Miasta Włoch

Pałac Pitti we Florencji: historia, muzea, bilety

Jeśli przejdziesz z Piazza Signoria na Ponte Vecchio na południowe wybrzeże Arno, a następnie przejdziesz się wzdłuż Via Gvichchardini, droga doprowadzi do pałacu Pitti, dawnej rezydencji książąt Toskanii, Lotaryngii, a nawet króla Włoch. Ale po zastąpieniu kilku właścicieli w całej historii swojego istnienia pałac ten był w stanie wypełnić swoją misję - stać się skarbem narodowym z symbolu władzy arystokratycznej.

BlogoItaliano wspomniał już o Palazzo Pitti w artykule 10 atrakcji Florencji, aby kupić bilety online. Ale jego niezwykła historia oczywiście zasługuje na bardziej szczegółową historię.

Historia pałacu Pitti: kwestia czasu

Kiedy pod koniec 1428 r. Giovanni di Bichchi de Medici poczuł zbliżającą się śmierć, wezwał swojego spadkobiercę Cosimo, który przeszedł do historii Florencji jako Cosimo Medici Starszy.

Instrukcje udzielone synowi przez umierającego ojca sprowadzały się do jednej rzeczy: nigdy nie wstępuj do ludzi, a jeśli nie da się tego uniknąć, staraj się zminimalizować wydajność.

Ale już w 1430 r. Cosimo, uznając, że dawny pałac zrujnowanych bankierów Bardi, zajmowanych przez jego rodzinę i biuro, stał się zbyt zatłoczony, zwrócił się do wielkiego architekta Brunelleschi, aby założył nowy pałac na Via Larga (obecnie Via Cavour). Sprawy Medyceuszy były wówczas szczególnie udane, ludzie szanowali i doceniali przedstawicieli tej rodziny, a florenccy bogaci i władcy sąsiednich miast z ukrytym gniewem obserwowali jej wyniesienie.

Palazzo Pitti we Florencji

Ale albo z szacunku dla pamięci ojca, albo ze zrozumienia, że ​​jest zbyt wcześnie, aby ogłosić się pełnym rozwojem, Cosimo ostatecznie porzucił luksusowy i wspaniały projekt Brunelleschi, preferując ascetyczne fasady architekta Michelozzo. To prawda, że ​​za fasadami nowego mieszkania nie było luksusu, ale wszystkie pozory były widoczne.

Jednak projekt słynnego architekta nie został utracony, stając się prototypem pałacu zamożnego kupca Luke Pitti. Jednak w przeciwieństwie do dalekowzrocznego Cosimo i jego spadkobiercy Pierrota Luca był zbyt szybki, aby wziąć czynny udział w spisku w 1466 r.

Ponadto w drugiej połowie XV wieku. handel w Europie ze względu na ekspansję Imperium Osmańskiego przynosił różne sukcesy, wiele bogatych rodzin szybko zaczęło bankrutować. Dom Pittiego nie uniknął tego losu. A Pałac Pitti opustoszał do 1549 r

Historia pałacu Pitti: z ręki do ręki

W 1549 r. Eleonora z Toledo, żona ... zainteresowała się pałacem ... Cosimo I z Medici, książę Toskanii, przyzwyczajony od dzieciństwa do przestronnych luksusowych komnat. Ponadto Medici mieszkali wówczas w starym, ale niezawodnym z fortyfikacji pałacu Vecchio. Budynek Pałac Pitti Został zakupiony, zbudowany i przebudowany pod kierunkiem architekta Ammannati.

W pobliżu, na wzgórzu, pierwsi tego rodzaju zostali pokonani Ogrody Boboli, w planowaniu którego wzięło udział wielu wybitnych architektów, w tym Vasari i Buontalenti.

To prawda, że ​​Medyceusze w końcu przenieśli się do pałacu Pitti we Florencji dopiero pod koniec XVI wieku, już pod panowaniem księcia Ferdynanda I. Palazzo powiększało się i wyposażało. Jego wymiary - 205 m długości i 36 cm wysokości - oraz surowa podszewka rdzy podkreślały wielkość rodziny książęcej i symbolizowały potęgę Toskanii.

Ogrody Boboli stały się otwarte dla publiczności w 1766 roku.

Nie mając wcześniejszego wpływu, Medyceusze przekazywali tytuły i pałace z ojca na syna, dopóki ich rodzina nie zatrzymała się w 1737 r. Książęta Lotaryngii zostali ich następcami, byli austriackimi Habsburgami, którzy już wtedy odcięli potężny kawałek z Półwyspu Apenińskiego.

Podczas wojen napoleońskich pałac na krótko przeszedł do Burbonów, a następnie ponownie wrócił do Habsburgów, którzy byli jego właścicielami aż do proklamacji Florencji w 1865 r. I pojawienia się króla Włoch Wiktora Emanuela II w murach pałacu Pitti. Ale pałac stał się własnością państwa dopiero w 1919 roku: został przedstawiony Włochom przez Wiktora Emanuela III.

Palazzo Pitti: kolekcja i muzea

Medici, po przeprowadzce do pałacu Pitti we Florencji, przetransportowali również bogatą kolekcję obrazów, rzeźb, srebra i biżuterii, wcześniej przechowywaną w Palazzo Vecchio. Do 1620 r. Drugie piętro pałacu zamieniło się we wspaniałą barokową galerię z salami Wenus, Marsa, Apolla, Jowisza, Saturna. W tych salach pierwotnie umieszczono kolekcję książęcą.

Galeria zawiera obrazy Rafaela, Tycjana, Botticellego ...

Kolekcja obejmowała płótna Rafaela, odziedziczone w posagu jednego z przyszłych księżnych, dzieło Cimabue, Fra Filippo Lippi i jego syna, a także Botticelli i Perugino. Stosunki z sądem papieskim oraz sojusze handlowe i wojskowe z Wenecją dały książętom Toskanii możliwość zdobycia obrazów Tycjana, Tintoretto i Veronese.

Dzięki Marii Medici, królowej Francji, która przyjaźniła się z Rubensem, kolekcja została uzupełniona jego dziełem. Stosunki rodzinne z Neapolem i Hiszpanią pomogły Medyceuszom zdobyć obrazy Murillo i Hussep de Ribera. Wiele kolekcji i dzieł włoskich manierystów: Pontormo, Andrea del Sarto, Bronzino.

Warto zauważyć, że wszystkie obrazy z kolekcji książęcej nadal zajmują na ścianach lustrzanej Galerii Palatynowej te same miejsca, które zostały przygotowane przez właścicieli przy planowaniu dekoracji sal.

Ale po raz pierwszy zwykli śmiertelnicy mogli zobaczyć bezcenne dzieła wielkich mistrzów renesansu dopiero w 1828 r. Publiczność zaczęła przyjmować publiczność znacznie wcześniej, w 1766 r., W malowniczych ogrodach Boboli, ozdobionych dwustu rzeźbami, fontannami i grotami.

Ściany Galerii Palatynowej zdobią obrazy mistrzów renesansu

W XVIII wieku. ciężkie srebro stołowe było prawie nieużywane, a porcelana pojawiła się na stołach w bogatych arystokratycznych domach, których sekret odkryto w 1709 r. Bogata kolekcja naczyń z Sevres (prezent od Bonaparte dla siostry Elise, władczyni Toskanii) i Miśni, a także cenne próbki antycznej ceramiki eksponowane w muzeum porcelany, znajdującym się w „sekretnym pawilonie” Ogrodów Boboli.

Było miejsce na srebro stołowe, wazony i kryształ oraz ogromną ilość biżuterii od rodziny Medici. Odwiedzający Pałac Pitti będą mogli je zobaczyć w Muzeum Srebra, sąsiadującym z Galerią Palatyn.

Muzeum wagonów przedstawia różnorodne środki transportu - od wiosennych wozów po samochody. W Galerii Sztuki Nowoczesnej na najwyższym piętrze pałacu - dzieło artystów XVIII-XX wieku. Interesujące są również 14 sal Royal Apartments w prawym skrzydle pałacu, rodzaj ekspozycji wnętrz z XVI-XIX wieku.

W załączniku w XVIII wieku. do Palazzo Pitti, Small Meridian Palace to muzeum kostiumów, którego ekspozycja zmienia się co dwa lata. W sumie kolekcja tego muzeum zawiera ponad 6000 różnych kostiumów i akcesoriów z XVI-XX wieku.

Biżuteria rodzinna Medici mieści się w Muzeum Srebra

Bilety na Palazzo Pitti

Jak mówią sami Włosi, jeśli nie byłeś we Florencji, nie rozumiałeś Włoch. Kontynuując analogię, możemy powiedzieć, że bez wizyty w Pałacu Pitti i Ogrodach Boboli wrażenie przebywania w mieście byłoby niepełne.

W salach muzeów i ogrodach Boboli zawsze jest wielu odwiedzających. To prawda, że ​​nie ma takich tłumów, jak w Galerii Uffizi i Muzeach Watykańskich. Ale tylko przy odrobinie szczęścia możesz kupić bilety do Palazzo bezpośrednio w kasie muzeów bez kolejek i żmudnego oczekiwania w gorącym sezonie letnim. Grupy wycieczkowe i studenci z uczniami z całej Europy, którzy chcą dołączyć do pięknej, po prostu nie rozpływają się na ulicach Florencji.

Ponadto wiele programów turystycznych obejmuje wybór: Pałac Pitti lub Galeria Uffizi. A ponieważ pałac jest bardziej przestronny i początkowo wciąż jest za nim mniej kolejek, często dokonuje się wyboru na jego korzyść.

Pomimo faktu, że pałac jest otwarty od 8:15 do 18:50 we wszystkie dni, z wyjątkiem poniedziałku, 25 stycznia, 1 stycznia i 1 maja, przyjęcie odwiedzających kończy się już o 17:30, co jest logiczne: w samej Galerii Palatynowej jest więcej 500 obrazów, których sprawdzenie zajmie więcej niż godzinę. Na tym samym bilecie możesz przejść do Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Muzeum Kostiumów, Pałac Pitti

Dokładnie tak: niestety od razu nie będzie można kupić biletów do Pałacu Pitti i Ogrodów Boboli: ostrożni Florentczycy zawsze dużo wiedzieli o handlu. Jednak kwota, którą trzeba będzie zapłacić za odwiedzenie całej rezydencji, nie jest tak duża, aby odmówić sobie przyjemności, po obejrzeniu zarówno galerii, muzeów, jak i ogrodów w ciągu jednego dnia.

Aby uprościć wizytę i uniknąć kolejek, bilety do Pałacu Pitti (a także innych głównych atrakcji Włoch) można zarezerwować z wyprzedzeniem za pośrednictwem tej usługi. Po wybraniu interesującego miejsca i opłaceniu zamówienia e-mail zawiera kupon, który w dniu wizyty pozostaje do wymiany na bilet. To w rzeczywistości wszystko.

Sprawdź dostępność biletów i ceny ›››

Przydatne linki na ten temat:

  • Galeria Uffizi: najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech
  • Florencja: najbardziej romantyczne hotele w centrum: TOP-5 BlogoItaliano
  • Jak dostać się z Rzymu do Florencji i z Florencji do Rzymu
  • Jak dojechać z Mediolanu do Florencji i z Florencji do Mediolanu
  • Jak dostać się z Wenecji do Florencji i z Florencji do Wenecji

Zdjęcia: Kriisi, russellmcneil, xtatic1, Dutch Simba, jrgcastro, xiquinhosilva, TuscanyArts.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Miasta Włoch, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej