Wakacje we Włoszech

Gdzie po raz pierwszy pojechać do Włoch?

Które miasta najlepiej odwiedzić we Włoszech po raz pierwszy? Jak zaplanować wakacje kulturalne, aby zrozumieć kraj i sprawić, by podróż była jak najbardziej interesująca?

Po raz pierwszy jadąc do Włoch, doradziłbym trzy wersje programu, zaprojektowane na 7-10 dni:

 1. Rzym, Florencja i być może Neapol - właściwe podejście, jeśli planujesz powrócić i stopniowo odkrywać krainę słońca i wina;
 2. Rzym, Neapol, Florencja, Wenecja - zmęczysz się, ale wiele zobaczysz;
 3. Mediolan, Wenecja, Werona, Florencja, Piza, Rzym, Neapol - jeśli wybierasz się do Włoch po raz pierwszy i najprawdopodobniej ostatni raz.

Rozważmy szczegółowo wszystkie opcje i zacznijmy od właściwego podejścia opartego na moim doświadczeniu:

Rzym, Florencja i prawdopodobnie Neapol

Po Rzymie wszystkie inne miasta, pod względem liczby atrakcji i historii, będą wydawać się trochę przeciętne. Rzym po raz pierwszy zdecydowanie powinien otrzymać co najmniej tydzień. Zaskakują mnie turyści, którzy twierdzą, że tutaj można zobaczyć wszystko za dnia.

Mieszkam w Rzymie tylko 7 lat i każdego dnia nie mam już dość odkrywania nowych ciekawych miejsc. Mamy ponad 400 pięknych kościołów, każdy jak muzeum, a ja nie odwiedziłem każdego.

Tak, „na pokaz” można przejrzeć główne atrakcje, ale mam nadzieję, że czytelnicy naszej strony są bardziej ciekawi i nie są tak powierzchownymi podróżnikami. Po raz pierwszy radzę Rzymowi, aby zajął co najmniej 4 dni, a najlepiej tydzień. Przez jeden dzień możesz pojechać do Neapolu, nie spędzając tam nocy, odwiedzić wulkan Wezuwiusz i Pompeje. Przez 2-3 dni dzwoń do Florencji i Toskanii.

Idealny plan dnia

 1. Przyjazd, zameldowanie w hotelu, przeczytaj wskazówki. Kolacja w pysznej tradycyjnej restauracji lub wycieczka „Immersion in Trastevere”, która pomoże ci poruszać się po rzymskiej gastronomii.
 2. Spacerując po zabytkach Rzymu o świcie, najlepiej z przewodnikiem, ale możesz zerknąć na idealną trasę w opisie wycieczki. Lunch, odpoczynek. Wieczorem spacer po Panteonie, Navonie, Campo dei Fiori i Trastevere.
 3. Zwiedzanie Bazyliki Świętego Piotra o świcie i, w razie potrzeby, Muzeów Watykańskich. Wszystkie nasze programy w Watykanie znajdują się w tej sekcji. Lunch, relaks w hotelu. Wieczorem odwiedź interaktywne wycieczki na Forum Cezara i Trajana - przeczytaj tutaj.
 4. Tego dnia możesz się wyspać, chociaż zdecydowanie zalecam rytm i rozbijanie reszty w ciągu dnia na dwie części: śpij w nocy przez 5-6 godzin i dodaj do 1-3 godzin po południu - dzięki temu unikniesz tłumów turystów, upałów i będziesz cieszyć się Wiecznym Miastem na zupełnie innym poziomie. Czwartego dnia możesz zaplanować mały niezależny spacer w miejscach, które lubisz. Rano poćwicz włoski z miejscowym mieszkańcem, a po południu odwiedź wycieczkę do muzeów kapitolińskich lub galerii Borghese. Mogę jedynie polecić profesjonalnym historykom sztuki i historykom, aby samodzielnie udali się do muzeów w Rzymie. Bez wykwalifikowanego przewodnika nie ma tam nic do roboty, czytaj więcej tutaj, nie marnuj czasu na „pokaz” na próżno. Nie lubisz muzeów, wybierz się na wycieczkę do dzielnicy Eure - zobacz nowoczesny Rzym lub spacer po parku Borghese.
 5. Możesz zobaczyć okolice Rzymu, na przykład, udać się do Tivoli do willi ze 100 fontannami lub do starożytnej Ostii, która nie jest gorsza od Pompei w zachowanych budynkach. Tym, którzy lubią jeść, polecam wycieczkę gastronomiczną do Castelli Roman lub do krainy oliwy z oliwek z Leonardo.
 6. Nie szóstego dnia, przyzwyczajonego do hałasu i energii Wiecznego Miasta, rozważ opcję podróży do Neapolu. Ciekawy program obejmuje cały Neapol w ciągu jednego dnia, który obejmuje zwiedzanie, wizytę w Pompejach i Wezuwiusz. Opuszczając Rzym rano szybkim pociągiem, oto instrukcja, spróbuj dotrzeć do Neapolu nie później niż o 9 rano. Nie polecam chodzić po raz pierwszy do Neapolu na własną rękę bez przewodnika - to południowe, biedne i czasem niebezpieczne miasto, w którym absolutnie wszystko może ci się przydarzyć, a to nie jest przesada. Radzę zostawić całą złotą biżuterię i inne atrybuty luksusu w hotelowym sejfie w Rzymie. Aby spróbować zrozumieć Włochy, zdecydowanie powinieneś zobaczyć Neapol. Później wieczorem wracamy na obiad do Rzymu, ponieważ w Neapolu wszystkie restauracje są otwarte nie wcześniej niż o 19:00. Po Neapolu Rzym wydaje się nowoczesnym, cichym, europejskim miastem.
 7. Pozostałe trzy dni spędziłbym we Florencji - to idealny plan wakacji. Rano wyruszamy z Rzymu szybkim pociągiem do Rzymu, zameldowujemy się w hotelu, jemy lunch do 14:30 - wtedy restauracje będą zamknięte na przerwę. Radzę rozpocząć od zwiedzania i wizyty w Galerii Uffizi. Wieczorem zdecydowanie warto spróbować steku florenckiego.
 8. Warto wybrać się do Toskanii, zobacz opcje tutaj - Val d'Orcia, Lucca, en-gastronomiczną wycieczkę po wioskach z degustacjami lokalnych przysmaków. Wieczorem wracamy do Florencji.
 9. Ostatni dzień we Florencji poświęciłem na spacer po mieście o świcie i wizytę w Palazzo Vecchio, ogrodach Boboli i tarasach widokowych.
 10. Wracamy do Rzymu porannym pociągiem i chętnie latamy do domu.

Widzę więc plan idealnej znajomości z Włochami, po siedmiu latach życia i eksploracji tego kraju. Mam nadzieję, że większość czytelników wysłucha moich doświadczeń.

Przechodzimy do drugiej, bardziej nasyconej wersji programu, w której będziemy mieli:

Zmęcz się, ale zobacz dużo

Do programu wspomnianego powyżej możesz dodać Wenecję, spędzić tam 2 dni poświęcając studium Rzymu lub odwiedzając Neapol. Pierwsze trzy dni pozostają niezmienione, realizujemy program minimalny - Trastevere, Rzym o świcie, Watykan. Czwartego dnia jedziemy do Neapolu. Następnie wyjeżdżamy na 2 dni do Florencji, spędzamy dzień w Wenecji i wracamy do Rzymu szybkim pociągiem lub odlatujemy natychmiast do domu.

I wreszcie, najbardziej obfitująca w wydarzenia opcja dla tych, którzy wyjeżdżają do Włoch po raz pierwszy, ale najprawdopodobniej ostatni raz, chcą sprawdzić maksymalną liczbę atrakcji:

Zobacz wszystko za jednym razem

Wycieczki są zazwyczaj oferowane w tak intensywnym tempie przez biura podróży. Nie polecałbym go niezależnym podróżnikom, ale wiedząc, że niektórzy wybierają ten konkretny format wypoczynku, dam program, który moim zdaniem jest idealny.

Spróbujmy zobaczyć maksymalnie 10 dni - zabytki Mediolanu, Wenecji, Werony, Florencji, Pizy, Rzymu i Neapolu. Będziemy przemieszczać się z północy na południe, stopniowo poznając kraj. Jest to możliwe i odwrotnie, ale wolałbym to od północy.

 1. Jeśli przyjedziesz na lotnisko Malpensa, natychmiast udasz się do Mediolanu i zameldujesz w hotelu. Po południu wybierz się na wycieczkę krajoznawczą i gastronomiczną. Po przylocie na lotnisko w Bergamo możesz zatrzymać się na dzień w tym cudownym mieście - jest tam bardzo pięknie.
 2. W Mediolanie widzieliśmy Zamek Sforza, katedrę Duomo - i tyle. Przeprowadzamy się do Wenecji, meldujemy się w hotelu. Możesz zatrzymać się w dzielnicy Mestre lub w historycznym centrum miasta, w pobliżu Mostu Rialto i Placu Świętego Marka. Nie planowałem wieczoru, ograniczyłem się do krótkiego spaceru i kolacji.
 3. Po raz pierwszy w Wenecji trzeba się spotkać tylko rano, w przeciwnym razie ryzykujesz nienawidzeniem tego miasta, najpopularniejszego i najdroższego we Włoszech. Najlepiej jest zarezerwować wycieczkę o świcie lub spacerować od około piątej do ósmej rano, a następnie zjeść śniadanie w hotelu i wyjść.
 4. Przeprowadzamy się do Werony, miasta Romeo i Julii, oto instrukcja. Aby zaoszczędzić na zwiedzaniu, radzę kupić kartę Verona. W Weronie można zarezerwować wycieczkę i wycieczkę nad jezioro Garda lub do winnicy.
 5. Po śniadaniu wyruszamy z Werony do Florencji. Po południu poświęcamy spacer po mieście i odwiedzamy galerię Uffizi.
 6. Wczesnym rankiem jedziemy do Pizy z Florencji. Radzę spędzić nie więcej niż trzy godziny na Pizie, ponieważ nie ma tam nic do oglądania oprócz Placu Cudów - wykonali oryginalny obraz z spadającą wieżą, a plan został zrealizowany do maksimum. Po południu możesz odwiedzić naszą oryginalną wycieczkę po Lukce i okolicach lub wrócić do Florencji. Lucca jest tylko 30 minut pociągiem od Pizy, więc polecam rozważyć - jest tam bardzo pięknie.
 7. Czas jechać do Wiecznego Miasta. Tutaj, podobnie jak w pierwszym idealnym wariancie, spędzamy popołudnie i jemy obiad w Trastevere.
 8. O świcie spacerujemy po Rzymie, jemy lunch, o 13:30 idziemy do Muzeów Watykańskich, oglądamy Kaplicę Sykstyńską i Katedrę Piotra.
 9. Jedziemy na jeden dzień do Neapolu, oglądamy Pompeje i Wezuwiusz. Wieczorem wracamy do Rzymu.
 10. Lecimy do domu lub zostajemy, aby przywrócić siłę. Przeczytaj wskazówki, jak spędzić ostatni dzień w Rzymie.

Osobiste doświadczenie

Przed przeprowadzką, jako turysta, przybyłem do Włoch około dziesięć razy i tylko do Rzymu i Neapolu. Pierwsza wizyta w Rzymie trwała 4 dni. Od razu zakochałem się w Wiecznym Mieście, ponieważ miałem dziewczynę, która pokazała miasto pod odpowiednim kątem.

Chodziliśmy w nocy i o świcie do najpopularniejszych miejsc, w nocy oglądaliśmy Rzym, piliśmy w restauracjach dla mieszkańców - to właśnie dzielimy w Rzymie podczas naszych oryginalnych wycieczek o świcie. Aby uzyskać inspirację, obejrzyj klip wideo mojego przyjaciela Olivera:

Od razu chciałem wrócić i zaledwie kilka miesięcy później poleciałem z powrotem, już na tydzień. Prawdziwe badania Włoch rozpoczęły się dopiero w 2013 r. Po ostatecznym przeprowadzce do kraju słońca i wina oraz założeniu strony italy4.me.

Na przykład po raz pierwszy dostałem się do Koloseum dopiero w 2016 roku, chociaż do tego czasu widziałem już świt setki razy na zewnątrz. Tak, nie spieszyłem się sprawdzić.

Zen przychodzi, gdy nie musisz biegać do Fontanny di Trevi, Koloseum i innych najpopularniejszych atrakcji, kiedy możesz bezpiecznie spacerować po mieście i przypadkowo chodzić na podwórza i niezliczone kościoły, po prostu ciesz się atmosferą, a Rzym zacznie się powoli otwierać.

Po zwiedzeniu głównych miast turystycznych Włoch zacznij zwiedzać inne miasta - Weronę, Bolonię, Genuę, a także jeździć po Umbrii, Sycylii, Lombardii i innych regionach, zapoznać się z lokalną kuchnią. Włochy nie mają końca!
 • Radzę przeczytać o: moje ulubione miejsca we Włoszech, do których chcę wrócić.

Alternatywny plan

Nawiasem mówiąc, alternatywny plan - przyjedź po raz pierwszy tylko do Rzymu, żyj przez 4-7 dni, przeczytaj ten artykuł i osiedl się w odpowiednim miejscu i nie martw się o nic innego. Nie chodź na wycieczki, nie czytaj o zabytkach, chodź zwiedzać i po prostu poczuj miasto. Idź do restauracji, chodź rano i wieczorem i zrelaksuj się w ciągu dnia. Wróć za kilka miesięcy i przyjedź do nas na wycieczki.

Jeśli byłeś już we Włoszech, podziel się komentarzami i wrażeniami z pierwszej podróży w komentarzach do artykułu.

Obejrzyj wideo: O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ JADĄC DO WŁOCH!!! (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Wakacje we Włoszech, Następny Artykuł

Bazylika Santa Maria in Aracheli
Włochy

Bazylika Santa Maria in Aracheli

Santa Maria in Aracheli to piękna bazylika na Kapitolu. Prowadzą do niego wielkie schody, stworzone jako znak wyzwolenia Rzymu z zarazy. Kościół został zbudowany w VI wieku na miejscu świątyni Junona, tej samej, w której żyły gęsi, które uratowały Rzym przed Galami. I to nie wszystko! Michał Anioł i Donatello, kolumny ze starych (przedchrześcijańskich) świątyń Rzymu i ...
Czytaj Więcej
Wróć do Salerno: część II
Włochy

Wróć do Salerno: część II

Tak więc, drodzy czytelnicy, kiedy ostatni raz spacerowaliśmy po historycznym centrum nadmorskiego Salerno, cieszyliśmy się pięknem promenady, Villa Comunale i teatru Verdi. Cóż, teraz możesz zafundować sobie coś smacznego. Ale hej, miej trochę cierpliwości i nie idź do pierwszego baru lub osterii, na którą się natkniesz.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi
Włochy

Galeria Uffizi

Galeria prezentuje nieocenione dzieła Leonarda „Adoracja Trzech Króli” i „Zwiastowanie”; Jedynym znaczącym obrazem Michała Anioła jest tondo przedstawiające Świętą Rodzinę. Muzeum Uffizi ma najbardziej pouczającą na świecie kolekcję obrazów Botticellego. Na tle Galerii Uffizi (Galleria degli Uffizi), Galeria Uffizi (Galleria degli Uffizi) jest najsłynniejszym florenckim muzeum sztuki.
Czytaj Więcej
Bazylika San Giovanni in Laterano
Włochy

Bazylika San Giovanni in Laterano

Bazylika Laterańska to Katedra Rzymska, „Basilica maior” z krzesłem biskupa i tronem papieża. Oto jedna ze starożytnych relikwii chrześcijańskich - Skała Świętego Mikołaja (Święte Schody), wzdłuż której Chrystus wstąpił na sąd Piłata. Bazylika św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano (Bazylika San Giovanni in Laterano), fot. R4all Katedra św. Jana Chrzciciela na wzgórzu Laterano lub Bazylika Laterańska (Bazylika San Giovanni in Laterano - Bazylika San Giovanni in Laterano) spotyka kolosalną orientalną fasadę w 1735 r., Alessandro Galilea.
Czytaj Więcej