Wenecja

Piazza i San Marco Cathedral w Wenecji

Plac Świętego Marka (San Marco, Piazza San Marco) to główny plac Wenecji. To jedyne miejsce w mieście, które sami Wenecjanie nazywają „miejscem” - placem.

Mieszkańcy miasta nazywają pozostałe kwadraty campo lub campiello - polem lub małym polem. W IX wieku była to mała platforma w pobliżu katedry św. Marka. W 1777 r. Obszar zyskał swoją obecną wielkość. Dziś Plac Świętego Marka ma kształt trapezu o długości 175 m, szerokości w szerokiej części - 82 m, a w wąskiej - 56 m.

Północną stronę placu zajmuje budynek Starej Prokuratury, południe - budynek Nowych Prokuratury. Do Starych Prokuratur dołączona jest wieża zegarowa z dzwonkiem, na której co godzinę biją brązowe posągi, a tarcza ozdobiona jest znakami zodiaku. Te budynki w zachodniej części łączą arkady Fabryki Nuovo, dzięki czemu plac wygląda jak ogromny renesansowy dziedziniec. W południowo-wschodnim rogu wznosi się dzwonnica San Marco. Wysokość dzwonnicy wynosi 99m.

Katedra św. Marka

Główną atrakcją placu jest jednak katedra św. Marka - katedra wenecka, która nadała placowi swoją nazwę. Do 1807 r. Katedra była kaplicą dworską w Pałacu Dożów (Palazzo Ducale).

Wskazówka: możesz dostać się do katedry bez czekania w kolejce, kupując bilet przez Internet za 5 euro.

Według legendy w 828 r. Dwaj weneccy kupcy Rustiko i Buono ukradli ciało św. Marka i wynieśli go z Aleksandrii, uprzednio ukrywając je w tuszach wieprzowych. W celu przechowywania relikwii św. Marka wzniesiono bazylikę, którą konsekrowano w 832 r. W 976 r. Pożar prawie zniszczył bazylikę, ale pod koniec X wieku został przywrócony. Nowa budowa katedry na modelu bizantyjskim (Kościół Dwunastu Apostołów w Konstantynopolu) rozpoczęła się w 1063 r., Aw 1094 r. Katedra została konsekrowana. W ciągu następnych stuleci katedra była dekorowana i rozbudowywana. Każdy obcy statek przybywający do portu musiał dostarczyć katedrze cenny prezent. Wiele relikwii pojawiło się w kościele po grabieży Konstantynopola przez krzyżowców w 1204 r.

  • Znajdź hotel w pobliżu katedry San Marco
  • Przeczytaj wskazówki dotyczące hotelu w Wenecji

Katedra San Marco staje się religijnym i politycznym centrum Republiki Weneckiej. W katedrze odbyły się wielkie oficjalne uroczystości: koronacja i prezentacja nowego ducha mieszczanom, błogosławieństwo żołnierzy przed wojną (w szczególności przed 4. krucjatą). Tutaj kapitan Marco Polo otrzymał swoje błogosławieństwo przed żeglowaniem.

Przez ponad 4 wieki katedra była budowana i ukończona. Wpłynęło to na styl architektoniczny. Katedra jest harmonijną mieszanką epok i stylów.

Dominuje styl bizantyjski, ale dotyczy to ogólnego wyglądu i kopuł. Dodanie zabytkowych kolumn i płaskorzeźb, gotyckich wież i strzał, skierowanych orientalnym marmurem - wszystko to daje powód, aby stwierdzić, że Katedra San Marco jest wyjątkowym zabytkiem architektury, wykonanym we własnym, weneckim stylu.

Budynek katedry został zbudowany w kształcie krzyża greckiego o wymiarach 76,5 m na 62,5 m, wysokość wzdłuż centralnej kopuły wynosi 43 m. Wnętrze kościoła reprezentuje różnorodny ikonostas, posągi apostołów i liczne mozaiki.

Dziś katedra San Marco jest aktywną świątynią, w której odbywają się nabożeństwa. I takie relikwie, jak relikwie św. Marka, relikwie męczennika Izydora, obraz Matki Boskiej „Nicopea”, czynią z San Marco centrum chrześcijańskiej pielgrzymki.

Obejrzyj wideo: Saint Mark's Basilica, Venice (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wenecja, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej