Włochy dla wszystkich

Muzea Kapitolińskie w Rzymie

Muzea Kapitolińskie to jedna z najbardziej znanych i godnych uwagi kolekcji w Rzymie. Znajdują się one w kilku pałacach na placu o tej samej nazwie, skąd wzięły swoją nazwę. Warto zauważyć, że to te muzea są uważane za najstarsze na świecie, otwarte dla ogółu społeczeństwa. Muzea Kapitolińskie to także jedno z centrów wycieczek audio w centrum Rzymu na łącze iPhone, wydane przez BlogoItaliano w 2019 roku.

Historia i kolekcja

Muzea Kapitolińskie pochodzą z 1471 roku, kiedy panujący papież Sykstus IV podarował miastu swoją kolekcję antycznego brązu.

Kolekcja została dostarczona na Wzgórze Kapitolu z Pałacu Laterańskiego i umieszczona w budynku Pałacu Konserwatystów. Sam pałac został zbudowany nieco wcześniej dla sędziów zwanych konserwatystami, skąd pochodzi jego nazwa.

Muzea Kapitolińskie zajmują kilka budynków na placu o tej samej nazwie.

Do pierwszych najcenniejszych eksponatów muzeów należały części kolosalnej statuy Konstantyna I, brązowa rzeźba „Chłopca ciągnącego drzazgę” z I wieku pne, posąg Heraklesa, a także słynny Wilk Kapitoliński.

Później papież kontynuował uzupełnianie kolekcji rzeźb antycznych zgromadzonych przez Sykstusa IV, tak aktywnie, że na początku XVII wieku budynek przestał pomieścić wszystkie eksponaty.

Aby nie przechowywać bezcennych skarbów na ulicy, postanowiono zbudować Palazzo Nuovo i umieścić tam niektóre eksponaty. Pomysł został zrealizowany dopiero pół wieku później.

Pałac Senatorów - jeden z budynków, w którym mieści się kolekcja muzeów kapitolińskich

W XVIII wieku do rzeźb dodano kolekcję obrazów wybitnych włoskich i europejskich mistrzów Tycjana, Rubensa, Tintoretto, Veronese i innych.

Obecnie muzea są tak duże, że zajmują Pałac Konserwatystów, Nowy Pałac, część Pałacu Senatorskiego, a także sąsiednie Palazzo Cafarelli-Clementino, w którym do początku XX wieku znajdowała się Ambasada Pruska.

Godziny otwarcia i adres

Muzea Kapitolińskie są otwarte codziennie od poniedziałku do niedzieli od 9:30 do 19:30, a także w krótkim harmonogramie 24 i 31 grudnia: od 9:30 do 14:00. Należy pamiętać, że odwiedzającym odmawia się wstępu na 1 godzinę przed godziną zamknięcia.

Weekendy: 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Adres: Rzym, Plac Kapitoliński.

Bilety

Istnieje kilka rodzajów biletów dostępnych w Muzea Kapitolińskie. Bilety standardowe dotyczą wyłącznie odbioru stałego. Jeśli chcesz zobaczyć dodatkowe wystawy czasowe, bilety wstępu będą kosztować kilka euro więcej.

  • Standardowy bilet dla dorosłych: 11,5 euro
  • Bilet ulgowy: 9,5 euro

Osoby w wieku od 6 do 25 lat mogą ubiegać się o bilety preferencyjne. Wstęp jest bezpłatny dla dzieci poniżej 6 lat.

Obejrzyj wideo: Video blog: Przez Rzym z Jakubkiem Przewodnik po Wiecznym Mieście (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy dla wszystkich, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej