Ferrara

Atrakcje w Ferrara

Wystarczy 1-2 dni, aby zapoznać się z zabytkami Ferrary, wszystkie z nich znajdują się w ścisłym centrum historycznego centrum (Centro Storico). Turyści z reguły wolą oglądać arcydzieła architektury powoli spacerując po przytulnych ulicach i placach wyłożonych starymi brukowcami.

Możesz także cieszyć się jazdą na rowerze po mieście. Cena wynajmu jest bardzo przystępna, a niektóre hotele oferują gościom bezpłatny dostęp do popularnego transportu lokalnego.

Ferrara nazywana jest „miastem rowerów” („Citta delle biciclette”), co nie jest zaskakujące, istnieje wiele specjalnie wyposażonych torów, aw centrum praktycznie nie ma samochodów ani motocykli. Nie ma tu mniej rowerów niż w Amsterdamie, a kultura poruszania się na dwóch kołach pochodzi z Ferrary w połowie XX wieku.

Starożytne miasto ma wielką wartość historyczną i kulturową; nie bez powodu zostało uznane w 1995 r. Jako część światowego dziedzictwa i objęte ochroną UNESCO.

Nowoczesny wygląd Ferrary ukształtował się pod koniec XV i na początku XVI wieku, dzięki pracy architekta Biagio Rossetti, którą przyciągnął książę Ercole I d'Este.

Zadaniem mistrza było zwiększenie przestrzeni miejskiej z uwzględnieniem humanistycznych ideałów w architekturze, potrzeb mieszkańców i lokalnych tradycji. W rezultacie Ferrara stała się modelem urbanistycznym, idealnie łączącym proporcje, symetrię form i szacunek dla dziedzictwa historycznego. Surowa rzymska geometria nowych szerokich alei organicznie wplecionych w labirynty wąskich średniowiecznych ulic.

Jakie są główne atrakcje turystyczne w Ferrara w ciągu jednego dnia?

Ulica Corso Ercole d'Este

Corso Ercole d'Este (Corso Ercole I d'Este) jest uznawany za jeden z najbardziej malowniczych na świecie. Projekt przeprowadzono w latach 90. XV wieku. W okresie renesansu służył jako ważna arteria miejska, rozciągająca się z południa na północ i łącząca Zamek Książęcy (Castello Estense) z bramami starożytnych murów twierdzy.

Na końcu ulicy znajduje się wspaniały zielony masyw utworzony przez wielowiekowe drzewa. Crossroads of Angels (Quadrivio degli Angeli) to jedno z najciekawszych miejsc, ozdobione fasadami starożytnych pałaców, architektonicznymi perłami Ferrary. Ulica Corso Ercole d'Este jest całkowicie zamknięta dla transportu drogowego, prawie nie ma nowoczesnych sklepów, co stwarza wrażenie zanurzenia w uroczystej atmosferze epoki renesansu.

Via del Volte - ulica Vault

Spacer wąską i cichą ulicą Via delle Volte o długości około 2 km, jakby maszyną czasu, przenosi gości do średniowiecza.

Starożytne domy, stojące po obu stronach blisko siebie, połączone są łukowatymi sklepieniami i przejściami. Dzięki tej funkcji pojawiła się nazwa ulicy. Budynki należące do XIII-XIV wieku należały do ​​lokalnych kupców, niektóre służyły jako domy publiczne i domy hazardu, później istniało getto żydowskie.

Wśród budynków nie ma arcydzieł architektonicznych, ale detale starożytnych okien i drzwi, lakoniczność ceglanych fasad, projekt ostrych otworów lancetowych, razem, są bardzo interesujące dla miłośników historii.

Katedra Ferrara

Katedra Ferrara Świętego Męczennika Jerzego (Bazylika Cattedrale di San Giorgio Martire) jest głównym zabytkiem architektury kościelnej w mieście.

Budynek świątyni, pierwotnie wzniesiony w duchu architektury romańskiej, został konsekrowany na początku XII wieku. W ciągu następnych stuleci świątynia była kilkakrotnie przebudowywana, zmieniając jej wygląd.

Dekor elewacji to dziwna symbioza stylów architektonicznych, zrodzona ze zmiany epok historycznych. Tak więc dolna część ścian zewnętrznych, wyłożona białym marmurem, została ostatecznie uzupełniona elegancką loggią z gotyckimi łukami, niszami i oknami lancetów. Dzwonnica, wykonana w klasycznym stylu renesansowym, zaprojektowana przez słynnego architekta Leona Battistę Albertiego, pochodzi z XV-XVI wieku.

Niszczycielski pożar XVII wieku nieodwracalnie zniszczył prawie całą dekorację wnętrza katedry. Zachował się tylko fresk „Sąd Ostateczny”, napisany w latach 70. i 80. XVI wieku przez słynnego artysty Sebastiano Filippi, żywego przedstawiciela szkoły malarskiej w Ferrarze.

Nowe wnętrze powstało w stylu zmysłowego włoskiego baroku. Formowane sklepienia ozdobione ornamentami, malowidłami sufitowymi i ściennymi, płaskorzeźby i rzeźbiarskie kompozycje tworzą poczucie wielkości, monumentalności i dynamiki.

Katedra św. Jerzego znajduje się na tytułowym placu Piazza della Cattedrale. Pozostaje obecną świątynią. Tu odbywają się uroczyste nabożeństwa arcybiskupie i papieskie z godnością. Wstęp jest bezpłatny, można wejść do środka codziennie od 7:30 do 18:30 (przerwa - od 12:00 do 15:30). W sobotę i niedzielę katedra jest zamykana o 19:00.

W muzeum znajduje się muzeum (Museo della Cattedrale), założone w 1929 roku. Jego kolekcja obejmuje eksponaty opowiadające o historii Ferrary, przedmioty przyborów kościelnych, dzieła sztuki z pałaców miejscowej szlachty. Od 2002 r. Ekspozycja mieści się w dawnym kościele św. Romana (Ex-Chiesa di San Romano), położonym naprzeciwko katedry, na sąsiednim Piazza Trento e Trieste.

Drzwi muzeum są otwarte dla zwiedzających przez wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków. Godziny otwarcia: 9:30 - 13:00 oraz 15:00 - 18:00. Opłata za wstęp wynosi 6 euro. Dla preferencyjnych kategorii obywateli przysługuje 50% zniżki.

Pałac Miejski

Okropny i nie do zdobycia wygląd Palazzo Municipale został wzniesiony w 1245 roku i był pierwszą rezydencją wpływowego klanu d'Este.

Przedstawiciele dynastii rządzącej mieszkali w pałacu do XVI wieku, później w budynku mieścił się ratusz (dziś znajdują się tu biura ratusza Ferrara). W ciągu kilku stuleci pałac był kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany: za Niccolo II (Niccolo II d'Este) dokonano znaczących zmian, a za panowania Ercole I (Ercole I d'Este) w latach 80. XV wieku przejęto rezydencję książąt ich obecne kształty i rozmiary. Na początku XX wieku fasada od strony Placu Katedralnego została przerobiona w stylu neogotyckim. Niektóre wnętrza pałacu zachowały atmosferę minionych czasów. Szczególnie interesujące są:

 1. „Złota sala” (Stanza Dorata) z ozdobnym kasetonowym sufitem, ozdobiona luksusową sztukaterią i fragmentami fresków z XV wieku;
 2. „Sala gobelinów” z dziełami flamandzkich mistrzów XVII wieku;
 3. Pokój Księżnej (Stanzino delle Duchesse), ozdobiony malowanymi drewnianymi panelami.

Luksusowe wnętrza Palazzo Municipal można zobaczyć w każdy dzień powszedni, wstęp jest bezpłatny. Wycieczki w języku włoskim i angielskim odbywają się zgodnie z następującym harmonogramem: w poniedziałek, środę i piątek - od 9:00 do 13:00, we wtorek i czwartek - od 9:00 do 13:00 i od 15:00 do 17:00 .

Zamek Książąt d'Este

Otoczony fosą z wodą majestatyczny i nieco ciężki zamek Dukes d'Este (Castello Estense) jest głównym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Ferrary.

Kompleks architektoniczny obejmuje cztery ogromne wieże i patio. Budowa Castello Estense ciągnęła się przez długie 200 lat. Początkowy etap prac, który rozpoczął się w 1385 r., Prowadził architekt i inżynier Bartolino da Novara, zaproszony przez Niccolo II d'Este. Mistrz zbudował trzy podobne konstrukcje w pobliżu wieży strażniczej we Lwowie (Torre dei Leoni) zbudowanej w XIII wieku, łącząc je potężnymi murami. W drugiej połowie XV wieku wykonano zadaszone przejście, łączące starą rezydencję książąt (Palazzo Municipal) z nie do zdobycia zamkiem, który ma chronić wysoko postawione osoby przed możliwymi popularnymi zamieszkami i powstaniami. We wnętrzu Castello Estense oprócz komór książęcych znajdowały się również:

 • warsztaty zbrojeniowe;
 • kowale;
 • pokoje dla garnizonu;
 • podziemne cele więźniów.

Nadworny architekt ferrariański Girolamo da Carpi, który pracował za panowania Ercole II (Ercole II d'Este) i Alfonsa II (Alfonso II d'Este), wniósł znaczący wkład w przekształcenie zamku. Obecny imponujący wygląd jest wynikiem inżynieryjnych i kreatywnych pomysłów mistrza.

W 1999 r. Castello Estense przeprowadził szeroko zakrojone prace konserwatorskie. Po 7 latach wnętrze zamku zostało otwarte dla publiczności. Maksymalny koszt biletu wstępu wynosi 8 euro; zniżki dotyczą dzieci i zorganizowanych grup wycieczkowych. Możesz odwiedzić atrakcję codziennie od 9:30 do 17:30 w okresie od marca do września, poniedziałek jest dniem wolnym od pozostałych miesięcy. Więcej informacji jest dostępnych na oficjalnej stronie internetowej.

Palazzo Scifanoia

Budowa Palazzo Schifanoia rozpoczęła się w 1385 roku na zamówienie Alberto V d'Este. Pałac, położony w spokojnym miejscu, niegdyś uważanym za odległe przedmieścia Ferrary, miał służyć jako wiejska willa na bujne bankiety i inne imprezy rozrywkowe. Stąd nazwa palazzo, zgodna ze zwrotem „schivar la noia”, dosłownie tłumaczona jako „pogarda dla nudy”.

Początkowy wygląd pałacu był dość prosty: był to parterowy budynek z matową fasadą z cegły. Później obszar palazzo został powiększony, pojawił się marmurowy portal o imponujących rozmiarach z herbem rodzinnym władców miasta obnoszącym się na górze. W 1465 r. Pojawił się drugi poziom pod księciem Borso d'Este. Kilka lat później architekt Pietro Benvenuti degli Ordini zakończył dekorację wnętrz.

Szczególnym zainteresowaniem miłośników sztuki cieszy się jedna z sal o nazwie Hall of the Months (Salone dei Mesi), ozdobiona serią fresków z motywami zodiaku.

Mural został wykonany przez najlepszych mistrzów szkoły malarskiej w Ferrarze. W 1493 r. Budynek przeszedł dalsze i tym razem ostatnie zmiany, w tym dodanie kolejnej sali po wschodniej stronie pałacu.

Kiedy dynastia d'Este przestała istnieć, Palazzo Skifanoia niejednokrotnie przechodziło z jednej prywatnej ręki do drugiej. Brak szacunku dla pomnika architektury i malarstwa doprowadził do znacznych zniszczeń: cenne freski zostały pokryte warstwą tynku, wpłynęły również na schody wychodzące na wewnętrzny ogród i loggię. Mural, największe dziedzictwo renesansu, został przywrócony. Pod koniec XIX wieku pałac stał się własnością gminy i wszedł do kompleksu miejskich muzeów sztuki starożytnej (Musei Civici di Arte Antica).

Atrakcja znajduje się przy Via Scandiana 23. Palazzo jest otwarty dla gości przez wszystkie dni tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków, od 9:30 do 18:00. Cena biletu - 3 euro.

Diamentowy pałac

Pałac Diamentowy (Palazzo dei Diamanti), zbudowany w latach 1493-1503 według projektu Biagio Rossetti, jest uznawany za prawdziwe arcydzieło architektury renesansowej.

Tworząc go, wzięto pod uwagę cechy perspektywy i grę światłocienia. Palazzo otrzymało swoją nazwę od dekoracji fasady, ozdobionej marmurowymi blokami, fachowo wyciętymi w postaci kamieni szlachetnych. Podobnie jak wszystkie podobne konstrukcje Ferrary, klientem konstrukcji byli przedstawiciele książęcego klanu d'Este.

W latach 30. XIX wieku pałac stał się własnością miasta, dziś mieści się w nim Galeria Sztuki Nowoczesnej, a także Narodowa Pinacoteca (Pinacoteca Nazionale), w której przechowywane są dzieła mistrzów XIV - XVIII wieku. Oto na przykład zdjęcia tak znanych malarzy, jak:

 • Gentile de Fabriano (Gentile da Fabriano);
 • Cosme Tura;
 • Andrea Mantegna
 • Vittore Carpaccio

Atrakcja znajduje się przy Corso Ercole I d'Este, 21. Możesz wejść do Pałacu Diamentów w każdy dzień tygodnia, z wyjątkiem poniedziałków, od 9:00 do 14:00 oraz w czwartek od 9:00 do 19:00. Opłata za wstęp wynosi 2 euro. Wystawy współczesnych artystów są płatne osobno.

Gdzie się zatrzymać

Aby wyszukać hotele lub apartamenty w Ferrarze, zalecamy użycie specjalnego linku filtrującego - wybraliśmy dla ciebie najlepsze opcje zakwaterowania na podstawie opinii turystów.

Mapa

Dla wygody wszystkie główne atrakcje Ferrary zostały zmapowane:

Obejrzyj wideo: Randka z BOLONIĄ na jeden dzień co zobaczyć przez 24h? (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ferrara, Następny Artykuł

Mantova - co zobaczyć w jeden dzień
Lombardia

Mantova - co zobaczyć w jeden dzień

Mantova to centralne miasto prowincji o tej samej nazwie w regionie Lombardia, położone nad rzeką Mincio. Miasto przyciąga podróżników jako miejsce narodzin wielkiego starożytnego poety Wergiliusza (Publius Vergilius Maro), a także miasto, w którym artysta Rubens (Pieter Paul Rubens) rozpoczął swoją podróż do świetności na dworze rodziny Gonzaga.
Czytaj Więcej
Madesimo - ośrodek narciarski we Włoszech
Lombardia

Madesimo - ośrodek narciarski we Włoszech

Madesimo (Madesimo) - włoski ośrodek narciarski w Lombardii na granicy ze Szwajcarią ma najlepszy stosunek ceny do jakości usług, zaspokoi najróżniejsze potrzeby narciarzy i snowboardzistów. Znana rezydentka Madesimo - co to jest? Prestiżowy kurort czy górska wioska? Zaginęła w rozległym regionie alpejskim Valtellina (Valtellina) - jednym z pięciu obszarów narciarskich we Włoszech.
Czytaj Więcej
Bellagio - światowa stolica ozdób choinkowych nad jeziorem Como
Lombardia

Bellagio - światowa stolica ozdób choinkowych nad jeziorem Como

W prowincji Como, nad jeziorem o tej samej nazwie, znajduje się światowa stolica ozdób choinkowych - miasto Bellagio. Tutaj powstają najpiękniejsze bombki choinkowe na świecie; można je kupić przez cały rok. Kiedy katolickie Święta Bożego Narodzenia zaczynają się we Włoszech (24-25 grudnia), dom po domu, rodzina po rodzinie, wszyscy zaczynają dekorować własne drzewa noworoczne, symbol tego magicznego święta.
Czytaj Więcej