Społeczeństwo

Holowanie Costa Concordia może zanieczyścić morze

Władze wyspy Giglio, u wybrzeży której rozbił się statek wycieczkowy Costa Concordia w styczniu 2012 r., Są poważnie zaniepokojone ostrzeżeniem Costa Cruises o możliwym zanieczyszczeniu środowiska podczas holowania statku do portu w Genui.

Holowanie Costa Concordia może spowodować pewne szkody w wodach, które obmywają wyspę Giglio, u wybrzeży której zatonął statek w 2012 roku. Jest to wniosek, który armator zawarł w raporcie z transportu Costa Concordia do portu w Genui, gdzie statek zostanie zdemontowany. Dokument dostarczony przez Costa Cruises stwierdza, że ​​Morze Tyrreńskie może być zanieczyszczone chemikaliami i olejami podczas ostatniej podróży liniowca zaplanowanej na lipiec tego roku. W raporcie firma wskazała, że ​​możliwe zanieczyszczenie byłoby „tymczasowe i nieznaczne”, ale mimo to wezwała do zastosowania odpowiedniego sprzętu, który usuwałby szkodliwe substancje z wody po holowaniu Costa Concordia.

 

Burmistrz Giglio Sergio Ortelli przyznał, że był zszokowany czytaniem dostarczonych danych. Według Ortelli poważnie obawia się, że uwolnienie chemikaliów do morza może poważnie wpłynąć na przemysł turystyczny, który jest dobrze rozwinięty w regionie. Environmental Observatory, włoska agencja, która ściśle monitoruje przygotowania Costa Concordia do unieszkodliwienia, zareagowała wyjątkowo negatywnie na raport firmy, oskarżając Costa Cruises o nieodpowiednie egzekwowanie środków zapobiegania zanieczyszczeniom.

Szef regionu Toskanii Enrico Rossi wezwał rząd do interwencji. Franco Gabrielli, szef Włoskiej Służby Obrony Cywilnej, pośpieszył, aby zapewnić, że holowanie Costa Concordia i późniejsza utylizacja wkładki będzie przebiegać zgodnie ze wszystkimi normami i środkami bezpieczeństwa. Powiedział także, że teraz negocjacje w sprawie demontażu statku weszły w końcowy etap.

Złożona operacja umieszczenia statku na podwodnej platformie w celu transportu do ostatniego miejsca docelowego przewidziana jest na 12–15 lipca. Costa Concordia odbędzie ostatnią podróż do portu, gdzie po kilku kontrolach zostanie całkowicie rozebrana. Władze włoskie dopiero niedawno zdecydowały o miejscu, w którym ogromny liniowiec zostanie zdemontowany. Początkowo preferowano Turcję, ale port w Genui wygrał przetarg.

Statek wycieczkowy Costa Concordia poleciał na rafy w pobliżu wyspy Giglio 13 stycznia 2012 r. Wrak statku pochłonął życie 32 pasażerów. Kapitan statku Francesco Schettino (Francesco Schettino) został oskarżony o niezamierzone zabójstwo, zaniedbanie i przedwczesne opuszczenie statku. Jednak Skettino zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w tragedii, oskarżając sternika, który źle zinterpretował jego rozkaz. Ponadto były kapitan nie ukrywa faktu, że po procesie jest zdeterminowany wrócić na mostek kapitana.

Obejrzyj wideo: Costa Concordia: operacja udała się! Cała akcja w kilkadziesiąt sekund (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Społeczeństwo, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej