Włochy

Villa Borghese

Villa Borghese to bardzo piękny park ze wspaniałymi rzeźbami, z czysto włoską roślinnością i bardzo świąteczną atmosferą. Jeśli chcesz odpocząć od rzymskiego zamieszania - jesteś tutaj. Spaceruj po parku, chodź do muzeów, wypożycz rower i prowadź wszystko. Miłej zabawy!

Park Villa Borghese

Rodzina Borghese

Park krajobrazowy Villa Borghese zajmuje 80 hektarów ziemi od strony wzgórza Pincho w Rzymie. Założycielem parku był Marcantonio Borghese - pochodzący ze Sieny, przedstawiciel zamożnego klanu Borghese. W 1550 r. Ożenił się z rzymską kobietą i kupił dużą działkę zajmowaną przez winnice. W 1612 r. Kardynał Shipione (Scipio) Borghese, bratanek papieża Pawła V (syna Marcantonio), rozpoczął budowę willi rodzinnej. Projekt został zrealizowany przez architektów Flaminio Ponzio i Giovanni Vasancio.

Wejście z placu Flaminio

Rodzinną pasją Borghese było kolekcjonowanie sztuki. Pomimo przekonań religijnych członkowie rodziny wyjmowali eksponaty na różne i nie zawsze prawe sposoby. W XVII wieku kardynał Shipione stworzył Galerię Borghese. W środku pięknego parku wyrósł biały renesansowy pałac. Fasada została zaprojektowana przez Flaminio Ponzio.

Villa Borghese - publiczny park krajobrazowy

Fontanna
Pomnik Puszkina
Pomnik Gogola
W zaułkach parku
Żółw w jeziorze

W XIX wieku poszerzono obszar willi, łącząc sąsiednie ziemie. Luigi Canina zaprojektował część parku w angielskim stylu krajobrazowym. W 1902 r. Klan Borghese zatrzymał się. Umberto Kupiłem willę i przekazałem ją rzymskiej gminie.

Villa Borghese stała się popularnym parkiem publicznym. Na rozległym terytorium prezentowane są pejzaże ogrodowe różnych stylów, piękne fontanny i posągi, są nawet pomniki rosyjskich pisarzy - Puszkin i Gogol. Na brzegu sztucznego jeziora znajduje się miniaturowa grecka świątynia - imitacja świątyni Eskulapa. Na wodzie jeziora można jeździć na wynajętej łodzi. Park stworzył wiele terenów rekreacyjnych, są atrakcje dla dzieci i Biopark dla dzieci (większość zwierząt mieszka tam nie w klatkach, ale w naturalnych warunkach).

Ogród, jezioro i świątynia Eskulapa

Muzea

Willa ma trzy ważne muzea:

  • Galeria Borghese,
  • Muzeum Narodowe Villa Giulia z największą kolekcją sztuki etruskiej,
  • Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej.

Galeria Borghese

Galleria Borghese, oprawki do zdjęć

Podstawą kolekcji Galerii Borghese (Galleria Borghese) była kolekcja rodzinna słynnej rodziny. Na drugim piętrze eksponowane są obrazy, na pierwszym - rzeźby. Bogactwo kolekcji Borghese mogło być przedmiotem zazdrości Luwru i Ermitażu. Wystawa ma obrazy Caravaggia, Tycjana, słynnych arcydzieł Rafaela, obrazy Belliniego, Bartolomeo, Rubensa.

Centrum ekspozycji rzeźbiarskiej uważa się za dzieła wielkich Bernini, które wyróżniają się wyjątkowym realizmem i wdziękiem. Scipio Borghese był gorącym wielbicielem jego pracy. Prace Berniniego poświęcone są kilku salom muzealnym. Wśród nich znajduje się pełna wdzięku rzeźba z marmuru z Carrary „Porwanie Prozerpiny”; posąg Dawida; Apollo i Daphne. Rzeźba Antonio Canova Paolina Bonaparte na obrazie Wenus jest jedną z pereł kolekcji Borghese.

Adres: Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma.
Strona internetowa: galleriaborghese.beniculturali.it.
Godziny otwarcia: VT-SR, Fri-Sun 09: 00-19: 00; Czw 09: 00–21: 00; Niedz
Bilety: pełne - 13,50 €; preferencyjne - 6,50 €. Bilety należy zamówić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie internetowej, koszt rezerwacji wynosi 2 €.

Galeria Sztuki Nowoczesnej

National Gallery of Modern Art (Galleria Nazionale d'Arte Moderna), fot. Mario Positello

W kolekcji galerii sztuki współczesnej (Galleria Nazionale d'Arte Moderna, w skrócie GNAM) można zobaczyć dzieła Van Gogha, Klimta, Kandinsky'ego, Rodina, Modiglianiego i innych mistrzów XIX - XX wieku. W 75 salach prezentowanych jest ponad 5000 obrazów i rzeźb z różnych epok. To muzeum istnieje od 1883 roku, a obiekty wystawiennicze w Villa Borghese zostały otwarte w latach 1933-34.

Adres: Viale delle Belle Arti, 131, 00197 Roma.
Strona internetowa: lagallerianazionale.com.
Godziny pracy: VT-VS 08: 30-19: 30; Niedz
Bilety: pełne - 10 €; preferencyjne - 5 €.

Muzeum Sztuki Etruskiej

Narodowe Muzeum Sztuki Etruskiej (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia), fot. Alvaro de Alvariis

Muzeum Sztuki Etruskiej (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia) znajduje się w Villa Giulia, dawnej podmiejskiej letniej rezydencji papieży. Został zbudowany w latach 1550-1555 przez architekta epoki manieryzmu Bartolomeo Ammannati dla papieża Juliusza III. Eksponowane są tu przedmioty z wykopalisk nekropolii: sarkofagi i starożytne figurki, naczynia i dekoracje, płaskorzeźby. To największa etruska kolekcja sztuki na świecie. W salach prezentowana jest rekonstrukcja modeli etruskich miast Vulchi, Cerveteri, Todi, Wei.

Adres: Piazzale di Villa Giulia, 9, 00196 Roma.
Strona internetowa: villagiulia.beniculturali.it.
Godziny otwarcia: VT-VS 09: 00-20: 00; Niedz
Bilety: pełne - 8 €; preferencyjne - 4 €.

Schody słynnych Schodów Hiszpańskich prowadzą do willi bezpośrednio z Placu Hiszpańskiego. Kolejne wejście do parku znajduje się na Piazza del Popolo.

Villa Borghese jest parkiem publicznym, więc wstęp jest bezpłatny.

Jak się tam dostać

Metrem linii A do stacji Spagna na Plaza Espana; zjazd w kierunku znaków na Villa Borghese - Via Veneto.

Obejrzyj wideo: Rome 77 - Villa Borghese (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać
Regiony Włoch

Kurort Rapallo we Włoszech: co zobaczyć i jak się dostać

Jeden z największych i najpopularniejszych kurortów wybrzeża Liguryjskiego znajduje się 30 km na południowy wschód od Genui. Miasto o ponad tysiącletniej historii, od średniowiecznej placówki chroniącej zatokę przed piratami, w połowie XIX wieku stało się modnym kurortem. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wyróżnia się Rapallo, co tu zobaczyć i jak łatwo dostać się do ośrodka.
Czytaj Więcej
Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Bolzano - niemieckie miasto w północnych Włoszech

Miasto Bolzano (Bolzano, Bozen) jest centrum prowincji o tej samej nazwie w północnych Włoszech, znanej również jako stolica Południowego Tyrolu. Miasto znajdowało się na granicy trzech stanów: Szwajcarii, Austrii i Włoch i wchłaniało kulturę i kolor każdego z nich. Oficjalnie mówi w dwóch językach (włoskim i niemieckim), przygotowuje dania kuchni niemieckiej, austriackiej i włoskiej, a zabytki Bolzano sprawiają, że jest on inny niż inne miasto w północnych Włoszech.
Czytaj Więcej