Niemcy

Brama Brandenburska

Nie znając historii, możemy powiedzieć, że jest to zwykła brama triumfalna, której jest wiele w Europie. Ale kiedy pamiętasz naszych dziadków, rozumiesz, że musisz odwiedzić tutaj i stać w pobliżu. Brama Brandenburska jest symbolem zwycięstwa, symbolem zjednoczenia ludzi i ich rodzin. To jest jak Kreml w Moskwie lub Times Square w Nowym Jorku. W pobliżu znajduje się Pomnik Radzieckich Wojowników i Reichstag.

Brama Brandenburska, fot. Raoni

Brandenburger Tor znajduje się na końcu Unter den Linden przed parkiem Tiergarten. Stały się głównym symbolem Berlina. Kiedyś była to jedna z kilku bram, przez które można było wejść do miasta, ale pod koniec XVIII wieku zamieniono je w łuk triumfalny.

Architektem konstrukcji był Karl Gottgard Langgans, a brama została wzniesiona na prośbę króla Prus Fryderyka Wilhelma II, spadkobiercy Fryderyka Wielkiego. Langgans wykorzystał jako model Propyleje z Akropolu w Atenach i zaprojektował bramy w stylu berlińskiego klasycyzmu, który składa się z 6 solidnych kolumn z pięcioma pasażami (zwykłym ludziom pozwolono przejść tylko do skrajności). Bramy zostały zbudowane w latach 1778-1791; mieli szerokość 62,5 m, głębokość 11 mi wysokość 20,3 m. Po 2 latach nad bramą umieszczono kwadrygę Johanna Gottfrieda Schadova (ich wysokość osiągnęła 26 m).

Brama Brandenburska w czerwcu 1945 r., Fot. Weinrother, Carl

Przez lata konstrukcja bramy pozostała niezmieniona, chociaż musiały one wytrzymać wiele wstrząsów. W 1806 roku Napoleon zabrał rydwan, który lubił do Paryża, ale po porażce Francji kwadriga z boginią Wiktorią wróciły na swoje miejsce, ale od tego czasu żelazny krzyż jest w rękach bogini zamiast gałązki oliwnej. W 1871 r. Wojska, które pokonały armię francuską, wróciły przez tę bramę, po czym plac przy bramie nazwano Paryż. W 1933 r. Narodowi socjaliści świętowali tutaj swój sukces wyborczy. W czasie wojny bramy stały, ale zostały częściowo zniszczone. W 1956 r. Zostali przywróceni, a po kilku latach wrócili do miejsca i kwadrygi, której odbudowę sfinansował Berlin Zachodni.

Quadriga, zdjęcie Shirley de Jong

Od 1945 r. Flaga ZSRR fruwała nad kwadrygą, a od NRD w 1957 r. Po zjednoczeniu Niemiec w 1989 r. Flaga nie jest już podnoszona na bramach.

Po budowie muru berlińskiego bramy okazały się być we wschodniej części miasta, a mur wokół nich był brzydki. Dziś nie ma muru, a bramy idealnie pasują do architektury miejskiej, stając się symbolem zjednoczonego Berlina. W 2001 r. Bramy zostały przywrócone i ponownie otwarte 3 października 2002 r.

Brama Brandenburska w nocy
Brama Brandenburska Wschód
Oświetlenie bramy wakacyjnej

Jak się tam dostać

Jechać pociągiem podmiejskim S1, S2, S25 lub metrem U55 do stacji Brandenburger Tor

Jak zaoszczędzić na hotelach?

Wszystko jest bardzo proste - spójrz nie tylko na rezerwację. Wolę wyszukiwarkę RoomGuru. Jednocześnie szuka rabatów na rezerwacji i na 70 innych stronach z rezerwacjami.

Hotele ze zniżkami tutaj

Obejrzyj wideo: Niezwykly Swiat - Niemcy - Berlin - Brama Brandenburska (Kwiecień 2020).

Loading...

Popularne Wiadomości

Kategoria Niemcy, Następny Artykuł

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem
Regiony Włoch

Terracina - nadmorski kurort pod Rzymem

Terracina to małe miasteczko w środkowych Włoszech, w regionie Lacjum pod Rzymem. Jest tak starożytny, że można tu znaleźć przedmioty sztuczne znacznie starsze niż sam Rzym. Ponadto piaszczyste wybrzeża Terraciny są myte przez ciepłe i czyste wody Morza Tyrreńskiego, co czyni go cudownym kurortem nadmorskim.
Czytaj Więcej
Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech
Regiony Włoch

Livorno - miasto portowe w północnych Włoszech

Livorno to włoskie miasto położone na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego. To duże miasto portowe, znane od XVI wieku. Większość urlopowiczów znajduje się w Livorno w drodze do bardziej popularnych miast Toskanii - Florencji, Pizy lub Lukki. Niemniej jednak, jeśli los przywiózł cię na jeden dzień do tego włoskiego miasta, masa interesujących zabytków Livorno z łatwością pozwoli ci zanurzyć się w zwykłym włoskim życiu.
Czytaj Więcej
Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić
Regiony Włoch

Zakupy we Florencji: gdzie i co kupić

Od doskonałego wykonania produktów biurowych i rzemieślniczych po złoto i skórę, Florencja jest idealnym miejscem dla wymagających klientów. BlogoItaliano próbował znaleźć kilka pomysłów, gdzie pójść, aby kupić to, co oferuje Florence. Aby kupić rzeczy i artykuły gospodarstwa domowego, które są dostępne dla zwykłych śmiertelników, powinieneś najechać ulice wokół Piazza della Repubblica, takie jak na przykład Via Calimala.
Czytaj Więcej
Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie
Regiony Włoch

Galeria Borghese: najbardziej pożądane i niedostępne muzeum w Rzymie

Każdy centymetr kwadratowy Rzymu to osobna legenda, a niektóre to wielotomowa historia. Słynna Galeria Borghese, dzięki swemu pojawieniu się chciwemu kardynałowi, siostrzeńcowi papieża, wciąż ma wiele tajemnic, które są zgłaszane tylko szeptem w wąskim kręgu. W tym artykule poznasz historię kolekcji, jej lokalizację, godziny otwarcia i gdzie kupić bilety, aby sprawdzić wszystko.
Czytaj Więcej