Włochy

Wyspa Capri

Wyspa Capri to przytulny zakątek, który oferuje relaksujące wakacje i opóźnia wszelkie problemy. Szczególnie kochali go przedstawiciele świata sztuki i literatury. Lista sławnych ludzi, którzy odpoczywali i żyli w różnych czasach na Capri, wygląda imponująco.

Capri, fot. Ruud-Onos

O wyspie

Wyspa Capri (Isola di Capri) na Morzu Tyrreńskim to niezwykle malownicze miejsce, fascynujące swoim pięknem. Piękna wyspa wznosi się wśród turkusowych fal. Jest pokryty bujną zielenią, a jego brzegi są fantastycznie wcięte przez zatoki, usiane grotami. Istnieje wiele pałaców i klasztorów, zamków i wież, starożytne ruiny wspaniałych willi cesarskich. Goście wyspy są zafascynowani niesamowitymi krajobrazami, które przyciągają ich niezbadane tajemnicze jaskinie.

Capri jest znanym miejscem wypoczynku od starożytnego Rzymu. Jego pierwszym rezydentem i właścicielem jest cesarz August. „Raj bezczynności”, jak rzymski władca nazywał Capri. Cesarz Tyberiusz zbudował na wyspie kilka pięknych willi.

Resort

Ośrodek Capri, fot. Paul-gy

Rzeczywiście, przytulny zakątek ziemi oferuje relaksujące wakacje i opóźnia wszelkie problemy. Capri stał się znanym na całym świecie kurortem od połowy XIX wieku. Szczególnie kochali go przedstawiciele świata sztuki i literatury. Lista sławnych i wspaniałych ludzi, którzy odpoczywali i żyli w różnych czasach na Capri, wygląda imponująco. Populacja wyspy to tylko około 13 tysięcy osób, ale w szczycie sezonu przybywa tu nawet pół miliona turystów.

Ośrodek wysokiej jakości usług znajduje się w dwóch miastach, w których jest ok. 60 hoteli. Różnią się ceną i klasą, ale personel jest równie uprzejmy, przyjazny i profesjonalny. Pokoje hotelowe mogą zadowolić zarówno hollywoodzkie gwiazdy filmowe, jak i przedstawicieli klasy średniej. Koszt utrzymania zależy od sezonu i wynosi od 100 do 700 EUR dziennie. Specjalne oferty budżetowe są tutaj rzadkie.

Zabytki

Co zobaczyć na Capri, gdzie iść? Oprócz cudownej naturalnej scenerii turyści oczekują zabytków z różnych epok.

Grota Azure

Azure Grotto (Grotta Azzurra), fot. Pietro

Najpopularniejszym miejscem na wyspie jest Lazurowe Wybrzeże (Grotta Azzurra). To jaskinia wypełniona wodą morską. Lustro wodne wewnątrz groty jest jaskrawo niebieskie; kamienne ściany i leżące na dole przedmioty emitują mistyczne srebrne światło. Grotta Azzurra służyła kiedyś jako nimfa - osobista łaźnia Tyberiusza. Do groty można dostać się przez jedyne niskie wejście od strony morza. Turyści docierają tam potrójnymi łodziami; przechodząc przez kamienną „bramę” o wysokości 1,3 m ludzie muszą zejść na dno statku. Złudzenie optyczne niebieskiego i jarzeniowego można zaobserwować tylko w pogodny dzień, w świetle słonecznym.

Klify faraglioni

Skały Faraglioni, fot. Pili_stage

Symbolem Capri są klify Faraglioni. Trzy kamienne kolosalne rafy wystają z głębin morskich u wybrzeży. Najwyższy - Faraglione di Terra (faraglione di Terra) (111 m); środek - Faraglione di Fuori (faraglione di Fuori) z naturalnym łukiem (104 m); wysokość Faraglione di Mezzo wynosi 81 m. Najlepszym miejscem do odkrywania atrakcji przyrodniczych jest taras widokowy na przylądku Punta Tragara. Turyści lubią pływać łodzią pod łukiem środkowego przylądka. Nurkowie znajdują na tych skałach wspaniałe podwodne krajobrazy i wyjątkowych mieszkańców morza. U podnóża Faraglioni di Fuori żyją rzadkie niebieskie jaszczurki.

Wielka Jaskinia Matki

Grota Wielkiej Matki (Grotta di Matermania), fot. Csi333

Grotta di Matermania, „Wielka Jaskinia Matki” to naturalna atrakcja położona na górze Tuoro. To legendarne miejsce kultu służyło czci Matce wszystkich bogów - bogini Cybele. Kiedyś jego ściany były ozdobione mozaikami, rysunkami, muszlami, kolorowymi stiukami. Pozostało niewiele elementów starożytnej sztuki, ale ogólnie miejsce wygląda majestatycznie i malowniczo.

Villa Malaparte

Villa Malaparte

Zbudował willę (Villa Malaparte) włoskiego pisarza i dziennikarza Curzio Malaparte w latach 1938–1949. Stylowy, dwupiętrowy czerwony dom we wspaniałej izolacji stoi na Cape Massulo. Jest przykryty płaskim dachem prowadzącym do szerokich schodów. Filmy „Skóra” Liliany Cavani (1981), z udziałem Marcello Mastroiani, oraz „Pogarda” Jean-Luca Godarda (1963) i Brigitte Bardot zostały nakręcone w willi.

Capital - Capri

Stolicą wyspy jest tytułowe miasto Capri. Jest to mała gmina z malowniczymi świątyniami i starożytnymi budowlami, z wieloma hotelami i drogimi sklepami. Centrum administracyjne Capri stoi na wzgórzu z pięknym widokiem na morze.

Klasztor kartuzów w San Giacomo

Klasztor San Giacomo (Certosa di San Giacomo), fot. Sean-Munson

W mieście znajduje się kartezjański klasztor-twierdza San Giacomo (Certosa di San Giacomo) (XIV wiek). Dziś klasztor jest otwarty dla wszystkich. W klasztorze, który zachował swój średniowieczny wygląd, po renowacji znajduje się muzeum niemieckiego artysty Diefenbacha, który mieszkał i pracował nad Capri przez ostatnie 13 lat swojego życia. Koncerty na świeżym powietrzu odbywają się na dziedzińcu.

Villa Cherio

Muzeum Archeologiczne Ignazio Cherio, fot. Denis-Dubtrix

Villa Archio utworzyła Muzeum Archeologiczne nazwane na cześć badacza Capri - dr Ignazio Cherio (Museo Ignazio Cerio). Ekspozycja przedstawia pozostałości skamielin starożytnych zwierząt: karłowatego słonia, nosorożca, hipopotama z epoki plejstocenu; kolekcje starożytnych rzymskich i starożytnych greckich mozaik, sztukaterii, wazonów.

Kościół Santo Stefano

Kościół Santo Stefano (Chiesa di Santo Stefano), fot. Armando Mancini

Na placu naprzeciwko pałacu Cherio znajduje się arcydzieło architektury XVII wieku - kościół Santo Stefano (Chiesa di Santo Stefano). To dobry przykład osobliwego stylu Capri Baroque, łączącego cechy architektury marokańskiej i greckiej.

Willa Jowisza

Villa Jupis (Villa Jovis), fot. Sean-Munson

Turyści odwiedzają starożytną willę Jowisza (Villa Jovis), w której zachowały się ruiny rezydencji Tyberiusza. Historyczne miejsce znajduje się na szczycie Monte Tiberio - w najwyższym punkcie wyspy. Tutaj po raz pierwszy zbudowano zbiorniki na wodę deszczową, które później dostarczono do miast zaopatrzeniowych. Z miasta Capri można dojść w około godzinę.

Salto di Tiberius

Po stronie góry, w drodze do willi, znajduje się teren Salto di Tiberius. Stamtąd, za czasów surowego cesarza, rzucano budzące zastrzeżenia osoby.

Anacapri

Drugim najczęściej odwiedzanym miastem na wyspie jest Anacapri.

Villa Damekuta

Villa Damecuta, fot. Plaidmoon2

Obok znajdują się ruiny Villa Damekuta, opuszczone przez starożytnych mieszkańców podczas erupcji Wezuwiusza.

Fenickie schody

Schody Fenickie (Scala Fenicia), fot. Denis Dubtrix

W Anacapri z portu Marina Grande można wspiąć się po fenickich schodach (Scala Fenicia). Łączy Capri i Anacapri w odległości 1,7 km. Jego 921 stopni zostało wykutych w skale przez pierwszych mieszkańców Capri, którzy osiedlili się tutaj w VII-VI wieku przed naszą erą. Turystom, którzy nie boją się wysiłku fizycznego, polecam spacer po schodach fenickich.

Świątynia Santa Sofia

Kościół Santa Sofia (Chiesa di Santa Sofia), fot. G.

To miasto jest warte odwiedzenia w świątyni Santa Sofia (Chiesa di Santa Sofia). We wnętrzu kościoła interesujące są cenne freski, majolikowa podłoga przedstawiająca biblijny motyw „Wygnanie z raju”, marmurowy ikonostas z kolorową intarsją oraz polichromowane drewniane ołtarze.

Marina Grande Cove

Marina Grande Bay, zdjęcie PNINA

Głównym portem Capri jest Marina Grande Bay. Przybywają tam statki z Neapolu i Sorrento. Na zachód od niego znajdują się popularne atrakcje turystyczne: Świątynia San Costanzo (XVII wiek.), Pałac cesarza Augusta Palazzo a Marestojąc w ruinach. Port został założony w XX wieku - po jego otwarciu kwitnie przemysł turystyczny Capri.

Plaże Capri

Plaża w zatoce Marina Piccola

Marina Piccola Bay, fot. Kajo

Marina Piccola Bay - malownicze miejsce, w którym koncentrują się najbezpieczniejsze, najwygodniejsze i najtańsze plaże Capri. Większość wycieczek krajoznawczych rozpoczyna się w Marina Piccola. Oferuje wspaniały widok na wapienne rafy Faraglioni.

Na Capri prawie nie ma standardowych piaszczystych plaż (wyjątkiem jest pas piasku w drugim porcie w zatoce Marina Piccola). W pobliżu portu Marina Grande znajduje się wyposażona żwirowa plaża, ale zawsze jest zatłoczona przez turystów.

Plaża Faro

Najbardziej atrakcyjną plażą na Capri jest Lido del Faro. Plaża Faro znajduje się w oddzielnej, spokojnej części wyspy - w Punta Carena, w pobliżu latarni morskiej. Jest to piękny skalisty taras położony nad brzegiem malowniczej zatoki w skalistych klifach. Woda tutaj jest czysta. Łodzie i łodzie nie wpływają na plażę, dla dzieci został stworzony basen z czystą wodą morską, jest restauracja.

Plaża na wyspie Capri, fot. Maria

Plaża na klifach Faraglioni

Istnieją kamienne platformy wyposażone na plażę na klifach Faraglioni - w zatoce między wyspą a pierwszym klifem. Blisko tego brzegu jest spokojnie, kamienne platformy są w pełni przystosowane do relaksu i pływania.

Teren plażowy Termy Tiberius

Pomiędzy Marina Grande i Lazurowym Wybrzeżem znajduje się plaża Bagni di Tiberio (Termy Tyberiusza). Jest to żwirowa plaża, na którą można się dostać bezpłatną łodzią z przystani Marina Grande. W pobliżu Lazurowego Wybrzeża znajduje się niewielka plaża Gradola. Miejsce do pływania jest wyposażone w restauracji o tej samej nazwie - na kamiennych stopniach zainstalowano około dwudziestu leżaków.

Tradycyjna kuchnia wyspowa

Zdjęcie Limoncello autorstwa MIAMI

Kuchnia Capri jest tradycyjnie prowadzona w kampanii i zasługuje na osobny opis. Na wyspie produkowane są słynne włoskie sery: mozzarella, Silano, Provolone, Cachiocavallo; wędzone odmiany Strachchiata i Skamorets, świeży twarożek. Capri uprawia pomidory - jedne z najlepszych we Włoszech. Z tych pomidorów uzyskuje się specyficzny sos o smaku „morskim”. Dania rybne są znakiem rozpoznawczym wielu restauracji. Popularne są tu również kasztany, a także przygotowywane z nich potrawy i słodycze. Oprócz pizzy na wyspie zaoferowana zostanie wyjątkowa włoska kawa, lody bezowe, twarożek z mleka bawołów, kiełbaski, karczochy. W piwnicach restauracji przechowywane są wina stuletnie.

Mieszkańcy wyspy uwielbiają i wiedzą, jak gotować cukinię: otrzymasz wiele potraw z tego warzywa. Cytryny rosnące na Capri stały się naprawdę legendarne - ogromne, piękne, pyszne owoce są obecne w prawie wszystkich przepisach i służą jako dekoracja porcji. Z tych owoców powstaje Limoncello - alkohol, który stosuje się niezależnie i dodaje się go do sałatek, deserów, lodów.

Klimat

Klimat Capri jest jednym z czynników przyciągających turystów. Pogoda tutaj jest cudowna: latem jest umiarkowanie gorąco z powodu bryzy, przynosząc mokry chłód z morza (temperatura rzadko osiąga 30 ° C), jest mało opadów; zima jest dość ciepła. Koneserzy radzą wybrać się na Capri wczesną jesienią i wiosną - aktywność słoneczna w tym czasie jest niska, a turystów jest niewiele.

Wyspa Capri, fot. Luigi Strano

Jak się tam dostać

Dojazd do Capri jest łatwy. Na wyspę można dotrzeć łodzią z portu w Neapolu Molo Beverello - podróż zajmie około 40 minut.

Z Sorrento łódź dostarcza turystów w 20 minut.

Łodzią motorową kursuje z Forio d'Ischia na wyspę (czas podróży 40 minut).

Kolejka linowa Capri

Z portu Marina Grande do centrum (Plac Umberto) goście wyspy dostają się kolejką linową z Piazza della Vittoria lub autobusem miejskim. Kolejka linowa na Capri jest stara, powstała w 1907 roku, jej długość wynosi 650 m.

Na Capri nie ma ruchu samochodowego. Turyści podróżują lokalnymi autobusami i taksówkami, a częściej chodzą. Najpopularniejsze pojazdy to łodzie, które spacerują po wyspie.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Ekskluzywna wyspa tylko dla bogaczy. By My Eye (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce
Społeczeństwo

Włoszka trzymała zwłoki matki w zamrażarce

Według włoskich tabloidów kobieta trzymała zwłoki matki we własnej domowej lodówce, regularnie otrzymując emeryturę zmarłej starej kobiety. Tak straszna rzecz uderzyła w policję w małym miasteczku Borgomanero, położonym w regionie Novara. Ta straszna historia „ujawniła się” po mieszkańcach jednego z domów zwanych karetką Tiziana Devecchi, 62-letnią kobietą, która nie czuła się dobrze i nie mogła otworzyć drzwi, które były zamknięte od wewnątrz.
Czytaj Więcej
Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy
Społeczeństwo

Włochy to ulubione miejsce UFO, twierdzą ufolodzy

Ktokolwiek nie widział UFO na niebie nad Włochami: mężczyźni i kobiety, dzieci i emeryci, piloci samolotów pasażerskich, wojskowi, a nawet kapłani. Tylko w zeszłym roku siedem słonecznych obiektów zostało zauważonych w słonecznym kraju, aw ciągu ostatnich 4 lat UFO pojawiło się na terytorium kraju ponad 55 razy!
Czytaj Więcej