Niemcy

Szprewald

Spreewald to obszar chroniony w Brandenburgii. Unikalny rezerwat rzeczny nosi nazwę „niemieckiej Wenecji”. Głównym celem podróżników jest wieś Lede.

Spreewald - „Niemiecka Wenecja”, fot. Alex

Lokalizacja Spreewald

Spreewald to obszar chroniony w Brandenburgii. Ten piękny region znajduje się 100 km na południowy wschód od stolicy Niemiec. Na obszarze Górnego Sprerwaldu Sprewa podzielona jest na wiele dużych i małych gałęzi, łączy się w pobliżu miasta Lübben i ponownie dzieli się na gałęzie i kanały w Dolnym Spreewaldzie. Unikalny rezerwat rzeczny nosi nazwę „niemieckiej Wenecji”.

Sprerwald Native

Rdzenni mieszkańcy Sprerwaldu to Słowianie, Łużyccy Serbowie. Od wieków Serbowie mieszkają tutaj obok Niemców, ale zachowali swoje tradycje i swój język ojczysty, Ługę. Serbskie osiedla nie utraciły swojej tożsamości. Sorbowie (jak nazywają je Niemcy) noszą kolorowe stroje ludowe, znają stare rzemiosło, malują ceramikę i jasno dekorują swoje domy.

Podróż na Spreewald jest wygodna w stylu weneckim - na gondoli. Oczywiście nie klasyczne gondole, ale łódki, kajaki płyną wzdłuż kanałów rzecznych. Łodzie nazywa się Kahn, a „gondolierzy” nazywają się Kahnfahrer.

Lede Village

Mieszkańcy Lede Village, fot. Michael Pulla

Łódki płyną powoli wzdłuż kanałów, mijając pod posiekanymi mostami, obok domów, trawników i wspaniałych klombów. Głównym celem podróżników jest wioska Lehde. Mieszka w nim półtora tysiąca mieszkańców, połączonych z „lądem” jedynie komunikacją łódkową.

Lede Village, fot. Photodendron

Wioska Lede ze schludnymi domami, doniczkami, doniczkami i ogrodami rybnymi jest uważana za skansen. W gościnnej osadzie wszystko jest przemyślane, by przyjmować turystów: są pensjonaty, puby, bary, tawerny, sklepy z rękodziełem. Na oddzielnej wyspie znajduje się mały park.

Lubben

Lübben (Jackson Bates)

Jedną z dużych i znaczących miejscowości Spreewald jest Lübben. To miasto, w którym obecnie mieszka 14 tysięcy ludzi, istnieje od 1150 roku. W jego historycznym centrum zachowały się fragmenty średniowiecznego muru z wieżami. Na głównym placu Marktplatz wychodzą eleganckie fasady budynków z muru pruskiego, restauracji, sklepów. Lübben ma własne muzeum zamkowe w mieście.

Lubbenau

Lübbenau (Lübbenau), fot. Johan Koolwaaij

Nieformalną stolicą Spreewald jest Lübbenau. W tym mieście zachowało się również wiele budynków z muru pruskiego. Główną ozdobą miasta jest zamek Lübbenau, neoklasycystyczny „pałac na wodzie”. Dziś ma największy hotel w mieście. Lubbenau jest zawsze pełne turystów. Stąd, z molo nad rzeką, rozpoczynają się wycieczki statkiem; tutaj możesz zarezerwować miejsca w hotelu, kempingu, pensjonacie lub osiedlić się w prywatnym mieszkaniu.

Cottbus

Schloss Branitz, fot. Ronile35

Miasto Cottbus znajduje się na południu Spreewald. Przemysłowe centrum czasów NRD w XXI wieku zamieniło się w „miasto kontrastów”. Tutaj spektakularne nowoczesne budynki współistnieją z domami z muru pruskiego, muzeami i starożytnymi zamkami. Na południu miasta stoi barokowy zamek Branitz z pięknym parkiem architektonicznym - dawna rezydencja księcia Pückler-Muskau.

Ogórki Spreewald

Ogórki Spreewald. fot. Michael Pulla

Co musisz zrobić w Speerwald? Spróbuj ogórki! Lokalna marka - pikle Spreewald - jest również kojarzona z Serbami. Zgodnie z ich starymi recepturami w przedsiębiorstwach warzywnych byłej NRD przygotowywano pyszne konserwy. A teraz ogórki Spreewald pozostają niezrównane. Są sprzedawane w lokalnych sklepach i podawane w restauracjach; na tematy związane z ogórkami robią pamiątki i organizują seminaria. Chrupiące warzywo jest poświęcone Świętom Spreewald w Marynowanym Ogórku.

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Obejrzyj wideo: Spreewald Szprewald (Styczeń 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Pałac Senatorów
Włochy

Pałac Senatorów

Renesansowy Pałac Senatorski został zbudowany na Wzgórzu Kapitolu, zaprojektowany przez Michała Anioła. Dziś mieści się w nim Ratusz Rzymu. Pałac Senatorów z Placu Kapitolu To, co dziś znajduje się w Pałacu Senatorów W Rzymie na Wzgórzu Kapitolu znajduje się Pałac Senatorów (Palazzo Senatorio) - stworzenie wielkiego Michała Anioła.
Czytaj Więcej
Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii
Włochy

Cinema Time Elevator Rome - wirtualna wycieczka do historii

W Rzymie ty i twoje dzieci możecie podróżować w czasie. Time Elevator - „Time Lift”, atrakcja kinowa. Atrakcja kinowa Time Elevator Rome O Czasie Winda w Rzymie W Rzymie ty i twoje dzieci możecie wybrać się w podróż w czasie. Time Elevator - cudowna „Time Lift”, atrakcja kinowa, która znajduje się obok Piazza Venezia.
Czytaj Więcej
Wenecja
Włochy

Wenecja

Wenecja to miasto wspaniałych pałaców i malowniczych kanałów, ożywionych baśni i romantycznych kochanków. „Serenissima” (pogodny) - tak nazywała się Wenecja w średniowieczu. Wenecja (Venezia), Collin Key Venice (Venezia) - jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone w lagunie weneckiej. Kiedy słyszysz nazwę miasta, przychodzi na myśl: wąskie kręte kanały, malownicze mosty, gondole i gondoliery, wejścia do domów, które prowadzą bezpośrednio do wody ... Ale opisu Wenecji nie można sprowadzić do standardowej liczby miejsc turystycznych, miasto jest wyjątkowe pod każdym względem.
Czytaj Więcej
Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu
Włochy

Plac Wenecki - turystyczne centrum Rzymu

Plac Wenecki jest jednym z głównych placów Rzymu, centrum turystycznego. Spacer po nim przez długi czas nie zadziała, ponieważ w pobliżu jest podjazd i duża koncentracja turystów. Od placu do Koloseum jest Fori Imperiali Street, do Placu Świętego Piotra - Victor Emmanuel Avenue i zaczyna się główna ulica handlowa Corso ze sklepami i butikami.
Czytaj Więcej