Marche

Atrakcje Ankona

Miasto Ankona znajduje się na wschodnim wybrzeżu Włoch. Obecna stolica regionu Marche została założona w IV wieku pne; nic dziwnego, że miasto jest tak bogate w atrakcje, które przyciągają wielu turystów do Ankony. Od 1861 r. Prowincja Ankona jest częścią Królestwa Włoch.

Port w Ankonie jest największym na Adriatyku, stąd można szybko dostać się do Grecji, Słowenii, Chorwacji, Czarnogóry itp. Miasto stoi na przylądku, który chroni port. Jest otwarty od północy, więc ulice w jego starej części są szczególnie kręte - więc mieszkańcy próbowali przynajmniej nieco złagodzić siłę zimnych wiatrów.

Natura

Krajobraz Ankony to wzgórza i doliny, które się zastępują. Dlatego istnieje wiele możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu: jazda konna, jazda na rowerze, w tym kolarstwo górskie, wspinaczka itp. Zimą można jeździć na nartach. W pobliżu miasta znajduje się wiele szlaków turystycznych, istnieje kilka szlaków speleologicznych.

Wiele zabytków miasta znajduje się wysoko nad miastem, na okolicznych wzgórzach. Na północy, w najwyższym punkcie wzgórza Guasco (Colle Guasco), stoi katedra, a nad wzgórzem Kapucynów (Colle dei Cappuccini) góruje wieża latarni morskiej Ancona. Od południa, w pobliżu Ankony, zbliżają się stoki Santo Stefano pokryte bujną roślinnością. Rozmieszczony jest tutaj park Pincio: przyjemnie jest chodzić po jego ścieżkach w piękny dzień, podziwiając widok na miasto.

Plaże

Bliskość wody stwarza wielkie możliwości dla miłośników nurkowania, żeglarstwa, wędkarstwa itp. Długie plaże są popularne wśród mieszkańców i turystów: są płytkie wody, idealne dla rodzin z dziećmi, i obszary górskie, gdzie na brzegu znajdują się dość duże głębokości - przybywają tu miłośnicy nurkowania.

Plaża w Palombinie ma około czterech kilometrów długości - jedną z najbardziej lubianych przez mieszkańców Ankony. Płytka głębia, piaszczysta plaża - zwykle przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi, ponieważ można dostać się na plażę dowolnym autobusem podmiejskim jadącym z dworca centralnego miasta.

Plaża Passetto jest żwirowa, jest piękne błękitne morze, ale dość trudno jest do niej wejść ze względu na śliskie, a czasem bardzo ostre głazy. Dotarcie do niego nie jest takie proste, jeśli nie wynająłeś samochodu.

Kilka plaż jest oddalonych od miasta - jest czystsza i mniej zatłoczona, ale dotarcie do nich jest trudniejsze. Jeden z nich nazywa się Sassi Neri. Pamiętaj: ze względu na swoją samotność plaża została wybrana przez nudystów; jeśli czujesz się nieswojo w otoczeniu nagich ludzi, lepiej zrezygnować z podróży. Ze względu na to, że plaża Sorelle jest prawdopodobnie najbardziej malowniczą ze wszystkich plaż Ancona, znajduje się 20 km od miasta i można do niej dotrzeć tylko wodą, promem lub prywatną łodzią. Regularnie umieszczany na rocznej liście najlepszych plaż we Włoszech.

Ważne jest, aby pamiętać, że Ankona nie jest kurortem nadmorskim, a wakacje na lokalnej plaży nie mają wiele wspólnego ze sposobem, w jaki lubisz spędzać czas, dla którego zwyczajowo używa się tego wyrażenia. Możesz przyjechać tutaj w gorący letni dzień, ale nie powinieneś oczekiwać, że spędzisz tu tydzień z przyjemnością, a nawet dwa.

Wiek Rzymian

Ankona stała się miastem greckim; zostało założone przez plemię Dorian, którzy przybyli tutaj z Syrakuz. Kilka wieków później - dokładna data nie jest znana - flota rzymska weszła do portu. Przypomnieniem tamtych czasów są dwa zabytki architektury, które przetrwały do ​​dziś.

Łuk Trajana

Symbol Ancona, Łuk Trajana (Arco di Traiano), nosi imię cesarza, który przyczynił się do rozkwitu miasta. Rozbudował i wzmocnił port miejski, aby statki rzymskie mogły swobodnie wpływać tutaj. Łuk wykonany jest z marmuru, jego wysokość wynosi 14 metrów, kolejne 4 metry do konstrukcji dodaje szeroki cokół i schody prowadzące do łuku. Budynek pochodzi z 115 roku naszej ery. Na łuku znajdowała się rzeźba jeździecka cesarza Trajana, ale została skradziona w V lub IX wieku.

Amfiteatr

Amfiteatr, zachowany od czasu pobytu w Ankonie Rzymian (Anfiteatro romano), jest budowlą typową dla wielu starożytnych włoskich miast. W Anconie pojawił się na przełomie tysiącleci, pod koniec I wieku pne. Wspaniała konstrukcja, która pomieści do 10 tysięcy widzów, jest częściowo zniszczona, ale to, co pozostało, pozwala zrobić pełne wrażenie jego wielkości.

Katedry i kościoły

W Ancon istnieje wiele struktur świątynnych różnych epok. Są to pozostałości starożytnych budowli i kościołów z okresu romańskiego oraz bardziej nowoczesne budowle, z których wiele koncentruje się w historycznym centrum miasta.

Katedra

Dominującym budynkiem sakralnym miasta jest katedra św. Judy Kyriaka (Cattedrale di San Ciriaco). Jego popularna nazwa to Katedra w Ankonie (Duomo di Ancona).

Budynek wzniesiono na miejscu kościoła św. Wawrzyńca, zbudowanego przez pierwszych chrześcijan, a jeszcze wcześniej, w czasach starożytnych, istniało sanktuarium Afrodyty. Katedra ma ponad tysiąc lat, zaczęto ją budować w X wieku. Trudno jest określić styl - mieszana jest tu architektura romańska, bizantyjska i gotycka, co czyni budynek wyjątkowym.

Portal przed katedrą i pilnujące go rzeźby lwa są rzeźbione z różowego marmuru, wydobywanego tutaj w Ankonie. Wnętrze katedry było wielokrotnie przebudowywane. Jednym z interesujących dodatków, który pojawił się w 1739 r., Jest marmurowy ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej. Istnieje legenda, że ​​twarz namalowana na ikonie otworzyła oczy, gdy wojska Napoleona Bonaparte najechały kraj.

Kościół Santa Maria della Piazza

Centralny plac miasta, noszący imię Najświętszej Maryi Panny, dał nazwę stojącego tu kościoła. Budowa placu Santa Maria della Piazza (Chiesa di Santa Maria della Piazza) została przeprowadzona w XI-XII wieku.

Budynek jest typowym przykładem architektury romańskiej. W całej swojej historii kościół kilkakrotnie zmieniał nazwę: najpierw Santa Maria del Canneto, czyli „Matka Boża w gąszczu trzcin - w tym czasie było wiele mokradeł, potem - Santa Maria del Mercato, to znaczy„ na rynku ”. I w IV -VI stuleci stał tu kościół pierwszych chrześcijan; pozostałe mozaikowe mury można zobaczyć przez szklaną podłogę Kościoła Mariackiego. Zachowała się tutaj niewielka część murów miejskich starożytnej Grecji. Kościół nie jest wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem, odbywają się w nim koncerty.

Kościół Santa Maria di Portonovo

Inną świątynią poświęconą Dziewicy Maryi jest Santa Maria di Portonovo (Chiesa di Santa Maria di Portonovo). Został zbudowany na początku XI wieku. Budynek stoi na szczycie góry Conero, a pod nim leży morze i zatoka Portonovo.

Kościół Santi Pellegrino i Teresa

„Kościół Boso” - tak miejscowi ochrzcili kościół Świętych Pelegrin i Teresy (Chiesa dei Santi Pellegrino e Teresa) - młodsza niż dwie pierwsze. Został zbudowany w XVIII wieku dla zakonu karmelitów, a dokładniej gałęzi zakonu, która pojawiła się pod koniec XVI wieku. Przechowywana jest tutaj starożytna relikwia - rzeźbiony krucyfiks wykonany z drewna, pochodzący z XIII wieku.

Budynki historyczne

Oprócz kilku zabytków, które zachowały się w Anconie od czasów starożytnych, miasto ma wiele nie mniej interesujących budynków z punktu widzenia architektury i historii, które zasługują na uwagę turystów.

Pia Gate Pia

Inny triumfalny łuk Ankony, Porta Pia, jest znacznie młodszy niż Traian; Został zbudowany w 1780 roku.

Następnie zbudowano nową drogę, prowadzącą wzdłuż wybrzeża; przy wejściu do miasta i położyć łuk, nazywając go na cześć papieża Piusa VI. Ciekawą cechą łuku jest „dwulicowość”. Ci, którzy wchodzą do miasta, widzą bogato zdobiony barokowy budynek. Od strony miasta jest to znacznie skromniejsza tufowa konstrukcja, bez żadnych elementów dekoracyjnych.

Szpital

Konstrukcja, którą mieszkańcy miasta nazywają „Lazaret” (Il Lazzaretto di Ancona) lub Mole Vanvitelliana, znajduje się w zatoce i jest małą wyspą z pięciokątnym budynkiem wzniesionym we właściwej formie.

Został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Architekt Luigi Vanvitelli zaprojektował budynek na prośbę papieża Klemensa XII. W czasach, gdy wybuchły straszne epidemie, ambulatorium stało się jedyną obroną miasta: podróżni przybywający do Ankony zostali tutaj poddani kwarantannie. Teraz budynek jest wykorzystywany jako centrum kultury.

Cytadela

Twierdza Ankona (Cittadella di Ancona) lub po prostu Cytadela stoi na wzgórzu Astagno w południowej części miasta.

Został zbudowany w 16 wieku, podczas renesansu, przez architekta Antonio da Sangalla. Poniżej, u podnóża wzgórza, morze zbliża się bardzo blisko. Twierdza jest najwyższym punktem Ankony. Pretekstem do jego budowy była ochrona miasta przed najazdami nomadów Saracenów; w rzeczywistości inicjator budowy papieża Klemensa VII próbował w ten sposób umocnić swoją władzę.

Fontanna Kalamo

Najstarsza fontanna w mieście, Calamo (Fontana del Calamo), została zbudowana w 1560 roku. Istnieją dowody, że fontanna znajdowała się tutaj nawet pod Grekami, ale została zniszczona w 1503 roku.

Fontanna została odrestaurowana zgodnie ze szkicem wykonanym przez artystę Pellegrino Tibaldi (Pellergrino Tibaldi); siedem lat później zostanie głównym architektem katedry w Mediolanie. Pełen wdzięku fontanna jest częścią muru miejskiego, ozdobiona jest trzynastoma rzeźbiarskimi wizerunkami twarzy faunów i satyrów, wylewających wodę z ich ust. Wszystkie maski oprócz jednej są wykonane z brązu; centralny - kamień.

Latarnia morska w Ankonie

Wieża latarni morskiej w Ankonie (Faro di Ancona) stoi na szczycie wzgórza Kapucynów (Cole de Cappuccini).

Został zbudowany w 1860 roku; w budowie wieży wzięli udział mieszkańcy miasta. Nowa latarnia morska działa od 1972 r., A stara wciąż przyciąga mieszkańców i turystów: taras widokowy latarni morskiej znajduje się na wysokości 105 metrów nad poziomem morza i oferuje spektakularne widoki na zatokę.

Palazzo

Pałace Ankony są szczególną dumą mieszkańców miasta. Wielu z nich wielokrotnie i poważnie cierpiało z powodu trzęsień ziemi, pożarów, aw niedawnej przeszłości i bombardowań wojskowych. Mieszkańcy Ankony uważają, że zachowanie ich historycznego wyglądu jest bardzo ważną sprawą i bardzo się im to udało.

Pałac Senacki

Pałac na spotkania Rady Senatorów (Palazzo del Senato) pojawił się w Anconie w 1225 r .; w czasach starożytnych na jego miejscu znajdowało się starożytne forum rzymskie. Podczas drugiej wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony przez bombardowanie, pozostała tylko fasada. Na początku lat 50. został odnowiony, przywracając historyczny wygląd palazzo.

Pałac Starszych

Jak sama nazwa wskazuje, Rada Ojców Miasta spotkała się w Palazzo degli Anzianiktóry rządził Republiką Ankony od 12 do 16 wieku. Budynek wzniesiono w 1270 r., Aw 1647 r. Przebudowano, zmieniając fasadę.

Loggia kupców

Tak zwana Loggia kupców (Loggia dei Mercanti) była przeznaczona na spotkania kupców, którzy przybyli do Ankony w dużych ilościach w czasach swojej świetności.

Budowa trwała ponad 50 lat, od początku lat 1390 do 1443. Dekorację fasady budynku wykonał chorwacki architekt Giorgio da Sebenico (Giorgio da Sebenico), stał się powszechnie znany pod nazwą Juraj Dalmatinac (Juraj Dalmatinac). W 1556 r. W pałacu wybuchł pożar i trzeba go było przywrócić; w tym celu ojcowie miasta zaprosili Pellegrino Tibaldi.

Palazzo ferretti

Piękny budynek został zbudowany w XVI wieku dla rodziny Ferretti, nosi ogólną nazwę: Palazzo Ferretti.

Pałac został zaprojektowany przez architekta Antonio da Sangallo Młodszego. We wnętrzach pałacu pracowało wielu znanych ówczesnych artystów: Pellegrino Tibaldi, Federico Zuccari, Luigi Vanvitelli. W 1958 r. W salach pałacu otwarto muzeum archeologiczne prowincji Marche (Museo archeologico nazionale delle Marche).

Jak się tam dostać

Ze względu na lokalizację Ankony można do niej dotrzeć niemal każdym środkiem transportu, drogą powietrzną, lądową lub wodną. Bliskość miasta do innych portów wybrzeża Adriatyku umożliwia krótkoterminową wizytę, jeśli odpoczywasz, na przykład w Grecji lub Chorwacji.

Prom

Od Ankony do chorwackiego Splitu w linii prostej - około 300 kilometrów. Czas podróży promem BlueLine wynosi 11 godzin. Dużo, ale podróżowanie po wodzie to już przygoda. W ten sam sposób można dostać się do miasta z Baru (Czarnogóra) i podobnie zwanej Bari (włoska Apulia), a także portów Grecji i Turcji. Najdłuższe przejście morskie prowadzi z greckiego miasta Patras, zajmie to prawie dzień. Cena biletu - od 60 euro.

Samochód

W obecności wynajętego samochodu dowolny punkt na mapie staje się dostępny. Ankona nie jest wyjątkiem. Przebiega przez nią autostrada Adriatica, łącząca Bolonię i Taranto, miasto na południu kraju, w miejscu, w którym pięta włoskiego buta jest „przymocowana” do podeszwy.

Pociąg

Sieć kolejowa łączy Ankonę z dużymi miastami (Rzym, Mediolan) i głównymi ośrodkami turystycznymi Włoch (Florencja, Wenecja, Bolonia itp.). Pociąg jest prawdopodobnie najbardziej wygodnym i ekonomicznym sposobem podróżowania po kraju. Możesz dojechać z Rimini za godzinę, z Rzymu za 3-4 godziny. Rozkłady jazdy pociągów są dostępne na stronie www.trenitalia.com.

Autobus

Tańsze niż pociąg - tylko autobus. Tej metody transportu między miastami i krajami nie można nazwać wygodną i szybką, ale czasem decydujący jest czynnik cenowy. Lista włoskich miast, z których regularnie kursują autobusy do Ankony, jest obszerna.

  • Zobacz harmonogram i ceny biletów na www.flixbus.com

W razie potrzeby można się tu dostać z Polski, Szwajcarii i Austrii, istnieje wiele połączeń autobusowych z Ukrainy. Droga z Kijowa do Ankony zajmuje 35 godzin.

Samolot

Nie ma bezpośrednich regularnych lotów do Ankony z Rosji - Ankona znajduje się z dala od tradycyjnych szlaków turystycznych. Loty Aeroflot, Alitalia, Lufthansa docierają na lotnisko Ankona Falconara przez Rzym, Monachium i inne europejskie miasta. Niektóre tanie linie lotnicze (Ryanair i inne) latem, kiedy liczba pasażerów rośnie, organizują sezonowe loty z włoskich miast.

Obejrzyj wideo: spacer po promie Stena Spirit. 4K (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Marche, Następny Artykuł

Biopark w Rzymie
Włochy

Biopark w Rzymie

Terytorium Bioparku jest duże, ale zwierząt jest niewiele, a park wymaga naprawy. Rośliny w zoo zapewniają zwierzętom komfort i nie jest gorąco spacerować. Około 2 godzin bez pośpiechu możesz obejść wszystko. Bioparco di Roma, Rzym, fot. Rzymskie zoo Fabio-Pierboni - Bioparco di Roma, położone w północnej części słynnej willi Borghese.
Czytaj Więcej
Wyspa Capri
Włochy

Wyspa Capri

Wyspa Capri to przytulny zakątek, który oferuje relaksujące wakacje i opóźnia wszelkie problemy. Szczególnie kochali go przedstawiciele świata sztuki i literatury. Lista sławnych ludzi, którzy odpoczywali i żyli w różnych czasach na Capri, wygląda imponująco. Capri, fot. Ruud-Onos O wyspie Wyspa Capri (Isola di Capri) na Morzu Tyrreńskim to niezwykle malownicze miejsce, fascynujące swoim pięknem.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Aventin Hill
Włochy

Aventin Hill

Aventin to dobre miejsce dla tych, którzy są zmęczeni zgiełkiem miasta. Tutaj znajdziesz Różaniec, Ogród Pomarańczowy i widok Rzymu z tarasu widokowego. Koniecznie zajrzyj do kościoła i dziurki od klucza siedziby Zakonu Maltańskiego, stojąc w kolejce. Aventin Hill, fot. Aleksandra Piechorowska Aventin (wł .: Aventino, lat.
Czytaj Więcej