Neapol

Castel Nuovo w Neapolu

Zamek Castel Nuovo (Nowy Zamek, Castel Nuovo), zbudowany na przełomie średniowiecza i renesansu, jest jednym z najbardziej znanych zabytków Neapolu.

Po prostu nie można zwiedzić Neapolu i ominąć starożytnego zamku Karola z Anjou, który jest malowniczo rozłożony nad brzegiem Zatoki Neapolitańskiej. Czy są jakieś inne podobne budynki, które można porównać do surowego piękna Castel Nuovo, stworzonego przez architekta Maschio Angioino?

Nowa rezydencja króla

Do czasu przystąpienia Karola Anjou do tronu królewskiego głównym miastem państwa neapolitańskiego był Palermo, aw Neapolu była tylko niewielka rezydencja - Castel Capuano.

Po wstąpieniu na tron ​​Karl zlecił budowę nowej rezydencji dla rodziny monarchy. Tak więc w 1279 r. Położono pierwsze kamienie nowego zamku. Budowa Castel Nuovo trwała około trzech lat, a po jej ukończeniu nowo powstały monarcha przeniósł stolicę do Neapolu. Tak więc wraz z budową Castel Nuovo Neapol zasadniczo zmienił swoje znaczenie polityczne.

Tajemnice historyczne

Podczas swojego istnienia rezydencja królewska była świadkiem wielu wydarzeń politycznych, które wstrząsnęły Neapolem. Nowy zamek był świadkiem powstania papieża Bonifacego VIII (Bonifacego VIII). Zamek stał także przed dwoma oblężeniami króla Węgier, Lajosa Wielkiego. W 1805 r. Został schwytany przez rosyjską eskadrę.

W murach Castel Nuovo przeciwnicy króla Ferdynanda I przygotowywali podstępną fabułę baronów, kończąc na niechlubnej egzekucji wszystkich uczestników. Później Castel Nuovo został dwukrotnie schwytany przez zbuntowanych mieszkańców Neapolu. Siły natury również nie były w stanie zniszczyć murów. Trzęsienie ziemi w 1456 r., Które zniszczyło prawie cały Neapol, nie spowodowało nawet najmniejszego zniszczenia zamku.

Podczas wojny francusko-hiszpańskiej (1635–1659) zamek musiał spełniać funkcje twierdzy. Następnie Nowy Zamek stał się rezydencją Karola III - hiszpańskiego monarchy. Na początku ubiegłego XX wieku legendarny Nowy Zamek w Neapolu otrzymał status zabytku. W naszych czasach spotkania rad miejskich odbywały się w murach Castel Nuovo, z których ostatnie odbyło się w 2006 roku.

Jak się tam dostać

Położone na wybrzeżu Castel Nuovo przylega do Pałacu Królewskiego (Palazzo Reale di Napoli) i Piazza del Plebiscito, a także do przystani Porto di Molo Beverello, z której wszystkie statki wypływają na wyspy Ischia i Capri. Możesz dostać się do Nowego Zamku autobusem, tramwajem, metrem lub po prostu iść 25 minut od dworca kolejowego.

Najbliższe przystanki

  • Piazza Municipio-maschio Angioino: autobusy 140, R1, R2;
  • Acton-molo Beverello: autobusy 140, 151, 154;
  • Universita ”: linia metra L1;
  • Colombo-porto: Tramwaje 1 i 4.

Do samego Nowego Zamku można dotrzeć jedynie zwodzonym mostem nad głęboką fosą.

Oko zwiedzającego otwiera monumentalny średniowieczny budynek o kształcie trapezu. Główny skład Castel Nuovo składa się z pięciu cylindrycznych wież, z których każda ma swoją nazwę. Łukowa galeria, podobnie jak kamienne schody, są bezpośrednim dowodem jej przynależności do katalońskiego stylu gotyckiego.

Schody prowadzą do niesławnej Baron Hall, która niegdyś służyła jako sala tronowa i była miejscem uroczystości królewskich. Ozdobą małej kaplicy jest posąg Madonny Pilar, tak czczonej w tym kraju. Łuk Triumfalny, zdobiący Nowy Zamek i wzniesiony z okazji wejścia Alfonsa do Neapolu, cieszy się szczególną uwagą odwiedzających.

Komnaty rodziny królewskiej, znajdujące się w północnej części Nowego Zamku, są również jednymi z pierwszych odwiedzanych przez turystów. W części południowej osiadła szlachta, a skrzydło zachodnie było do dyspozycji komendanta. Godna uwagi jest Kaplica Palatynów (Cappella Palatina), a także freski w muzeum z XVI wieku, zbiory srebra i obrazy.

Tryb działania

Powinieneś poświęcić cały dzień na zwiedzanie, poza tym czas pracy w Nowym Zamku ma to. Nowy Zamek otwiera się o 9 rano i kończy o godzinie 19:00, ale bilet można dostać tylko do godziny 18:00. Jego koszt to 5 euro.

Atrakcje w pobliżu

Nie mniej interesujące do odwiedzenia i atrakcje w pobliżu stworzenia króla Karola. Przede wszystkim Castle del Ovo (Egg Castle, Castel dell'Ovo) i Pałac Królewski są nie mniej popularne wśród turystów przybywających do Neapolu, a także teatru Teatro di San Carlo. Wycieczkę można zakończyć wieczornym spacerem po placu Plebiscite.

Obejrzyj wideo: Neapol-modlin,hotel,plaże,molo,castel nuovo,pałac królewski (Październik 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Neapol, Następny Artykuł

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu
Regiony Włoch

5 najciekawszych wycieczek po Neapolu

Kilka lat temu - w wyniku podróży do Neapolu - BlogoItaliano napisał recenzję o lokalnym przewodniku, z którym los spotkał się w jasnym słońcu Kampanii. Potem Walentyna - tak nazywał się mój przewodnik - pokazała mi miasto, opowiadając o nim wiele niezwykłych historii. Trasa okazała się doskonała i nie żałowałem pozytywnych opinii na temat przewodnika.
Czytaj Więcej
5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo
Regiony Włoch

5 najpopularniejszych wycieczek po Sycylii z Palermo

Wycieczki na Sycylię to temat, który BlogoItaliano podejmuje od dawna. Program tras na wyspie jest niezwykle bogaty, a asortyment, który zostanie ci zaoferowany, będzie w dużej mierze zależał od tego, gdzie znajduje się hotel: na północnym lub południowym wybrzeżu. Poprosiłem Svetę, przewodniczkę z Palermo, aby powiedziała jej, które 5 wycieczek były najbardziej popularne wśród jej podróżników.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej