Rzym

Willa Quintilev w Rzymie

W tę niedzielę odwiedziliśmy niezwykłe miejsce o nazwie Villa dei Quintili, za które dziękujemy społeczności Friends in Rome, która zorganizowała wycieczkę. Willa znajduje się na obrzeżach miasta i nie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Rzymu, ale miłośnikom historii na pewno się spodoba.

Wygląda na to, że nie tak niezwykłe miejsce jest pełne wielu tajemnic, ponieważ historia tego miejsca rozpoczęła się w drugim wieku naszej ery. Za panowania cesarza Commodusa dwaj konsulowie, bracia Kondin i Valery Maxim z Quintilia, zbudowali, jak by się to teraz nazywało, kompleks rozrywkowy. Obejmowała willa z łaźniami, hipodromem, parkiem i teatrem, wszystko na wzgórzu, skąd można podziwiać starożytny Rzym.

Chodzić

Willa została zbudowana w pobliżu Appian Way - najważniejszej starożytnej drogi w Rzymie. Betonowa w 312 pne e. stała się najważniejszą wiadomością z Rzymu do Grecji, Egiptu i Azji Mniejszej. W tym czasie prawo zabraniało pochówku w mieście, dlatego niezliczone grobowce i katakumby rozciągają się wzdłuż Drogi Appian. Ponadto, z dala od zgiełku miasta, bracia Quintillian zbudowali własną willę, która została uznana za jedną z najbardziej komfortowych i luksusowych.

Jednak bracia nie cieszyli się tym długo, ponieważ wkrótce zostali straceni za próbę zaatakowania cesarza. Ogólnie rzecz biorąc, Commodus bardzo bał się o swoje życie i był wielokrotnie narażony na niebezpieczeństwo, ale tym razem miał motyw, aby pozbyć się swoich braci, ponieważ po ich egzekucji willa przeszła w posiadanie cesarskie. Jak na ironię, cesarz został zabity przez swoją kochankę w tej właśnie willi.

Dzień okazał się ciepły i słoneczny, a to pod koniec listopada!

Czekaliśmy na dwugodzinny spacer po ruinach eleganckiej niegdyś willi. Wspięliśmy się na wzgórze i podeszliśmy do głównej bramy. Raz w drugim wieku były dziełem sztuki. Z marmuru dumnie przywitali gości willi na dźwięk płynącej ze ścian wody.

Początkowo cała woda przechodziła proces oczyszczania w takich zbiornikach, aby później mogły dostać się do kąpieli i basenów przez system akweduktów. Wyobraź sobie, jak inżynieria już wtedy działała!

Za zbiornikami w południowej części willi znajdował się hipodrom, który wciąż jest ukryty przed oczami odwiedzających. Jego wykopaliska wkrótce się rozpoczną. Archeolodzy sugerują, że będzie to coś podobnego do Wielkiego Cyrku (Circo Massimo), zlokalizowanego w samym centrum Rzymu.

Oferuje oszałamiająco piękne widoki na góry.

Cała zawartość toalet willi gromadziła się w tej małej rzece.

Tak więc zaczynamy naszą znajomość wewnętrznego układu willi, którego główną część zajmowała terma, czyli SPA, jak się teraz nazywa. W pomieszczeniu o nazwie Calidario zawsze utrzymywano wystarczająco wysoką temperaturę dzięki specjalnemu systemowi ogrzewania. Wzdłuż ścian były puste rury, które przenosiły gorącą parę.

Wszystkie znaczące miejsca w willi mają kody QR. Szczęśliwi właściciele iPhone'ów mogą uczyć się informacji za darmo.

Byłem mile zaskoczony opisem w języku rosyjskim. Wydaje się, że nie jest to najpopularniejsza atrakcja wśród turystów odwiedzających Rzym, a włoskie Ministerstwo Kultury zaopiekowało się nami, tłumacząc na język rosyjski i jeszcze dwadzieścia języków.

W centrum kompleksu kąpielowego znajdował się duży basen. Wodę w niej ciepłą dostarczano za pomocą trzech rurociągów. Ściany i podłoga wyłożone były białym marmurem, a przez duże okna można było podziwiać przyrodę otaczającą willę.

Cały kompleks został podzielony na części wspólne i prywatne pokoje, które były połączone z łaźniami małymi korytarzami ozdobionymi mozaikami, które są bardzo dobrze zachowane do dziś.

Nawiasem mówiąc, toalety nie były wśród miejsc publicznych i były przeznaczone tylko dla ważnych gości.

Obok łaźni znajdowała się arena, na której cesarz Commodus organizował bitwy gladiatorów. Oczywiście nie były one tak spektakularne jak w Koloseum, ponieważ gladiatorzy walczyli z słabymi, prawie nieuzbrojonymi niewolnikami lub z niebezpiecznymi zwierzętami.

Oczywiście teraz wszystko wygląda jak niewygodne ruiny, ale wyobraź sobie to wszystko w sposób uczciwy i bezpieczny, z białego i kolorowego marmuru z witrażami i sztukateriami, z mozaikami i kafelkami na podłodze.

Wykopaliska i renowacja trwają do dziś.

W ciągu ostatnich pięciu minut przed końcem udało nam się przejść przez małe muzeum, w którym prezentowane są fragmenty posągów i pomników. Największa i najcenniejsza część wszystkiego, co znaleziono w willi, została teraz przeniesiona do Muzeum Watykańskiego, ale tutaj jest coś interesującego.

Na przykład ten znak jest starożytnym chrześcijańskim symbolem. Dokładnie to samo widziałem w starożytnym greckim mieście Efez. Podczas prześladowań wiary służył jako tajny znak, który sygnalizował innym chrześcijanom, że wierzący mieszkają w domu. Odkrycie tego znaku doprowadziło archeologów do jeszcze jednej teorii wyjaśniającej, dlaczego stracono braci Quintillian.

I to jest próbka rur z końca drugiego wieku, za pomocą której stworzono system zaopatrzenia w wodę. Nazwiska braci kwintilianów zapisano na wcześniejszych próbach takich fajek, co dało archeologom powody, by sądzić, że willa należała pierwotnie do nich.

Na tym nasza trasa dobiegła końca. Dziękujemy znajomym w Rzymie za edukacyjny spacer!

Wszystkie zdjęcia z tego spaceru zostały zrobione przez mojego męża i fotografa w niepełnym wymiarze godzin w Rzymie Artura Jakuciewicza.

Informacje praktyczne: adres, sposób uzyskania, bilety, ceny

  • Adres: villa dei Quintili, Via Appia Nuova, 1092 (Rzym)
  • Podróż z centrum Rzymu do Villa de Quintili zajmie Ci około godziny.
  • Metrem do stacji Colli Albani, oddział A, autobusem nr 664 w kierunku COSOLETO i wysiąść na przystanku APPIA / SQUILLACE. W Rzymie autobusy zatrzymują się tylko na żądanie. Ponieważ nawet miejscowi czasami nie potrafią się orientować, działa tutaj przysłowie „język przyniesie do Kijowa”. Nie wahaj się więc zapytać, ale raczej podczas lądowania powiedz kierowcy, gdzie powinieneś się zatrzymać
  • Cena biletu: 6 euro dla dorosłych, 3 euro dla studentów. Bilet umożliwia zwiedzenie Terme di Caracalla Terme i grobowca Cecilia Metella (Mausoleo di Cecilia Metella) w ciągu tygodnia.
  • Dodatkowe informacje: archeoroma.beniculturali.it/siti-archeologici/villa-dei-quintili

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Rzym, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej