Rzym

Siedem wzgórz starożytnego Rzymu

Rzym - stolica Włoch jest jednym z najstarszych miast na świecie. Nawet w czasach starożytnych imiona „Wieczne miasto„i”miasto na siedmiu wzgórzach".

Siedem wzgórz, na których znajduje się starożytny Rzym, znajduje się na wschodnim brzegu Tybru.

Wzgórza przypisuje się symbolom Rzymu. Są one oddzielone od siebie względnie głębokimi, ale małymi dolinami. Współczesny Rzym zajmuje oba brzegi Tybru, a miasto ma teraz dwanaście wzgórz.

Historia rozwoju Rzymu zaczyna się jednak dokładnie na lewym brzegu Tybru. Pierwszą zaludnioną górą była Palatyn - centralne wzgórze. Potem żyłEsqueline, po - wzgórza północne i północno-zachodnie - Kwirynal i Kapitolpóźniej - Aventin, Viminal i Celius. Po włączeniu wszystkich siedmiu wzgórz w granice miasta, Rzymianie mieli święto siedmioramienne, które obchodzono każdego roku 11 grudnia.

Dolina, w której założono Rzym, ma pochodzenie wulkaniczne, wysokość wzgórz średnio 40-50 metrów nad Tybrem, zbocza wzgórz są w większości pochyłe. W III wieku cesarz Aurelian wzniósł w ciągu czterech lat mur otaczający wszystkie 7 wzgórz. Całkowita długość ściany wynosi 19 km, grubość 3,4 m, a wysokość 8 m. Mur miał 18 bram i 383 wieże. Podczas zdobycia Rzymu przez Gotów mur został częściowo zburzony, ale w renesansie został przywrócony i jest dobrze zachowany do dziś.

Palatyn

Od tego miejsca rozpoczęła się historia starożytnego Rzymu. Według legendy u podnóża Palatynu fale Tybru biły kosz dwojga dzieci - Rema i Romulusa, którzy później zostali założycielami Wiecznego Miasta. Według legendy istniała jaskinia wilka (Lupercalia), która karmiła braci. Wzgórze nazwano na cześć Palas, patronki bogini pasterzy. Od czasu założenia miasta ludzie tu przybyli, uosabiając władzę w starożytnym Rzymie: królowie, cesarze i patrycjusze.

Przedstawiciele arystokracji wznieśli wspaniałe pałace - Domusy, których pozostałości mogą kontemplować turyści.

Turyści odwiedzają Palatyn jednym biletem razem z Koloseum i Forum Romanum. Wśród zabytków samego Palatynu można wyróżnić ruiny pałaców cesarskich, świątynie Apolla, Cybele i Wiktorii, termin Septymiusz Sewerus. Pomiędzy pałacami Flaviusa i Nerona zbudowano klasztor, w którym obecnie mieści się Muzeum Palatynu - Antiquarium del Palatino, które prezentuje kolekcję od prymitywnych narzędzi do dzieł starożytnych rzymskich rzeźbiarzy (większość rzeźb pozbawiona jest jakichkolwiek części ciała).

  • Zalecamy przeczytanie: Łuk Septymiusza Sewera na Forum Romanum

Kapitol

Nazwa pochodzi od słowa caput - head. To wzgórze w starożytnych czasach rzymskich było gęsto zabudowane świątyniami. Tu w świątyni Junona Coinsa żyły legendarne gęsi, które swoim krzykiem ostrzegały Rzymian przed zbliżaniem się Galów.

W tej samej świątyni był powstała pierwsza mennica, wybite pieniądze zaczęto nazywać „monetami” na cześć bogini.

W czasach Serviusa Thuliusa wokół Kapitolu wzniesiono mur i była to dobrze ufortyfikowana cytadela. Najwyższy punkt po południowej stronie wzgórza zajmowała świątynia Jowisza. Świątynia została podzielona na trzy piwnice (wydziały) poświęcone Jowiszowi, Juno i Minerwie. Spotkania senackie odbywały się czasem w centralnej miejscowości Celle. W swojej historii świątynia Jowisza wielokrotnie płonęła, zawaliła się i została ponownie przywrócona przez cesarzy. Zawalenie kamieniołomów pod świątynią przyspieszyło całkowite zniszczenie (aż do fundamentu). W XVI wieku na miejscu świątyni zbudowano pałac Cafarelli, w którym obecnie mieści się muzeum miejskie.

W średniowieczu na Kapitolu był tylko jeden monumentalny budynek - kościół Najświętszej Marii Panny w Arachelli, do którego wejścia prowadzą schody 122-stopniowe (Scala Santa), zbudowane na cześć zarazy. W XII wieku Senat Rzymski został przywrócony, a Stolica ponownie stała się centrum administracyjnym miasta. Dzisiejszy Kapitol zawdzięcza swój wygląd Michałowi Buanarottiemu, który wykonał rysunek przebudowy wzgórza.

Kwirynal

Najwyższe z siedmiu rzymskich wzgórz. Wzgórze nosi imię Quirin, boga wojny starożytnych Sabines. Według legendy Rzym zamieszkiwali tylko mężczyźni. Pewnego razu Romulus zaprosił Sabines na wakacje - konsul, podczas którego Rzymianie uprowadzili Sabine Girls. Potem nastąpił konflikt zbrojny, w którym Rzymianie przegrali z Sabinami. Wojnę zatrzymały dziewczęta przywiązane do nowych rodzin.

W rezultacie zawarto porozumienie w sprawie wiecznego pokoju, zgodnie z którym król Sabine Titus Tatius został współwładcą Rzymu na równi z Romulusem.

W 1573 roku zbudowano Pałac Kwirynalski. Ogromny budynek był letnią rezydencją papieży. Oto proces Galileusza Galilei (Galileo Galilei). Później pałac został wybrany przez włoskich monarchów. Od 1948 r. Do dziś oficjalna rezydencja prezydenta Włoch znajduje się w Pałacu Quirinale. Wizyta w Pałacu Kwirynalnym będzie kosztować dorosłych turystów 5 euro. Przed pałacem na placu Kvirinalskaya znajduje się Fontanna Diecezji autorstwa architekta Rafaele Sterna. Po prawej stronie placu znajduje się Pałac Konsulatu, który zajmuje Trybunał Konstytucyjny.

Aventin

Został nazwany na cześć Awentina Silwiusza (łac. Awentyna Silwiusza) - króla, który rządził po Romulusie. Chociaż istnieje wersja, że ​​wzgórze ma swoją nazwę od albańskiego króla Awentiny. Początkowo wzgórze nie było zaludnione, ale wraz z rozwojem miasta szybko zarastało je budowle. W czasach Republiki był to obszar bardzo gęsto zaludniony. Mieszkali tu głównie plebejczycy i niewolnicy. W Awentinie świątynie poświęcono Diani, Merkurego, Księżycowi, Vertumnu, Flory - bogom, powszechnie czczonym przez niższe klasy. W czasach imperium region stał się bogatszy, arystokracja i bogaci osiedlili się tutaj, budowano termy.

Po upadku Cesarstwa Awentyn staje się pusty. Ale już w średniowieczu wzniesiono tu nowe budowle. A w XVII wieku Awentyn stał się prestiżowym miejscem, w którym zabytkowe budynki i modne rezydencje były fantastycznie mieszane.

Wśród atrakcji na Aventina są: Kościół Saint Sabina, Kościół Santi Alessio i Bonifacio, Piramida Guya Cestiusa. Na samym szczycie wzgórza znajduje się Savello Park, który Rzymianie nazywają Ogrodem Pomarańczowym. To miejsce odwiedzają miłośnicy romantycznych randek, a nowożeńcy są często fotografowani tutaj. Taras z widokiem na park oferuje wspaniały widok na Tyber i Watykan.

Viminal

„Willow Hill” swoją nazwę zawdzięcza prętom wierzby (Viminalis) pokrywającym zbocza wzgórz. Wzgórze pierwotnie zamieszkiwali Sabines. Viminal został przyłączony do terytorium Rzymu wraz z Kwirynalem po uprowadzeniu kobiet Sabiny. W czasach Imperium na wzgórzu znajdowały się głównie budynki mieszkalne niższej klasy. Z budynków użyteczności publicznej zbudowano Łaźnie Dioklecjana - starożytne łaźnie rzymskie o powierzchni 13 hektarów. Łaźnie mogły pomieścić do 3200 osób, na ich terenie znajdowały się ogrody, fontanny, biblioteka. Również w Viminal był obóz Pretorianów - osobistej straży cesarza.

Dzisiaj w Viminal znajduje się Pałac Viminal - dość młody budynek, wzniesiony w 1923 roku. Mieści się w nim Opera Rzymska i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Na terytorium, na którym znajdowały się ogrody Term Dioklecjana, Plac Republiki (Piazza della Repubblica) jest teraz podzielony. Centrum placu stanowi Fontanna Najad, stworzona przez Mario Rutellego. Korzystając z ruin jednej z sal Term Dioklecjana, Michał Anioł zaprojektował kościół Santa Maria degli Angeli, który został zbudowany w latach 1563-1566.

Esquiline

Nazwa pochodzi od ex + colere, co oznacza przedmieście. Esquiline to płaskowyż z dwoma językami w zachodniej części - Cispius i Opium. Esquiline zostało zasiedlone przez Rzymian natychmiast po Palatynie. Przez długi czas Esquiline było raczej brudnym miejscem, ponieważ istniały wysypiska miast. Również w tym miejscu dokonywano egzekucji i istniały wspólne cmentarze dla niewolników i żebraków, reprezentujące głębokie studnie, w których wyrzucano zwłoki. Na polecenie cesarza Augusta cmentarz został zbombardowany i zbudowany, a wspaniałe ogrody patronackie wyhodowano na wyzwolonym terytorium. Ze względu na wyższe położenie wschodniego Rzymu system akweduktów skoncentrowany był na Esquiline.

Znajdź hotel w pobliżu Watykanu
Z atrakcji na Esquiline turyści mogą przyciągać obiekty Kościoła katolickiego. Cztery papieskie bazyliki zostały zbudowane w Rzymie. Jeden z nich, Santa Maria Maggiore, znajduje się na Esquiline.

Według legendy, założenie bazyliki wynika z faktu, że w sierpniu 352 r. Matka Boska objawiła się we śnie papieżowi Liberii i nakazała zbudować kościół, w którym będzie śnieg. Padał śnieg - zbudowano bazylikę. Istnieją również kościoły na Esquiline: Santa Pudenziana, San Pietro in Vincoli, Santa Prasseda.

Celius

Wzgórze nosi imię Celesa Vibenny, Etruska, przodka rzymskiej rodziny plebejskiej. Przez długi czas Celius był zamieszkały wyłącznie przez plebs.

Dopiero w I wieku szlachta zaczęła osiedlać się na wzgórzu. Główną budowlą religijną była Świątynia Boskiego Klaudiusza. Z imponującej konstrukcji pozostało niewiele fragmentów. Malownicze miejsce w Celii można nazwać Villa Celimontana, która jest zabytkowym rzymskim ogrodem miejskim. To świetne miejsce na piknik ze wspaniałymi widokami ze wzgórz. Grupy jazzowe regularnie występują w parku. Starożytne rzymskie fragmenty sarkofagów, nagrobków, stolic są rozmieszczone wzdłuż ścieżek parku. W głębi parku znajduje się unikalny pomnik - obelisk Chelimontan, złożony obelisk, którego górna część pokryta jest hieroglifami z czasów Ramzesa II. Także w Celii: Bazylika Santi Giovanni e Paolo (Święci Jan i Paweł), Bazylika Santa Maria in Domnica, Kościół Santo Stefano Rotondo - jeden z najstarszych kościołów rzymskich, Biblioteka Papieża Agapita I, Kaplica Sant Andrea i Arch di Dolabella.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Palazzo Strozzi we Florencji
Florencja

Palazzo Strozzi we Florencji

Zaledwie 10 minut spacerem od katedry Santa Maria del Fiore znajduje się piękny przykład architektury renesansowej - pałac Strozzi (po włosku: Palazzo Strozzi). Budynek został wykonany w klasycznym stylu włoskiego architekta „palazzo” iz wyglądu pod wieloma względami przypomina rezydencję rodziny Medici - Palazzo Medici Riccardi (włoski.
Czytaj Więcej
Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji
Florencja

Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Najpiękniejszą i najbardziej popularną atrakcją Florencji jest Katedra Santa Maria del Fiore (Duomo di Firenze) - symbol stolicy Toskanii. Nowoczesny podróżnik, spacerując ulicami w pobliżu Placu Katedralnego, z daleka zlokalizuje Santa Maria del Fiore. Wieża katedry, która wznosi się w górę, wznosi się 90 metrów nad ziemią.
Czytaj Więcej
10 arcydzieł światowej rzeźby we Florencji
Florencja

10 arcydzieł światowej rzeźby we Florencji

W okresie renesansu i późniejszych wspaniała Florencja (Firenze) dała światu galaktykę utalentowanych rzeźbiarzy, których twórczość miała ogromny wpływ na dalszy rozwój kultury europejskiej. Fantastyczne kawałki plastiku wykonane z marmuru i brązu nie przestają zachwycać i inspirować przez kilka stuleci.
Czytaj Więcej
Baptysterium św. Jana Chrzciciela we Florencji
Florencja

Baptysterium św. Jana Chrzciciela we Florencji

Baptysterium św. Jana Chrzciciela jest jednym z trzech głównych elementów zespołu architektonicznego katedry Santa Maria del Fiore, słynnego symbolu Florencji. Podróżnik, który wejdzie na Plac Katedralny (Piazza del Duomo) od głównego wejścia do Duomo, z pewnością zaznaczy przysadzisty budynek na pierwszym planie.
Czytaj Więcej