Wenecja

Vaporetto w Wenecji

Możesz poruszać się między zabytkami Wenecji nie tylko pieszo lub gondolami. Miasto ma również transport publiczny - nietypowy, ale wygodny. Mówimy o vaporetto, statkach pasażerskich, krążących po kanałach Wenecji i między wyspami archipelagu weneckiego. Spróbujmy zrozumieć cechy tego rodzaju transportu, aby korzystać z niego efektywnie i bez przepłacania.

Tramwaje rzeczne

W rzeczywistości vaporetto to ten sam autobus lub tramwaj, porusza się tylko przez wodę. Zasady pracy są standardowe: kilka tras ze stałymi przystankami, tramwaje wodne kursują zgodnie z harmonogramem, pasażerowie są obciążani opłatą za przejazd, pasażerowie unikają opłat. W języku rosyjskim vaporetto oznacza „parowiec” (od vapore - „para”), ale współczesne statki mają silniki diesla. Drużyna jest kapitanem i żeglarzem, ten drugi ogłasza przystanki, cumuje statek, kieruje pasażerów do wyjścia, monitoruje bezpieczeństwo wejścia na pokład i zejścia z niego.

Wygoda vaporetto polega nie tylko na nawigacji po kanałach miejskich i całym archipelagu. Najważniejsze jest to, że miejsca do cumowania znajdują się po obu stronach kanału, nie zawsze połączone mostami, a statki służą jako promy, przewożące ludzi z jednego wybrzeża na drugie.

Pierwsze vaporetto pojawiło się w Wenecji w 1881 roku i wkrótce zyskało dużą popularność. Z czasem liczba parowców wzrosła do kilkudziesięciu. Dziś ACTV (Azienda Consorzio Trasporti Venezia) odpowiada za obsługę sieci transportu vaporetto. Okresowo musi zmierzyć się z konfrontacją gondolierów -od samego początku postrzegali nowy środek transportu jako zagrożenie dla swoich dochodów, od czasu do czasu organizują strajki i oskarżają vaporetto o zanieczyszczenie wody i powietrza oraz występowanie niebezpiecznych sytuacji: statki motorowe i łodzie falują podczas ruchu. Czasami akcje protestacyjne gondolierów kończą się powodzeniem: na przykład prędkość ruchu vaporetto została prawnie ograniczona do wartości 8 km / h.

Koje

Wszystkie koje, w których zatrzymuje się przystanek tramwaju wodnego, wyglądają tak samo: pomalowana na biało kabina z jasnymi pomarańczowymi paskami.

Duży czarny napis to nazwa przystanku. Pasażerowie wchodzą i wychodzą na dwóch osobnych mostach. Wewnątrz lądowiska znajduje się kilka stref:

 1. W jednym pasażerowie czekają na przybycie statku;
 2. Drugi służy do wysiadania pasażerów;
 3. Po trzeciej następuje wejście na pokład: dostęp jest zabroniony, jeżeli statek nie znajduje się w miejscu postoju, gdy jest zacumowany, gdy pasażerowie schodzą z pokładu.

Przy każdym nabrzeżu znajduje się pracownik, który odpowie na twoje pytania.

Wybierając kierunek ruchu, należy zachować ostrożność: na dużych kojach jednostki pływające w różnych kierunkach cumują w różnych miejscach, na małych - w jednym miejscu. Dowiedz się, gdzie potrzebujesz tabliczek informacyjnych pomocy.

Rodzaje statków

Do transportu pasażerów ACTV wykorzystuje trzy rodzaje statków.

 1. Vaporetto to przysadzisty statek z płaskim dachem i pokładem; może pomieścić średnio 230 osób. Chodzą głównie wzdłuż Canal Grande i Cannaregio. Vaporetto ma różną wysokość (mosty na niektórych kanałach są bardzo niskie), ale ogólnie są podobne: kabina wewnętrzna, otwarta platforma - platforma z dachem, kilka miejsc siedzących na dziobie i rufie.
 2. Motoscafo ma mniejszy rozmiar (pojemność do 160 osób), ale mają lepszą zdolność do żeglugi, więc statki te obsługują trasy, które biegną przez duże wody wokół Wenecji. Podróżują także na wyspę Murano i między małe wyspy, gdzie ruch pasażerski jest niewielki. Motoscafos bardziej przypominają duże łodzie, całkowicie zamknięte.
 3. Motonavi, jak sama nazwa wskazuje, jest zaprojektowany do żeglugi drogą morską, a nie wąskimi kanałami. Wyglądają jak vaporetto, ale znacznie większe i bardziej przestronne (do 600 pasażerów). Takie statki płyną na odległe wyspy Laguny, na przykład na wyspę Burano. Niektóre motonavi mają wysoką pokładówkę i dwa pokłady.

Trasy

W sumie Wenecja i wyspy przebiegają przez 25 tras tramwajów rzecznych. Wiele z nich jest okrągłych. Istnieją trasy ekspresowe, jedna noc, aw 2012 roku pojawiła się panoramiczna trasa turystyczna; Możesz zacząć poruszać się co 30 minut.

Grand Canal biegnie trasami 1, 2 (ekspresowymi), N (nocnymi) i turystycznymi. Jako taki, można również rozważyć trasę 1: jest dość długa, z wieloma przystankami i pozwala zrobić ogólne wrażenie na wyspie, która jest częścią Wenecji. Trasy 3, 4, 5 (wszystkie ekspresowe) łączą centrum Wenecji, wyspę Murano, dworzec kolejowy i autobusowy. Do Murano, Lido i innych wysp laguny weneckiej dotrzesz trasami 13, 20, LN (jedzie na północ od laguny), DM (bezpośredni pociąg ekspresowy do Murano). Wszystkie trasy znajdują się na stronie internetowej przewoźnika; w tym samym miejscu - dokładny harmonogram ruchu tramwajów wodnych.

 • Możesz pobrać mapę trasy w formacie PDF z oficjalnej strony internetowej: www.actv.it

Główne linie

Najbardziej pożądane trasy są wzdłuż Grand Canal, od dworca kolejowego przez Piazzale Roma i Piazza San Marco. Czas podróży: 45 minut (trasa 1) i 25 minut (trasa 2; zatrzymuje się tylko w zatłoczonych miejscach).

 • Trasa 1 prowadzi na wyspę Lido (Lido), trasa 2 - na wyspę Judecca (Giudecca); Do Lido można dotrzeć tylko w sezonie.
 • Trasa 3 obsługuje Murano, łącząc wyspę z dworcami kolejowymi w Wenecji. Skorzystaj z tej trasy, jeśli nie chcesz „czołgać się” wzdłuż Grand Canal zatłoczonego statkami; dzięki czemu dotrzesz do właściwego miejsca znacznie szybciej.
 • Trasy 4.1 i 4.2 biegną wokół ringu; pierwszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, drugi w przeciwnym kierunku. Zaczynają się i kończą na wyspie Murano.

Inne linie wysp

Trasy 12 i 14 są odpowiednie dla tych, którzy chcą odwiedzić wyspę cmentarną San Michele lub zrelaksować się na plażach Lido. W pierwszym przypadku wybierz trasę 12. Zaczyna się ona od przystanków Fondamente Nova i przechodzi przez duże wyspy Burano i Torcello. Całkowity czas podróży wynosi około 50 minut. Aby dostać się do punktu początkowego, Fondamente Nova, możesz dojść do niego lub wybrać trasę 4 lub 5.

Plaże Lido są kontynuowane na trasie 14. Jeśli nie jesteś fanem zorganizowanych wakacji na plaży, nie idź do Lido, ale jedź do Punta Sabbioni, gdzie znajduje się duży kemping.

Linia nocna

W nocy jest tylko jedna linia vaporetto, od San Marco do Lido. Trasę wskazuje litera N. Można z niej korzystać od 23:20; Ostatni tramwaj rzeczny dociera do miejsca docelowego o 5:27. Wyjazd odbywa się co około pół godziny, po 1:00 - co godzinę. Trasa jest długa i trudna; Zalecamy dokładne przestudiowanie go w pierwszej kolejności.

Harmonogram

Prawie wszystkie przystanki są wyposażone w tablice informacyjne wskazujące najbliższe loty i czasy oczekiwania. Interwały ruchu są różne - na głównych trasach, na przykład 1, czas oczekiwania wynosi około 10 minut. Na innych liniach musisz czekać dłużej - do pół godziny. W ciągu dnia, rano i wieczorem interwały ruchu mogą się różnić. Zmiany w harmonogramie mogą również wystąpić w zależności od warunków pogodowych (mgła, słaba widoczność itp.). Mapa trasy i aktualny rozkład jazdy są dostępne na każdym nabrzeżu; w razie potrzeby możesz zadać pytanie oficerowi dyżurnemu.

Średnia prędkość vaporetto nie przekracza 8 km / h, ponadto nie przechodzą przez wąskie kanały, więc czasem wygodniej jest dotrzeć do żądanego miejsca pieszo.

Koszt

Vaporetto nie jest tanią przyjemnością. Jest to prawie najdroższa forma miejskiego transportu publicznego na całym świecie: jedna podróż kosztuje 7,5 euro. Ale taksówki wodne są jeszcze droższe i nie trzeba rozmawiać o gondolach. Ponadto znając kilka zasad korzystania ze statków motorowych o stałej trasie, możesz zaoszczędzić.

Szczegółowe informacje na temat cen biletów, w tym cen preferencyjnych, znajdują się na oficjalnej rosyjskojęzycznej stronie Venezia Unica - zalecamy zapoznanie się z nimi przed wyruszeniem w podróż. Można tam również zamówić kartę turystyczną CITY PASS, która znacznie zaoszczędzi czas w kolejce i wydatki na muzea. Przeczytaj moją recenzję - jak oszczędzać w Wenecji.

Standardowy bilet na jedną podróż kosztuje 7,5 euro. Jest ważny na wszystkie trasy (z wyjątkiem 16, 19 i Alilaguna) przez 75 minut po aktywacji (przejazd). W tym okresie możesz dokonywać przelewów, cofać się itp.

Jeśli planujesz zostać w Wenecji dłużej, lepiej od razu uzyskać tak zwane karty transportu turystycznego, innymi słowy, karty podróżne na kilka dni. Wtedy pobyt na wyspach i poruszanie się po nich będzie znacznie tańszy. Kartę można kupić na 1, 2, 3 dni lub tydzień; kosztuje odpowiednio 20, 30, 40 i 60 euro i obejmuje podróż nie tylko tramwajami rzecznymi, ale także zwykłymi autobusami.

 • Ważne: bilet dzienny ważny dokładnie 24 godziny od momentu pierwszego kompostowania. Na przykład trafiłeś bilet 10 września o 09:00, więc możesz korzystać z vaporetto do 9 rano 11 września bez ograniczeń.

Najbardziej atrakcyjną opcją w cenie jest trzydniowy bilet za 28 euro, ale jest on dostępny tylko dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 29 lat. Warunkiem zakupu takiego biletu jest obecność karty Rolling Venice. To z kolei kosztuje 6 euro, ale dostępne są dodatkowe zniżki w centrach handlowych i muzeach w Wenecji.

Dzieci poniżej 6 roku życia korzystają z bezpłatnego vaporetto. Bezpłatnie podróżują również osoby na wózkach inwalidzkich i osoby towarzyszące. Za sam wózek trzeba zapłacić 1,5 euro.

Ważne: powyższe dotyczy wszystkich tras z wyjątkiem 16, 19 i Alilaguna. Zgodnie z tym ostatnim łódź płynie na lotnisko Marco Polo iz powrotem. Trasa 16 łączy Fusinę bezpośrednio (Fusina, kemping w dzielnicy Mestre na kontynencie Wenecji) i molo promenady Zattere (Fondamenta delle Zattere), na trasie 19 statków z San Marco na wyspę Chioggia.

 • Zalecamy przeczytanie: jak dojechać z lotniska Treviso

Jak i gdzie kupić

Bilety są sprzedawane w miejscach postoju, w automatach i kasach biletowych ACTV, a także w tytoniu i kioskach. Bilet można również kupić na pokładzie (w tym jeśli na molo nie ma kasy lub automatu biletowego) - ale tylko na jedną podróż. W większości przypadków możesz zapłacić nie tylko gotówką, ale także kartą kredytową.

 • Aby zaoszczędzić czas, radzimy zaplanować pobyt w Wenecji, zarezerwować bilet z wyprzedzeniem online.

Po dokonaniu rezerwacji otrzymasz kod QR i PNR, natychmiast po przyjeździe na dworzec kolejowy Santa Maria Lucia nie przejdziesz do kasy, ale do automatu na molo, oto punkt na mapie. Wpisz tam swój kod i zdobądź bilet. Bilet można aktywować każdego dnia. Bagaż jest wliczony w cenę.

Dzieci poniżej 6 lat podróżują za darmo.

Na przykład kupiłeś 48-godzinny bilet z wyprzedzeniem i aktywowałeś go 10 października o 11:00 - będzie ważny do 12 października o 10:59. Nadpłata za taką rezerwację i oszczędność czasu to tylko 3 euro.

Nawiasem mówiąc, sami mieszkańcy Wenecji płacą znacznie mniej za korzystanie z tramwajów rzecznych, ale bilety można kupić po obniżonych cenach tylko za okazaniem odpowiedniego dokumentu.

Zasady i porady

Bilety należy kupić. Ich obecność jest regularnie sprawdzana, grzywny są bardzo wysokie: będziesz musiał zapłacić nie tylko opłatę, ale także karę administracyjną w wysokości 60 euro. Dopuszcza się przewóz wózka dziecięcego po złożeniu, jednej sztuki bagażu o standardowych wymiarach (nie więcej niż 150 cm w sumie wymiarów), a także bagażu podręcznego w ilości dwóch przedmiotów (nie dłuższych niż 120 cm). Wszystko z góry jest dodatkowo płatne.

Zakupiony bilet należy aktywować, podłączając do walidatora i przytrzymując go do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego. Należy to zrobić na każdym nabrzeżu; jeśli bilet nie został aktywowany podczas wejścia na pokład, możesz zostać ukarany grzywną. Musisz zapisać bilet do końca podróży. Okazanie marynarzowi biletu przy wejściu na statek nie jest konieczne.

Lądowanie odbywa się dopiero po wyjściu wszystkich pasażerów; do tego momentu dostęp do strefy lądowania jest surowo zabroniony. Musisz ściśle przestrzegać instrukcji marynarza. Dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej przewidziano specjalne wysuwane platformy, za pomocą których można wsiąść na pokład.

Najlepsze miejsca do zobaczenia to dziób lub rufa.. Jest ich kilka, więc lepiej złapać tramwaj rzeczny na początkowych przystankach, abyś miał więcej szans na zajęcie pożądanego miejsca. Nie zapominaj, że na vaporetto tylko miejsca w kabinie są całkowicie zamknięte od wiatru i deszczu. Jeśli siedzisz w otwartych miejscach, tylko dach chroni cię przed warunkami atmosferycznymi, a nie zawsze.

Toalety nie są na wszystkich vaporetto; mogą być wyposażone w jednostki pływające na długich trasach.

Vaporetto nie jest turystycznym autobusem rzecznym, ale popularną formą transportu publicznego, dlatego w godzinach szczytu jest on wypełniony w jak największym stopniu przez siedzących i stojących pasażerów. Miej to na uwadze i przygotuj się z wyprzedzeniem, aby nie minąć pożądanego przystanku.

Palenie jest zabronione nie tylko na vaporetto, ale także na etapie lądowania.

Uważnie obserwuj, co dzieje się wokół ciebie, nie trzymaj kosztowności i pieniędzy w zasięgu wzroku i łatwo dostępnych miejsc: kieszonkowców można znaleźć w Wenecji, jak w każdym popularnym mieście turystycznym.

Obejrzyj wideo: Venice Vaporetto Tramwaj wodny w Wenecji, 2017 (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wenecja, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej