Werona

Arena di Verona

Goście z Włoch, zwłaszcza amatorzy teatru, Werona jest znana z jednej z głównych atrakcji - starożytnego teatru Arena di Verona (Arena di Verona). Rzymski amfiteatr z zewnątrz wygląda jak przystało na starożytny pomnik. Ale wewnątrz jest wyposażony w platformę teatralną, która co roku gości wspaniały festiwal operowy.

Historia

Za panowania cesarza Tyberiusza Juliusza Augusta (łac. Tiberius Julius Augustus) zbudowano amfiteatr w Weronie. Jego głównym celem jest prowadzenie spektakularnych bitew gladiatorów.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego amfiteatr stracił dawną wartość, konstrukcja popadła w ruinę.

Na początku XII wieku duże trzęsienie ziemi, które miało miejsce w północno-wschodnich Włoszech, spowodowało znaczne szkody w starożytnym budynku. Zawalony zewnętrzny pierścień teatru, miejscowi mieszkańcy zaczęli wykorzystywać jako źródło bezpłatnych materiałów budowlanych.

W średniowieczu Włochy zostały opanowane przez inkwizycję. Surowi sędziowie wykorzystali zrujnowane ruiny jako miejsce publicznej egzekucji dysydentów. Kilka wieków później Verona zmieniła swój żałobny nastrój na łagodniejszy. Starożytna arena była pełna spektakularnych bitew dzielnych rycerzy i zatłoczonych uroczystości. Pod koniec XVIII - na początku XIX wieku Włochy przyjęły modę do walki byków, która często miała miejsce w amfiteatrze.

Godziny otwarcia, bilety, jak dostać się do środka

Amfiteatr jest otwarty dla turystów w poniedziałki od 13:30 do 19:30, a w pozostałe dni tygodnia od 08:30 do 19:30. Kasy biletowe są zamknięte od 18:30. Bilety kosztują 10 euro.

Turyści, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na zwiedzaniu atrakcji Werony, mogą kupić kartę Verona za 20 euro, która obejmuje wstęp na arenę, dom Julii, wieżę Lamberti oraz zniżkę na wizyty w ogrodach Justi.

Festiwal Operowy

Nowy kamień milowy w historii Arena di Verona rozpoczął się wraz z nadejściem XX wieku. W 1913 roku tenor operowy Giovanni Zenatello i teatr impresario Ottone Rovato, na własne ryzyko i ryzyko, zainwestowali pieniądze w stary budynek. Odważnym Włochom udało się przygotować i przeprowadzić festiwal, poświęcony setnej rocznicy kompozytora Giuseppe Verdiego (włoski: Giuseppe Verdi).

Opera „Aida” zamieniła Arena di Verona w największy teatr na świeżym powietrzu na świecie!

Od lata 1913 roku Werona gościła festiwal teatralny 79 razy! W tym czasie wpływowe postacie włoskiej sceny teatralnej były zaangażowane w organizację produkcji operowych. Arena ma niesamowitą akustykę, dzięki czemu widzowie nawet w najbardziej odległych szeregach mogą cieszyć się produkcjami. Ogromna scena - doskonałe sceny, zawierające najbardziej niezwykłą i imponującą scenerię.

W swoich najlepszych czasach amfiteatr był miejscem dla nawet 20 tysięcy ludzi! I dopiero na początku 2000 roku pojemność Arena di Verona musiała zostać zmniejszona do 15 tysięcy ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Opera na świeżym powietrzu rozpoczyna sezon w czerwcu i trwa do końca sierpnia. W tym czasie około 70 tysięcy amatorów teatru z całej planety znajduje się w kamiennych ścianach amfiteatru, a bilety czasami zamieniają się w braki!

W różnych latach opera na Arena di Verona otrzymywała właścicieli wybitnych głosów: dramatyczny sopran maria callas (ur. Maria Callas) w 1947 r., tenor Giuseppe di Stefano (Włoski: Giuseppe Di Stefano) w latach 50. Od 1971 r liryczny tenor Luciano Pavarotti (Włoski: Luciano Pavarotti) regularnie występuje na festiwalach operowych w Weronie.

Wystąpił w wielu dramatycznych rolach w operach Pucciniego (włoski: Giacomo Antonio Puccini), Verdiego, Ponchielli (włoski: Amilcare Ponchielli), Leoncavallo (włoski: Ruggero Leoncavallo). W 1969 r Hiszpański tenor Placido Domingo (Hiszpański: Plácido Domingo) uczęszcza do amfiteatru. Młoda piosenkarka pojawiła się w operze „Turandot” Maestro Pucciniego. Następnie Włochy wielokrotnie go zobaczą podczas koncertów galowych na starożytnej arenie w Weronie.

Nowoczesny plakat festiwalu to opera włoska w najczystszej formie. Jej najbardziej znane arcydzieła: Aida, Nabuco, Tosca, Don Juan, fryzjer z Sewilli, Romeo i Julia, Carmen. Dają też balet i koncerty orkiestry symfonicznej.

  • W 2019 r. Już 97 z rzędu festiwal operowy odbędzie się w dniach 19 czerwca - 6 września.

Bilety do opery

Bilety na operę w Arena di Verona, bez nadpłat, można kupić online w oficjalnych kasach biletone.it. - bądź ostrożny, nie wchodź na strony pośredników, którzy sprzedają to samo po wygórowanych cenach.

Poniżej pokazano, jak wygląda oficjalna strona kas biletowych:

Pamiętaj, że bilety mają inny przedział cenowy. Najbardziej budżetowe miejsca bez pokoi, znajdujące się na samym szczycie amfiteatru, kosztują 15-25 euro. Najdroższe bilety na miejsca znajdujące się bezpośrednio przed teatrem. Sobotnia noc w tym sektorze może kosztować 200 euro na gościa.

Zobacz instrukcje dotyczące zakupu biletów na koncert we Włoszech.

Poniższe zdjęcie pokazuje układ miejsc dla widzów:

Tabelę lokalizacji w formacie PDF można pobrać tutaj w dobrej jakości.

Koncert Adriano Celentano

Opera stworzyła światową sławę amfiteatru. W wyjątkowych przypadkach arena udostępnia scenę popularnym artystom. Najbardziej uderzającą tego ilustracją są wspaniałe koncerty Adriano Celentano, które odbyły się w dniach 8–9 października 2012 r. To wydarzenie jest naprawdę wyjątkowe, ponieważ Celentano jest na urlopie twórczym od 1994 roku i nie opuścił trasy koncertowej. Włochy nie widziały swojego idola przez 12 lat, a teraz artystka ponownie postanowiła zadowolić fanów występem na żywo.

O wyznaczonej godzinie szeregi Arena di Verona po prostu pękały od widzów, a bilety rozrzucone w rekordowym czasie. Sam Adriano Celentano nalegał, aby bilety na jego występ nie przekraczały 15 euro.

Pierwszy koncert powstał nie tylko w repertuarze piosenkarza. Wydarzenie skupiło się na włoskiej gospodarce i perspektywach europejskiej demokracji. Oprócz gościnnego piosenkarza Gianniego Morandiego (włoski: Gianni Morandi), ekonomista Jean-Paul Fitoussi (francuski: Jean-Paul Fitoussi) również wziął udział w koncercie.

Muzyczna część koncertu była naprawdę imponująca. Większość wykonanego materiału dotyczyła nowego albumu „Facciamo finta che sia vero”. Ku uciesze fanów wykonano także utwory ze starego repertuaru: „Soli”, „Il ragazzo della via Gluck”, „Azzurro”. Razem z 74-letnim Celentano pracowało 18 muzyków i dwóch tuzinów wspierających wokalistów. Uderzający pokaz świetlny podniósł to, co dzieje się do rangi magii.

Koncert był transmitowany w telewizji i zgromadził niesamowitą liczbę widzów. Krytycy jednogłośnie zgodzili się, że występ Adriano Celentano w Weronie to „Najlepszy włoski koncert 2012”. 30 listopada 2012 r. Administracja Werony uroczyście przekazała klucze miastu Adriano Celentano.

Ciekawe fakty i liczby

Arena w Weronie jest mniejsza niż rzymskie Koloseum i amfiteatr w Santa Maria Capua Vetere (włoski: Santa Maria Capua Vetere). Wcześniej starożytny teatr posiadał 4 eliptyczne pierścienie kolejno wpisane w siebie.. Najwęższa liczba przedstawia scenę i sektor „Poltronissima”, jego parametry wynoszą 44,43 m. Następna elipsa o wielkości 73,68 m stanowi zewnętrzną granicę obecnego budynku. Dwie inne liczby: 109,52 i 138,77 m przedstawiają już zawalony drugi pierścień.

Jak się tam dostać

Amfiteatr znajduje się pod: Bra Square, 5 Piazza Bra, 5). Piazza Bra to centralny plac miasta, do którego można dojechać taksówką lub autobusem nr 11, 12, 13, 14, 72 i 73 (z dworca kolejowego Porta Nuova).

  • Zobacz instrukcje: jak dostać się z lotniska w Weronie

Obejrzyj wideo: 2CELLOS - LIVE at Arena di Verona 2016 FULL CONCERT (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Werona, Następny Artykuł

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?
Werona

Karta Verona - jak zaoszczędzić pieniądze w Weronie?

Jak uratować aktywnego i ciekawskiego turystę w Weronie? Karta Verona (karta Verona 24H) to oficjalny projekt włoskiego Ministerstwa Kultury, mający na celu przyciągnięcie turystów, którzy chcą spędzić opłacalny i wydajny dzień w Romeo i Julii. Karta pozwala zaoszczędzić dziesiątki euro, odwiedzając główne atrakcje.
Czytaj Więcej
Główne atrakcje Werony
Werona

Główne atrakcje Werony

Jeśli Rzym nazywany jest sercem włoskiej historii, Wenecja to miasto kanałów i mostów, to słynną Weronę można nazwać miastem miłości i romansu. Jest to oczywiście zasługa Szekspira, który uczynił to miasto domem Romea i Julii, ale mimo to romantycy przyjeżdżają tu nie tylko na własne oczy, aby zobaczyć miejsce, w którym rozwinęła się znana na całym świecie historia miłosna, ale także, aby spojrzeć na samo miasto charakteryzuje się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i architekturą, a także niepowtarzalną atmosferą.
Czytaj Więcej
Ponte Pietra in Verona
Werona

Ponte Pietra in Verona

Ponte Pietra (Ponte Pietra) - jedyny most łukowy w Weronie, który został zbudowany w epoce Cesarstwa Rzymskiego i przetrwał do dziś prawie w oryginalnej formie. Nazwa dosłownie przetłumaczona z języka włoskiego oznacza „kamienny most”. Długość konstrukcji wynosi 120 metrów, szerokość jest nieco mniejsza niż 4 metry.
Czytaj Więcej
Zamek Castelvecchio w Weronie
Werona

Zamek Castelvecchio w Weronie

Jeśli zdarzy ci się kiedykolwiek odwiedzić Weronę, koniecznie odwiedź starożytny zamek Castelvecchio (włoski: Castelvecchio), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia Zamek Castelvecchio został zbudowany w XIV wieku, za panowania dynastii Scaligers. Był częścią struktur obronnych miasta, dobrze ufortyfikowaną fortecą, cudem ówczesnej architektury wojskowej.
Czytaj Więcej