Sławni Włosi i Włosi

Włosi, którzy zostali laureatami Nagrody Nobla

Z roku na rok naukowcy i postacie kulturalne Włoch coraz częściej pojawiają się w nagłówkach międzynarodowych wydawców: wymyślą coś nowego i niesamowitego lub przedstawią coś niesamowicie pięknego. Na szczęście z reguły zachęca się prace i zasługi najbardziej pomysłowych Włochów.

Bezpośrednim tego dowodem jest imponująca lista pisarzy, poetów, astronomów, biologów, fizyków, a także przedstawicieli innych zawodów, na które zasłużyli sobie absolutnie Laureaci Nagrody Nobla. Do tej pory 20 najwybitniejszych Włochów na światowej arenie nauki i kultury otrzymało ten honorowy tytuł. A oto trzy najważniejsze z nich:

Daniel Bovet

Ten utalentowany włoski farmakolog szwajcarskiego pochodzenia otrzymał Nagrodę Nobla w 1957 roku. Beauvais większość swojej działalności zawodowej poświęcił badaniu alergii i fizjologii człowieka.

Daniel był szczególnie zainteresowany badaniem efektów działania couare, substancji używanej przez niektóre plemiona indiańskie do przetwarzania grotów strzał.

Quire składało się z soku z roślin tropikalnych i przez chwilę sparaliżowało ofiarę łucznika. Po dokładnym przestudiowaniu wszystkich cech działania niesamowitej substancji Beauvais stwierdził, że można ją stosować w interwencjach chirurgicznych w celu złagodzenia skurczów mięśni. Wówczas taki efekt można było osiągnąć tylko przy dużych dawkach znieczulenia, co miało niezwykle negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.

Przez kilka lat naukowiec stworzył kilkaset wariantów substancji, która pozwala kontrolować skurcze mięśni, za co otrzymał Nagrodę Nobla.

Grazia Deledda

 Jako dziecko mała Graphia bardzo lubiła czytać, a szczególnie wolała pisarzy rosyjskich. Już w wieku 8 lat dziecko zaczęło pisać własne historie oparte na folklorze miejsca, w którym mieszkała, i legendach, które hojnie z nią dzielili dorośli. Jej pierwsza publikacja, Flower of Sardinia, została dobrze przyjęta przez krytykę, a dzieło Gracia Honest Souls zostało wkrótce przetłumaczone na francuski i otrzymało wiele pozytywnych recenzji. Prawie wszystkie prace Deledd poświęcone są jej ukochanemu i ojczystemu regionowi Sardynii (Sardegna), o którym zawsze mówiła z ciepłem.

W 1926 r. Grace otrzymała Nagrodę Nobla za niezwykle kolorowe dzieła poetyckie, które kompleksowo opisują życie jej rodzimej wyspy Sardynii, a także podejście do problemów opisanych w utworach.

Riccardo Giacconi

Fizyk i astrolog otrzymał Nagrodę Nobla w 2002 roku za nieoceniony wkład w astrofizykę.

To Giacconi został naukowcem, któremu udało się odkryć promieniowanie rentgenowskie Słońca, wystrzelić rakietę w przestrzeń blisko Ziemi, która trwała tam przez ponad pięć minut.

Jednak utalentowany badacz nie pomyślał, aby się na tym zatrzymać. Ściśle zaangażował się w budowę satelity do astronomii rentgenowskiej, który odkrył w kosmosie kilkaset nowych obiektów, które później nazwano „czarnymi dziurami”. Po pewnym czasie Giacconi znalazł się w grupie naukowców zaangażowanych w budowę ogromny teleskop Hubble'a.

Współcześni badacze wciąż uważają Riccardo Giacconiego za twórcę nowej nauki - astronomii rentgenowskiej.

Oczywiście kraj ten słynie nie tylko z wartości kulturowych i historycznych, bogatej historii i osiągnięć na scenie światowej. Głównym bogactwem każdego państwa są żyjący w nim ludzie. A piękne Włochy zdecydowanie mają z czego być dumnym.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Sławni Włosi i Włosi, Następny Artykuł

Forte dei Marmi: najbardziej rosyjski kurort we Włoszech
Regiony Włoch

Forte dei Marmi: najbardziej rosyjski kurort we Włoszech

Modna miejscowość wypoczynkowa Forte dei Marmi znajduje się w regionie Toskanii nad Morzem Tyrreńskim. Historia miasta rozpoczęła się w XVI wieku od budowy portu, który służył do transportu marmuru wydobywanego w pobliskich górach Apuan. Później, pod koniec XVIII wieku, na rozkaz wielkiego księcia Leopolda I, na brzegu wzniesiono fortecę, aby chronić osadę przed najazdami z morza.
Czytaj Więcej
Jezioro Como - źródło inspiracji
Regiony Włoch

Jezioro Como - źródło inspiracji

Na werandzie restauracji Limone, z talerzem rybnych przysmaków i szklanką bieli, uderzyła nas myśl: bez względu na to, jak cudowny jest tętniący życiem Mediolan, chcesz zrelaksować swoją duszę w niekończącej się dynamice miasta i rozpłynąć się w urokach urokliwych krajobrazów z alpejskimi górami, cyprysami i drzewami owocowymi na tle niebieskiego jeziora .
Czytaj Więcej
Lotnisko w Pizie „Galileo Galilei”. Jak dostać się z lotniska do Pizy, Florencji i innych miast Toskanii
Regiony Włoch

Lotnisko w Pizie „Galileo Galilei”. Jak dostać się z lotniska do Pizy, Florencji i innych miast Toskanii

Port lotniczy Galileo Galilei w Pizie (międzynarodowy kod IATA: PSA) jest jednym z dziesięciu największych portów lotniczych we Włoszech. Ludzie przyjeżdżają tu nie tylko, aby podziwiać Krzywą Wieżę w Pizie. Z lotniska w Pizie bardzo łatwo dostać się do innych miast Toskanii, na przykład Florencji, Sieny, Lukki lub Livorno. W tym artykule postaramy się poświęcić wszystkie dostępne środki transportu z lotniska do najbliższych miast.
Czytaj Więcej
Zabytki miasta Siena we Włoszech: co najpierw zobaczyć
Regiony Włoch

Zabytki miasta Siena we Włoszech: co najpierw zobaczyć

Siena to miasto w przeciwieństwie do swoich sąsiadów w regionie Toskanii w północnych Włoszech. Po przybyciu na jeden dzień wydaje się, że został przeniesiony do średniowiecza. Miasto pozostało nietknięte od czasów świetności. Zabytki Sieny w pełni odzwierciedlają średniowieczny gotycki temperament - powściągliwy i nieco surowy, bez frywolnych barokowych loków i ozdób.
Czytaj Więcej