Włochy dla wszystkich

Opera w Rzymie: trudno pozostać obojętnym

Muzyczne style i kierunki przychodzą i odchodzą, podczas gdy zamiłowanie Włochów do opery pozostaje niezmienione. Dzisiaj, podobnie jak 100-200 lat temu, dyskutuje się o przedstawieniach, kłócą się o teatry, pisze się artykuły o kruszenia lub pochwałach o wykonawcach, którzy cieszą się ciepłą reakcją w sercach milionów miłośników Belcanto. A Opera House w Rzymie - Teatro dell'Opera di Roma - to tylko jedno z tych miejsc scenicznych, bez których nie można sobie wyobrazić światowej kultury muzycznej.

Historia Teatro dell'Opera di Roma: Teatr Konstancji

Podczas gdy Wenecja, Neapol i Mediolan przez stulecia walczyły na czele opery, przyszła stolica zjednoczonych Włoch pozostała w tym kierunku w tle.

Teatr w Rzymie, założony pół wieku przed teatrem argentyńskim La Scala, polegał na przychylności przedstawicieli Domu Sforzów i mógł nie tylko wystawiać opery na swojej scenie: publiczność wymagała różnorodności spektakli. Niemniej jednak to tutaj, w 1816 roku, miała miejsce premiera „Sewilli Barber” Rossiniego.

Kilka lat później Domenico Constance, młody ambitny człowiek, który postanowił zarabiać na budowie hoteli, przybył do Rzymu. Udało mu się: w drugiej połowie XIX wieku. w Rzymie nie było lepszych hoteli niż w Konstancji. Dzięki swojemu przedsięwzięciu Domenico zdołał zgromadzić przyzwoitą fortunę, którą postanowił wydać na biznes, który był bardziej potrzebny i większy niż biznes hotelowy.

Budynek Opery w Rzymie

W 1877 r. Poznał słynnego rzymskiego architekta Achillesa Sfondriniego i zamówił dla niego teatr w Rzymie, którego budynek miał być jednopiętrowy i miał tylko jeden poziom lóż. Jednak do czasu rozpoczęcia budowy, w 1879 r., Projekt został całkowicie zmieniony.

Rok później, przed hotelem Viminal należącym do Domenico Constance, pierwszy prawdziwy Opera w Rzymienoszący również imię Constance. Teatr miał trzy poziomy lóż, dwie osobne galerie, amfiteatr i stoisko - o łącznej pojemności do 2200 osób. Wielkie otwarcie odbyło się 27 listopada 1880 roku. Pierwszą produkcją była opera Rossiniego Semiramida.

Do 1907 r. Wszystkie sprawy teatru podlegały jurysdykcji rodziny Konstanzi, która musiała przezwyciężyć wiele trudności finansowych z tym związanych. W tym czasie na scenie, która stopniowo zyskała uznanie włoskie i międzynarodowe, odbywały się już premiery takich oper jak Rural Honor Mascagniego i Tosca Pucciniego.

Warto zauważyć, że w tym teatrze zapalono gwiazdę największego tenora XX wieku Enrico Caruso, który wykonał arię Cavaradossi. W tych samych latach pracował tutaj uznany geniusz światowej sztuki muzycznej Arturo Toscanini.

Historia Teatro dell'Opera di Roma: pół wieku zmian

W 1907 r. Opera w Rzymie została sprzedana przez rodzinę Constance International and National Theatre Company. Od tego czasu na scenie teatru wystawiane są dzieła zagranicznych kompozytorów, w tym opera Borussia Godunowa Musorgskiego i balet Firebird Strawińskiego. W 1926 r Opera w Rzymie został przeniesiony do rady miasta, ale do 1946 r. nosił nazwę Real Opera House.

Za panowania Mussoliniego jej budynek został zasadniczo przebudowany, dodano kolejny rząd lóż, a ogromny żyrandol o średnicy 6 m został dosłownie utkany z 27 tysięcy kawałków kryształu górskiego, aby oświetlić widownię. W 1937 r. Pierwsze przedstawienie teatru odbyło się na platformie na świeżym powietrzu w Terme of Caracalla. Nawiasem mówiąc, nadal trwają letnie produkcje oper i baletów w naturalnej antycznej „scenerii”.

Bilety do rzymskiej opery są rezerwowane na 2 miesiące przed spektaklem

Od 1946 roku do dziś ten teatr w Rzymie nazywa się po prostu, a jednocześnie znacząco - Teatro dell'Opera di Roma, Opera Rzymska. Po II wojnie światowej włoska opera napotkała znaczne trudności, a poziom produkcji nie był tak rozpowszechniony jak wcześniej.

Jednak na scenie teatru świeciły M. Callas, M. del Monaco, T. Gobbi, R. Tebaldi, a Włosi zawsze woleli luksus dźwięku niż luksus scenerii. W tych samych latach sowiecka piosenkarka operowa I. Arkhipova zadebiutowała rolą Carmen w Operze Rzymskiej.

W 1958 r. Przeprowadzono kolejną przebudowę teatru, po czym budynek zyskał nowoczesny wygląd, a pojemność hali zmniejszono do 1600 miejsc.

Teatro dell'Opera di Roma: aktualny status

Obecnie Opera ma własną trupę. Jednak na scenie często pojawiają się gwiazdy światowej sceny muzycznej. Ponadto teatr działa od wielu lat ze szkołami orkiestrowymi, chóralnymi, operowymi i baletowymi. Ich absolwenci mogą zostać przyjęci zarówno do głównej trupy, jak i do rekomendacji cenionej w wielu krajach, do trupy najlepszych teatrów na świecie.

W 2011 r. Riccardo Muti został honorowym dyrektorem życia Teatro dell'Opera di Roma, który wcześniej przez wiele lat był reżyserem Opery La Scala w Mediolanie.

Zimą wszystkie produkcje odbywają się w głównym budynku teatru, a latem niektóre z nich znajdują się w Terme Caracalla. Na początku lat 90 na tej platformie na świeżym powietrzu odbyły się triumfalne występy trzech tenorów - P. Domingo, H. Carreras i L. Pavarotti. Opera Kameralna „Rome Virtuosos” - rodzaj „filii” Teatro dell'Opera di Roma - organizuje koncerty, w ramach których najlepsze części słynnych oper są wykonywane w różnych miejscach, w tym na przykład w Teatro Salone Margterite. Wśród jego solistów są absolwenci szkół rzymskich w Operze Rzymskiej.

Jezioro Łabędzie na scenie rzymskiej opery

Polityka repertuaru teatru pozostaje tradycyjna: w sezonie, zaczynając od końca listopada do początku grudnia i trwając do października przyszłego roku, opery przeplatają się z baletami. Każda opera i każdy balet są rozdawane na kilka wieczorów, po których opuszczają scenę na kilka lat. Pomiędzy zapowiadanymi produkcjami, festiwalami, koncertami gwiazd sceny muzyki klasycznej odbywają się trasy po zagranicznych teatrach.

Każdego roku w repertuarze teatru - opery Rossiniego, Donizettiego, Verdiego, Pucciniego, balety Czajkowskiego. Prace Wagnera, Bizeta, Saint-Saensa, Minkusa, Adana są regularnie wystawiane. W sezonie 2012-13. teatr przedstawił publiczności operę w języku rosyjskim - „Nos” Szostakowicza.

Teatro dell'Opera di Roma: jak dostać się do spektaklu

Rzym to nie tylko starożytne zabytki i doskonałe sklepy. Spacer po Wiecznym Mieście można pomyślnie zakończyć, odwiedzając operę. To prawda, że ​​bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem, zwykle 2 miesiące przed koncertem. Repertuar na bieżący sezon można znaleźć na specjalistycznej stronie. Tutaj możesz zamówić bilety na swój ulubiony występ w przedsprzedaży.

Verdi, Aida, Opera Rzymska

Dojazd do Teatro dell'Opera di Roma jest bardzo łatwy: metrem do stacji Opera House lub autobusem, który jedzie Via Via Nazionale lub Via Cavour (pisałem tutaj o BlogoItaliano o rzymskim transporcie publicznym). Jeśli Twój pobyt we włoskiej stolicy jest ograniczony i potrzebujesz czasu na operę, pomoże Ci taksówka (telefon bez kodu miasta - 06-35-70) lub pociąg do stacji Termini znajdującej się w pobliżu teatru.

Ciekawe powiązane artykuły:

Zdjęcia: imre.farago, Florence3, sunshinecity, Piano Piano!

Obejrzyj wideo: Muse Live at Rome Olympic Stadium 2013 FULL HD 1080p (Wrzesień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy dla wszystkich, Następny Artykuł

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille
Włoskie jeziora

Wakacje nad jeziorem Maggiore: atrakcje i wille

Lago Maggiore (włoski: Lago Maggiore) jest jednym z czterech wielkich włoskich jezior. Dosłowne tłumaczenie nazwy zbiornika brzmi jak „duże jezioro”. I to jest prawdziwa prawda. Położone na samej górze „buta” Lago Maggiore myje swoje wody ziemiami włoskimi i szwajcarskimi. Osłonięte przez pasmo górskie Alp przed ostrym wpływem świata zewnętrznego, Maggiore słynie z doskonałego łagodnego klimatu, czystych wód i zapierających dech w piersiach widoków.
Czytaj Więcej
Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać
Włoskie jeziora

Jezioro Como: atrakcje, wille, hotele, jak się dostać

Na północy Lombardii, bardzo blisko granicy szwajcarskiej, leży jezioro Como (włoskie: Lago di Como). Jak klejnot, wody Como błyszczą na krawędzi gór alpejskich. Niezwykle głębokie i bajecznie piękne jezioro uwielbiają oryginalni Włosi i liczni goście z kraju. Górskie krajobrazy otoczone puszystymi chmurami są źródłem inspiracji dla pisarzy, artystów i pracowników przemysłu filmowego.
Czytaj Więcej
Jezioro Iseo
Włoskie jeziora

Jezioro Iseo

W ramach włoskich atrakcji, wraz z dużymi „kamieniami”, takimi jak jezioro Maggiore, Garda i Como, świeci kolejny szmaragd - Lago di Iseo (po włosku: Lago d'Iseo). Fani włoskich gór bardzo doceniają wysokie kurorty, kuszące białymi czapami śnieżnymi i ekstremalnymi rodzajami rekreacji. Jednak nawet najbardziej aktywny turysta nie oprze się pięknu i krystalicznej czystości górskich jezior.
Czytaj Więcej