Włochy

Wzgórze Kapitolu

Wzgórze Kapitolińskie to historyczne i znaczące miejsce. Dwa słynne schody, Plac Kapitoliński z pałacami, fontanną i zabytkami, czczona bazylika Santa Maria in Aracheli - wszystko to jest tutaj. I oczywiście wspaniałe widoki na Forum i okolicę.

Wzgórze Kapitolu (Monte Capitolino)

Wieczne miasto Rzym rozciąga się na siedem wzgórz. A jeden z nich - Capitol (Monte Capitolino), zgromadził całą gamę atrakcji: piękne pałace, kościoły, oryginalne rzeźby i imponujące starożytne ruiny. Mimo znaczenia wzgórze jest najniższe, a obszar jest niewielki. Jednak ludzie osiągają szczyt w ciągłym strumieniu.

Trochę historii

Wzgórze Kapitolińskie w Republice Rzymskiej

W czasach starożytnych (IV wiek pne) Świątynia Kapitolińska stała tutaj, na cześć trzech głównych starożytnych rzymskich bogów: Jowisza, Junona i Minerwy. Nazywano go również po prostu - Kapitol. Senat siedział w nim i organizował publiczne spotkania. Upadek Cesarstwa Rzymskiego doprowadził do ruiny i upadku Świątyni Kapitolińskiej. Wiele budynków na wzgórzu zostało splądrowanych lub spalonych, a inne odbudowano. W V wieku wypasano tu nawet kozy.

Dzięki wizycie króla Hiszpanii Karola V Wzgórze Kapitolińskie zostało odbudowane w 1536 r. Na polecenie papieża Pawła III. Michelangelo Buonarroti otrzymał zlecenie opracowania nowego projektu. Do końca mistrz nie miał czasu na wdrożenie swojego planu. Sprawa była kontynuowana przez jego uczniów. W 1654 r. Plac nabrał ostatecznej formy, która przetrwała do dziś.

Atrakcje Capitol Hill

Schody

Capitol Square i Cordonate Schody

Dziś możesz wspiąć się na wzgórze 3 schodami. Szeroka Cordonata znajduje się w centrum i prowadzi do Placu Kapitolińskiego. Egipskie marmurowe lwy „strzegą” go od dołu, a nad nim znajdują się 2. duże posągi synów Zeusa, Polluksa i Castora. Pośrodku trasy, z boku balustrady, stoi brązowa postać na ceglanym cokole w płaszczu przeciwdeszczowym z kapturem zakrywającym twarz i laską. To statua trybuna Cola di Rienzo. Wzdłuż balustrady znajdują się posągi cesarza Konstantyna i jego syna, rzeźby z fontanny „Mario Trophies” i kamienie milowe z Appian Way.

Schody Lorenzo Simone di Andreozzo

Strome schody po lewej stronie (patrząc od dołu) centralnej części 124 stopni zaprojektował Lorenzo Simone di Andreozzo w XIV wieku. Prowadzi do świątyni Santa Maria in Aracheli. Z tą trasą wiąże się niesamowite przekonanie - uważa się, że jeśli przejdziesz ją całkowicie na kolanach i wstaniesz w ten sposób do samego kościoła - z pewnością wygrasz na loterii.

A jeśli przesuniesz się trochę na prawo od Cordonata, zobaczysz niepozorne, delikatne schody. Jest używany przez mieszkańców.

Plac Kapitoliński

Plac Kapitoliński

Głowa Marka Aureliusza

Na górze rozciąga się Plac Kapitoliński. W centrum stoi potężny pomnik Marka Aureliusza - dzieło nieznanego rzeźbiarza, którego historia sięga II wieku n.e. W XVI wieku na polecenie papieża ta statua jeździecka została wzniesiona na placu, wbrew woli Michała Anioła, który nie przewidział tego w swoim zespole architektonicznym.

Pałace senatorów, konserwatystów i Cafarelli

Na czele placu stoi Pałac Senatorów - piękny budynek z masywnymi wieżami bocznymi, zachowany ze starszego budynku; z dwuspadowymi schodami. Podczas budowy pałacu wykorzystano część starożytnej rzymskiej Tabularii. Pałac wieńczy wysoka dzwonnica ozdobiona zegarem.

Wilczyca kapitolińska (kopia)

W pobliżu pałacu znajduje się legendarna Lupa Capitolina - Wilczyca Kapitolińska (kopia rzeźby, oryginał znajduje się w Muzeach Kapitolińskich). W pałacu Senatorów znajduje się Ratusz Rzymu.

Po obu stronach placu widzimy te same majestatyczne fasady. Są to pałace Konserwatorium i Nuovo, w których mieszczą się Muzea Kapitolińskie.

Pałac Cafarelli

Pałac Cafarelli (Palazzo Caffarelli) (XVI wiek) zajmuje najwyższą pozycję na Kapitolu. Dziś należy do muzeów kapitolińskich i mieści wystawę monet, starożytne malowidła ścienne oraz kolekcję Santarelli. Pałac został zbudowany w miejscu świątyni Jowisza Kapitolińskiego. Kiedyś tutaj przechowywane były wszystkie wartości świata uzyskane przez rzymskich legionistów. Trofea wojenne były prezentem dla Jowisza Wielkiego. Dowódcy przybyli tutaj w złotym rydwanie. Złożono wieńce na kultowej posągu Jowisza. Na dziedzińcu obecnego budynku, w pawilonie za szkłem, widoczne są cegły - to wszystko, co pozostało z wielkiego budynku. Poniżej, na stronie (turyści niestety nie mogą tam wchodzić), widoczne są fragmenty kolumn, kilka rzeźb i pozostałości płaskorzeźb, które kiedyś zdobiły Świątynię Kapitolińską.

Bazylika Matki Boskiej

Bazylika Santa Maria in Aracheli (Basilica di Santa Maria in Aracoeli)

Bazylika Matki Boskiej (Basilica di Santa Maria in Aracoeli - Santa Maria in Aracheli) została wzniesiona w miejscu starożytnej świątyni Juno Coins. Pieniądze rzymskie nazywano monetami, nazwanymi imionami bogini, i bito je na terenie świątyni.

Nawiasem mówiąc, legenda o gęsi, która uratowała Rzym, jest związana ze świątynią Juno. W świątyni uważano gęsi za zwierzęta ofiarne. Pewnego razu, wyczuwając „nieznajomych” w środku nocy, zakneblowani obudzili strażników. w rezultacie Rzym był chroniony przed atakiem Galów.

Insula

Insula Aracheli, fot. Lalupa

Na Kapitolu ze starożytnych budowli pozostała Insula (II wiek naszej ery) - starożytny rzymski wieżowiec, w którym wynajmowano mieszkania. Jego ruiny znajdują się obok schodów prowadzących do bazyliki, u podnóża wzgórza.

Więzienie Mamertinsky

Pokój więzienny i ołtarz ku czci apostołów, fot. Chris 73

Więzienie Mamertino (Carcere Mamertino) (VI-IV w. Pne) - więzienie starożytnego Rzymu, dwupiętrowa podziemna budowla w północnej części wzgórza, na której czekali przestępcy. Według legendy to tutaj apostoł Paweł i Piotr spędzili ostatnie dni. Mały ołtarz z freskami świętych został zainstalowany w lochu. W IV wieku więzienie zostało zamknięte i przybyli tu pielgrzymi, aby wielbić świętych. A w XVI wieku kościół św. Joseph Carpenter. Dziś wejście do lochów byłego więzienia jest bezpłatne.

Jak się tam dostać

Możesz dojść do Kapitolu na piechotę przez 10-20 minut od Koloseum, Forum Romanum lub Placu Weneckiego;
Jedź metrem linii B - stacja Colosseo;
autobusem 30, 51, 81, 83, 85, 87, 118, 130F, 160, 170, 628, C3, nr 9 - do przystanku Ara Coeli-Piazza Venezia;
tramwajem 8 do przystanku Venezia.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej