Planowanie podróży

Włoskie imiona żeńskie: pochodzenie, tradycje, znaczenia

Włosi są bystrymi, temperamentnymi, słonecznymi i wesołymi ludźmi, ich język jest piękny i melodyjny, nie bez powodu, ponieważ kiedyś wszystkie opery były wystawiane tylko po włosku. Nic dziwnego, że włoskie imiona żeńskie są uważane za najpiękniejsze pod względem dźwięku. Posłuchaj tylko: Arabella, Julia, Beatrice, Marietta, Paolin - czy to nie jest piękne? Wybierając imię dla noworodka, włoscy rodzice kierują się różnymi zasadami - niektóre szanują tradycje rodzinne, inne religijne, a jeszcze inne po prostu składają hołd modie.

Pochodzenie włoskich imion żeńskich

Wiele włoskich imion żeńskich pochodzi od imion świętych - w ich oryginalnym brzmieniu lub nieco zmodyfikowanych. Niektóre imiona pojawiły się podczas podboju ziem włoskich przez Normanów, Franków, Lombardów, niektóre w wyniku zmiany imion męskich, a kilka nazw pochodziło od tytułów ich kochanek - Reginy (królowej), Tessy (hrabiny), Markizy.

Ostatnio obce nazwiska stały się popularne we Włoszech

Początkowo niektóre imiona były pseudonimami opisującymi wygląd lub cechy osobowości ich właścicieli: Bianca jest biała, Chiara jest jasna, Allegra jest żywa i wesoła, Siserina jest owłosiona, Elettra jest jasna i promienna.

Ostatnio obce imiona żeńskie stały się popularne we Włoszech - wynika to z dużego napływu emigrantów, a także nazwisk bohaterów dzieł literackich lub muzycznych, filmów i znanych osobistości.

Włoskie imiona i tradycje

W czasach starożytnych dzieciom nadawano imiona na cześć świętych, a teraz tradycja ta została zachowana w wielu rodzinach. Co więcej, w różnych częściach kraju różne włoskie imiona żeńskie były wspólne, ponieważ każdy region ma swoich własnych, najbardziej czczonych świętych. Ale imiona niezwiązane z religią często w ogóle nie były postrzegane przez społeczeństwo, zostały zastąpione podobnymi dźwiękami.

Kolejnym zwyczajem, który wydaje się całkiem śmieszny dla obcokrajowców, jest nazywanie dziewcząt cyframi. Tradycja ta pojawiła się w czasach, gdy rodziny były duże, a rodzice nie przejmowali się zbytnio wyborem imion dla dzieci, nazywając je po prostu według kolejności urodzenia - po pierwsze, piąte, ósme. W rzeczywistości po rosyjsku takie nazwy wydają się śmieszne i śmieszne, ale po włosku brzmią dość harmonijnie - Prima, Quinta, Ottavina. Ale nie uważaj tej tradycji za dyskryminację kobiet - nie mniej często włoscy chłopcy nazywani są takimi imionami.

W czasach starożytnych dzieciom nadawano imiona na cześć świętych

Czasami włoskie imiona żeńskie może oznaczać dzień tygodnia, w którym się urodzili. We Włoszech kobiety często spotykają się z imionami w środę, piątek lub niedzielę. W języku włoskim nazwy te brzmią znacznie ładniej - na przykład niedziela brzmi jak Domenica, a piątek jest wymowy Venera.

Tradycje rodzinne Włoch

We włoskich rodzinach istnieje długa tradycja nadawania noworodkom imion starszych krewnych, niezależnie od tego, czy żyją, czy nie. Najstarsza córka w rodzinie nosiła imię babci ze strony ojca, druga dziewczynka - imię babci ze strony matki, jeśli urodziła się trzecia córka, otrzymywała imię matki, czwarta i kolejne - imiona kuzynów lub ciotek. W niektórych rodzinach Półwyspu Apenińskiego zwyczaj ten został zachowany do dziś - dzieci są ostrożnie nazywane nawet imionami swoich zmarłych krewnych, oddając hołd tradycjom i okazując pełen szacunku stosunek do więzi rodzinnych.

Włosi mają tradycję nazywania dziewcząt imionami starszych krewnych

Najpopularniejsze nazwiska

Ostatni wiek najpopularniejszy imiona żeńskie we Włoszech byli Anna, Giuseppina i Maria. Współcześni rodzice często nazywają niemowlęta Julią, Sophią, Chiarą, Martinem, Aurorą, Elizą i Francescą.

Imię Julia oznacza „młoda kobieta”, Sofia - „mądrość”, Chiara (naszym zdaniem Swietłana) - „jasny, jasnowłosy, czysty”, Martina - „wojownik”, Aurora - „bryza przedświtu”, Eliza - „przysięga Boga” Francesca jest „darmowa”.

A co mówi prawo?

Włoskie prawo zezwala rodzicom na nazywanie córek imionami obcymi lub niestandardowymi, ale nie każde nazwisko może zostać zatwierdzone przez władze rejestrujące nowych obywateli kraju. Jeśli nazwisko jest zbyt dysonansowe i może zaszkodzić dziecku w przyszłości lub skomplikować jego życie w społeczeństwie, organy rejestracyjne za pośrednictwem sądu mogą zakazać wzywania dziecka pod jednym lub innym nazwiskiem. Ponadto dorosłe dziecko może zmienić nazwisko na inne, jeśli dani rodzice wydają się obraźliwi lub zabawni.

Obejrzyj wideo: Russ odpowiada na 40 Waszych pytań. Q&A polskie napisy (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Planowanie podróży, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej