Sławni Włosi i Włosi

Włosi, którzy zostali laureatami Nagrody Nobla

Z roku na rok naukowcy i postacie kulturalne Włoch coraz częściej pojawiają się w nagłówkach międzynarodowych wydawców: wymyślą coś nowego i niesamowitego lub przedstawią coś niesamowicie pięknego. Na szczęście z reguły zachęca się prace i zasługi najbardziej pomysłowych Włochów.

Bezpośrednim tego dowodem jest imponująca lista pisarzy, poetów, astronomów, biologów, fizyków, a także przedstawicieli innych zawodów, na które zasłużyli sobie absolutnie Laureaci Nagrody Nobla. Do tej pory 20 najwybitniejszych Włochów na światowej arenie nauki i kultury otrzymało ten honorowy tytuł. A oto trzy najważniejsze z nich:

Daniel Bovet

Ten utalentowany włoski farmakolog szwajcarskiego pochodzenia otrzymał Nagrodę Nobla w 1957 roku. Beauvais większość swojej działalności zawodowej poświęcił badaniu alergii i fizjologii człowieka.

Daniel był szczególnie zainteresowany badaniem efektów działania couare, substancji używanej przez niektóre plemiona indiańskie do przetwarzania grotów strzał.

Quire składało się z soku z roślin tropikalnych i przez chwilę sparaliżowało ofiarę łucznika. Po dokładnym przestudiowaniu wszystkich cech działania niesamowitej substancji Beauvais stwierdził, że można ją stosować w interwencjach chirurgicznych w celu złagodzenia skurczów mięśni. Wówczas taki efekt można było osiągnąć tylko przy dużych dawkach znieczulenia, co miało niezwykle negatywny wpływ na zdrowie pacjenta.

Przez kilka lat naukowiec stworzył kilkaset wariantów substancji, która pozwala kontrolować skurcze mięśni, za co otrzymał Nagrodę Nobla.

Grazia Deledda

 Jako dziecko mała Graphia bardzo lubiła czytać, a szczególnie wolała pisarzy rosyjskich. Już w wieku 8 lat dziecko zaczęło pisać własne historie oparte na folklorze miejsca, w którym mieszkała, i legendach, które hojnie z nią dzielili dorośli. Jej pierwsza publikacja, Flower of Sardinia, została dobrze przyjęta przez krytykę, a dzieło Gracia Honest Souls zostało wkrótce przetłumaczone na francuski i otrzymało wiele pozytywnych recenzji. Prawie wszystkie prace Deledd poświęcone są jej ukochanemu i ojczystemu regionowi Sardynii (Sardegna), o którym zawsze mówiła z ciepłem.

W 1926 r. Grace otrzymała Nagrodę Nobla za niezwykle kolorowe dzieła poetyckie, które kompleksowo opisują życie jej rodzimej wyspy Sardynii, a także podejście do problemów opisanych w utworach.

Riccardo Giacconi

Fizyk i astrolog otrzymał Nagrodę Nobla w 2002 roku za nieoceniony wkład w astrofizykę.

To Giacconi został naukowcem, któremu udało się odkryć promieniowanie rentgenowskie Słońca, wystrzelić rakietę w przestrzeń blisko Ziemi, która trwała tam przez ponad pięć minut.

Jednak utalentowany badacz nie pomyślał, aby się na tym zatrzymać. Ściśle zaangażował się w budowę satelity do astronomii rentgenowskiej, który odkrył w kosmosie kilkaset nowych obiektów, które później nazwano „czarnymi dziurami”. Po pewnym czasie Giacconi znalazł się w grupie naukowców zaangażowanych w budowę ogromny teleskop Hubble'a.

Współcześni badacze wciąż uważają Riccardo Giacconiego za twórcę nowej nauki - astronomii rentgenowskiej.

Oczywiście kraj ten słynie nie tylko z wartości kulturowych i historycznych, bogatej historii i osiągnięć na scenie światowej. Głównym bogactwem każdego państwa są żyjący w nim ludzie. A piękne Włochy zdecydowanie mają z czego być dumnym.

Popularne Wiadomości

Kategoria Sławni Włosi i Włosi, Następny Artykuł

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie
Wakacje we Włoszech

Festiwale i święta we Włoszech w listopadzie

Jeśli wybierasz się do Włoch w listopadzie i planujesz trochę odejść od standardowego planu, aby odwiedzić maksymalną liczbę atrakcji, ten artykuł na pewno Ci się przyda. Zebraliśmy listę niesamowitych wydarzeń - festiwali i świąt, które odbędą się w słonecznych Włoszech w listopadzie, i przegapić, które, podczas gdy w kraju, jest po prostu niewybaczalne.
Czytaj Więcej
Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów
Wakacje we Włoszech

Co robić we Włoszech? 17 darmowych pomysłów

Wybierasz się do Włoch i zastanawiasz się, jak urozmaicić swoją podróż i uczynić ją niezapomnianą? Jesteśmy gotowi zaoferować Ci siedemnaście pomysłów, które rozweselą Cię w pięknym kraju wina i słońca, a portfel pozostanie nienaruszony. Pij wodę z głowy lwa. Publiczne fontanny do picia we Włoszech nie są niczym niezwykłym.
Czytaj Więcej
Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?
Wakacje we Włoszech

Jak zorganizować ferie zimowe we Włoszech z dziećmi na nartach?

Stoki narciarskie, strome stoki i hotele na każdy gust - wszystko to znajdziesz w Dolomitach Superskich, największym regionie narciarskim na świecie. W tym roku była niedroga chwila relaksu na zimowych wakacjach w górach Wszyscy wiedzą, że grudzień to czas przygotowań do Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Czas na wybór prezentów dla bliskich, dekorowanie własnych domów, spotykanie się z przyjaciółmi w celu wymiany pozdrowień i spacery po bożonarodzeniowych targach.
Czytaj Więcej
Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?
Wakacje we Włoszech

Ubezpieczenie zdrowotne wizy do Włoch: ile, gdzie kupić?

Aby ubiegać się o wizę Schengen we Włoszech, potrzebujesz standardowego ubezpieczenia na podróż za granicę. XXI wiek daje nam nowe technologie i na szczęście nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby uzyskać i kupić ubezpieczenie medyczne na wizę do Włoch. Możesz porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych i od razu wszystko załatwić online, korzystając z wygodnej usługi www.
Czytaj Więcej