Kościoły w Rzymie

Bazylika Santa Maria Maggiore w Rzymie

Kościół Santa Maria Maggiore (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore) to nie tylko kolejny kościół katolicki w Rzymie. W rzeczywistości jest to jedna z czterech głównych bazyliki wiecznego miasta, czyli katedra najwyższej rangi!

Historia

Papieska bazylika Santa Maria Maggiore została założona we wczesnym okresie chrześcijańskim. Historia jego budowy, dawno temu, zmieniła się w piękną legendę. Rzymski biskup Liberius miał cudowny sen, w którym ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna i kazała mu zbudować świątynię w miejscu, w którym spadnie śnieg następnego ranka. Wraz z nadejściem nowego dnia papież został poinformowany, że rzymskie wzgórze Esquiline (ł. Mons Esquilinus) zostało owinięte w śnieżnobiały koc. Tak więc w roku 352 AD położył pierwszy kamień bazyliki.

W V wieku świątynia została znacznie rozbudowana i odbudowana na polecenie papieża Sykstusa III. To wtedy bazylika była poświęcona Matce Bożej. Minęły wieki, dojście do władzy biskupów dodało blasku i urody Santa Maria Maggiore, wprowadzając nowe relikwie do kościoła. W XIV wieku nad trzynawową bazyliką wznosiła się dzwonnica o wysokości 75 metrów. Papież Grzegorz XI rozpoczął budowę dzwonnicy wkrótce po powrocie z Awinionu. Jeden z pięciu dzwonów dzwoni dokładnie o 21.00, aby wzmocnić wiarę czcicieli.

Nowoczesna fasada budynku stanowi połączenie stylu romańskiego i barokowego. Ostatnim znaczącym elementem wystroju zewnętrznego było przedłużenie wspaniałej loggii z portykiem. Architekt Ferdinando Fuga, który od XVIII wieku zajmował się aranżacją świątyni, postanowił udoskonalić jej wygląd.

Wnętrze

Po wszystkich zmianach i przebudowach, które miały miejsce, bazylika Santa Maria Maggiore w dużej mierze zachowała swój autentyczny wygląd.

Szczególną uwagę zwiedzających przyciągają elementy mozaiki Santa Maria Maggiore, które sprowadzają się do współczesności od V wieku n.e. Nawa główna kościoła i Łuk Triumfalny zostały inkrustowane mozaikowymi obrazami za czasów papieża Sykstusa III.

Żywe obrazy Starego Testamentu wyglądają uroczyście na tle bogato zdobionego ołtarza świątyni.

Wejście do bazyliki zdobi mozaikowy obraz „Cud ze śniegiem”, który przenosi zwiedzających do legendarnej przeszłości świątyni. W XIII wieku na absydzie bazyliki nałożono mozaikę, ilustrującą koronację Madonny, Matki Jezusa. Imponujący obraz wykonał przeor zakonu franciszkanów Jacopo Torriti na zlecenie papieża Mikołaja IV.

Kościół Santa Maria Maggiore zachował także zachwycające kosmiczne ozdoby w stylu podłogi z XIII wieku.

Geometryczne wzory podłogi przypominają wyszukany sufit autorstwa Giuliano Sangallo. Drewniane panele sufitowe są powlekane złotem wydobywanym w Peru przez hiszpańskich odkrywców.


Bezcennym zabytkiem bazyliki jest Święta Kołyska, która znajduje się pod ołtarzem głównym. Klęczący posąg papieża Piusa IX symbolizuje wiarę i cześć dla starożytnego sanktuarium.

Cenna kryształowa urna pomalowana srebrem kryje fragmenty drewnianego żłobka, w którym niegdyś leżał Dzieciątko Jezus.

Temat Bożego Narodzenia kontynuuje tytułowy posąg Arnolfo di Cambio.

Kaplice

Liczne kaplice poświęcone kardynałowi i papieżom, a także starożytne baptysterium dopełniają wystrój świątyni. Wszystkie trzy kaplice są efektowne w swojej dekoracji.

Kaplica Sykstyńska (Cappella Sistina)

W XV wieku papież Sykstus V polecił swemu zaufanemu architektowi, Domenico Fontanie, stworzyć kaplicę Najświętszego Sakramentu. Sceny Narodzenia Pańskiego z pewnością powinny były w nią wejść. Aby uchwycić triumf Matki Boskiej, jej boskie przeznaczenie na ścianach Kaplicy Sykstyńskiej zajęło dwóch artystów: Caesar Guerra (Cesare Guerra) i Giovanni Nebbia (Giovanni Nebbia). Zadaniem mistrzów było także połączenie elementów mozaiki Santa Maria Maggiore, ułożonej na absydzie, z obrazem kaplicy.

Wiele pracy rzeźbiarzy i artystów zostało wcielonych w holistyczny obraz Kaplicy Sykstyńskiej. Sykstus V został odciśnięty w kamieniu, klęcząc przed kolebką syna Bożego. Pośrodku kaplicy znajduje się ołtarz ozdobiony czterema złotymi aniołami. W tej kaplicy papież Sykstus V i Pius V. odnaleźli spokój. W pobliżu wejścia do kaplicy znajduje się skromna marmurowa płyta z pamiątkowym napisem, że w 1680 roku wielki architekt Giovanni Lorenzo Bernini odnalazł wieczny spokój.

Cappella Borghese

Na początku XVII wieku papież Paweł V na świecie - Camilio Borghese (Camilio Borghese) został wybrany na papieża. To dzięki niemu powstała kaplica Borghese lub Paolin Cappella (Pauline Cappella). Jego struktura jest lustrzanym odbiciem Sykstyny, znajdującym się po przeciwnej stronie świątyni. Ogólny zarys pomieszczenia to krzyż łaciński, nad którym wznosi się kopuła na potężnych pilastrach.

Architekt kaplicy Borghese - Flaminio Ponzio (Flaminio Ponzio) miał znaczące środki dla rodziny, aby stworzyć wspaniałe arcydzieło kulturalne i religijne. Główną ozdobą kaplicy jest ikona Madanny Solus Populi Romani (Łacińska Madonna Salus Populi Romani). Dekor kaplicy wykonany jest z marmuru, brązu, wyszukanych złoconych gzymsów. W centrum wszystkich zamieszek luksusu jest ołtarz ciemnoniebieski. Wśród wspaniałego bogactwa i luksusu w kościele spoczywają groby Klemensa VIII i Pawła V.

Kaplica Sforzy (Cappella Sforza)

Kaplica Sforza znika nieco na tle dwóch najbogatszych grobowców kościelnych. Uważa się jednak, że architekt Giacomo della Porta (Giacomo della Porta), który stworzył go dla wpływowej włoskiej rodziny, w swojej pracy opierał się na szkicach samego Michała Anioła Buonarrotiego.

Muzeum

Pod Santa Maria Maggiore znajduje się muzeum, które mówi zwiedzającym, jak wygląda Katedra Papieska. Osiem pokoi zawiera eksponaty w taki czy inny sposób związane z: historią bazyliki, sakramentem Narodzenia Pańskiego, Najświętszej Maryi Panny i świętych, którzy patronowali kościołowi. Na ścianach muzeum znajdują się obrazy, rzeźby, cenne atrybuty władzy papieskiej, święte relikwie i inne wartości, które nadają świątyni status wielkiego.

Godziny pracy muzeum: codziennie, od 9:30 do 18:30.

Plac Santa Maria Maggiore (Piazza di Santa Maria Maggiore)

Kościół Santa Maria Maggiore znajduje się na placu o tej samej nazwie. Przed główną fasadą budynku stoi pomnik Matki Boskiej Wyzwolicielki od zarazy. Warto zauważyć, że posąg Niepokalanej Dziewicy został zabrany w bazylice Maxentiusa i Konstantyna, która znajduje się na ruinach Forum Romanum (Latin Forum Romanum). Filar zarazy został wzniesiony w Rzymie w 1614 roku i stał się wzorem dla podobnych zabytków w całej Europie.

Ciekawe fakty

Każdego roku 5 sierpnia obchodzony jest cud śniegu - tysiące śnieżnobiałych płatków wiruje w budynku świątyni, przedstawiając prorocze opady śniegu. Wieczorem Piazza Santa Maria Maggiore zamienia się w scenę do występów włoskich artystów. Cała akcja kończy się śniegiem. Tysiące stałych parafian i gości stolicy przybywają, aby cieszyć się tymi wakacjami.

Pieśń Santa Maria Maggiore

Santa Maria Maggiore to wyjątkowe miejsce, niesamowite dzieła sztuki harmonijnie splecione ze światem duchowym. Wystarczyło, że mołdawski kompozytor Piotr Teodorowicz (Peter Teodorowicz) był pod arkadami starożytnej bazyliki chrześcijańskiej. Ostatnim z jego utworów była piosenka „Roman Midnight”. Ta piosenka, napisana we współpracy z autorem, Nikołajem Zinowiewem, podbiła serca słuchaczy niejednokrotnie.

Smutny, pełen nostalgii utwór wykonał aktor i piosenkarz Alexander Mikhailov, „Santa Maria Maggiore” w 1997 roku również lubił młodego bułgarskiego piosenkarza Philipa Kirkorova.

Jak się tam dostać

  • Katedra znajduje się w Rzymie pod: Piazza di Santa Maria Maggiore, 42.
  • Do świątyni można dojść pieszo z dworca kolejowego Termini.. Turyści będą potrzebować tylko dziesięciu minut spaceru wzdłuż Via Cavour, aby dostać się ze stacji metra Termini (linia A lub B) do bazyliki.
  • Tryb pracy: codziennie od 7:00 do 19:00. Spowiedź może być w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim, polskim i innych językach.
  • Numer telefonu: +39 06 698 86800
  • Opis na oficjalnej stronie Watykanu: www.vatican.va/various/basiliche/sm_maggiore/index_en.html

Obejrzyj wideo: Bazylika Santa Maria Maggiore (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Kościoły w Rzymie, Następny Artykuł

Katedra św. Jana Chrzciciela w Turynie
Turyn

Katedra św. Jana Chrzciciela w Turynie

Katedra św. Jana Chrzciciela (Katedra San Giovanni Battista, Duomo di Torino) znajduje się w centrum Turynu, w pobliżu innych słynnych atrakcji - Muzeum Egipskiego, Palazzo Madama i Pałacu Królewskiego. Jest to główny budynek sakralny w Turynie i jedyny zachowany w mieście przykład architektury renesansowej.
Czytaj Więcej
Bazylika Superga w Turynie
Turyn

Bazylika Superga w Turynie

Dziesięć kilometrów od miasta Turyn, na samym szczycie wzgórza Superga (Il Colle di Superga), od którego pochodzi jego nazwa, znajduje się Bazylika Superga (La Basilica di Superga) - miejsce, w którym zbiega się historia i legenda. Jest to bazylika wzniesiona z powodu przysięgi, jest to kościół, w którym chowano przedstawicieli dynastii Sabaudzkiej, to miejsce, w którym przed dziesięcioleciami wydarzyła się straszna tragedia i jest to widok, do którego nieustannie przyjeżdżają turyści z całego świata.
Czytaj Więcej
Atrakcje w Turynie
Turyn

Atrakcje w Turynie

Turyn to miasto, w którym królowie urodzili się, żyli i umarli. Dlatego wśród atrakcji znajduje się wiele rezydencji królewskich, wspaniałych zamków, muzeów, galerii sztuki. Tutaj można zobaczyć broń królów Sabaudzkich, kościół w formie starożytnego rzymskiego panteonu, budynek podobny do synagogi, przedstawiony na monecie w dwóch centach euro.
Czytaj Więcej
Całun Turyński
Turyn

Całun Turyński

Jedną z bezcennych relikwii w chrześcijaństwie jest słusznie Całun Turyński (po włosku: Sindone di Torino). Dla wielu milionów ludzi jest to prawdziwe płótno na pochówek Jezusa Chrystusa, na którym tajemniczo odciskano twarz ciała Jezusa ze śladami krwi. Zgodnie z przekonaniem wierzących chrześcijan, lniany całun z Turynu jest świadkiem cierpienia Jezusa Chrystusa i wywołuje podziw przed całunem.
Czytaj Więcej