Niemcy

Erfurt

Stolicą kraju jest Turyngia. Od razu urzeka - swoim prawdziwie niemieckim smakiem, krętymi uliczkami, budynkami z muru pruskiego, starym mostem Kremerbrücke i żywą polifonią rynku, małymi sklepami i piekarniami, przytulnymi restauracjami.

Kościół św. Severina (Severikirche) i katedra (Mariendom), fot. Inestler

Osada o nazwie Erphesfurt została po raz pierwszy wspomniana w 742 roku. Zamek królewski w mieście został zbudowany na początku IX wieku. Od 1066 r. Erfurt jest otoczony murem miejskim. Okres rozkwitu Erfurtu jako centrum edukacyjnego, kulturalnego, handlowego i politycznego nastąpił w XIV - XV wieku. Martin Luther studiował na uniwersytecie w Erfurcie. W klasztorze augustianów objął kapłaństwo.

Erfurt, fot. Udo schuklenk

W XVII wieku miasto znalazło się pod panowaniem elektora Moguncji. W latach 1682–83. Erfurt przeżył epidemię dżumy, zabijając połowę ludności. W latach 1806–14 był rządzony przez Francuzów. Dwie wojny światowe pochłonęły życie kilku tysięcy obywateli. W latach powojennych Erfurt stał się centrum dzielnicy o tej samej nazwie, a po zjednoczeniu kraju w 1989 r. Ponownie został stolicą Turyngii.

Zabytki

Klasztor Augustynów w Erfurcie
Żydowski skarb. Zbiór unikalnych wartości w starej synagodze
Kremerbrücke - Shopkeepers Bridge
Stara synagoga w Erfurcie
Fishmarkt - centralny plac Erfurtu
Kościół Franciszkanów w Erfurcie
Kościół Kaznodziejów
Kościół Świętej Północy Rawenny
Kościół św. Egida
Cytadela Petersberg - stara placówka w centrum Erfurtu
Egapark w Erfurcie
Katedra Najświętszej Marii Panny w Erfurcie
Pierścień Jurija Gagarina. Ulica nazwana na cześć pierwszego astronauty w Erfurcie

Erfurt, fot. Ralf Krause

Symbole Erfurtu są uważane za kościół św. Severina (Severikirche) i katedrę (Mariendom). Świątynie stoją w pobliżu na wzgórzu katedralnym, ich spiczaste wieże rozciągają się wysoko do nieba. Możesz do nich wspiąć się po schodach Domstufen. Fontanna Minerwy jest zainstalowana w centrum Placu Katedralnego (Domplatz) - w średniowieczu służyła miastu jako źródło wody pitnej.

Bridge Shopkeepers (Krämerbrücke), fot. Reiseland Thüringen

Most Lavochnikov, Krämerbrücke (1325) jest najstarszym mostem mieszkalnym w Europie. Istnieją dwa rzędy wąskich domów z muru pruskiego i kościół św. Egidiusza (Ęgidienkirche) (na wieży Egidenkirche znajduje się taras widokowy).

W centrum miasta znajduje się wiele domów o niesamowitym pięknie, a każdy z nich ma specjalną nazwę: „Przy wysokiej lilii”, „U proroka”, „U czarnej korony”, „U wielkiego paleniska” i inne.

Fish Square (Fischmarkt), fot. Gerard FERON

Głównym placem miasta jest Fischmarkt. W XIII wieku zbiegły się z nim szlaki handlowe, stąd sprzedawano ryby do innych krajów europejskich. Ratusz, neogotycki budynek z unikalnym malarstwem wewnętrznym Edwarda Kempffera, wchodzi na Plac Rybny.

Kościół św. Augustyna (Augustinerkirche)

Gotycki kościół św. Augustyna (Augustinerkirche) jest zachowany z dawnego klasztoru augustianów. Klasztor został zbudowany w 1277 roku. Muzeum stworzyło Muzeum Marcina Lutra.

Wystawa ogrodnicza Egapark, fot. Michael Panse

Park „Ega Erfurt” znajduje się w pobliżu twierdzy Kiriaksburg (Zitadelle Cyriaksburg). Ten kompleks jest jednym z największych w Niemczech. Stworzył największy kwietnik w Europie i ogromny plac zabaw; jest ogród różany i szklarnia, pawilon motyli tropikalnych, muzeum projektowania krajobrazu.

Cytadela Petersberg (Zitadelle Petersberg), fot. Inestler

W barokowym pałacu Molsdorf, położonym w południowej części miasta, regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Erfurt Opera House uważana jest za najnowocześniejszą w Europie.

Erfurt, fot. Ralf Krause

Święta i wydarzenia

Święta muzyczne w mieście odbywają się stale. Fani twórczości kompozytora przyjeżdżają na Tydzień Turyński Bacha; Jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych są koncerty Domstufenspiele na schodach katedry. Highfield Rock Festival odbywa się co roku w sierpniu. Główne święto Erfurtu odbywa się w czerwcu - święto Kremerbrückkefest poświęcone jest najsłynniejszemu mostowi miejskiemu.

W pobliżu miasta

Zamek Wartburg, fot. Michelangelo Eisenach

W pobliżu miasta turystów przyciąga słynny zamek Wartburg, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na zachód od Erfurtu, w pobliżu Eisenach.

Obejrzyj wideo: Weekend to za mało. Erfurt (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze
Rzym

Teatry w Rzymie - przewodnik po teatrze

Teatry są niezaprzeczalną dumą Rzymu. Fani klasycznej opery i baletu bez wątpienia odwiedzą jedną z okazałych instytucji kultury włoskiej stolicy. Fani historii i archeologii będą mogli przechadzać się po pozostałościach starożytnych teatrów, które służyły rozrywce publiczności w czasach starożytnego Rzymu.
Czytaj Więcej
Teatr Marcellusa w Rzymie
Rzym

Teatr Marcellusa w Rzymie

Teatro di Marcello to jedna z najważniejszych atrakcji Włoch, położona w historycznej części Rzymu (Roma), na prawym brzegu Tybru (Tevere), w pobliżu Piazza Venezia. Jest to słynny poprzednik Koloseum (Colosseo) i jeden z największych budynków w starożytnym Rzymie.
Czytaj Więcej
Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić
Rzym

Muzea i galerie Rzymu, które każdy powinien odwiedzić

Podczas każdej wycieczki turystycznej, zwłaszcza do Włoch, przychodzi chwila, w której musisz dotknąć sztuki wysokiej, a nie tylko opalać się na plażach. Oto nasz wybór dziesięciu najlepszych muzeów i galerii w Rzymie. Zalecamy odwiedzanie muzeów w godzinach popołudniowych, gdy nieznacznie zmniejszy się ruch turystyczny.
Czytaj Więcej
Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie
Rzym

Castel Romano - najlepszy outlet w Rzymie

Jednym z aspektów włoskiej turystyki jest możliwość zanurzenia się w procesie zakupów ze smakiem. Aby cieszyć się urokiem drogich marek i nie przepłacać za nie dużo pieniędzy, stworzono specjalne centra handlowe - sklepy. Rzym od dawna zakorzeniony jest w chwale modnej stolicy świata, więc nic dziwnego, że jeden z najlepszych i najwygodniejszych sklepów, Castel Romano, znajduje się w pobliżu stolicy Włoch.
Czytaj Więcej