Rzym

Panteon w Rzymie - świątynia wszystkich bogów

Panteon w Rzymie jest starożytną świątynią poświęconą starożytnym rzymskim bogom i ucieleśnieniem wielkości Cesarstwa Rzymskiego. Uważa się, że został zbudowany w II wieku naszej ery. na miejscu świątyni zbudowanej w 27 wieku pne Mark Agrippa. W VII wieku Panteon został ponownie poświęcony kościołowi katolickiemu. Dziś to osiągnięcie starożytności znajduje się na placu Rotundy (Piazza della Rotonda).

Opis

Panteon to ogromna rotunda, pokryta półkulistą kopułą o średnicy 45 metrów. Architekci byli w stanie osiągnąć harmonijną równowagę między wysokością budynku a jego średnicą. Dzięki obliczeniom inżynieryjnym kopuła nie naciska na gości swoją masą, lecz uroczyście unosi się jak niebo.

Wysokość konstrukcji jest prawie równa jej średnicy i wynosi 42 metry. Główną cechą Panteonu jest dziura w środku kopuły o średnicy 9 metrów, zwana „Okiem Panteonu”. Przez nią powietrze i światło wchodzą do świątyni.

Oko Panteonu

Wewnątrz powierzchni kopuły zdobi 140 kesonów. Te dekoracyjne wnęki mają nie tylko wartość dekoracyjną, ale także konstruktywną. Dzięki nim masa łuku została znacznie zmniejszona. Oszacowano, że waga kopuły wynosi 5 tysięcy ton. Ale wraz ze wzrostem wysokości łuku zmniejsza się jego grubość i masa. Na przykład grubość betonowej masy u podstawy wynosi 6 metrów, a w pobliżu Oka Panteonu - 1,5 metra.

Zaloguj się

Wejście do świątyni podkreśla portyk szesnastu granitowych kolumn korynckich. Do świątyni można dostać się przez rzymski portal z czasów rzymskich. Ściany, na których spoczywa kopuła, od wewnątrz wyłożone są marmurem i podzielone na 2 poziomy. Z kolei dolny poziom jest podzielony na 7 identycznych nisz, aby ułatwić budowę.

Miejsce pochówku wielkich ludzi

Panteon jest jedną z niewielu budowli starożytnego Rzymu, zachowanych do dziś bez zmian. Przez całe swoje życie przyciągał uwagę zarówno artystów, naukowców, jak i zwykłych ludzi. Michelangelo Buanarroti uważał go za stworzenie anielskie. Raffaello Santi chciał zostać pochowany w świątyni, która jego zdaniem łączy ludzi i bogów. Wielki artysta został pochowany w Panteonie. To wydarzenie było nowym etapem w historii starożytnej świątyni. Stało się miejscem pochówku wielkich i sławnych ludzi.

Z architektonicznego punktu widzenia Panteon jest praktycznie jedynym monumentalnym budynkiem, który harmonijnie łączy wielkość i wdzięk. Jego wygląd miał znaczący wpływ na architekturę, zarówno czasową, jak i późniejszą.

Pomimo minionych stuleci ze swoimi stratami i zyskami Panteon, jak poprzednio, pozostaje prawdziwym potwierdzeniem wielkości Cesarstwa Rzymskiego.

Znajdź hotel w pobliżu Panteonu

Bilet na zwiedzanie Panteonu nie jest wymagany, ponieważ wstęp jest bezpłatny. Godziny otwarcia od 9 do 19 godzin dziennie. Najmniej turystów w ciągu pierwszej godziny po otwarciu - to czas, który polecamy naszym czytelnikom na wizytę.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej