Włochy

Vittoriano - pomnik „Ojca Ojczyzny”, króla Wiktora Emanuela II

Vittoriano to monumentalna budowla. Na jego dachu znajduje się doskonały, ale płatny taras widokowy, który podnosi windę za budynkiem. Wejście do Vittoriano jest bezpłatne. W lewym górnym rogu znajduje się bezpłatna platforma widokowa z widokiem na Koloseum.

Vittoriano - pomnik „Ojca Ojczyzny”, króla Wiktora Emanuela II

Pomnik Vittoriano (Vittoriano) stoi w Rzymie na zboczu Kapitolu, zdobiąc smukłą kolumnadę placu Weneckiego. Ten wspaniały kompleks uwiecznił chwałę Wiktora Emanuela II - bohatera narodowego, pierwszego króla zjednoczonego niepodległego królestwa Włoch.

Ojciec Ojczyzny, „Ojciec Della Patria” - wybity na królewskim nagrobku w Panteonie. Włosi cenią pamięć o wielkim królu, jednak pomnik Vittoriano jest niejednoznaczny. Ze względu na zbyt artystyczny i pompatyczny wygląd Rzymianie nazywają to „fałszywą szczęką”, „otwartym fortepianem”, „tortem weselnym”.

Konstrukcja

Wspaniały kompleks, który uwieczniał chwałę Wiktora Emanuela II

Pomnik został zbudowany w latach 1885–1911, autorem projektu był Giuseppe Sacconi. Architekt wziął za przykład największe starożytne budowle: świątynię fortuny z Prenesty i hellenistyczny ołtarz Pergamon. Vittoriano stał się największym zabytkowym obiektem swoich czasów. W budowie rozebrano wiele starych budynków na Piazza Venezia - cały blok. Jasny „pałac” wykonany z marmuru botanicznego zajmował prawie cały obszar swoją masą.

W 1911 r. Miało miejsce wielkie otwarcie. Po tym wydarzeniu prace były kontynuowane - do 1935 r.

Pomnik konny Victora Emanuela II

Pomnik Wiktora Emanuela II

Przed fasadą kompleksu znajduje się pomnik konny Ojca Ojczyzny - Victora Emmanuela II. Aby stworzyć ten posąg, usunięto armaty z zamku Świętego Anioła i odlano z nich rzeźbę. Autorem pomnika był Angelo Zanelli.

Na środku półki znajduje się rzeźba bogini Roma, po bokach płaskorzeźby - alegoryczne obrazy. Po lewej: praca, rolnictwo, żniwa, hodowla bydła, nawadnianie i zbiory, następnie skrzydlaty geniusz pracy, a następnie przemysł, wspinają się na pług triumfalny. Po prawej: Miłość do ojczyzny, 3 kobiety niosące wieńce Rzymu za sobą noszą standardy legionów; triumfalny rydwan Miłości dla ojczyzny i Bohatera; święty ogień Ojczyzny.

Wystający przód

Wokół pomnika znajduje się 6 rzeźb reprezentujących wartości Włochów: Myśl, Działanie, Zgoda, Siła, Ofiara, Prawo.

Portyk

Widok na pomnik Vittoriano od Placu Weneckiego

Podstawą kompozycji Vittoriano jest neoklasyczny portyk z kolumnami porządku korynckiego. Po obu stronach przylegają do niego prostokątne prążki, na górnych platformach, na których zainstalowane są dwa kwadry. Autorem lewej kwadrygi jest Carlo Fontana; Bartolini wyrzeźbił swój prawy rydwan. Posągi nad kolumnami fryzu symbolizują 16 włoskich regionów.

Taras widokowy - taras Quadrig

Widok na miasto

Taras widokowy na poddaszu między pronaos nazywa się „Tarasem Quadrigue”. Z tego tarasu można zobaczyć cały Piazza Venice, Via del Corso, Forum Romanum, Kapitol i Koloseum (wszystkie rzymskie zabytki, które można stąd zobaczyć, są wskazane na specjalnie zainstalowanych stojakach).

Ołtarz Ojczyzny

Ołtarz Ojczyzny

Ołtarz Ojczyzny uważany jest za serce Vittoriano - pomnika znajdującego się w przedniej części pomnika, pod posągiem bogini Roma. Wewnątrz ołtarza znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza I Wojny Światowej. „Ołtarz Ojczyzny” często nazywany jest całym kompleksem Vittoriano, chociaż jego oficjalnie uznana nazwa to Narodowy Pomnik Vittorio Emmanuela II.

W centralnej części Vittoriano działają dwa muzea: Centralne Muzeum Risorgimento, poświęcone zjednoczeniu Włoch, oraz Świątynia Flagi (Sacrario delle bandiere) - ekspozycja sztandarów marynarki wojennej.

O innych zabytkach Rzymu dowiesz się z mojego przewodnika tutaj.

„Fałszywa szczęka”, „otwarty fortepian”, „tort weselny” - tak zwani Rzymianie Vittoriano

Jak się tam dostać

Metrem linii B do stacji Colosseo;
Tramwaj nr 8 do przystanku Piazza Venezia;
autobusem 46, 51, 60, 63, 80, 83, 85, 118, 160, 170, 628, N, nr 3, nr 4, nr 6, nr 8, nr 9, nr 12, nr 18, nr 20, nr 25, 190F, 780 do przystanku Piazza Venezia.

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Stephanie Sandrelli
Sławni Włosi i Włosi

Stephanie Sandrelli

Stefania Sandrelli (Stefania Sandrelli) - aktorka filmowa z Włoch, modelka, reżyserka i scenarzystka. Ma ponad osiemdziesiąt prac w filmach różnych gatunków (komedie, melodramaty, dramaty, thrillery, kino intelektualne, filmy erotyczne). Biografia Przyszła aktorka urodziła się 5 czerwca 1946 r. We włoskiej gminie Viareggio w regionie Toskania w prowincji Lucca (Provincia di Lucca).
Czytaj Więcej
Umberto Tozzi
Sławni Włosi i Włosi

Umberto Tozzi

Umberto Antonio Tozzi to popularny włoski kompozytor, piosenkarz pop i aktor. Mając doskonałe umiejętności wokalne od wczesnego dzieciństwa, zasłynął kompozytorem w wieku 22 lat. Dziś, uznany za najbardziej poszukiwanego włoskiego artystę poza ojczyzną, od momentu wydania swoich albumów Tozzi sprzedał około 45 milionów.
Czytaj Więcej
Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych
Sławni Włosi i Włosi

Galileo Galilei - założyciel nauk ścisłych

Nazwisko wybitnego włoskiego naukowca Galileo Galilei (Galileo Galilei) jest dobrze znane nawet osobom, które są dalekie od fizyki, matematyki i astronomii. Jego podstawowe dzieła i wynalazki miały znaczący wpływ na rozwój myśli naukowej XVI - XVII wieku i kolejnych epok. Biografia Galileo Galilei był przekonanym racjonalistą, który wierzył, że wszystkie zjawiska i prawa natury mają swoje własne wyjaśnienia i podlegają ludzkiemu umysłowi.
Czytaj Więcej
Adriano Celentano
Sławni Włosi i Włosi

Adriano Celentano

Kreatywna kariera światowej sławy włoskiego Adriano Celentano jest bogata i różnorodna. U utalentowanego idola kobiet charyzmatyczny wygląd łączy się z wyrazistym charakterem. Niski, ochrypły głos piosenkarza uzupełnia zdolność aktora do nadania unikalnej charakterystyki każdej odgrywanej roli.
Czytaj Więcej