Niemcy

Nowa Galeria Narodowa

Od 2015 r. Nowa galeria narodowa została zamknięta z powodu napraw. Budowa ma trwać cztery lata.

Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie), fot. Marc Fray

Unikalne dziedzictwo kulturowe starannie zachowane w berlińskich muzeach nie przestaje zadziwiać. Jednym z nich jest Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie), perła słynnego Forum Kultury (Кulturforum).

Szklane pudełko ze stalowym daszkiem

Architektura budynku, fot. Rae Allen

Galeria powstała w latach 60. i była bardzo udaną próbą zebrania najlepszych przykładów sztuki europejskiej XX wieku pod jednym dachem. Kompleks muzealny został oficjalnie otwarty jesienią 1968 roku. To było ostatnie dzieło utalentowanego architekta Lotviga Miesa van der Rohe, twórcy słynnego na całym świecie Instytutu Technologii i imponujących drapaczy chmur w Chicago, ekscytujących nowych projektów koncepcyjnych w Meksyku i Barcelonie. Najnowsze arcydzieło wybitnego geniuszu doskonale łączy pozornie niekompatybilne materiały - beton i szkło. „Świątynia szkła i światła” - tak nazwali unikalne muzeum, które otrzymało status pomnika nowoczesnej architektury.

Na parterze, zdjęcie Siergiej Zubkov

Od dnia, w którym Nowa Galeria Narodowa po raz pierwszy otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających, stała się niezmiennym miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych. Projekt galerii został przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Przestronne piwnice są idealne do organizowania stałych wystaw, aw szklanym pawilonie ze stalowymi kolumnami wzniesionymi na potężnym granitowym podium (ucieleśnienie koncepcji „przestrzeni uniwersalnej”) wszystkie rodzaje tymczasowych ekspozycji są okresowo wymieniane.

Ekspozycja

W sali muzealnej, fot. Yan da

Muzeum prezentuje cenne przykłady wszystkich głównych trendów stylistycznych sztuki europejskiej minionego stulecia: wczesny modernizm, surrealizm, ekspresjonizm, nowy realizm, pop-art, bau-house i inne. Wystawa główna pozwoli ocenić geniusz ekspresyjnego Picassa, utalentowanego Muncha, Liebermanna, Dicke, Ernsta i innych niedoścignionych artystów, a także prześledzić trendy rozwojowe sztuki współczesnej. Ponadto miłośnicy piękna będą mogli odwiedzić park z rzeźbami znajdującymi się w zachodniej części kompleksu architektonicznego.

Jak się tam dostać

Jedź linią metra U2 do stacji Potsdamer Platz;
pociągiem miejskim S1, S2, S25 także do stacji Potsdamer Platz;
autobusem M29 do przystanku Potsdamer Brücke), na M41 do Potsdamer Platz Bhf / Voßstraße, na M48, M85 do Kulturforum, 200 do Philharmonie.

Obejrzyj wideo: Nowa galeria sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

San Remo we Włoszech: między Genuą a Niceą
Regiony Włoch

San Remo we Włoszech: między Genuą a Niceą

San Remo to wspaniały nadmorski kurort położony na zachodnim wybrzeżu Włoch w regionie Ligurii. Ze względu na łagodny klimat miejscowość wypoczynkowa może przyjmować turystów przez cały rok, zawsze panuje tu atmosfera zabawy i świętowania. San Remo we Włoszech słynie z malowniczej przyrody, obfitości jasnych kwiatów i zieleni, doskonałych plaż, doskonałych sklepów.
Czytaj Więcej
Zabytki Sardynii: 10 najciekawszych miejsc. Część I.
Regiony Włoch

Zabytki Sardynii: 10 najciekawszych miejsc. Część I.

Sardynia to wyspa położona dość daleko od kontynentalnych Włoch. Z tego powodu zarówno warunki klimatyczne, jak i cechy kulturowe są zupełnie inne niż tradycyjnie włoskie. Większość wyspy zajmują malownicze plaże otoczone dziwacznymi klifami, gajami oliwnymi i orzechowymi, różnymi naturalnymi i historycznymi zabytkami Sardynii, powodującymi ciągłe zainteresowanie turystów z całego świata.
Czytaj Więcej
5 najbardziej malowniczych miast nad jeziorem Como
Regiony Włoch

5 najbardziej malowniczych miast nad jeziorem Como

Na granicy Włoch i Szwajcarii w malowniczym regionie Lombardii u podnóża gór alpejskich leży jezioro Como, zachwycające swoim pięknem. Przez stulecia Jezioro Como inspirowało pisarzy, artystów, kompozytorów, filmowców. To miejsce wybrało także wiele celebrytów naszych czasów: George Clooney, Madonna, Ronaldinho i inni.
Czytaj Więcej