Społeczeństwo

Papież Franciszek: „W moim wieku nie mam nic do stracenia”

Papież Franciszek odmawia podróży w „puszce sardynek” - kuloodpornym Papamobile. Pomimo troski o swoje bezpieczeństwo Papież twierdzi, że w jego wieku nie ma nic do stracenia.

Papież Franciszek w swoim repertuarze: pewnego dnia odrzucił wszelkie obawy dotyczące własnego bezpieczeństwa, mówiąc, że nie chce już podróżować do „puszki sardynek” - Papamobile. Chce być bliżej zwykłych ludzi i „w tym wieku nie ma już prawie nic do stracenia”.

77-letni papież sprawił ból watykańskiej służbie bezpieczeństwa, odmawiając użycia kuloodpornego, zamkniętego szkła Papamobile. Już podczas jego ostatniej podróży do Ziemi Świętej, która obejmowała przemówienia publiczne w Jordanii, Jerozolimie i Betlejem, zdarzały się sytuacje budzące obawy o bezpieczeństwo papieża. Podobne problemy pojawiły się w lipcu ubiegłego roku, kiedy Papa pojechał na tydzień do Rio de Janeiro, gdzie odwiedził obszar slumsów Favel i jechał otwartym białym jeepem wzdłuż plaży Copacabana.

Wybrany w marcu papież Franciszek skomentował swoją decyzję: „Tak, coś może się naprawdę wydarzyć, ale spójrzmy prawdzie w oczy, w moim wieku nie mam prawie nic do stracenia”.

„Wiem, co może się zdarzyć, ale wszystko jest w rękach Boga” - dodał w wywiadzie dla dziennika Barcelona Vanguardia. „Pamiętam, że w Brazylii zaproponowano mi zamknięty Papamobile, ale nie mogę powitać ludzi i powiedzieć im, że ich kocham, siedząc w puszce, nawet jeśli jest wykonana ze szkła. Dla mnie to prawdziwa ściana”.

Papież argentyński wybiera otwarte samochody w przeciwieństwie do swojego poprzednika Benedykta XVI, który jeździł na kuloodpornym Papamobile - środek wprowadzony po próbie zabójstwa Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra w 1981 roku. Mówi, że historyczna decyzja o rezygnacji papieża Benedykta w lutym ubiegłego roku stworzyła precedens, który pozwoliłby przyszłym papieżom zrezygnować zamiast umrzeć na stanowisku, jak to miało miejsce we wszystkich poprzednich wiekach.

87-letni Benedykt został pierwszym papieżem, który dobrowolnie zrezygnował ze średniowiecza. Teraz mieszka w dawnym klasztorze poza murami Watykanu. „Benedykt zrobił ważną rzecz” - powiedział papież Franciszek. - „Otworzył drzwi, stworzył instytut prawdopodobnych ojców na emeryturze. Ponieważ teraz żyjemy dłużej, pewnego dnia zbliżamy się do wieku, w którym nie możemy już właściwie wykonywać naszych obowiązków. Mam zamiar zrobić to samo, co on: proszę Boga, aby wskazał do mnie, gdy nadejdzie chwila, i powiedz mi, co mam dalej zrobić. Jestem pewien, że mi pomoże ”.

Obejrzyj wideo: Tymczasem w Warszawie po wyjściu z filmu "Kler" (Marzec 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Społeczeństwo, Następny Artykuł

Gang Langer
Niemcy

Gang Langer

Langer Gang to długa, trzypiętrowa galeria o renesansowym sklepieniu z 22 toskańskimi kolumnami. Pomiędzy kolumnami znajdują się herby ziem należących do posiadłości Wettinsky'ego. Langer Gang - galeria renesansowa, fot. Klaus Bostelmann „Long Stroke” (Langer Gang, niemiecki: Langer Gang) - kolejny charakterystyczny zabytek Drezna, który wraz ze stajnią (Stalhof, niemiecki
Czytaj Więcej
Innenstadt
Niemcy

Innenstadt

Po obejrzeniu zabytków i wypiciu dużej ilości piwa na Starym Mieście, nadszedł czas, aby dostać się na ulice handlowe w Kolonii, które znajdują się zaledwie kilka minut spacerem od Renu. Najlepsze sklepy znajdują się przy Hohe Strasse, Schildergasse i stacji metra Neumarkt.
Czytaj Więcej
Mur Berliński
Niemcy

Mur Berliński

Mur berliński jest znany na całym świecie. Przez 28 lat dzieliła miasto i rodziny. Teraz jest to zwykła ściana wzdłuż drogi, małe betonowe sekcje i metalowe szpilki wystające z ziemi. Prosty, bez patosu i bardzo niemiecki. Jeśli wiesz, dla czego mur został zbudowany i jaką rolę odegrał w historii Niemiec, powinieneś go zobaczyć.
Czytaj Więcej
Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia
Niemcy

Agencja ratingowa Mercer. Miasta niemieckie są liderami pod względem poziomu życia

W 2011 roku Monachium, Dusseldorf i Frankfurt zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata. Agencja Mercer corocznie sporządza globalną ocenę jakości życia, a wiodące niemieckie miasta straciły tylko Wiedeń, Zurych i Auckland. W 2011 r. Monachium (4 miejsce), Düsseldorf (5 miejsce) i Frankfurt (7 miejsce) zostały nazwane miastami o bardzo wysokim standardzie życia wśród metropolii świata.
Czytaj Więcej