Liguria

Park Narodowy Cinque Terre

Park Narodowy Cinque Terre (Parco nazionale delle Cinque Terre) znajduje się na zachodnim wybrzeżu Włoch, w regionie Liguria (Liguria), w prowincji Spezia (Spezia). Nazwa parku oznacza „Pięć ziem”; otrzymał taką nazwę, ponieważ składa się z pięciu małych gminnych miasteczek, malowniczo położonych blisko morza, wśród górskich stoków. Od 1997 r. Park Cinque Terre oraz pobliskie miasto Portovenere (Portovenere) uzyskało status dziedzictwa kulturowego UNESCO i są chronione przez tę organizację.

Opis parku

Pierwsze osady na terytorium współczesnego Cinque Terre pojawiły się w epoce Cesarstwa Rzymskiego. Ale większość atrakcji dotyczy średniowiecza. Wśród nich znajdują się sztuczne tarasy wzdłuż wybrzeża, zabytki architektury sakralnej i świeckiej: świątynie, sanktuaria, pałace i dwory starego budynku.

Jak się tam dostać

Do Cinque Terre można dostać się koleją z innych miast we Włoszech. Bezpośredni pociąg kursuje regularnie z Genui do miasta Riomaggiore, które jest częścią parku; podróż trwa około dwóch godzin. Z innych miast we Włoszech można dostać się do La Spezia, głównego miasta prowincji, a następnie przesiąść się na pociąg regionalny do Riomaggiore. Odległość od La Spezii do parku narodowego wynosi tylko około pięciu kilometrów, więc czas podróży nie zajmie więcej niż 10 minut.

Transport

We wszystkich miastach „Pięciu Krain”, z wyjątkiem Monterosso (Monterosso), zakaz poruszania się samochodów (w Monterosso jest również bardzo ograniczony). Nie przeszkadza to jednak szczególnie nikomu: miasta są tak blisko siebie, że można łatwo dotrzeć do nich pieszo, podziwiając zapierające dech w piersiach panoramy wzdłuż drogi.

Cóż, dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie czują się komfortowo w chodzeniu, między miastami można podróżować drogą morską - łodzią lub lądem - pociągiem.

Cinque Terre Cities

Następujące miasta są częścią włoskiego Parku Narodowego Cinque Terre (w kolejności, jeśli przemieszczają się z południa na północ):

  • Riomaggiore;
  • Manarola
  • Corniglia
  • Vernazza
  • Monterosso.

Aby nie zgubić się w miastach parku i między nimi, szczególnie na licznych szlakach turystycznych, pomoże szczegółowa mapa Cinque Terre, na której oznaczone są główne drogi, hotele, atrakcje i inne ważne dla turystów obiekty.

Do każdej gminy wchodzącej w skład włoskiego parku narodowego Cinque Terre można zastosować słowo „najbardziej”: największa, najbardziej wysunięta na południe i tak dalej. Wszystkie tworzą harmonijną, integralną, pojedynczą przestrzeń, ale każda ma swój niepowtarzalny wygląd i własne zabytki.

Riomaggiore

Riomaggiore to najbardziej wysunięta na południe gmina parku i najbliższa La Spezia. Został założony na początku XIII wieku. Riomaggiore jest podzielony na trzy części: obszar dworca kolejowego, samo miasto i przystań z małą skalistą plażą. Z sąsiednią Manarolą Riomaggiore łączy słynną Drogę Miłości (Via dell'amore) - bardzo malowniczy szlak turystyczny.

Wśród atrakcji tego miasta można wymienić kościół św. Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista), który został zbudowany w 1340 roku i pomalowany pięknymi freskami; Zamek Riomaggiore (Castello di Riomadgiore), niegdyś fortyfikacje miejskie, ale teraz stał się jednym z najbardziej romantycznych miejsc w mieście; Kościół Montenero (Montenero), zbudowany zgodnie ze znaną tradycją, jeszcze w VIII wieku i przetrwał ostatnią restaurację w 1847 roku.

Manarola

Manarola jest najstarszą z pięciu gmin. Turyści, którzy będą tu w przeddzień katolickich świąt, będą mieli wielkie szczęście: w końcu to tutaj budują największą szopkę nie tylko we Włoszech, ale także na świecie - scenę poświęconą narodzinom Dzieciątka Chrystusowego i kultowi Mędrców. Wielkie otwarcie jaskini odbywa się zawsze 8 grudnia, a zamknięcie jest za każdym razem inne, ale zawsze pod koniec stycznia - początek lutego.

W Manaroli można znaleźć ruiny starego bastionu, odwiedzić małą wioskę Groppo, w której wytwarzają wspaniałe wino, i zobaczyć obraz Madonny z VIII wieku w Świątyni Dziewicy Zdrowia (Chiesa della Madonna della Salute).

Corniglia

Corniglia to najmniejsze i najwyżej położone miasto Pięciu Krain, ale nie mniej malownicze. Jest to jedyne z pięciu miast, w których nie ma portu, więc można się tu dostać tylko pociągiem lub pieszo.

Do atrakcji Corniglii należy piękny kościół św. Piotra (Chiesa di S. Pietro), zbudowany w liguryjskim stylu gotyckim w 1334 r., Ruiny starożytnej genueńskiej fortecy oraz piękna plaża Guvano, która jest bardzo popularna wśród nudystów.

Vernazza

Vernazza słusznie nazywana jest najpiękniejszą spośród pięciu lochów i perłą parku narodowego. Kolorowe budynki zatłoczone są nad brzegiem morza, średniowieczne wille i nowoczesne domy przeplatane są ulicami, wieża Belfort i mury Castello Doria zapewniają niezapomniany widok na okolicę.

Zabytki w Vernazza, a także w innych miastach Cinque Terre - głównie religijne budynki średniowiecznego budynku, w tym kościół św. Margarity z Antiochii (Chiesa di Santa Margherita di Antiochia), Świątynia Czarnej Madonny Reggio (Reggio) i wiele innych.

Monterosso

Monterosso jest piątym, jeśli jedziesz z południa na północ, i największym z miast Cinque Terre. Jest on podzielony na dwie części - nowe i odpowiednio stare miasto. Monterosso ma największą i najlepiej utrzymaną plażę; jest to jeden z powodów, dla których jest tu więcej turystów niż w innych miastach, a życie nocne jest tutaj znacznie szersze.

Główne atrakcje architektoniczne Monterosso to wieża Aurora Torre, zachowana ze starożytnej fortecy i zbudowana w XVI wieku, gigantyczny posąg Neptuna niosący muszlę na ramieniu, kościół Jana Chrzciciela (Chiesa di San Giovanni Battista) z przylegającą do niego kaplicą Mortis et Orationionis (Cappella Mortis et Orationis - „Śmierć i modlitwa”).

Miasta w pobliżu Cinque Terre

Levanto

Levanto to małe miasteczko na północ od parku narodowego. Czasami nazywany jest „Bramą Pięciu Krajów”. Jednak miasto samo w sobie jest interesujące, niezależnie od „Five-Dungeon”. Jest wystarczająco dużo atrakcji architektonicznych: kościół św. Andrzeja Apostoła, kościół Zwiastowania, ruiny starożytnej fortecy i wiele innych. Istnieją również komfortowe hotele w Levanto z szerokim zakresem cen zakwaterowania - od opcji klasy ekonomicznej po luksusowe apartamenty.

Portovenere

Nazwa Portovenere dosłownie oznacza „schronienie Wenus” i pochodzi od starej legendy, zgodnie z którą bogini miłości i piękna Wenus ukryła się przed ludźmi, którzy przestali ją czcić w jaskini niedaleko nowoczesnego miasta. Historycznie Portovenere było dobrze ufortyfikowanym miastem bastionu otoczonym solidnymi murami; Teraz zamieniło się w małe, bardzo przytulne, malownicze i piękne miasteczko, w którym można podziwiać najpiękniejsze widoki i cieszyć się atmosferą pięknych Włoch.

Hotele

We wszystkich miastach Pyatiemelye istnieje duża liczba hoteli, które różnią się nie tylko cenami zakwaterowania, ale także stylem, dodatkowymi usługami itp.

  • Hotel Stella Della Marina znajduje się w Monterosso przy ulicy Via XX Settembre 11. Oferuje on przestronny odkryty taras z widokiem na morze, komfortowe pokoje wyposażone w klimatyzację, telewizory, prysznice z hydromasażem i inne niezbędne udogodnienia. Jedna noc w klasycznym pokoju w szczycie sezonu turystycznego będzie kosztować około 95 euro.
  • Villa Argentina znajduje się w Riomaggiore, zaledwie dziesięć minut spacerem od dworca kolejowego (adres - Via De Gasperi 170). Tutaj goście otrzymują śniadanie w formie bufetu (jeśli gość sobie tego życzy, śniadanie można również podać do pokoju), komfortowe pokoje, z których niektóre mają tarasy z niesamowitym widokiem na morze. Pokój dwuosobowy bez balkonu kosztuje średnio 115 euro, z balkonem - od 140 euro.
  • Grand Hotel Portovenere to luksusowy hotel położony w Portovenere (adres - Via Garibaldi 5).
    Oferuje luksusowe apartamenty z widokiem na morze; śniadanie na tarasie panoramicznym; wycieczki łodzią rekreacyjną. Oprócz wszystkich niezbędnych mebli i urządzeń, każdy pokój ma bezpłatny zestaw kosmetyków. Koszt życia w klasycznym pokoju dwuosobowym takiego hotelu wynosi około 290 euro.

Obejrzyj wideo: Najpiękniejsze miejsce we Włoszech! CINQUE TERRE Włochy Vlog (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Liguria, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej
Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje
Regiony Włoch

Ośrodek Abano Terme we Włoszech: termy, hotele, atrakcje

Abano Terme to słynny kurort termalny w północno-wschodnich Włoszech, w 2013 roku uznany za najlepszy w kraju pod względem różnorodnych świąt kulturalnych i technik terapeutycznych. Znajduje się u podnóża Wzgórz Euganejskich, 10 km od Padwy i 40 km od Wenecji. Legenda głosi, że pierwszą osadę założył tutaj Herkules, powracając z jednej ze swoich kampanii i uderzony pięknem tego regionu i jego łagodnym klimatem.
Czytaj Więcej
Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety
Regiony Włoch

Galeria Uffizi we Florencji: historia, godziny otwarcia, bilety

Wśród zabytków Florencji Galeria Uffizi zajmuje szczególne miejsce, w którym znajduje się jedna z najbogatszych i najbardziej znaczących światowych kolekcji sztuki europejskiej z XIII-XX wieku. O jego znaczeniu świadczy już fakt, że Galeria jest uważana za najczęściej odwiedzane muzeum we Włoszech, a aby podziwiać swoją kolekcję, około półtora miliona ludzi przybywa do Florencji rocznie.
Czytaj Więcej