Tivoli

Villa d'Este w Tivoli

Villa d'Este znajduje się w miejscowości Tivoli, do której można dojechać samochodem 24 kilometry na północny wschód od Rzymu. Niegdyś zwykły klasztor, przez kilka dziesięcioleci przez wykwalifikowanych rzemieślników został przekształcony w arcydzieło architektury. Bezprecedensowe piękno ogrodu, wiele różnorodnych fontann, grot i stawów pozwala nazwać go najpiękniejszą atrakcją zarówno w Tivoli, jak i w całych Włoszech.

Historia

Villa d'Este należała do kardynała Hipolita II d'Este (Ippolito II d'Este), który kiedyś został odepchnięty przez Juliusza III z papieskiego krzesła i wysłany do gubernatora miasta Tivoli.

Zalecamy odwiedzić: wycieczka z Rzymu do willi ze 100 fontannami

Hipolit II był wielkim koneserem kultury i sztuki, więc nowa rezydencja nie zrobiła na nim wrażenia. Budynek, który wcześniej był schronieniem dla mnichów, wydawał się nudnym, szarym i nieokreślonym sybarytem, ​​przyzwyczajonym do luksusu. Z tego powodu kardynał postanowił założyć wokół zamku park, który nie ma sobie równych w swoim pięknie.

Rozwój projektu rozpoczął się w 1550 roku, jednak ostateczna wersja została zatwierdzona przez kardynała dopiero 10 lat później. Autorem projektu był Pirro Ligorio, architekt i ekspert w swojej dziedzinie, który wcześniej służył dworowi papieskiemu i miał rękę w takich arcydziełach, jak Ogród potworów Parco dei Mostri i pałac papieski w Watykanie (Casino di Pio IV w Vaticano). Villa d'Este stała się jednak jego największym arcydziełem.

Luksusowy projekt willi miał podkreślać jej status jako centrum kulturalnego, w którym planowano organizować spotkania przedstawicieli sztuki. Dekoracja wnętrz zamku rozpoczęła się w 1563 r., A do śmierci kardynała (1572 r.) Została prawie ukończona.

Odbudowę parku rozpoczął w 1605 r. Następca Hipolita, Alessandro d'Este, który w tym celu przyciągnął wielkiego architekta Giana Lorenza Berniniego. W stuleciu willa, z powodu braku należytej staranności, popadła w opłakaną sytuację: system zaopatrzenia w wodę zasilający liczne fontanny był przestarzały, posągi i ozdobne budynki zaczęły się kruszyć, park nabrał niechlujnego wyglądu.

Majątek przeszedł w posiadanie Franza Habsburga (niemiecki Franz Habsburger), a w przeddzień I wojny światowej arcyksięcia Franciszka Ferdynanda (niemiecki Franciszek Ferdynand). Pod koniec działań wojennych willa została znacjonalizowana przez państwo. Ostatnia renowacja została przeprowadzona po zakończeniu II wojny światowej.

Co zobaczyć

Główne wejście do willi zaprowadzi podróżnych do starych mieszkań kardynałów, które zostały stworzone specjalnie dla Hippolytusa II. Wciąż przechowują piękne freski i sztukaterie, przekazując wyjątkowe piękno stylu minionych dni.

Podobnie jak wszystkie arcydzieła architektoniczne powstałe w okresie renesansu, lokalny ogród nie jest pozbawiony jakiegoś kontekstu filozoficznego i politycznego. Tak więc kluczową postacią w ogrodzie jest posąg Herkulesa, który według niektórych mitów i legend jest protoplastą klanu d'Este. Od posągu idą dwie drogi: jedna, według legendy, prowadzi do poznania dobra, a druga do występku. Statua bogini miłości Wenus, podobnie jak wizerunek Herkulesa, uosabia kolejny dylemat: wybrać ziemską lub niebiańską miłość.

Ponieważ Hipolit II nie został papieżem Rzymu, kazał architektom stworzyć miniaturową kopię Rzymu w ogrodzie, w którym zgromadzono najbardziej niezwykłe zabytki Wiecznego Miasta. Uderza także swoim niezwykłym wyglądem wejście główne. Wykonany jest w formie półokrągłej loggii ze schodami po bokach. Centralna część loggii otoczona jest fontannami, a od dołu kończy się piękną grotą.

Fontanny

Głównym bogactwem Villa d'Esta są fontanny, które mają niemal magiczny wpływ na każdego, kto wpadnie w strefę wpływów.

Piękny ogród stworzony przez kardynała Hippolytusa II wymagał zaopatrzenia w wodę, dlatego zbudowano kaskady, kanały, stawy, fontanny i strumienie wody, z których każdy służył nie tylko jako źródło wody, ale także cieszył oko.

Dziś w willi znajduje się ponad pięćset fontann. Wszystkie zostały starannie zaplanowane przez architektów i mają swoje filozoficzne znaczenie.

Fontanna Neptuna (Fontana di Nettuno)

Fontanna Neptuna Został zbudowany później niż reszta (1927 r.), Jednak idealnie pasuje do istniejącego obrazu parku. To przy tej fontannie zaczynają się stawy w kształcie prostokąta. Stawy te są również nazywane stawami rybnymi i do dziś są wykorzystywane do hodowli ryb. Przebiega tu centralna oś parku.

Fontana del Bicchierone

Fontanna del Bicquierone wygląda jak duża szklanka stojąca na dnie ogromnej skorupy. Został zbudowany sto lat po głównej pracy. Praca należy do słynnego rzeźbiarza Giana Lorenza Berniniego.

Fontanna Rometty (La Rometta)

La Rometta oznacza „Mały Rzym”. W centrum ekspozycji znajduje się pomnik Zwycięskiej Romów, a tuż pod wilczycą karmiącą założycieli Rzymu - Remusa i Romulusa. Wszystkie elementy fontanny zostały wykonane w stylu rzymskim w tym czasie: łuki, obeliski, kolumny.

Aleja Stu Fontann (Le Cento Fontane)

Aleja 100 fontann ma niezwykły efekt czarujący, ponieważ naprzemiennie występują tutaj małe fontanny w kształcie wachlarza z kaskadami pokrytymi miękkim zielonym mchem. Aby dostać się do alei, musisz przejść obok słynnej smoczej fontanny.

Dragon Fountain (Fontana dei Draghi)

Fontanna smoków składa się z czterech smoków zamrożonych plecami do siebie, a ich twarze, wylewające wodę, skierowane są do zwiedzających.

Fontanna Organowa (Fontana dell'Organo)

Fontanna Organowa to prawdziwy cud inżynierii hydraulicznej. Dzięki specjalnej konstrukcji płynąca woda wydaje melodyjne dźwięki, które wydostają się przez system organów. Jakiś czas temu narząd nie działał z powodu dużego gromadzenia się osadów soli w probówkach. Ale dzięki brytyjskim ekspertom fontanna znów brzmi.

Jak się tam dostać?

Najlepszym sposobem, aby dostać się do Villa d'Este jest z Rzymu. Autobusy odjeżdżają ze stacji znajdującej się w pobliżu stacji metra Ponte Mammolo. Interwał ruchu - 30 minut. Bilety kosztują 3 euro. Autobus jedzie na główny plac miasta - Piazza Cimitero. Villa d'Este znajduje się w pobliżu (Piazza Trento, 5) w odległości spaceru.

Można również dojechać pociągiem ze stacji Tiburtina (Roma Tiburtina). Zatrzymaj się na stacji Tivoli. Ważne jest, aby nie mylić tutaj, ponieważ wzdłuż trasy znajduje się stacja Bagni Di Tivoli, która znajduje się kilka przystanków do celu. Samo znalezienie willi nie jest trudne: wzdłuż drogi są znaki.

  • Instrukcje krok po kroku, jak dostać się do Tivoli z Rzymu za 3 euro.

Harmonogram pracy

Od maja do sierpnia można dostać się do willi od 8:30 rano do 19:45, w pozostałych miesiącach wizyta rozpoczyna się o 8:30 i kończy w zależności od długości dnia. Wejście jest zamknięte w poniedziałki.

Spacer po willi d'Este zajmuje około dwóch godzin. Niektóre fontanny działają zgodnie z harmonogramem. Na przykład fontanna Organowa zaczyna działać o 10:30 i od tego czasu włącza się co 2 godziny. Dlatego lepiej pomyśleć o czasie wizyty w willi i o tym, jak wrócić wcześniej.

  • Cena biletu - 8 euro, bilet preferencyjny - 4 euro. Obecność dodatkowych wystaw i wydarzeń może zwiększyć koszt biletu do 10-11 euro.
  • Telefon w celu uzyskania informacji: 199 766 166
  • Oficjalna strona: www.villadestetivoli.info

Popularne Wiadomości

Kategoria Tivoli, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej