Włochy

Fontanna Czterech Rzek na Placu Navona

Fontanna Czterech Rzek jest wspaniała. To brutalna kompozycja alegorii części świata z elementami świata zwierząt i roślin. Ale „egipski” obelisk wcale nie jest egipski, ale lokalny podróbka ... Fontannę należy odwiedzić nie tylko u zbiegu turystów, ale także wcześnie rano. Wiele legend jest z tym związanych. W „Aniołach i demonach” kapłan utonął w tej fontannie.

Lena i Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona

Na Piazza Navona, przed Pałacem Pamphili w Rzymie, znajduje się imponująca kompozycja architektoniczna - Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi).

Fontanna ta została stworzona przez barokowego geniusza Giovanniego Lorenza Berniniego na polecenie papieża Innocentego X (Giambattista Pamphili) w latach 1648-51. Budowa fontanny kosztowała drogo skarbiec papieski. Aby pokryć wydatki, papież musiał wprowadzić nowy podatek od chleba.

Egipski obelisk

W centrum imponującej kompozycji barokowej znajduje się czworościenny egipski obelisk na cokole. Uważa się, że został sprowadzony z Egiptu przez cesarza Karakallę. Jednak historycy, po przestudiowaniu zawartości obrazów wytłoczonych na pomniku, doszli do wniosku, że pomnik jest pseudo-egipski i wykonany w Rzymie za panowania Domicjana. Na kamiennych twarzach ukazani są rzymscy cesarze w strojach egipskich faraonów.

Rzeźbiarska grupa fontanny

Bernini uczynił z tego kolosa centrum potężnej grupy rzeźb fontanny. Obelisk został otoczony czterema alegorycznymi obrazami symbolizującymi bogów największych rzek czterech części świata. Posągi bogów rzecznych wykonali uczniowie Berniniego.

Posągi bogów rzecznych

Kompozycja plastyczna bogów rzecznych

Afryka w plastikowej kompozycji jest oznaczona przez Nil, tajemniczy bóg rzeki jest zasłonięty welonem - rzeźbę wykonał Antonio Fancelli. Amerykę symbolizuje La Plata. Przedstawia Boga jako Maura, który był przerażony kamiennym wężem i odskoczył od obelisku. Alegoria figur wyrzeźbił Francesco Baratta. Ganges, reprezentujący Azję, jest przedstawiany z wiosłem - posągiem Claude'a Poussina. Dunaj, reprezentujący Europę, podnosi ręce do obelisku - dzieła Antonio Luchei. Postacie bogów rzecznych nie wyglądają na zamrożone i statyczne. Twórcy ucieleśniali w nich wolność, siłę, ekspresję.

Szczegóły fontanny

Ostry obelisk, który unosi się nad fontanną, oznacza pragnienie Kościoła rzymskokatolickiego do pokonania pogaństwa. Jego szczyt wieńczy gołąb niosący gałązkę oliwną - symbol nadziei. Ptak był częścią herbu rodziny Pamphili. Dwa rzeźbione herby rodzinne, zwieńczone papieską tiarą, są umieszczone po obu stronach podstawy obelisku. Kompozycję uzupełniają obrazy winorośli, kwiatów i owoców - symbolu bogactwa i obfitości, a także konia, delfina, węża, lwa afrykańskiego, palmy.

Fontanna dzisiaj

Dzisiaj, przy tej fontannie, goście Rzymu robią najlepsze zdjęcia, artyści piszą swoje szkice, dzieci wrzucają monety do kamiennej miski. Najczystsza woda wpływa do fontanny z akweduktu Aqua Virgo, który istnieje od 1 wieku pne.

Pseudo-egipski obelisk wykonany w Rzymie za panowania Domicjana

Jak się tam dostać

Najbliższe stacje metra linii A to Barberini i Ottaviano, ale są daleko od placu. Lepiej złapać autobus i udać się na przystanek Corso Rinascimento.
Autobus nr 492 jedzie z Piazza Barberini.
Z linii metra w Colosseo można wsiąść do autobusu 87.
Ze stacji metra linii Termini A wsiądź do autobusu 70.
Przez Navona Square przebiega jeszcze kilka tras: 30, 70, 81, 87, 130F, 628, C3, nr 6, nr 7.

Obejrzyj wideo: Rzym - Piazza Navona - Fontanna Czterech Rzek (Luty 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Włochy, Następny Artykuł

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety
Regiony Włoch

Dolina Świątyń w Agrigento na Sycylii: historia, jak dostać się i bilety

Miejsce pamięci całej Sycylii - tak krótko, ale zwięźle, można opisać Dolinę Świątyń w Agrigento. Tutaj nawet pył pod stopami wydaje się być nieskończenie starożytny, święty, modlitwy i ... poplamiony krwią niezliczonych i bezimiennych niewolników, którzy wznieśli ogromne starożytne świątynie, obrońców Aragragas, którzy walczyli do końca o swoje mury, setki i tysiące ofiar nieubłaganych władców - od tyranów po gubernatorów cesarza.
Czytaj Więcej