Sławni Włosi i Włosi

Paolo Sorrentino

Paolo Sorrentino jest reżyserem i scenarzystą filmowym z bezchmurnych Włoch. Na jego koncie około dwudziestu filmów. Zdaniem krytyków postacie bohaterów filmów Sorrentino różnią się głębią emocjonalną, a sam reżyser ma tytuł zwolennika słynnego Federico Felliniego. W filmach stworzonych przez Włochów i uznanych w XXI wieku ekstrawagancja z powodzeniem graniczy z eleganckim humorem, a liczne nagrody, które je wyróżniły, mówią o wyjątkowym talencie ich twórcy.

Biografia

Neapol stał się rodzinnym miastem Paolo Sorrentino, gdzie urodził się w górzystym regionie Vomero 31 maja 1970 r.

Ścieżka do zawodu

Los nie spieszył się z rozpieszczeniem młodego mężczyzny, pozostawiając mu sierotę w wieku 17 lat, wypadek pochłonął życie obojga rodziców. Młody człowiek nie poddaje się i wchodzi na Wydział Ekonomiczny w nadziei na zapewnienie sobie pomyślnej przyszłości. W latach 90. młody człowiek postanowił połączyć swoje przyszłe życie ze światem kina.

Kreatywna kariera

Pierwsze stanowisko, asystent reżysera, nie przyniosło satysfakcji Paolo i zdecydował, że lepiej zacząć pisać scenariusze. W 1998 roku Sorrentino został jednym z autorów scenariusza do filmu „Kurz Neapolu” („Polvere di Napoli”), który powstał we współpracy z Antonio Capuano (Antonio Capuano).

W 2001 roku reżyser Paolo Sorrentino zaprezentował pierwszy pełnometrażowy film zatytułowany „The Extra Man” („L'uomo in più”), dramatyczne dzieło ze śladami komedii. Film z powodzeniem uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica), gdzie został nagrodzony Włoską Srebrną Wstążką (Nastro d'argento) za reżyserski debiut. Obraz został pozytywnie oceniony przez krytyków na całym świecie.

W 2004 roku reżyser wyreżyserował melodramat „Konsekwencje miłości” („Le conseguenze dell'amore”), z którym reprezentował swój kraj ojczysty na festiwalu filmowym w Cannes (międzynarodowy festiwal filmowy w Cannes). We Włoszech film został bardzo doceniony, a pięć nagród państwowych „David di Donatello” („Ente David di Donatello”) w takich nominacjach jak:

 • Najlepszy film;
 • Najlepsze reżyserowanie;
 • Najlepszy aktor;
 • Najlepszy scenarzysta;
 • Najlepszy reżyser.

Festiwal Filmowy w Cannes przyniósł kolejną nagrodę filmowi - Złotą Palmę (Palme d'Or), aw 2005 roku ten sam film zdobył Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszego reżysera.

2006 dla Sorrentino naznaczony był tym, że po raz pierwszy zagrał w filmie „Cayman” („Il caimano”) w reżyserii Giovanniego (Nanni) Moretti (Giovanni (Nanni) Moretti), w którym grał rolę drugoplanową.

Jednocześnie Paolo przedstawia dramat Family Friend (L'amico di famiglia), który został nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes.

W 2008 roku film „Amazing” („Il divo”) po raz pierwszy otrzymał nagrodę jury w Cannes. Historia włoskiej polityki Giulio Andreotti została również nagrodzona przez Europejską Akademię Kinową w kategoriach najlepszego reżysera i najlepszego scenariusza.

W 2011 roku Sorrentino zachwycił swoich fanów innym arcydziełem pod tytułem „Wherever you are”. To pierwszy reżyser filmowy w języku angielskim. Dramat w 2011 roku został nagrodzony na festiwalu filmowym w Cannes nagrodą jury ekumenicznego (powszechnego wyznania chrześcijańskiego).

W 2013 roku włoski epicki film „Wielka piękność” („La grande bellezza”) został zaprezentowany publiczności i licznym konkursom. W tym samym roku film został nagrodzony Europejską Akademią Kinową w następujących nominacjach:

 • Najlepszy film;
 • Najlepsze reżyserowanie
 • Najlepsza instalacja;
 • Najlepszy aktor

Podczas festiwalu filmowego w Cannes film otrzymał nagrodę Golden Palm Branch. W 2014 roku „Great Beauty” otrzymało główną nagrodę filmową Hiszpanii „Goya” w kategorii „Najlepszy film europejski”. W tym samym roku film otrzymał natychmiast cztery nagrody w kategorii „Najlepszy film obcojęzyczny”:

 • Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, BAFTA;
 • Francuska Nagroda Narodowa César (César);
 • Nagroda Amerykańskiego Złotego Globu Hollywood Foreign Association Association (HFPA);
 • Oscara (Oscara) Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscara);
 • Krytycy porównują fabułę filmu z filmem Felliniego Słodkie życie (La Dolce Vita, 1960).

W 2015 roku podczas 68. Festiwalu Filmowego w Cannes Sorrentino zaprezentowało kolejne arcydzieło w języku angielskim, La Giovinezza, nagrodzone Złotą Palmą. Włoskie stowarzyszenie filmowców przyznało filmowi osiem nagród w ośmiu różnych nominacjach. Wydrukowany skrypt został przedstawiony przez wielu wydawców książek na świecie.

Życie osobiste i wygląd

Żona Paolo Sorrentino jest aktorką Daniela D'Antonio, syn i córka wychowali się w rodzinie małżonków: Anny i Carlo Sorrentino (Anna Sorrentino i Carlo Sorrentino).

Stan słynnego reżysera wynosi 50 milionów dolarów.

Wysokość Sorrentino wynosi 178 cm, jest to jasna brunetka o brązowych oczach o wadze 74 kg, która nie pali (i nie pali) bez tatuaży na ciele.

Najlepsze filmy

Filmografia reżysera obejmuje 7 pełnometrażowych filmów, z których każdy otrzymał nagrody na różnych festiwalach i stowarzyszeniach filmowych, mini-serial, ponad sześć filmów krótkometrażowych.

Dodatkowa osoba

Film „Extra Man” - pierwsza taśma Sorrentino. W nim wyreżyserował także Toni Servillo, który później stał się ulubionym aktorem Sorrentino. Tony i Paolo pochodzą z tego samego miasta. Postawa do filmowania, ideologiczne idee i miłość do zawodu z pierwszego wspólnego zdjęcia przyniosły sukces dwóm przyjaciołom z Neapolu. Tragedia nie wywołała zachwytu w europejskim kinie, jednak zebrała wystarczającą ilość pieniędzy w kasie. Film opowiada o losach dwóch mężczyzn, których życie zmieniło się dramatycznie po jednym incydencie. Musieli porzucić plany i poszukiwać nowego sensu w życiu.

Konsekwencje miłości

Film „Konsekwencje miłości” urzeka eleganckim filmowaniem, wyborem interesujących ujęć i tajemniczą postacią bohatera. Bohaterka Titta di Girolamo na razie pracowała jako konsultant finansowy dla zamożnych klientów. Ale raz dokonawszy nieudanej transakcji pieniędzmi mafii, stracił poprzednie życie. Młody człowiek ma nowe obowiązki za kuriera mafijnego. I wszystko było stabilne, dopóki piękna barmanka Sophie nie spotkała się po drodze bohaterki. Konsekwencje miłości będą dla wszystkich nieoczekiwane.

Przyjaciel rodziny

Film „Przyjaciel rodziny” opowiada historię młodego wierzyciela o imieniu Jeremiasz. Jego życie koncentruje się tylko na gromadzeniu bogactwa, jest przebiegły i okrutny, jego transakcje są jasno skalkulowane i zawsze opłacalne. Nie ma nikogo i tylko stary dom, starszą matkę i pieniądze. Pewnego razu przyszedł do niego ojciec młodej dziewczyny, aby pożyczyć pieniądze na ślub jego córki. I wszystko się zmienia. Jeremiasz traci głowę w miłości, gdy widzi tę dziewczynę, jego uścisk znika, popełnia błędy. Stara matka stara się przywrócić wszystko na swoje miejsce, ale czy zakochany syn słucha jej słów?

Niesamowite

Film Amazing opowiada o niezwykłej polityce, premiera Włoch Giulio Andreottiego, który zasłynął z poczucia humoru i kontaktów z mafią. Tajemnicza osoba u władzy od czterdziestu lat pozostaje niezrozumiała dla współczesnych. Reżyser z wdziękiem przeplata fakty historyczne, własne wynalazki i oczywiste kłamstwo, aby przedstawić wybraną postać w całej okazałości. Zdjęcie obejmuje ostatni, siódmy okres jego władzy, który zakończył się całkowitą porażką i uwięzieniem. Na atmosferę filmu wpłynęły prace takich reżyserów jak: Elio Petri, Martin Scorsese i Federico Fellini.

Gdziekolwiek jesteś

Dramat „Wherever You Are”, pomimo gatunku, zawiera nuty subtelnego humoru i bogatej muzycznej palety. Obraz powstał w stylu reżysera, polegającym na pracy kamery i instalacji. Fabuła jest zbudowana wokół jednego aktora - Seana Penna, któremu udało się przekazać filozofię życia jego bohatera, byłego piosenkarza rockowego Cheyenne, do drobniejszych punktów. Pracuje na giełdzie, ale nie rozumie, że już przeszedł na nową rundę życia i nadszedł czas na zmianę. Śmierć bohatera i powiązane zdarzenia pomagają bohaterowi w pełni zrozumieć swój wiek.

Wielkie piękno

Tragikomedia „Wielka piękność” jest czasem porównywana do filmu Federico Felliniego „Słodkie życie” („La dolce vita”). To samo czeskie życie zepsute przez luksusowych arystokratów. Wyrafinowani i dyskretnie prezentowali swoje puste próby spalenia czasu, nawiązania kontaktów, planowania. Na przełomie 65 lat główny bohater Jep, pisarz z jedną powieścią, nagle zdaje sobie sprawę, że chce zakończyć to życie i rozpocząć nowe, przynoszące radość. Ta decyzja daje pisarzowi inspirację i swobodę, znów zaczyna dostrzegać piękno. Film jest pełen oszałamiającej świetności architektury Rzymu i zapierającej dech w piersiach scenerii Wiecznego Miasta.

 • Radzimy odwiedzić wycieczkę autora po Rzymie w następstwie filmu „Wielka piękność”.

Młodzież

Film „Młodzież” to złożony obraz samotnej starości, smutnej i trudnej. Podobnie jak taśmy innych reżyserów, jest wypełniony nieopisanym pięknem szwajcarskiej przyrody. Film jest pełen głębokich dialogów, a fabuła jest ściśle filozoficzna. Opowiada o dwóch geniuszach sztuki, urlopowiczach w drogim hotelu, którzy mają wszystko, czego potrzebują, a nawet więcej, ale nie ma najważniejszej rzeczy - czasu na życie. Kompozytor Fred Bellinger i scenarzysta Mick Boyle próbują rozgryźć ostatnie lata i podkreślić w nich najważniejsze.

Młody tata

Serial „Young Papa” Sorrentino nakręcony wspólnie z amerykańskim kanałem telewizyjnym HBO i francuskim kanałem Canal +. Fabuła filmu opowiada o papieżu Piusie XIII, fikcyjnej postaci granej przez Davida Jude'a Law. Oszustwa kardynałów przeciwnych klanów sprowadziły Lenny Belardo na tron, mieli nadzieję, że zrobią marionetkę z młodego papieża.

Zupełnie nieoczekiwanie papież pokazuje niekontrolowany charakter krnąbrnego dyktatora, a kardynałowie zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich beztroskie życie się skończyło. Podczas transmisji serialu na ekranach telewizorów zgromadziła się rekordowa liczba widzów. Film wyraźnie pokazuje zgodność z prawdziwą instytucją Kościoła, choć twórcy taśmy zaprzeczają przypadkowości.

Ciekawe fakty

 1. W 2008 roku aktor Sean Penn był przewodniczącym jury festiwalu w Cannes. Po tym, jak jury przyznało nagrodę „Niesamowite” swojej nagrody, wdzięczny reżyser zaoferował aktorowi główną rolę w swoim kolejnym filmie „Gdziekolwiek jesteś”.
 2. Książka „Młodzież” napisana przez Paolo Sorrentino z wydawnictwa AST / Corpus rozpoczęła się tego samego dnia wydaniem taśmy o tej samej nazwie w rosyjskim wypożyczalni, 22 października 2015 r.
 3. Fani Sorrentino znają go nie tylko jako reżysera i scenarzystę, ale także jako poszukiwanego pisarza. Powieść „Wszystko w porządku” („Hanno tutti ragione”) oraz zbiór opowiadań „Tony Paragoda i jego przyjaciele” („Tony Pagoda e i suoi amici”) otrzymali pozytywne opinie od czytelników i krytyków.
 4. Toni Servillo (Toni Servillo) - dobry przyjaciel i ulubiony aktor Sorrentino, który zagrał w prawie wszystkich filmach reżysera. Paolo jest konserwatywny w wyborze zespołu, z którym zamierza uosabiać następne zdjęcie i zaprasza poprzednich partnerów (aktorów, scenarzystów, producentów) do nowych projektów.
 5. Podczas kręcenia „Young Papa” Watykan zdecydowanie nie chciał komunikować się z autorami serialu i przekazywać im informacji, które należało zebrać w okruchy.
 6. Były polityk Giulio Andreotti, którego życie Sorrentino opisał w filmie Niesamowite, przybył na zaproszenie reżysera na pierwszą projekcję obrazu. Sam twórca nie pojawił się na premierze, obawiając się reakcji Andreottiego. Powiedział jednak tylko, że reżyser doskonale zdaje sobie sprawę z życia osobistego, ale całkowicie błędnie przedstawił swoją działalność społeczno-polityczną.

Obejrzyj wideo: Interview with Academy Award winner Paolo Sorrentino. BFI London Film Festival (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Sławni Włosi i Włosi, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej