Florencja

Zabytki Florencji

Florencja jest niezrównana pod względem pięknych widoków i zabytków. Większość cudów miasta będzie wymagało jednego dnia, a nawet jednego, aby w pełni go przestudiować. Miasto, założone w I wieku pne. e., po prostu nasycone wspaniałymi katedrami, eleganckimi willami i pałacami, zielonymi ogrodami i innymi niesamowitymi miejscami.

Jak stworzyć plan podróży, aby jak najlepiej wykorzystać swoje życie, nasz przewodnik po atrakcjach z nazwiskami i szczegółowym opisem pokaże Ci.

Jeśli to Twój pierwszy raz we Florencji:

  • 3-dniowy plan wakacji we Florencji
  • Jak dostać się do Florencji z Rzymu
  • Zalecamy, aby wziąć przynajmniej jedną indywidualną wycieczkę, aby poznać swoje położenie w mieście i spędzić wakacje tak efektywnie, jak to możliwe.

Plac Katedralny

Plac Katedralny (Piazza del Duomo) - plac w historycznym centrum miasta, na którym uroczyście wznosi się budynek katedry we Florencji, otoczony dzwonnicą i baptysterium. Przez długi czas to miejsce wywoływało wśród turystów okrzyki podziwu i najczystsze impulsy emocjonalne. Dlatego warto zaplanować trasę swojego spaceru po Florencji.

Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra Santa Maria del Fiore (La Cattedrale di Santa Maria del Fiore) jest wymieniona pod numerem jeden w sekcji „Najważniejsze atrakcje Florencji” każdego przewodnika po mieście. Imponująca świątynia znajduje się w centrum starego miasta na placu Prefabrykowanym. Z daleka budynek wyróżnia się wysoką, około 90 m, kopułą z terakoty. Przy tworzeniu tego arcydzieła zaangażował się Filippo Brunelleschi (Filippo Brunelleschi).

Duomo zbudowane jest zgodnie z kanonikami gotyku. Szczególne wrażenie robi rzeźbiona okładzina świątyni wykonana z jasnego marmuru. Budowa katedry trwała od 1296 do 1436 roku. W tym czasie uznani mistrzowie architektoniczni odpowiadali za wygląd architektoniczny budynku: Arnolfo di Cambio (Arnolfo di Cambio) i Giotto (Giotto di Bondone).

Ogromna katedra mieści 30 tysięcy parafian. Dekoracja wnętrz uderza swoim wdziękiem i pięknem, które niesie gości podczas renesansu. Wysoka sklepiona nawa katedry prowadzi do malowanej kopuły, która przedstawia obraz Sądu Ostatecznego autorstwa Giorgio Vasariego. Witraże, rzeźby, obrazy i krypty, w których słynni Włosi cofnęli powagę wnętrza.

Dzwonnica Giotta

Campanile Giotto (Campanile di Giotto), który jest również Campanile, uzupełnia niezaprzeczalne piękno Duomo. Smukła sylwetka dzwonnicy tworzy duet do kopuły katedry Santa Maria del Fiore. Wysokość wieży od fundamentu do szczytu iglicy wynosi 85 metrów. Cała ta przestrzeń jest wyłożona kolorowymi marmurowymi płytami. Wysokie okna rozciągnięte do góry i wystrój zewnętrzny są ucieleśnieniem stylu gotyckiego z nutką włoskiego proto-renesansu z XIV wieku.

Autorem kampanii jest niezapomniane Giotto, ale większość prac budowlanych i wykończeniowych nadzorowała Andrea Pisano. Dzwonnica zachwyca różnorodną dekoracją - fachowo wykonanymi płaskorzeźbami, rzeźbionymi medalionami Giotto, rzeźbami Donatello. Wspomnienie hotelu to zapierający dech w piersiach widok na miasto, otwierający się z wysokości starej wieży.

Baptysterium San Giovanni

Baptysterium San Giovanni (Battistero di San Giovanni) to trzeci element kompleksu architektonicznego katedry we Florencji. Dom chrzcielny po raz pierwszy pojawił się w tym miejscu w V wieku n.e. Nowoczesny szeroki budynek z ośmiokątną kopułą został zbudowany w XII wieku. Przysadzista „beczka” miejsca chrztu stoi na czele katedry.

Zewnętrzna część baptysterium jest w harmonii z wystrojem pozostałych budynków na Placu Katedralnym. Goście miasta z entuzjazmem rozważają oryginalny projekt południowej, północnej i wschodniej bramy budynku. Biblijne grawerowane brązowe obrazy zdobią panele drzwi. Wewnątrz chrztu najbardziej imponująca malowana kopuła przedstawiająca Jezusa, świętych i Sąd Ostateczny.

Plac Świętego Marka

Mały plac (Piazza di San Marco), z którego roztacza się widok na fasadę bazyliki San Marco (Basilica di San Marco) i klasztor Zakonu Silvestrins. Oba budynki pochodzą z XIII wieku, jednak w XV wieku zostały przebudowane przez architekta Michelozza di Bartolomeo dla Cosimo I.

Muzeum San Marco

Muzeum San Marco (Museo Nazionale di San Marco), znajdujące się w misji należącej wcześniej do kościoła, ma trudną historię. Przez długi czas w murach byłego klasztoru San Marco znajdowała się biblioteka, która kilkakrotnie przechodziła z rąk kościoła do Medyceuszy i odwrotnie. Wreszcie budynek przeszedł na własność państwa w 1866 r. W ciągu zaledwie kilku lat biblioteka kościelna zamieniła się w muzeum narodowe.

Ogromną wartość dla zwiedzających stanowią malowidła ścienne malowane na ścianach i łukach w XIV-XV wieku. Obrazy Fra Beato Angelico, Ghirlandaio, Fra Bartollommeo są pełne wiary i pobożności. Większość obrazów została również namalowana przez nowicjuszy z klasztoru San Marco i artystów bliskich religii.

Palazzo Medici Riccardi

Pałac Medici Riccardi (Palazzo Medici Riccardi) z XV wieku jest rodzajem demonstracji siły i zamożności klanu Medici. Położona w centrum Florencji rezydencja została zaprojektowana przez ulubionego architekta rodziny - Michelozzo. Trzypiętrowy budynek z lekkiego zardzewiałego kamienia ma ładny mały dziedziniec ozdobiony średniowieczną rzeźbą i drzewami cytrynowymi.

Wnętrze pałacu głośno deklaruje wyższość Medyceuszy nad innymi wpływowymi domami XV wieku. Wspaniałe freski i obrazy sufitowe mimowolnie zapierają dech w piersiach swoimi umiejętnościami i skalą. Kaplica Trzech Króli, poświęcona w całości malarstwom biblijnym, jest wyodrębniona osobno.

Palazzo Strozzi

Palazzo Strozzi - dwór florenckiego szlachcica Filippo Strozzi - monumentalny i drogi budynek, wykonany według kanonów wczesnego renesansu. Zewnętrznie budynek jest zwięzłym trzypiętrowym pałacem. Główne piękno leży na dziedzińcu, a także we wnętrzach palazzo. Od początku XX wieku w pałacu odbywają się różne wydarzenia kulturalne i wystawy. Centrum sztuki nowoczesnej, znajdujące się na drugim piętrze budynku, regularnie zaprasza zagraniczne wystawy w Palazzo Strozzi.

Plac Signoria

Plac Signoria (Piazza della Signoria), który służył jako symbol władzy w okresie florenckim, robi imponujące wrażenie ze względu na surowy zamek. Ozdobiony renesansowymi posągami: słynny „Dawid” Michała Anioła i Judith Donatello, zasługuje na uwagę.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio - stary pałac został zbudowany w XIII wieku przez Arnolfo di Cambio. Od czasu budowy budynek był wykorzystywany na potrzeby rządu. Wygląd pałacu jest ucieleśnieniem nie do zdobycia i siły. Dwór wieńczy zębata korona, nad dachem wznosi się wieża zegarowa. W różnych okresach przeorowie, Signora, siedzieli w pałacu, żył książę Toskanii Cosimo I (Cosimo I de Medici).

Palazzo Vecchio jest interesujący w przeciwieństwie do zewnętrznego i wewnętrznego designu. Elegancki dziedziniec wykonany przez Michelozzo (Michelozzo di Bartolomeo) jest pełen widoków na europejskie miasta XV wieku. Ściany pałacu imponują imponującą Salą Pięciuset (Salone dei Cinquecento), poświęconą wojskowym sukcesom Cosimo Medici. W innych pokojach warto zwrócić uwagę na: kasetonowy sufit i freski Ghirlandaio (Domenico Ghirlandaio) w Lily Hall, obrazy, rzeźby, imponujące rozmiary globu, zbiór starych map.

Galeria Uffizi

Galerie Uffizi (Galleria degli Uffizi) znajdują się 10 minut spacerem od placu Signoria. Łatwo jest samodzielnie wybrać trasę do galerii sztuki, musisz przejść w kierunku rzeki Arno. Średniowieczny pałac jest pełen cennych obrazów artystów włoskich, europejskich i flamandzkich. Założycielami galerii sztuki byli Medici, dzięki swoim powiązaniom i dobrobytowi otrzymali prawdziwe arcydzieła.

  • Musisz odwiedzić: wycieczka po Uffizi

Uffizi ma zaszczyt zaprezentować odwiedzających: Botticelli (Sandro Botticelli), Leonardo da Vinci, Paolo Uccello, Raffaello Santi, Tiziano Vecellio i wiele innych.

Most Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio lub Stary Most to najbardziej ceniony prom przez Arno we Florencji. Jest to jednocześnie jego główna dekoracja. Most został zbudowany w XIV wieku i przetrwał do dziś w niemal niezmienionej formie. Nawiasem mówiąc, rzeka i Stary Most, który się na niej rozpościera, to kolejny przystanek szlaku pieszego wzdłuż Florencji po Galerii Uffizi.

Most jest oryginalny z kilku powodów: po pierwsze, po obu stronach mostu, domy znajdują się tuż nad wodą. Po drugie, nad łukiem dla pieszych w XVI wieku zbudowano korytarz Corridoio Vasariano, który utorował bezpieczną ścieżkę od Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti.

Palazzo Pitti

Palazzo Pitti jest największym z pałaców, które znała tylko Florencja. Został zbudowany w XV wieku przez potężny klan Medyceuszy. Rezydencja włoskich książąt we współczesnych czasach stała się domem dla kilku muzeów: galerii sztuki, wystawy sztuki współczesnej, a także srebra, porcelany, powozów, historii mody i kostiumów.

Surowa, wyłożona rustykalnym palazzo, wnętrze lśni barokowymi wnętrzami, malowane ściany, kolorowe freski, zaskakująco cienkie sztukaterie, jedwabne tapety i bezcenne eksponaty renesansu.

Ogrody Boboli

Ogrody Boboli (Giardino di Boboli) to szmaragdowa perła, która jest ukryta przed oczami przechodniów przez monolit pałacu Pitti. I niech główne zabytki Florencji zawarte w kamieniu, nie zapomnij o pięknie włoskiej przyrody. Ogromny park, który obejmował wzgórze Boboli, został założony w XVI wieku i służył jako miejsce spacerów księcia toskańskiego Medyceuszy, jego rodziny i gości.

Terytorium parku powiększało się z każdym stuleciem, a teraz zielony zakątek Florencji zajmuje powierzchnię 4,5 hektara. Ogrody Boboli są uderzające układem i różnorodną zawartością. Liczne ulice i ścieżki przecinają gęstą roślinność. Posągi, fontanny, groty, kolumny, a nawet imitacja starożytnego amfiteatru umiejętnie przeplatają się z pachnącymi nasadzeniami. Podróż w tej części miasta jest pełna niezapomnianej przyjemności i relaksu.

Kościół San Lorenzo

Kościół San Lorenzo (Basilica di San Lorenzo) to kolejna florencka atrakcja, która zasługuje na prefiks „najbardziej”. Tym razem skupimy się na najbardziej czcigodnej bazylice w mieście. Wczesny kościół chrześcijański z IV wieku naszej ery, odnowiony w stylu romańskim w XI wieku. W średniowieczu został znacznie przebudowany przez Brunelleschi. W XV wieku rodzina Medici objęła patronatem świątynię.

Bazylika ma imponującą dekorację wnętrz, w tym biało-złoty sufit kasetonowy, malowaną kopułę i dzieło najlepszych architektów renesansu. Świątynia ta jest jednak najbardziej znana jako miejsce spoczynku książąt z klanu Medyceuszy. Ostatni z nich znajduje się w sarkofagu w nowej zakrystii (zakrystii) świątyni.

Kościół Santa Croce

Bazylika pod wezwaniem Świętego Krzyża (Basilica di Santa Croce) znajduje się w pobliżu zabytkowego centrum miasta. Budowa świątyni rozpoczęła się w ostatniej dekadzie XIII wieku. Istnieje legenda, że ​​pomysł stworzenia tego kościoła należał do samego św. Franciszka. Budynek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany za pieniądze bogatych Florentczyków. Dlatego w wyglądzie świątyni występuje mieszanka stylów: gotyku i proto-renesansu.

Biały marmur Santa Croce słynie z tego, że jego dekoracja składa się z dzieł wybitnych mistrzów: malowideł ściennych i rzeźb Giotto, dzieł Donatello i Canova (Antonio Canova). Stonowane światło dzienne wchodzi do budynku przez duże witraże, a także imponuje ołtarz kościoła. Santa Croce zajmuje szczególne miejsce dzięki rozległemu panteonowi grobowców wybitnych mieszkańców miasta i kraju. Około trzystu grobowców znajduje się pod łukami świątyni. Spośród nich najważniejsze grobowce: Niccolo Machiavelli, Dante Alighieri, Galileo Galilei.

The Mall Outlet

Centrum handlowe to ogromny dom towarowy, zamieniony w raj dla modnych zakupów. Włochy są wyznacznikiem trendów, a jednym z niekwestionowanych zabytków świata mody jest na przedmieściach Florencji. Klienci z wyprzedażami mają dostęp do sprzedaży i niesamowitych rabatów na drogie markowe towary: ubrania, torby, perfumy, kosmetyki, buty, akcesoria i wiele innych.

Obejrzyj wideo: Niezwykly Swiat - Włochy - Florencja (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Florencja, Następny Artykuł

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna w Rzymie
Rzym

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna w Rzymie

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna (Basilica di Massenzio) jest budowlą, jedną z ozdób Forum Romanum (Forum Romanum), przewyższającą w swojej skali wszystko, co zostało zbudowane w różnych stuleciach. Historia W 308 r. Budowę bazyliki rozpoczęto na rozkaz cesarza Maksymenta. Bazylika miała cel cywilny, planowano w niej umieścić prefekturę miasta, jednocząc wszystkich przedstawicieli administracji rzymskiej.
Czytaj Więcej
Plac Republiki w Rzymie
Rzym

Plac Republiki w Rzymie

Plac Republiki (Piazza della Repubblica) w Rzymie jest znaną atrakcją turystyczną o ciekawej historii. Jednocześnie jego nowoczesne rozwiązanie kompozycyjne jest uważane za standard form architektonicznych nowego czasu. Przez wiele lat ta część miasta pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku zarówno rdzennej ludności, jak i gości włoskiej stolicy.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese w Rzymie
Rzym

Galeria Borghese w Rzymie

Galeria rzymska Borghese (Galleria Borghese) jest godnym miejscem dla wybitnych wartości kulturowych Włoch. Jest to część bogatego dziedzictwa pozostawionego przez włoskiego szlachcica Scipio Borghese (Scipione Borghese). Ogromny park w stylu rzymskim i wspaniała willa Kardynała Hedonisty przez wiele lat była pełna dzieł sztuki.
Czytaj Więcej
Forum cesarza Trajana w Rzymie
Rzym

Forum cesarza Trajana w Rzymie

Forum Trajana (Foro di Traiano) to wspaniały budynek i zabytek historyczny położony w centralnej części Rzymu, w pobliżu Piazza Venezia. Budowa tego pomnika architektonicznego rozpoczęła się w 106 r., Krótko po zwycięstwie cesarza Trajana nad Dacią (forum zostało zbudowane na cześć tego wydarzenia), zakończona 1 stycznia 112 r.
Czytaj Więcej