Włochy

Wzgórze Kapitolu

Wzgórze Kapitolińskie to historyczne i znaczące miejsce. Dwa słynne schody, Plac Kapitoliński z pałacami, fontanną i zabytkami, czczona bazylika Santa Maria in Aracheli - wszystko to jest tutaj. I oczywiście wspaniałe widoki na Forum i okolicę.

Wzgórze Kapitolu (Monte Capitolino)

Wieczne miasto Rzym rozciąga się na siedem wzgórz. A jeden z nich - Capitol (Monte Capitolino), zgromadził całą gamę atrakcji: piękne pałace, kościoły, oryginalne rzeźby i imponujące starożytne ruiny. Mimo znaczenia wzgórze jest najniższe, a obszar jest niewielki. Jednak ludzie osiągają szczyt w ciągłym strumieniu.

Trochę historii

Wzgórze Kapitolińskie w Republice Rzymskiej

W czasach starożytnych (IV wiek pne) Świątynia Kapitolińska stała tutaj, na cześć trzech głównych starożytnych rzymskich bogów: Jowisza, Junona i Minerwy. Nazywano go również po prostu - Kapitol. Senat siedział w nim i organizował publiczne spotkania. Upadek Cesarstwa Rzymskiego doprowadził do ruiny i upadku Świątyni Kapitolińskiej. Wiele budynków na wzgórzu zostało splądrowanych lub spalonych, a inne odbudowano. W V wieku wypasano tu nawet kozy.

Dzięki wizycie króla Hiszpanii Karola V Wzgórze Kapitolińskie zostało odbudowane w 1536 r. Na polecenie papieża Pawła III. Michelangelo Buonarroti otrzymał zlecenie opracowania nowego projektu. Do końca mistrz nie miał czasu na wdrożenie swojego planu. Sprawa była kontynuowana przez jego uczniów. W 1654 r. Plac nabrał ostatecznej formy, która przetrwała do dziś.

Atrakcje Capitol Hill

Schody

Capitol Square i Cordonate Schody

Dziś możesz wspiąć się na wzgórze 3 schodami. Szeroka Cordonata znajduje się w centrum i prowadzi do Placu Kapitolińskiego. Egipskie marmurowe lwy „strzegą” go od dołu, a nad nim znajdują się 2. duże posągi synów Zeusa, Polluksa i Castora. Pośrodku trasy, z boku balustrady, stoi brązowa postać na ceglanym cokole w płaszczu przeciwdeszczowym z kapturem zakrywającym twarz i laską. To statua trybuna Cola di Rienzo. Wzdłuż balustrady znajdują się posągi cesarza Konstantyna i jego syna, rzeźby z fontanny „Mario Trophies” i kamienie milowe z Appian Way.

Schody Lorenzo Simone di Andreozzo

Strome schody po lewej stronie (patrząc od dołu) centralnej części 124 stopni zaprojektował Lorenzo Simone di Andreozzo w XIV wieku. Prowadzi do świątyni Santa Maria in Aracheli. Z tą trasą wiąże się niesamowite przekonanie - uważa się, że jeśli przejdziesz ją całkowicie na kolanach i wstaniesz w ten sposób do samego kościoła - z pewnością wygrasz na loterii.

A jeśli przesuniesz się trochę na prawo od Cordonata, zobaczysz niepozorne, delikatne schody. Jest używany przez mieszkańców.

Plac Kapitoliński

Plac Kapitoliński

Głowa Marka Aureliusza

Na górze rozciąga się Plac Kapitoliński. W centrum stoi potężny pomnik Marka Aureliusza - dzieło nieznanego rzeźbiarza, którego historia sięga II wieku n.e. W XVI wieku na polecenie papieża ta statua jeździecka została wzniesiona na placu, wbrew woli Michała Anioła, który nie przewidział tego w swoim zespole architektonicznym.

Pałace senatorów, konserwatystów i Cafarelli

Na czele placu stoi Pałac Senatorów - piękny budynek z masywnymi wieżami bocznymi, zachowany ze starszego budynku; z dwuspadowymi schodami. Podczas budowy pałacu wykorzystano część starożytnej rzymskiej Tabularii. Pałac wieńczy wysoka dzwonnica ozdobiona zegarem.

Wilczyca kapitolińska (kopia)

W pobliżu pałacu znajduje się legendarna Lupa Capitolina - Wilczyca Kapitolińska (kopia rzeźby, oryginał znajduje się w Muzeach Kapitolińskich). W pałacu Senatorów znajduje się Ratusz Rzymu.

Po obu stronach placu widzimy te same majestatyczne fasady. Są to pałace Konserwatorium i Nuovo, w których mieszczą się Muzea Kapitolińskie.

Pałac Cafarelli

Pałac Cafarelli (Palazzo Caffarelli) (XVI wiek) zajmuje najwyższą pozycję na Kapitolu. Dziś należy do muzeów kapitolińskich i mieści wystawę monet, starożytne malowidła ścienne oraz kolekcję Santarelli. Pałac został zbudowany w miejscu świątyni Jowisza Kapitolińskiego. Kiedyś tutaj przechowywane były wszystkie wartości świata uzyskane przez rzymskich legionistów. Trofea wojenne były prezentem dla Jowisza Wielkiego. Dowódcy przybyli tutaj w złotym rydwanie. Złożono wieńce na kultowej posągu Jowisza. Na dziedzińcu obecnego budynku, w pawilonie za szkłem, widoczne są cegły - to wszystko, co pozostało z wielkiego budynku. Poniżej, na stronie (turyści niestety nie mogą tam wchodzić), widoczne są fragmenty kolumn, kilka rzeźb i pozostałości płaskorzeźb, które kiedyś zdobiły Świątynię Kapitolińską.

Bazylika Matki Boskiej

Bazylika Santa Maria in Aracheli (Basilica di Santa Maria in Aracoeli)

Bazylika Matki Boskiej (Basilica di Santa Maria in Aracoeli - Santa Maria in Aracheli) została wzniesiona w miejscu starożytnej świątyni Juno Coins. Pieniądze rzymskie nazywano monetami, nazwanymi imionami bogini, i bito je na terenie świątyni.

Nawiasem mówiąc, legenda o gęsi, która uratowała Rzym, jest związana ze świątynią Juno. W świątyni uważano gęsi za zwierzęta ofiarne. Pewnego razu, wyczuwając „nieznajomych” w środku nocy, zakneblowani obudzili strażników. w rezultacie Rzym był chroniony przed atakiem Galów.

Insula

Insula Aracheli, fot. Lalupa

Na Kapitolu ze starożytnych budowli pozostała Insula (II wiek naszej ery) - starożytny rzymski wieżowiec, w którym wynajmowano mieszkania. Jego ruiny znajdują się obok schodów prowadzących do bazyliki, u podnóża wzgórza.

Więzienie Mamertinsky

Pokój więzienny i ołtarz ku czci apostołów, fot. Chris 73

Więzienie Mamertino (Carcere Mamertino) (VI-IV w. Pne) - więzienie starożytnego Rzymu, dwupiętrowa podziemna budowla w północnej części wzgórza, na której czekali przestępcy. Według legendy to tutaj apostoł Paweł i Piotr spędzili ostatnie dni. Mały ołtarz z freskami świętych został zainstalowany w lochu. W IV wieku więzienie zostało zamknięte i przybyli tu pielgrzymi, aby wielbić świętych. A w XVI wieku kościół św. Joseph Carpenter. Dziś wejście do lochów byłego więzienia jest bezpłatne.

Jak się tam dostać

Możesz dojść do Kapitolu na piechotę przez 10-20 minut od Koloseum, Forum Romanum lub Placu Weneckiego;
Jedź metrem linii B - stacja Colosseo;
autobusem 30, 51, 81, 83, 85, 87, 118, 130F, 160, 170, 628, C3, nr 9 - do przystanku Ara Coeli-Piazza Venezia;
tramwajem 8 do przystanku Venezia.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Najlepsze platformy widokowe we Florencji
Florencja

Najlepsze platformy widokowe we Florencji

Smukłe dzwonnice kościołów, blanki średniowiecznego palazzo, czerwone dachówki domów, nad którymi marmurowy blask katedry, zwieńczony wspaniałą kopułą Brunelleschi ... Patrząc na Florencję przynajmniej raz z lotu ptaka, zakochujesz się w mieście raz na zawsze.
Czytaj Więcej
Kościół San Lorenzo we Florencji
Florencja

Kościół San Lorenzo we Florencji

Jeśli nagle, będąc we Florencji, chcesz odwiedzić miejsce spoczynku ostatniego klanu Medyceuszy, odwiedź kościół św. Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo). I choć ten surowy budynek nie znajduje się w najbardziej prestiżowym miejscu miasta i jest niedokończony, to z pewnością zasługuje na uwagę.
Czytaj Więcej
Dzwonnica Giotta we Florencji
Florencja

Dzwonnica Giotta we Florencji

W sercu włoskiej Florencji podróżnicy mogą podziwiać najbardziej niezwykłą katedrę w całej Europie - Santa Maria del Fiore. Mówiliśmy już o zachwytach samej katedry, teraz warto zwrócić uwagę na inny wspaniały budynek, który jest częścią kompleksu florenckiej katedry - dzwonnicę Giotto.
Czytaj Więcej
3 dni we Florencji - idealny plan wakacji
Florencja

3 dni we Florencji - idealny plan wakacji

Jeśli Rzym zachwyca monumentalnością, starożytnymi budowlami, bogactwem kościołów i starożytną historią, to Florencja jest miastem dla tych, którzy są zakochani w sztuce i są zainteresowani renesansem. Podczas pobytu we Florencji Stendhal opisał szczególny stan fizyczny, którego sam doświadczył: zawroty głowy i szybkie bicie serca, które występuje u osoby z obfitości otaczającego piękna i dzieł sztuki.
Czytaj Więcej