kolumna termometru może spaść do + 12 ° C, a czasem + 10 ° C.

Opady w Rzymie w październiku stają się nieco większe niż wczesną jesienią, ale deszcze są nadal krótkotrwałe i niezbyt zimne. Deszczowe dni, gdy spacery po ulicach nie są fajne, warto poświęcić się zwiedzaniu muzeów i galerii, z których słynie Wieczne Miasto.

Średnia dzienna temperatura w Rzymie w październiku + 21 ° C

Podczas zbierania walizki na wycieczkę nie zapomnij o ciepłym swetrze, płaszczu przeciwdeszczowym lub kurtce, wodoodpornych butach i, oczywiście, parasolu.

  • Średnia dzienna temperatura w Rzymie w październiku + 21 ° C
  • Średnia temperatura nocna w Rzymie w październiku + 12 ° C
  • Liczba dni deszczowych - 8

Program kulturalny

Październik w Rzymie jest miesiącem wypełnionym znaczącymi wydarzeniami kulturalnymi zarówno lokalnymi, jak i globalnymi. Festiwal sztuki awangardowej, który rozpoczął się we wrześniu, trwa w październiku - koncerty znanych i niezbyt muzyków, wokalistów i grup tanecznych, spektakle teatralne i pokazy filmowe przyciągają wielu widzów.

Nie mniej znaczący jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej - ogólnoświatowe wydarzenie odbywające się co roku w Rzymie w październiku. Pierwszy festiwal został zorganizowany w 2002 roku, ale z każdym rokiem skala wydarzenia stale rośnie. Uczestniczą w nim orkiestry kameralne i chóry z wielu krajów świata.

Otwarcie festiwalu muzyki sakralnej odbywa się w katedrze św. Piotra

Tradycyjnie otwarcie festiwalu odbywa się w Bazylice Świętego Piotra - głównej świątyni Watykanu. W drugim i kolejnych dniach organizowane są koncerty w innych rzymskich katedrach i bazylikach - Santa Maria Maggiore, St. Clement, St. John of Lateran.

W ramach festiwalu organizowane są wystawy sztuki. Fundusze otrzymane podczas imprezy przeznaczone są na cele charytatywne - restaurację dzieł sztuki, zabytków kultury i religii.

Pod koniec października, na ulicy Via Margutta, która od ponad 300 lat jest uważana za artystyczną, wydarzenie gromadzi fanów malarstwa - wystawę „100 artystów”. Eksponaty na wystawę wybierane są spośród ponad tysiąca prac, ponieważ w wydarzeniu mogą wziąć udział tylko najlepsi.

Odwiedzający wystawę mają doskonałą okazję do zakupu obrazów współczesnych artystów i młodych, utalentowanych, ale jeszcze nie udało się zostać sławnymi malarzami - trochę pieniędzy.

W Październik w Rzymie gromadzą się także kolekcjonerzy antyków - na Via Coronari odbywają się tradycyjne jesienne targi antyków. Sklepy z antykami stawiają swoje lady bezpośrednio na drodze i pracują na zewnątrz do późnych godzin nocnych, a po zmroku zapalają świece na półkach. Na targach można kupić zarówno drogie dzieła sztuki, jak i niedrogie drobiazgi - dla siebie lub jako pamiątki.

Wystawa „100 artystów” na Via Margutta

Co jeszcze można robić w Rzymie w październiku

Październik Rzym bliżej poznaje swoje bogate dziedzictwo historyczne. Wielu turystów - zwłaszcza Europejczyków - przybywa do Wiecznego Miasta pod koniec września i na początku października, aby wędrować starożytnymi ulicami, spokojnie odwiedzając Koloseum i Forum Romanum, Watykan, Panteon i inne ważne miejsca. Kolejki do zabytków znacznie się zmniejszają do połowy jesieni, ale nadal można stracić w nich cenne godziny.

Targi Antyczne w Rzymie

Jeśli Twoja wizyta w Rzymie jest krótka, a czas jest cenny, warto wcześniej zakupić bilety wstępu do ważnych zabytków - przez Internet. Pozwoli to uniknąć kolejek i odwiedzić te miejsca, które są bardzo poszukiwane przez cały rok.

Również na przełomie września i października w Rzymie pojawiło się zapotrzebowanie na wycieczki: sprzyjające warunki pogodowe zachęcają turystów do spędzania więcej czasu na świeżym powietrzu. Dlatego, mimo że ogólnie jest mniej turystów, ci, którzy chcą poznać miasto bardziej szczegółowo, powinni lepiej zadbać o swój wolny czas z wyprzedzeniem, umawiając się na wycieczki przed przybyciem na miejsce. Możesz to zrobić za pośrednictwem przewodnika Lelu, któremu BlogoItaliano poświęcił osobny artykuł przewodnikowi po Rzymie: jego człowieku w Wiecznym Mieście.

Tradycyjnie jedno- i dwudniowe są bardzo poszukiwane. wycieczki z Rzymu do Florencji. Dzięki napiętemu rozkładowi jazdy pociągów dużych prędkości podróż w obie strony może zostać zakończona w ciągu jednego dnia. W kolebce renesansu najbardziej interesują podróżnicy są galerie i akademie Uffizi, pałac Pitti i Palazzo Vecchio.

Bilety na pociąg Rzym-Florencja-Rzym można również kupić online, unikając w ten sposób stresu wynikającego z kolejek na stacji i ryzyka braku konieczności wykupienia biletu przed wylotem. Możesz zobaczyć harmonogram, odebrać bilet i zarezerwować go online tutaj.

Koneserzy antyków zbierają się na Via Coronari

Jeśli zdecydujesz się zostać we Florencji na dłużej niż 1 dzień, na tej stronie znajdziesz najlepszy wybór lokalnych hoteli. Wszystkie drogi dojazdu z Rzymu do Florencji iz powrotem są szczegółowo opisane tutaj.

Rzym w październiku. Podsumowanie

Październik w Rzymie cieszy turystów i mieszkańców miasta ciepłą pogodą, która jest odpowiednia do spacerów. Jednak duch nadchodzącej jesieni rozkwita już na ulicach. Pada coraz bardziej, a wieczorami robi się całkiem fajnie.

W październiku w Rzymie odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych - goście włoskiej stolicy chętnie biorą udział w jesiennych targach i festiwalach.

Pomimo faktu, że liczba turystów maleje, ceny za Wycieczki po Rzymie w październiku pozostają na poziomie letnim, nieznacznie spadając dopiero pod koniec miesiąca. Dlatego główną zaletą jesiennych wakacji przed wakacjami nie są ceny, ale wygodna pogoda, która pozwala spędzić znacznie więcej czasu na ulicy niż w gorących miesiącach letnich.

Panteon w Rzymie

Inne przydatne artykuły o Rzymie

  • Kaplica Sykstyńska i Muzea Watykańskie: rzeczy do poznania
  • Forum Romanum: starożytne serce Wiecznego Miasta
  • 4-gwiazdkowe hotele w Rzymie w centrum: TOP 5 BlogoItaliano
  • Jak dostać się z Rzymu do Florencji i z Florencji do Rzymu
  • Jak dostać się do Rzymu z lotniska Fiumicino

Obejrzyj wideo: 3 dni w Rzymie. październik 2013 (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej