Włochy

Bolonia

Bolonia ma szczególną harmonię: przytulne małe place, wąskie zaułki, domy z terakoty z czerwonymi dachami nadają miastu wyjątkowy smak. Uderzający znak - łukowate pasaże galerii.

Bolonia (fot. Rob Oo

Bolonia (Bolonia) nazywana jest „naukowcem, czerwonym, dobrze odżywionym”. „Naukowiec”, ponieważ miasto ma najstarszy uniwersytet w Europie; „Czerwony”, ponieważ domy są zbudowane z czerwonej cegły, a dachy pokryte dachówką są czerwone; „Pełny czy bogaty”, ponieważ mieszkańcy uwielbiają jeść i nie odmawiają sobie tej przyjemności. Bolonia jest rozwiniętym miastem przemysłowym, jednym z najbogatszych we Włoszech - stolicą Emilii-Romanii. Na starych ulicach życie toczy się pełną parą: miasto jest pełne turystów i studentów, odbywa się tu szereg wydarzeń muzycznych i festiwali gastronomicznych. Tak, to nie są tylko ulice, ale pokryte galerie, których łączna powierzchnia wynosi 36 km.

Co musisz zrobić w Bolonii

  1. Wejdź na wieżę Asinelli, podziwiaj miasto „terakoty” z wysokości.
  2. Zobacz „siedem kościołów” kompleksu klasztornego Santo Stefano.
  3. Wybierz się na spacer pod dachami na świeżym powietrzu - obejrzyj 36-kilometrowy łańcuch galerii wewnętrznych w Bolonii.
  4. Kup unikalną lalkę lalek Demetrio Prensini w warsztacie na Vittorio Veneto.
  5. Odwiedź bolońskie trattorie, oceń lokalne osiągnięcia kulinarne - lasagna, gulasz-bolończyk, tagliatelle, legendarne tortellini.

Kiedy najlepiej jechać?

Bolonia znajduje się na skraju żyznych nizin Padańskich w pobliżu Północnych Apeninów. Ma wilgotny klimat podzwrotnikowy z porą deszczową i rzadkimi, ale obfitymi opadami śniegu w zimie. Średnia temperatura w lecie wynosi około + 23 ° C; zimą - około + 2 ° C.

Lepiej jechać do Bolonii wiosną: jeszcze nie jest bardzo gorąco, a napływ turystów jest mniejszy. Ale jeśli zdecydujesz się odwiedzić tutaj zimą, zaopatrz się w ciepłe wodoodporne ubrania i buty; pogoda będzie wilgotna z powodu wysokiej wilgotności. Ale w sierpniu lepiej nie jechać do Bolonii: upał, roślinność jest rzadka, nie ma rzeki, nie ma morza. Włosi mają okres urlopowy.

Czego szukać

Bolonia słynie z wież, wąskich uliczek z arkadami i kanałami.

Wieże

W mieście wzniesiono prawie 100 wież. Były to nie tylko budowle obronne, ale także wskaźniki ich stanu - im bogatsza rodzina, tym wyższa wieża. Obecnie wiele z nich nie zostało zachowanych ani zdemontowanych. Wszystko o wieżach można znaleźć w Muzeum Historii Bolonii (Museo della Storia di Bologna).

Arcade

W Bolonii nie wolno było budować poza murami, więc konieczne było budowanie górnych pięter nad jezdnią, ale biorąc pod uwagę, że jeździec mógł przejść. Wiszące podłogi były oparte na kolumnach. Ulice stały się wąskie. Dziś arkady rozciągają się wzdłuż niemal każdego domu w historycznym centrum Bolonii, tworząc długie korytarze, które nie boją się chodzić w deszczu.

Kanały

Kawałek Wenecji w Bolonii, fot. Dwukrotnie25

W średniowieczu sieć kanałów w Bolonii była jedną z najbardziej rozbudowanych we Włoszech. Teraz prawie wszyscy są bombardowani. Ale jeśli skręcisz z Independence Street na Pella 18, zobaczysz „kawałek Wenecji”, jeden z niewielu ocalałych kanałów.

Zabytki

Bramy z wieżą San Vitale

Il gelatauro

Bramy San Vitale

Brama San Donato

Luigi Cattaneo Anatomical Wax Museum

Uniwersytet

Pinakoteka

Pałac Poggi

San Giacomo Maggiore

Restauracja Osteria dellOrsa

Stare żydowskie getto

Wieże Garisenda i Asinelli

Lodziarnia

Pizzeria Dwie Wieże

Kościół Świętych Bartłomieja i Cayetan

Santo Stefano

Bazylika św. Dominika

Plac Galvani

Archimnasium

Teatr anatomiczny

Muzeum archeologiczne

Pałac Banków

Pizzeria Rossopomodoro

Bazylika San Petronio

Pałac Notariuszy

Palazzo D'Accursio

Pałac gminny

Sala wymiany

Fontanna Neptuna

Pałac Podesty

Pałac Re Enzo

Bazylika San Francesco

Bazylika Świętego Piotra

Independence Street

Park Montagnola

Plac 20 września

Dworzec Centralny w Bolonii

Brama Miasta

Brama do wieży San Vitale (Torresotto di San Vitale), fot. Walter MelTay

Bramy San Vitale (Porta San Vitale), fot. Paolo Bonassin

W średniowieczu Bolonia była otoczona ceglanym murem, który trzykrotnie był budowany wraz z rozwojem miasta. Jej szczątki można dziś oglądać. Przeżył także 8 z 12 bram miasta. Dlatego logiczne jest rozpoczęcie spaceru od Bolonii od bramy z wieżą San Vitale (Torresotto di San Vitale) (XII wiek). Via S. Vitale doprowadzi do innych bram - Porta San Vitale (XIII wiek).

Po drodze wpadnij do Il Gelatauro (Via S. Vitale, 98) i wypróbuj pyszne lody lub filiżankę kawy z sycylijskimi cannoli i kup domową czekoladę.

Brama San Donato (Porta San Donato), fot. Simone Pietrelli

Jeśli idziesz wzdłuż murów miejskich wzdłuż Strada statale 9 (SS9), to po 500 m zobaczysz bramy San Donato (Porta San Donato) (XIII wiek).

Luigi Cattaneo Anatomical Wax Museum

Luigi Cattaneo Anatomical Wax Museum (Museo delle Cere anatomiche „Luigi Cattaneo”), fot. Gardner Muirhead

Anatomiczne muzeum figur woskowych Luigi Cattaneo (Museo delle Cere anatomiche „Luigi Cattaneo”) to zbiór instrukcji woskowych, które pokazują anatomię normalnej osoby i patologie. Studenci w XVIII-XIX wieku z tych eksponatów badali prawdziwą naturę ludzkiego ciała.

Uniwersytet

Uniwersytet, Wydział Prawa, fot. Sailko

Przechodzimy przez ulicę Irnerio i znajdujemy się w dzielnicy studenckiej. Uniwersytet Boloński (Università di Bologna) to nie jeden budynek, ale 23 wydziały, 68 wydziałów, na których studiuje 87 tysięcy studentów z całego świata. Otwarta od 1088 r. Instytucja szkolnictwa wyższego nigdy nie przestała działać i jest uważana za najstarszą w Europie. Studiowali tu Kopernik, Galvani, Petrarcha i Dante, Paracelsus, Carlo Goldoni i Albrecht Durer, Torquato Tasso, Marconi.

Pinakoteka

National Pinacoteca (Pinacoteca Nazionale), fot. Mattes

Narodowa Pinacoteca w Bolonii (Pinacoteca Nazionale) jest otwarta od 1875 roku w dawnym budynku Zakonu Św. Ignacego. Początkiem kolekcji była kolekcja obrazów szkoły malarskiej z Bolonii z XIII-XVIII wieku. Później dodano ikony, obrazy ołtarzowe i inne wartości z zamkniętych kościołów i klasztorów.

Zobaczymy: „Ukrzyżowanie” Giovanniego da Modeny i „Ukrzyżowanie” Rinaldo di Ranuccio, „Matka Boża chwały ze świętymi” Pietro Perugino i „Matka Boża z Dzieciątkiem” Giotto, „Ekstaza św. Kikilii” Rafaela, „Święty Jerzy i smok” Vitale da Bolonia Renesans jest reprezentowany przez dzieła takich mistrzów, jak Lorenzo Costa, Francesco del Cossa, Amiko Aspertini, Francesco Franchi, Bartolomeo i Antonio Vivarini, Ercole de Roberti,.

Pałac Poggi

Pałac Palazzo Poggi, fot. George Milligan

W Palazzo Poggi (zbudowany w 1549-1560) znajduje się administracja uniwersytecka, biblioteka uniwersytecka, Muzeum Pałacu Poggi (Museo di palazzo Poggi), Muzeum Obserwatorium (Museo della Specola) i Europejskie Muzeum Studentów (Museo Europeo degli Studenti).

Budynek pałacu jest dwupiętrowy, wewnętrzny kwadratowy dziedziniec otoczony jest galeriami, główne schody prowadzą na piętro. Na 1. piętrze znajduje się Sala Herkulesa i audytorium, w którym uczył języka włoskiego i literatury Carducci, poety i laureata Nagrody Nobla.

Muzeum Palazzo Poggi (Museo di palazzo Poggi) to wystawa osiągnięć naukowych Uniwersytetu Bolońskiego. Wystawa prezentuje różnorodne przedmioty naukowe: woskowe części człowieka; materiały wizualne na temat patologii ciąży; modele statków i fortyfikacji, pierwsze mapy geograficzne. Na ścianach sal znajdują się freski Fontany, Tybaldiego, Procaccini. Istnieją kolekcje eksponatów botanicznych i zoologicznych autorstwa Ulissesa Aldrovandiego, Kunstkamera Marquis Ferdinando Cospi.

Wystawa Europejskiego Muzeum Studiów poświęcona jest życiu codziennemu studentów przeszłości, ruchowi wagantów i hollywood.

San Giacomo Maggiore

San Giacomo Maggiore (Bazylika San Giacomo Maggiore), fot. Paul Hermans

Bazylika San Giacomo Maggiore (Basilica di San Giacomo Maggiore) i klasztor zostały założone przez augustianów w 1267 roku. W XVIII wieku klasztor został zamknięty, aw jego murach otwarto konserwatorium miejskie. Dziś z klasztoru zachowały się kościół, dziedzińce, główne schody, biblioteka i jadalnia.

San Giacomo Maggiore to jednonawowa bazylika z 35 kaplicami. Architektura śledzi przejście od romańskiego do gotyckiego. W 1336 r. Dodano dzwonnicę. W XVI wieku przeprowadzono rekonstrukcję na dużą skalę. Kościół zaprojektowali znani mistrzowie, tacy jak Francesco Francha, Lorenzo Costa, Amiko Aspertini.

Głodny? Restauracja Osteria dell'Orsa (Via Mentana, 1) nadaje się na lunch i degustację potraw tradycyjnej kuchni emilianskiej, a ceny są umiarkowane. Jedzenie jest prawie domowe, a wino jest doskonałe.

Stare żydowskie getto

Judeev Street (Via De 'Giudei), fot. Cinziamalaguti.it

Dawne getto żydowskie jest jednym z najciekawszych i najbardziej tętniących życiem zakątków miasta z labiryntami ulic, małymi oknami, zadaszonymi mostami i przejściami wiszącymi. Obszar getta był ogrodzony 2 kratami: jeden znajdował się na początku via de 'Giudei, drugi przez Oberdan, gdzie teraz jest łuk od strony Mandria Lane. Główną arterią dzielnicy żydowskiej była Hell Street (Via dell'Inferno), w której zajmowali się bankowcami, kupcami i śmieciowymi robotnikami (jedyne możliwe zawody dla Żydów). Przybywały do ​​niego małe uliczki i zaułki: przez Canonica, przez de 'Giudei, przez Valdonica, Vicolo Mandria, Vicolo di S. Giobbe, via del Carro.

Stare getto jest idealnym miejscem na relaksujące spacery. Spaceruj ulicą Judewa (via de 'Giudei) do placu Piazza di Porta Ravegnana.

Dwie wieże

Garisenda i Asinelli Towers (Torri Garisenda e Asinelli), fot. Sergio Andrés Madera

Dawno, dawno temu ponad sto wież górowało nad miastem; każda bogata rodzina musiała po prostu mieć własną wieżę, a im wyższa, tym lepiej. Dziś pozostało tylko 24, dwa z nich „upadają”. Szczyt 97-metrowego Asinelli (Torre degli Asinelli) jest odchylony od osi pionowej o 2,23 m. Konstrukcja wykonana jest z szorstkiej cegły; 498 drewnianych schodów prowadzi do górnej platformy widokowej; bilet kosztuje 5 €.

„Sąsiad” Asinellego, 48-metrowa Garisenda (Torre della Garisenda), była znacznie wyższa podczas budowy, ale ze względu na duże nachylenie została częściowo rozebrana, aby uniknąć upadku. Obie wieże zostały założone w XI wieku.

Dziś Dwie Wieże to symbol Bolonii, pod którą mieszczanie się umawiają.

W Gelateria Gianni Cafe (Via S. Vitale, 2) delektuj się niesamowitymi włoskimi lodami. A w małej Trattoria Pizzeria Due Torri (Via Riva di Reno 1) - najlepsza pizza w Bolonii.

Kościół Świętych Bartłomieja i Cayetan

Kościół Świętych Bartłomieja i Cajeta (Chiesa dei Santi Bartolomeo e Gaetano), fot. Attilio47

O kościele wspomniano po raz pierwszy w 1288 r .: wspólnota mniszek z Cluny wzniosła kościół ku czci św. Bartłomieja na fundamencie wczesnochrześcijańskiego kościoła. W 1599 r. Budynek przeniesiono do męskiego porządku teatru. Struktura została zrekonstruowana. W 1671 r. Kanonizowano założyciela Zakonu Świętego Caetana. Świątynię zaczęto nazywać - Kościół Świętych Bartłomieja i Cajeta (Chiesa dei Santi Bartolomeo e Gaetano). Wnętrze jest ozdobione jonowymi kolumnami, przestrzeń wypełniona jest światłem płynącym z okien. Lunety galerii Formigine są malowane scenami z życia św. Caetana Świątynię zdobią freski w stylu „iluzjonizmu” i obrazy włoskich mistrzów.

Santo Stefano

Santo Stefano (Basilica di Santo Stefano), fot. AHert

Kompleks Santo Stefano (Basilica di Santo Stefano) nazywa się miejscem „siedmiu kościołów” (Le sette Chiese). To kościół Grobu Świętego, „przeniesiony” do św. Petronio z Jerozolimy do ziemi bolońskiej. Na początku istniało 7 kościołów, dziś pozostały 4 - bazylika św. Męczennicy Witalij i Agricola (IV wiek), Kościół Grobu Świętego (V wiek), Kościół Jana Chrzciciela lub Ukrzyżowanie Pana (VIII wiek), Kościół Świętej Trójcy (XIII wiek). Wzniesiono je na fundamencie starożytnej świątyni Izydy. Dziedziniec klasztorny ze studnią jest jednym z najlepszych przykładów stylu romańskiego, można się tu dostać przez łukowatą galerię z kościoła Świętej Trójcy.

Pchli targ działa na placu Santo Stefano co drugi weekend miesiąca.

Bazylika św. Dominika

Bazylika San Domenico (Basilica di San Domenico), fot. Paolo Dell'Angelo

Na placu przed Bazyliką San Domenico (XIII wiek) zainstalowane są 2 „łuki” - groby glosatorów (średniowiecznych prawników, rzymskich nauczycieli prawa) Rolandino de Passageri i Egidio Foskerari.

Sama bazylika jest jedną z ważnych świątyń Bolonii, architektonicznego modelu kościołów dominikańskich na całym świecie. Wewnątrz znajduje się marmurowy sarkofag, w którym znajdują się pozostałości św. Dominic, założyciel zakonu dominikanów. W tworzeniu grobowca i dekoracji świątyni uczestniczył młody Michał Anioł. Bazylika w XX wieku otrzymała nową fasadę. Na zewnątrz budynek jest skromny, ale wewnątrz - piękno i okazałość. Świątynia jest lekka i zazwyczaj pusta. Kościół ma 2 ciała. Sam Mozart grał na jednym, gdy studiował w Bolonii.

Plac Galvani

Piazza Galvani, fot. Marco Assini

Piazza Galvani to plac z tyłu bazyliki San Petronio. W centrum, naprzeciwko starego budynku uniwersyteckiego, stoi pomnik Galvani, ojca współczesnej elektrofizjologii. Słynny fizjolog urodził się w Bolonii, ukończył studia teologiczne i medyczne na uniwersytecie, a następnie kierował oddziałem anatomii i ginekologii.

Archimnasium

Archigymnasium (Archiginnasio), Aula; zdjęcie poprostuflaga

Archigymnasium (Archiginnasio) zostało zbudowane w 1563 roku. Do 1803 r. Był to główny budynek Uniwersytetu Bolońskiego i nazywał się Studium. W swoich murach zjednoczył rozproszone wydziały uniwersytetu.

Główną dekoracją budynku są herby, inskrypcje pamiątkowe, emblematy wybitnych nauczycieli i uczniów na ścianach i łukach. Dziedziniec otoczony portykami jest zbudowany wokół byłego Bułgarskiego Kościoła Dziewicy. Na piętrze były sale lekcyjne.

Teatr Anatomiczny i Sala Zgromadzeń znajdują się na 2. piętrze. W 1838 r. Część gmachu Archgymnasium została przeznaczona na bibliotekę miejską.

Teatr anatomiczny

Teatr Anatomiczny (Teatro Anatomico), fot. Oliver Verheij

Sala Teatru Anatomicznego (Teatro Anatomico) pokryta jest wyszukanymi drewnianymi dekoracjami i ozdobiona posągami i popiersiami słynnych lekarzy. Przedstawiono 2 centralne rzeźby męskie bez skóry, prawdopodobnie są to pomoce treningowe na grupach ludzkich mięśni. Starożytny marmurowy stół prozector został zachowany.

Sala zgromadzeń

W Auli Zgromadzenia Archimymium znajduje się również wiele emblematów. Regały ciągną się wzdłuż ścian. Tutaj po raz pierwszy wykonano utwór „Stabat mater” Rossiniego. Na cześć tego wydarzenia hala została nazwana Stabat mater.

Muzeum archeologiczne

Muzeum Archeologiczne (Museo civico archeologico), fot. ZiKiarts

Muzeum Archeologiczne w Bolonii (Museo civico archeologico) zostało otwarte w 1881 r. W pałacu Palazzo Galvani. Na wystawach prezentowane są eksponaty z epoki żelaza, starożytnego Egiptu i Rzymu.

Maggiore Square

Piazza Maggiore, fot. J. Mario Franco

Jedziemy do Piazza Maggiore, który płynnie wpada do Piazza Re Enzo i Nettuno. Średniowieczny Piazza Maggiore (Piazza Maggiore - Duży plac) nazywany jest „sercem Bolonii”. W XIII wieku był to rynek miejski. Teraz odbywają się tutaj wszystkie główne wydarzenia z życia miasta.

Pałac Banków

Pałac Banków (Palazzo dei Banchi), fot. Fotostream DE

Pałac Banków (Palazzo dei Banchi) został wzniesiony na potrzeby banków miejskich w XV-XVI wieku. Po południowej stronie znajduje się Portico Pavaglione, słynny spacer po beau monde w Bolonii w XIX wieku.

Jesteś zmęczony Prawdziwa włoska pizza pomoże przywrócić siłę - obfity, smaczny i niedrogi. Pizzeria Rossopomodoro na Via Clavature, 12.

Bazylika San Petronio

Bazylika San Petronio (Basilica di San Petronio), fot. Raffaele pagani

Wspaniała bazylika z XIV wieku - San Petronio (jej budowa nie została jeszcze ukończona) dominuje na Piazza Maggiore, z muzeum sztuki sakralnej i panoramicznym tarasem na dachu. Ściany katedry pokryte są marmurem dokładnie w połowie, lekki niższy poziom kontrastuje z ponurą ceglaną kopułą. 11 kaplic katedry zdobią freski, polichromowane witraże, obrazy i rzeźby. Zwróć uwagę na wyjątkowy fresk z XV wieku. dzieło Giovanniego z Modeny ze sceną Dantego - proroka Mahometa pogrążył się w piekle. Po podłodze biegnie południk „Giovanni Cassini” o długości 66,8 m. W San Petronio przechowywane są relikwie niebieskiego patrona Bolonii, świętego Piotra. W 1530 r. Karol V został koronowany w bazylice jako cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Pałac Notariuszy

Pałac notariuszy (Palazzo dei Notai), fot. Nikolay Lozanov

Pałac Notariuszy (Palazzo dei Notai) został zbudowany dla Towarzystwa Notarialnego w latach 1384-1422.

Pałac Gminy

Palazzo D'Accursio lub Pałac Wspólnoty, fot. Massimo Battesini

Pałac gminy (palazzo Comunale - gmina) składa się z kilku budynków zbudowanych w różnym czasie i połączonych w jeden prostokątny kształt. Od wieków do rezydencji prawnika D'Accursio (palazzo D'Accursio) z XIII wieku dołączano nowe budynki. Od 1336 r. Spotykali się tutaj Antsiani (starsi), następnie główni wodzowie gminy, a później rząd.I pałac otrzymał nową nazwę - pałac komunalny. W XV wieku została do niej przymocowana wieża zegarowa. Dziś budynek należy do administracji miasta.

Na 1. piętrze Palazzo Comunale znajduje się sala posiedzeń rady miasta; na 2. - Farnese Hall, gdzie Karol V został koronowany na Karola V w 1530 r., i Kaplica Legato. Na 3 - Miejskie Muzeum Sztuki z dziełami mistrzów XIII-XIX wieku. Do 2012 r. W pałacu działało Muzeum Giorgio Morandi, teraz zostało przeniesione do Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Sala Borsa, fot. Lorenzo Gaudenzi

Częścią kompleksu pałacowego jest sala wymiany (Sala Borsa - Salabors). Jest to zadaszony plac, na którym dziś działa miejska biblioteka multimedialna. Podczas budowy giełdy otwarto starożytne fundamenty, które można teraz oglądać przez szklane podłogi.

Plac Neptuna

Przechodzimy do Piazza Nettuno (Piazza del Nettuno), gdzie znajduje się Fontanna Neptuna i 2 pałace - Podesta i Re Enzo.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna, fot. Melisenda2010

Kolorowa fontanna Neptuna jest dziełem rzeźbiarza Dzhambolony (1567). Miejscowi nazywają to - Giant. Pośrodku budynku - trzy metrowa naga postać boga mórz - symbol panowania Piusa IV. Woda pochodziła z fontanny z najczystszego źródła Remond, surowo zabroniono jej zanieczyszczać.

Włoska firma motoryzacyjna Maserati została założona w Bolonii w 1914 roku, a fragment trójzębu Neptuna przejął godło.

Pałac Podesty

Palazzo Podestà (Palazzo del Podestà), fot. Sara Saviozzi

Palazzo Podesta (Palazzo del Podestà - Pałac Władców) lub Stary Pałac został wzniesiony w XIII wieku dla burmistrza lub Podesty. W XV wieku został przebudowany w stylu renesansowym przez włoskiego architekta Arystotelesa Fioravantiego, który zbudował Sobór Zaśnięcia NMP na Kremlu moskiewskim.

Pałac Re Enzo

Palazzo Re Enzo (palazzo di Re Enzo), fot. Juanfran

Palazzo Re Enzo (palazzo di Re Enzo) został stworzony w celu rozszerzenia Palazzo Podesta i dlatego miał się nazywać Nowy. Ale w 1249 r. Uwięziono tu króla Sardynii Enza i przemianowano pałac.

Jeśli staniesz na skrzyżowaniu galerii w jednym z 4 rogów pałacu Podest i szepniesz coś, usłyszysz w przeciwległym rogu w odległości 5 m.

Bazylika św. Franciszka

Bazylika San Francesco (Basilica di San Francesco), fot. Zaki Ameen

Bazylika San Francesco (Basilica di San Francesco) została zbudowana w XIII wieku i była częścią kompleksu klasztornego. Jest to pierwszy kościół we Włoszech, zbudowany w charakterystycznym stylu francuskiego gotyku: okna lancetowe i arkadutany nad kaplicami. Surowa fasada w stylu romańsko-gotyckim wygląda majestatycznie. We wnętrzu mało jest malarstwa, głównie rzeźby. Ołtarz główny ozdobiony jest gotyckim marmurowym poliptykiem z XIV wieku, poświęconym św. Francis.

Przed bazyliką znajdują się łuki, w których pochowane są słynne glosy.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika św. Piotra (Cattedrale di San Pietro), fot. Rmm998

Katedra św. Piotra (Cattedrale di San Pietro) została zbudowana w miejscu wczesnoromańskiej świątyni z X wieku. Kilkakrotnie był przebudowywany, przez co utracono romańskie i gotyckie rysy. Główna przebudowa miała miejsce w XVI-XVII wieku. Dziś elementy zewnętrzne i wewnętrzne są urządzone w stylu barokowym. Fasada jest ozdobiona posągami świętych Piotra i Pawła. We wnętrzu zachowały się średniowieczne freski i rzeźby. Na uwagę zasługuje grupa rzeźbiarska Alfonso Lombardi „Żałoba zmarłego Chrystusa” i krucyfiks na głównym ołtarzu. W świątyni otwarto muzeum, w którym prezentowane są przybory religijne prezentowane od XV do XX wieku. Od XVI wieku z dzwonnicy katedry słychać specjalny dzwonek boloński.

Independence Street

Independence Street (Via dell'Indipendenza), fot. ZiKiarts

Od Piazza Maggiore do głównego dworca kolejowego, Independence Street (Via dell'Indipendenza), najbardziej popularnej i tętniącej życiem ulicy w mieście, biegnie korytarzami galerii. Oto skoncentrowane restauracje, kawiarnie, wiele sklepów.

Park Montagnola

Ogrody Montagnola (Giardino della Montagnola), fot. Sailko

Park „Montagnola Gardens” (Giardino della Montagnola) - najstarszy park w Bolonii, ulubione miejsce wypoczynku. Położono go w XVII wieku na sztucznie utworzonym wzgórzu Montagnola. Przy wejściu z ulicy Niepodległości znajduje się pomnik Ludu, poświęcony poległym 18 sierpnia 1848 r.

Plac 20 września

Plac 20 września (Piazza XX Settembre), zdjęcie spacetrash

W centrum placu 20 września (Piazza XX Settembre) wznoszą się bramy Galliera (Porta Galliera). Tutaj zobaczysz także ruiny zamku zbudowanego dla papieża Jana XXII.

Dworzec Centralny

Dworzec Centralny w Bolonii (Stazione di Bologna Centrale), fot. Bill Johnston

Główny dworzec kolejowy w Bolonii (Stazione di Bologna Centrale) został otwarty w 1864 roku. Z dworca trasa autobusu rozpoczyna się w historycznym centrum.

Trochę historii

Terytorium współczesnej Bolonii było zamieszkane przez X wiek pne. Pierwsze ufortyfikowane miasto zostało założone przez Etrusków, nazywając je Velzna - Felsina. Rzymianie byli właścicielami terytorium od 189 rpne Bogata rzymska osada Bononia w czasach świetności wielkiego imperium była piątą w Europie pod względem liczby ludności. Od VIII wieku Bolonia otrzymała status wolnego miasta od Karola Wielkiego, w XII-XVI wieku była dręczona przez zaciekłe wojny wewnętrzne, zdewastowana zarazą. Od 1506 r. Należał do tronu papieskiego - przez krótki czas był okupowany przez Napoleona, ale powrócił pod wpływem Rzymu. Od 1860 roku stał się częścią królestwa Sardynii - poprzednika Włoch.

Zabawa i święta

Sotto le stelle del Cinema Film Festival, fot. Rino Fazzini

Święta Bożego Narodzenia w Bolonii to relaksujące rodzinne wakacje. Mieszkańcy nie odwiedzają, nie zapraszają przyjaciół. Ulice są ciche, a miejsca rozrywki zamknięte 24 grudnia. Wręcz przeciwnie, Nowy Rok jest hałaśliwym i wesołym świętem: odbywają się masowe uroczystości i imprezy, słychać fajerwerki, na ulicach otwiera się szampan.

Co roku pod koniec stycznia w Bolonii odbywają się międzynarodowe targi sztuki ArteFiera poświęcone współczesnej sztuce światowej.

W kwietniu odbywa się Future Film Festival - międzynarodowy festiwal filmowy poświęcony filmom animowanym i nowym technologiom.

W środku lata odbywa się festiwal filmowy poświęcony otwarciu rzadkich i mało znanych filmów - Il Cinema Ritrovato, z bezpłatnymi pokazami w otwartych przestrzeniach.

Październik-listopad - czas festiwalu muzyki jazzowej - Bologna Jazz Festival.

W połowie października festiwal „Queen of Sausages” - Mortadella (MortadellaBO ').

W listopadzie na placach Marjoré i Galvani powstają stoiska targów czekolady Cioccoshow di Bologna.

Jakie dania spróbować w Bolonii

Tagliatelle z sosem bolońskim, zdjęcie agrodolce.it

Bolonia ma nieskończoną liczbę restauracji i kawiarni, enotec i winiarni. Ceny są również różne.

Jeśli zamówisz spaghetti bolognese w Bolonii, będziesz rozczarowany. Nie ma tu takiego dania. Istnieje gulasz alla bolognese, który podaje się wyłącznie z makaronem jajecznym tagliatelle (tagliatelle al ragù alla bolognese - tagliatelle z sosem bolońskim). Zatrzymaj się na przykład we włoskiej restauracji A Balus (Via del Borgo di San Pietro 9 / 2A).

Kotlet wołowy (Cotoletta alla bolognese) cielęciny jest jednym z najstarszych i najobfitszych dań. Kto lubi eksperymentować, spróbować potraw z koniny lub osłów.

Lokalne restauracje robią pyszne lasagna. Smakuj ciasto ryżowe (Torta di riso) z ryżu, migdałów, cukru, jajek ze skórką cytrynową; piadina (piadina) - Ciasto Romagnolsky z nadzieniem.

W restauracjach Casa Monica, Trattoria dal Biassanot, Da Vito I Matti Della Polenta możesz niedrogo delektować się tradycyjną włoską kuchnią, prostą i obfitą.

Banco 32 (Via S. Gervasio, 3 / A) - doskonała restauracja rybna na rynku ze świeżymi owocami morza i własną, niepowtarzalną atmosferą.

Co jest w pobliżu

Madonna di San Luca

Madonna di San Luca, fot. Jennifer

W odległości 3,5 km od Bolonii, na Wzgórzu Strażniczym, stoi świątynia pielgrzymkowa Madonna di San Luca. Wierzący starają się tam zobaczyć cenną ikonę Matki Boskiej, namalowaną według legendy przez samego św. Łukasza. Od bram Saragossy po sanktuarium katolickie, najdłuższa zadaszona łukowa galeria 666 portyków z piętnastoma kaplicami rozciąga się wzdłuż wzgórz i równin.

Trasy całodniowe

Bolonia jest ważnym węzłem komunikacyjnym, więc wygodnie jest stąd odbywać jednodniowe wycieczki. W 1,5 godziny można dojechać do Florencji, Wenecji, Mediolanu, Werony, a za 2 godziny - do Rzymu, Vicenzy i Mantui. Oczywiście nie jest możliwe sprawdzenie tych miast w ciągu jednego dnia, ale uzyskasz ogólne wrażenie. Wygodnie jest podróżować pociągiem (www.trenitalia.com i www.italotreno.it) lub wynajętym samochodem (patrz wypożyczony samochód tutaj.).

Małe miasteczka w pobliżu Bolonii

Ferrara (Ferrara), fot. Marco Delvecchio

Miasto Imola położone jest nad rzeką Santerno, 40 km od centrum Bolonii. Obok jest utwór „Formula 1”. Historyczne centrum przecina starożytną rzymską ścieżkę Via Emilia. Zachował się tu zamek z XIV wieku - Rocca di Sforza Imola.

Modena (45 km) to małe miasteczko. Jego głównymi atrakcjami są katedra i ocet Modena. W Modenie urodził się założyciel firmy motoryzacyjnej i zespół wyścigów samochodowych Enzo Ferrari.

Jeśli interesują Cię samochody Ferrari, udaj się do Maranello, gdzie znajduje się produkcja, siedziba firmy i zespół Formuły 1 „Scuderia Ferrari”.

Ferrara (50 km) z jakiegoś powodu nie jest popularna wśród turystów. Zabytki miasta: Duomo, Castello Estense, Palazzo dei Diamanti itp.

XIX-wieczny zamek Rocchetta Mattei (60 km) jest podobny do mauretańskiego pałacu i cerkwi w tym samym czasie. Wygląda imponująco. Wycieczkę należy zarezerwować z wyprzedzeniem.

Godzinę jazdy samochodem na południowy wschód od Bolonii jest Faenza, światowa „stolica” fajansu. Od XV wieku stał się centrum produkcji majoliki i wyrobów ceramicznych. Zachowały się tutaj jasne zabytki okresu renesansu i klasycyzmu; Otwarto Międzynarodowe Muzeum Ceramiki.

Rawenna (95 km) - jedno z najciekawszych miast w Emilii-Romanii. Nie była długo stolicą Cesarstwa Rzymskiego. Główną atrakcją są wczesne kościoły chrześcijańskie i ich mozaiki.

Parma (100 km) znana jest z przysmaków - sera i szynki. Zwiedzanie: Bazylika Santa Maria della Stekkata, Katedra, Baptysterium, Teatro Farnese i Palazzo della Pillota, Pałac Książęcy z parkiem.

Rimini (117 km) to ładne miasto. Zachował starożytny rzymski łuk Augusta.

Padwa (160 km) to już region Veneto. Spójrz na kaplicę Scrovegni z freskami Giotto, pałace, kwadraty.

W Urbino (176 km) urodził się Rafael. Władca i książę miasta Federico de Montefeltro zbudował nie tylko niezwykle harmonijne miasto, ale wspierał artystów i poetów.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Randka z BOLONIĄ na jeden dzień co zobaczyć przez 24h? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej