Wenecja

Szkło Murano

Przez wiele dziesięcioleci jedna z wysp laguny weneckiej, wyspa Murano, słynie z wyjątkowej sztuki szklanej. Dzięki oszałamiającemu pięknu produktów z dmuchanego szkła, które są następnie starannie wytwarzane przez rzemieślników, wywyższono małą wyspę na całym świecie.

Sekret zdobywania niezwykłych postaci z dmuchanego szkła były utrzymywane w ścisłej tajemnicy przez władze Wenecji, a ci, którzy znali tajemnice robienia szkła, nie mieli prawa opuścić miasta. Mistrzowie tej niesamowitej rzeczy nie mogli opuścić Wenecji, ale warto zauważyć, że nie żyli tak źle. Sława szkła weneckiego rozproszyła się bardzo szybko po całym świecie, co roku przyciągając coraz więcej kupców do weneckiej laguny. A jeśli wcześniej wszystkie warsztaty do produkcji figurek z dmuchanego szkła były w samej Wenecji, wkrótce władze miasta w związku ze wzrostem produkcji zdecydowały o przeniesieniu go poza granice miasta, na wyspę Murano, dzięki czemu szkło nazwano Murano.

  • Zalecane: Możesz poznać wszystkie sekrety szkła Murano podczas indywidualnej wycieczki na wyspy Murano i Burano

Od XV wieku wyroby ze szkła Murano były uważane za przedmiot luksusowy, często były przedstawiane wysokiej rangi urzędnikom, którzy przybyli do Wenecji. I nie było takiej osoby, która nie podziwiałaby zdolności mistrzów Murano do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki z dmuchanego szkła.

Szczyt rozkwitu i popularności został osiągnięty dzięki niesamowitej technologii w XVI wieku, kiedy rzemieślnicy dosłownie się wyróżnili, a chwała arcydzieł Murano rozkwitła na całym świecie.

Produkty były zadziwiające swoją lekkością i pozorną nieważkością, o których często pisano w książkach, a nawet na płótnach.

W 1797 r. Wyspa Murano przetrwała atak wojsk francuskich, które okupowały ją do 1806 r., Niszcząc wszystkie fabryki i warsztaty do produkcji unikatowych szklanych figurek. Wydaje się, że historia szkła Murano dobiegła końca, jednak w połowie XIX wieku prawnik z Vicenzy, Antonio Salviati, przy wsparciu dwóch przedsiębiorczych Anglików, zbudował fabrykę na Murano i wznowił produkcję kolorowych dmuchanych produktów szklanych. Dawna chwała, a także wysoka jakość pracy mistrzów naszych czasów, zapewniły produkty o tym samym popycie i popularności, które nie znikają do dziś.

Dziś unikalne i wyrafinowane rzemiosło dmuchaczy szkła Murano jest szeroko stosowane w projektowaniu przedmiotów. I nie jest to zaskakujące. Nieograniczone i nieograniczone możliwości kolorystyczne, technologiczne i fakturowe szkła pozwalają autorowi zrealizować każdy pomysł. Szkło Murano harmonijnie wygląda w prawie każdym wnętrzu, niezależnie od tego, czy jest częścią tradycyjnej zastawy stołowej, czy odważnym designem.

Dziś na małej wyspie Murano z powodzeniem pracują dziedziczni mistrzowie tego rzemiosła, a także studenci obecnych rzemieślników. Często utalentowani projektanci, którzy często nie mogą przegapić okazji do współpracy z dmuchawcami szkła z Murano, często odwiedzają tę część laguny weneckiej. Podobnie jak wiele wieków temu szkło Murano nadal zachwyca koneserów, zmieniając się wielostronnie i przyjmując dowolną formę.

Jak się tam dostać

Na wyspę Murano można dostać się vaporetto (trasa łodzią) nr 41, 42, 51 i 52, wsiadając do tego środka transportu na stacji S.Zaccaria (w pobliżu Placu Świętego Marka) lub na stacji kolejowej. Podróż trwa 30 minut. Ze stacji S.Zaccaria Murano można również wybrać trasę LN. Ze stacji Fundamento Nuove można dotrzeć do celu drogą nr 13.

Zabytki

Oczywiście licznesklepy, gdzie sprzedawane są arcydzieła dmuchaczy szkła z Murano. Znajdują się one wzdłuż głównego kanału wyspy. Tutaj znajdziesz wszystko, od czego chcesz, od wykwintnych okularów (od 15 euro) po niezwykłe figury i biżuterię ze szkła Murano.

Muzeum Szkła

Muzeum Szkła (Museo di Vetro), w ścianach których zachowały się wszystkie tradycje szkła Murano i zgromadzono różne eksponaty szkła, sięgające czasów egipskich. Możesz dotrzeć do budynku muzeum pieszo ze stacji Murano Faro, gdzie docierają wszystkie vaporetto z Wenecji.

  • Adres muzeum: Fondamenta Marco Giustinian, 8, 30141 Venezia, Włochy.
  • Tryb pracy: Lato: pon-wt, czw.-niedz. 10.00-17.00, zima pon.-wt., Czw.-niedz. 10.00-16.00.
  • Cena biletu wstępu: 4 euro.

Kościół Santi Maria e Donato

Kościół Santi Maria e Donatojedna z najstarszych w całej lagunie weneckiej, pochodzi z XII wieku. Wewnątrz budynku do dziś turyści mogą zanurzyć się w atmosferę starożytnego Bizancjum: mozaika umieszczona na ścianach i sufitach przyczynia się do tego, jak to możliwe. Znajduje się na głównym placu wyspy, do którego można łatwo dotrzeć z przystanku tramwaju wodnego (około 400 metrów).

  • Adres Kościoła: Campo San Donato, 11, 30141 Venezia, Włochy

Hotele na wyspie Murano

Ponieważ wyspa wcale nie jest duża, znaczna część turystów przyjeżdża tu z Wenecji tylko na kilka godzin. Niemniej jednak na Murano znajduje się 7 hoteli, w których możesz zatrzymać się na przykład z ukochaną osobą podczas romantycznej podróży do Włoch. Koszt utrzymania od 75 do 160 euro dziennie. Naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na jedyny czterogwiazdkowy hotel na wyspie La Gare Hotel Venezia - Kolekcja MGallery. Średnia cena za pokój w sezonie wynosi około 200 euro, ale często rezerwując go na kilka miesięcy, możesz łatwo zarezerwować pokój za 100-120 euro, co jest doskonałą ofertą dla hotelu na tym poziomie.

Obejrzyj wideo: Murano Glass Blowing of a Flower Vase with 2 handles (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wenecja, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej