Społeczeństwo

W Rzymie wolno rejestrować małżeństwa na plaży

Władze satelitarnego miasta Rzymu podpisały dekret zezwalający, za opłatą, na oficjalną ceremonię ślubną nad brzegiem morza lub na osiedlu turystycznym. W Rzymie małżeństwo będzie możliwe na Stadionie Olimpijskim lub w parku Villa Borghese

Długo oczekiwane „tak” nad morzem lub w środku parku, w starożytnym zamku lub na osiedlu turystycznym: od 3 czerwca 2014 r. w gminie Fiumicino możliwe stało się zorganizowanie cywilnego ślubu w dowolnym miejscu w mieście, a nie tylko w wyspecjalizowanych instytucjach. Kilka dni wcześniej podpisano podobny dekret w Rzymie, który obejmował opracowanie rozporządzenia określającego miejsca w mieście oprócz czerwonej sali w Campidoglio i sali weselnej Tempietto di Caracalla, w których można było zawierać małżeństwa. Będzie to obszerna lista, obejmująca obszary publiczne i prywatne, w tym wille Appia Antica, słynny park Villa Borghese i Stadion Olimpijski.

Do tego momentu nowożeńcy nie mieli takiej możliwości z powodu restrykcyjnego artykułu 106 kodeksu cywilnego, zakazanie obywatelom obchodzenia dni ustawowo wolnych od pracy. Ale po apelu Ministra Spraw Wewnętrznych i jego rozpatrzeniu przez Radę Ministrów przyjęto porozumienie w sprawie swobodniejszej interpretacji artykułu i jego korelacji z realiami społecznymi. Teraz Włosi mogą organizować ślub cywilny w miejscach otwartych dla publiczności: na plażach, w parkach, w miejscach o znaczeniu historycznym. Jednak zanim właściciele tych parków, plaże, osiedla turystyczne i starożytne zamki muszą złożyć wniosek do służby publicznej o umieszczenie ich na liście miejsc dozwolonych na wesela. Oprócz oświadczenia właściciele powinni przekazywać urzędnikom informacje o dostępności powierzchni co najmniej 25 m2

Koszt przeprowadzenia takiego wesela waha się od 500 euro dla stałych mieszkańców gminy Fiumicino do 1000 euro dla odwiedzających. Jednocześnie małżeństwo w centralnym urzędzie stanu cywilnego pozostaje bezpłatne dla Włochów.

Burmistrz Fiumicino, Esterino Montino, komentuje nową sytuację: „Jesteśmy jedną z pierwszych gmin w Lacjum, a być może w całych Włoszech, która podpisała tak ważny dekret, który znacząco wpłynie na turystykę w regionie. W szczególności staraliśmy się unikać długich procedur biurokratycznych i zredukowaliśmy je do minimum. Do końca czerwca planujemy zorganizować pierwsze ceremonie weselne na naszych pięknych plażach. Spodziewamy się, że liczba wniosków o ślub wzrośnie teraz dwukrotnie ”.

Obejrzyj wideo: EUROPEJSKA KULTURA PRAWNA. Konferencja na UKSW, cz. 1 z 3. (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Społeczeństwo, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej